Přiměřeně lehká IT VŠ

Přiměřeně lehká IT VŠ
« kdy: 25. 01. 2023, 07:55:19 »
Zdravím,
jak už říká název hledám lehčí vysokou školu zaměřenou na informatiku. Jasně, určitě se zde najde mnoho lidí typu: " ty jsi flákač, nechceš se učit." Tady jde o to, že ne že bych se nerad učil, je to fajn, ale příliš si nevěřím, nemám s oborem předešlé zkušenosti a mám z něj respekt. Úplně si nejsem jistý, že bych byl schopen naučit se základy a pak na nich stavět tak rychlým tempem. Matematiku dalo by se říct zvládám, počítám si sám příklady doma, baví mě.
Budu rád za každou radu, poznámku, která se pod příspěvkem objeví.


Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2023, 09:20:57 »
VŠ většinou bývají i pro lidi bez předchozích zkušeností. A hlavně je otázka, kam (aspoň zhruba) míříte, IT je široký obor.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2023, 09:44:18 »
Nejspíše asi aplikovaná informatika, obecná, pak přemýšlím o zaměření v průběhu studia.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2023, 10:19:52 »
Skoly s povestou lahkej skoly casto nemaju kvalitu. Chod proste na tu s dobrou povestou a vysokou zametnanostou v odbore. Ked ju nahodou nebudes zvladat, tak prestupis na lahsiu.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2023, 10:41:43 »
Tak je otázka, jestli vás zajímá spíše programování, sítě, hardware, …

Já byl na FI MUNI, byla tam hromada oborů, část spadala pod studijní program Aplikovaná informatika (obvykle bývaly považovány za tu lehčí variantu). Nějaká předchozí zkušenost s oborem určitě byla výhodou (to asi všude), ale rozhodně ne podmínkou. Výhoda oproti tehdejší FIT na VUT Brno byla v tom, že člověk měl mnohem větší volnost ve výběru předmětů, což může být fajn, pokud chcete v průběhu studia vybrat zaměření. Taky tam byli celkem benevolentní ke změně oboru v průběhu studia (samozřejmě ale člověk musel udělat předměty specifické pro nový obor).

Moje informace o těchto dvou školách nemusejí být aktuální, ale spíš chci ukázat, že tu jsou možná vhodnější kritéria pro výběr školy. A vybírat si lehkou školu, jen protože s oborem nemáte předchozí zkušenosti, nemusí být ta nejlepší cesta – ať vyberete kteroukoli školu, nejspíš tam budou i další lidé bez předchozích zkušeností.


Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2023, 10:44:34 »
Hele nevěřil bych že to řeknu, a už je to moc let co jsem odtamtud zdrhnul, ale navrhuji VŠE. Začít bakalářským oborem aplikovaná informatika. Za mých časů tam na bakaláři býval takový "společný průřez eknou": dva semestry práva, dva semestry úvodu do VŠ matiky (základní derivace / integrály / matice), nějaké to mikro/makro apod. Z IT věcí mnoho užitečného materiálu. Skutečného programování tam byl tuším jeden jednosemestrální kurz povinně (základní algoritmizace) a další volitelně... já jsem základy uměl, ale byli tam i lidi, kteří byli nepolíbení, a taky to dali. Všelijakých svévolných až bizardních cedníků tam bylo několik - například poslední zmínky o jednom vodníkovi, co učíval "základní internetoviny", vidím v googlu někdy z roku 2010... počítám, že to spíš doklepal do důchodu, než že by ho vyhodili pro zjevnou bizardnost jeho působení... Mnoho přednášejících a cvičících, na které mám dobrou vzpomínku z hadích let, je zřejmě dávno pryč, ale počítám, že atmosféra té školy mohla přežít.
Pokud byste se následně pustil do magisterského stupně, tak nelituju vedlejšího oboru "logistika", a Radek Novák je koukám na škole dodnes, dělá šéfa katedry - snad ho tam ještě stihnete před důchodem... Pokud se týče některých obskurnějších ajeťákovin a obecných ekno-předmětů, tak samozřejmě záleží na Vaší nátuře, kolik svérázu a biflování snesete, než případně zavolíte nohama (případně absolvujete) - pro případ, že byste v průběhu zjistil, že dalším setrváním maříte čas, doporučuji cílevědomě vyzobávat zajímavé pokročilejší kurzy k tématům, která Vás specificky zajímají. Třeba já jsem vymetl všechno co se týkalo databází a sítí a operačních systémů, a pokládám to za nejzajímavější materiál, co se tam dal potkat.
Pro případnou pozdější kariérní cestu šéfa v IT firmách je velice užitečné zaměření konkrétně katedry IT na modelování business procesů, management vývoje softwaru apod. Nevím jak dneska, koncem devadesátých let se tam razil "top down" přístup, na který některé pozdější metodiky naoko vrčí - ale ono kolem těch přednášených metodik a postupů a nástrojů (které mimochodem myslím moc nestárnou) byla navěšena spousta obecně užitečných mouder a vyprávěnek starých pardálů, které třeba studiem UML z učebnice jednoduše nenasbíráte, vyšší úrovně řízení ve firmě nejdou dělat striktně "agile" apod. I pokud třeba nakonec budete radši něco správcovat nebo kodit, než ausgerechnet šéfovat a kšeftovat, tak ten nadhled Vás bude odlišovat. Budete vidět všelijaké praktické pastičky o krok-dva dál, než samorosti/středoškoláci. (A můžete do důchodu dumat, jestli je to požehnání nebo prokletí.)

