Laptop Framework DIY - zkušenosti

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #15 kdy: 27. 01. 2023, 09:18:33 »
Tyjo, to je ale hrozně zajímavý. Zajímalo by mě, podle čeho si takhle vybírají, komu vyhoví a komu ne. Včera jsem ještě koukal na nějaký videa a pár lidí tam zmiňovalo, že když řešili nějaký issue, tak byl/měl FW jeden z nejochotnějších supportů ever. Ale kdoví jak to je.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2023, 10:27:58 »
Tyjo, to je ale hrozně zajímavý. Zajímalo by mě, podle čeho si takhle vybírají, komu vyhoví a komu ne. Včera jsem ještě koukal na nějaký videa a pár lidí tam zmiňovalo, že když řešili nějaký issue, tak byl/měl FW jeden z nejochotnějších supportů ever. Ale kdoví jak to je.

Oni jsou ochotný, ale musíš být z jedné ze zemí, kterou podporují. Pokud zjistí, že sis to nechal přeposlat, tak to berou jako porušení jejich podmínek a odmítnou poskytnout záruční opravu či výměnu. Je škoda, že k tomu přistupují takhle.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #17 kdy: 27. 01. 2023, 10:38:24 »
Aha, ono to bude takhle,to je pravda. Popravdě se mi to teda moc nelíbí :/
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #18 kdy: 27. 01. 2023, 13:53:35 »
Nabizi ty notebooky v evrope? Nabizi. Pak se musi ridit evropskymi zakony, ktere mimo jine umoznuji zakaznikovi z CR objednat si zbozi v DE stejne jako kdyby byl v DE. Rozdil muze byt v cene dopravy ale zaruka a vse kolem musi byt stejne. Ze se Framework vymlouva ze se to na nich jako US based company nevztahuje je jejich problem, samozrejme evropske zakony se na ne vztahuji pokud v EU delaji byznis. To, ze jsou US based company bych bral s rezervou, maji par lidi v US, firmu mozna taky zaregistrovali v US (otazka par dolaru a par minut pres internet), ale jinak jsou to cinani. V pripade problemu bych se normalne obratil na COIku a oni si to vykomunikuji v ramci EU. Vubec bych neresil nejakeho pravnika nejakym holandanum. Co bych resil je napsat jim par negativnich recenzi s odkazem na evropske pravo.

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #19 kdy: 27. 01. 2023, 14:00:29 »
Toto cele je taky red-flag NEBRAT. Aj ked je to pekny kusok HW ak sa firma takto sprava k zakanikom tak na*rat do ruk a tyzden nepustit k vode.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #20 kdy: 27. 01. 2023, 15:44:54 »
Nabizi ty notebooky v evrope? Nabizi. Pak se musi ridit evropskymi zakony, ktere mimo jine umoznuji zakaznikovi z CR objednat si zbozi v DE stejne jako kdyby byl v DE. Rozdil muze byt v cene dopravy ale zaruka a vse kolem musi byt stejne. Ze se Framework vymlouva ze se to na nich jako US based company nevztahuje je jejich problem, samozrejme evropske zakony se na ne vztahuji pokud v EU delaji byznis. To, ze jsou US based company bych bral s rezervou, maji par lidi v US, firmu mozna taky zaregistrovali v US (otazka par dolaru a par minut pres internet), ale jinak jsou to cinani. V pripade problemu bych se normalne obratil na COIku a oni si to vykomunikuji v ramci EU. Vubec bych neresil nejakeho pravnika nejakym holandanum. Co bych resil je napsat jim par negativnich recenzi s odkazem na evropske pravo.

To si moc nedovedu představit. Pokud to prodávají stylem, že si to objednám u společnosti v USA a ta to doručí poštou z Taiwanu, tak na to EU záruka platit nebude. Nedokážu si představit jak by ČOIka mohla jakkoli postihnout firmu mimo EU.

Záleží tedy co je vlastně uvedeno na faktuře, jestli ji vůbec posílají. Já jsem ji nedostal.


Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #21 kdy: 27. 01. 2023, 15:52:04 »
Citace
To si moc nedovedu představit. Pokud to prodávají stylem, že si to objednám u společnosti v USA a ta to doručí poštou z Taiwanu, tak na to EU záruka platit nebude. Nedokážu si představit jak by ČOIka mohla jakkoli postihnout firmu mimo EU.