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2023, 11:40:47 »
Super díky moc, ze všeho nejvíce jsem uvažoval právě buď nad PEF na ČZU nebo VŠE, tak jste mi celkem usnadnil případný výběr.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2023, 11:53:40 »
Já se bojím aby „lehká IT VŠ“ neznamenalo spíš „budou se tam učit hovadiny“. Zvážil bych jestli nejít na nějakou „prestižní“ (např. MFF UK) a downgradovat to nějakým jiným způsobem, například studovat bakaláře 4-5 let místo 3, nebo zkusit nějaký „preloading“ mimořádným studiem.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #8 kdy: 25. 01. 2023, 12:11:22 »
Zvážil bych jestli nejít na nějakou „prestižní“ (např. MFF UK) a downgradovat to nějakým jiným způsobem, například studovat bakaláře 4-5 let místo 3
Zajímavý nápad. To by asi stálo za pokus. Jinak ta VŠE taky nezní špatně.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2023, 12:15:57 »
Stojí mi za zmínku hezká vzpomínka konkrétně na cvika z matiky na VŠE, někdy v roce 94/95, s Jaroslavem Zhoufem - který samozřejmě mezitím postoupil v akademické kariéře a momentálně působí na ČVUT...

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2023, 12:32:07 »
takze predmety se stanou lehkymi, pokud na ne ma clovek vic casu?
no to tedy nevim,

Zvážil bych jestli nejít na nějakou „prestižní“ (např. MFF UK) a downgradovat to nějakým jiným způsobem, například studovat bakaláře 4-5 let místo 3
Zajímavý nápad. To by asi stálo za pokus. Jinak ta VŠE taky nezní špatně.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #11 kdy: 25. 01. 2023, 12:45:09 »
Předměty samy se lehčími nestanou, ale pokud člověk potřebuje prostě víc času na studium, protože mu to nejde (nebo na to nemá tolik času kvůli práci...), tak snížení počtu předmětů (a zkoušek) v semestru o 1/3 může pomoct.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2023, 12:50:59 »
Podle mě označení těžká/lehká škola koreluje s úrovní matematiky potřebné ke studiu. Tzn jak moc je potřeba vyšší matematika - tedy taková ta "abstraktní": derivace, integrály, pdr, matice, operátory a tak. Na odborné předměty podle mě nikoho nevyhodí. Takže nemá smysl se hlásit na jaderku, matfyz, fel , páč tam to hustěj kladivem. VŠE je asi lepší, ale tam IMHO zase mají biflovaci předměty.....
Gréta je nejlepší.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2023, 14:14:17 »
Informatika na zemědělce v Praze nebo informatika v Hradci Králové jsou ty lehčí školy, jejichž diplom sice neoslní, ale na odškrtnutí kolonky IT VŠ postačuje. 

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2023, 14:38:06 »
nemám s oborem předešlé zkušenosti
A jak se takový člověk rozhodne jít studovat na IT? Chápu, proč se někdo jde učit na zedníka, ale jít studovat IT?