Ona celá tahle problematika je složitá. FW vystupuje jako dovozce na evropský trh a za spotřebitele odvádí zákonné poplatky v zemi nákupu. Podle kamaráda který řešil zahraniční obchod na MPO i podle přeposílkové společnosti, jejíž služby jsem využil, jde minimálně o porušená zákazu geoblokace evropského spotřebitele.

V obchodních podmínkách (https://frame.work/de/en/terms-of-sale) mají uvedeno
Citace
If you are a UK or EU consumer (but not a French consumer), nothing in these Terms will limit or exclude your legal rights in respect of, or statutory warranty rights for the conformity of, the Products.

Na evropskou legislativu jsem se snažil upozornit FW emailem (ignorují mě), na komunitním fóru (zablokovaný thread a přidali pravidlo zákazující diskutovat na fóru přeposílky) nebo redditu (zablokovaný thread).

ČOI s tímhle problémem nepomůže. Přeshraničními spory se zabývá Evropské spotřebitelské centrum (https://evropskyspotrebitel.cz/), které kontaktuje obdobu ČOI v zemi nákupu zboží a ta bude situaci řešit s prodejcem. Bohužel od 7. ledna čekám na prostudování jejich právníkem.

Ještě doplním, že do FW nežádám vyřešení reklamace v CZ, ale v DE. Tedy vícenáklady jim nijak nevznikají.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #22 kdy: 27. 01. 2023, 15:53:07 »
Já asi vezmu bazarovej ThinkPad 480s jak to tak vidím 😁
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #23 kdy: 27. 01. 2023, 15:53:44 »
Ten jsem chtěl, než jsem se rozhodl podpořit "dobrou věc".  :D

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #24 kdy: 27. 01. 2023, 16:21:19 »
Ještě doplním odkaz na knowledne base z ebay https://www.ebay.de/help/selling/selling/eu-consumer-protection-law-information-obligations?id=4839#section1

Citace
EU consumer protection laws are always applicable when a business seller sells to consumers residing in the EU, regardless from where he is operating his business (e.g. US, China, Hong Kong, etc.).

Víc si tady na postoj FW asi stěžovat nebudu. Jejich argumentaci nechápu a z celé komunikace mám pocit že cílem je odradit zákazníka od dořešení reklamace. Pokud by přiznali chybu v tomto případě, uznali by reklamaci a ostatní uživatelé chtěli také vyměnit vadný kus (přičemž chybou jsou ovlivněny takřka všechny notebooky první generace), tak je to finančně obrovsky poškodí.

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #25 kdy: 27. 01. 2023, 17:07:41 »
Nabizi ty notebooky v evrope? Nabizi. Pak se musi ridit evropskymi zakony, ktere mimo jine umoznuji zakaznikovi z CR objednat si zbozi v DE stejne jako kdyby byl v DE. Rozdil muze byt v cene dopravy ale zaruka a vse kolem musi byt stejne. Ze se Framework vymlouva ze se to na nich jako US based company nevztahuje je jejich problem, samozrejme evropske zakony se na ne vztahuji pokud v EU delaji byznis. To, ze jsou US based company bych bral s rezervou, maji par lidi v US, firmu mozna taky zaregistrovali v US (otazka par dolaru a par minut pres internet), ale jinak jsou to cinani. V pripade problemu bych se normalne obratil na COIku a oni si to vykomunikuji v ramci EU. Vubec bych neresil nejakeho pravnika nejakym holandanum. Co bych resil je napsat jim par negativnich recenzi s odkazem na evropske pravo.

To si moc nedovedu představit. Pokud to prodávají stylem, že si to objednám u společnosti v USA a ta to doručí poštou z Taiwanu, tak na to EU záruka platit nebude. Nedokážu si představit jak by ČOIka mohla jakkoli postihnout firmu mimo EU.

Záleží tedy co je vlastně uvedeno na faktuře, jestli ji vůbec posílají. Já jsem ji nedostal.


Jenomze kni to takhle neprodavaji, vy si v jejich objednavkovem systemu vyberete region Nemecko, cenu v EUR a vas nezajima jestli je firma v DE nebo v US. A oni to samozrejme vi, ze maji nejake povinnosti plynouci z Evropske legislativy, maji na sve strance treba Impressum coz je v Nemecku a Rakousku vyzadovano pro kazdou stranku ktera jakkoliv cily na nemecky nebo rakousky trh. Krome toho maji nemecke a rakouske DIC, takze evidentne v EU podnikaji. Ze nechteji dostat svym zavazkum je druha vec.

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #26 kdy: 27. 01. 2023, 17:10:50 »
Citace
To si moc nedovedu představit. Pokud to prodávají stylem, že si to objednám u společnosti v USA a ta to doručí poštou z Taiwanu, tak na to EU záruka platit nebude. Nedokážu si představit jak by ČOIka mohla jakkoli postihnout firmu mimo EU.

Ona celá tahle problematika je složitá. FW vystupuje jako dovozce na evropský trh a za spotřebitele odvádí zákonné poplatky v zemi nákupu. Podle kamaráda který řešil zahraniční obchod na MPO i podle přeposílkové společnosti, jejíž služby jsem využil, jde minimálně o porušená zákazu geoblokace evropského spotřebitele.

V obchodních podmínkách (https://frame.work/de/en/terms-of-sale) mají uvedeno
Citace
If you are a UK or EU consumer (but not a French consumer), nothing in these Terms will limit or exclude your legal rights in respect of, or statutory warranty rights for the conformity of, the Products.

Na evropskou legislativu jsem se snažil upozornit FW emailem (ignorují mě), na komunitním fóru (zablokovaný thread a přidali pravidlo zákazující diskutovat na fóru přeposílky) nebo redditu (zablokovaný thread).

ČOI s tímhle problémem nepomůže. Přeshraničními spory se zabývá Evropské spotřebitelské centrum (https://evropskyspotrebitel.cz/), které kontaktuje obdobu ČOI v zemi nákupu zboží a ta bude situaci řešit s prodejcem. Bohužel od 7. ledna čekám na prostudování jejich právníkem.

Ještě doplním, že do FW nežádám vyřešení reklamace v CZ, ale v DE. Tedy vícenáklady jim nijak nevznikají.
Ja myslel pouzit COI v jinem kontextu ale ano, evropsky spotrebitel pomuze. Hele, nechces napsat clanek na medium.com o sve zkusenosti? Tady na root si to precte 10 lidi, medium ma sirsi dosah. Zaroven bych jim poslal email na media@frame.work ze jako nespokojeny zakaznik ktery vidi ze neplni sve zakonne povinnosti v EU se chystam publikovat clanek…

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #27 kdy: 27. 01. 2023, 17:41:03 »
Jenomze kni to takhle neprodavaji, vy si v jejich objednavkovem systemu vyberete region Nemecko, cenu v EUR a vas nezajima jestli je firma v DE nebo v US. A oni to samozrejme vi, ze maji nejake povinnosti plynouci z Evropske legislativy, maji na sve strance treba Impressum coz je v Nemecku a Rakousku vyzadovano pro kazdou stranku ktera jakkoliv cily na nemecky nebo rakousky trh. Krome toho maji nemecke a rakouske DIC, takze evidentne v EU podnikaji. Ze nechteji dostat svym zavazkum je druha vec.

A jaké má EU, potažmo Německo či Rakousko, možnosti jak tohle vymáhat?

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #28 kdy: 27. 01. 2023, 18:09:25 »
Jenomze kni to takhle neprodavaji, vy si v jejich objednavkovem systemu vyberete region Nemecko, cenu v EUR a vas nezajima jestli je firma v DE nebo v US. A oni to samozrejme vi, ze maji nejake povinnosti plynouci z Evropske legislativy, maji na sve strance treba Impressum coz je v Nemecku a Rakousku vyzadovano pro kazdou stranku ktera jakkoliv cily na nemecky nebo rakousky trh. Krome toho maji nemecke a rakouske DIC, takze evidentne v EU podnikaji. Ze nechteji dostat svym zavazkum je druha vec.

A jaké má EU, potažmo Německo či Rakousko, možnosti jak tohle vymáhat?
Typicky jsou to pokuty… a k jejich vymahani muzou vyuzit exekuci na evropske ucty firmy nebo diky bilateralnim smlouvam s US nebo s Taiwanem exekuci v zahranici…

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #29 kdy: 27. 01. 2023, 22:17:57 »
Typicky jsou to pokuty… a k jejich vymahani muzou vyuzit exekuci na evropske ucty firmy nebo diky bilateralnim smlouvam s US nebo s Taiwanem exekuci v zahranici…

To jsem netušil, díky za odpověď.