Laptop Framework DIY - zkušenosti

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Laptop Framework DIY - zkušenosti
« kdy: 25. 01. 2023, 07:23:08 »
Máte někdo zkušenosti? Přemýšlím nad nějakým obyč novým prac. laptopem a zatím u mne vede buď FW DIY nebo ASUS Zenbook 14X OLED.

Druhý se mi líbí vesměs jen kvůli OLED panelu, ale jinak se celkem přikláním k FW asi kvůli všemu ostatnímu. Recenze vypadají dobře. Jen asi nejde sehnat vyloženě v ČR, doprava je však zdarma. Spíš se 'bojím' potenciální reklamace - má někdo zkušenosti? Nákup na firmu bez DPH ze zahraničí jde?

Díky za jakýkoliv info :)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2023, 09:13:40 »
Ahoj,

mám ho (sice 11 generace intelu) a nákupu jen lituji. Líbila se mi myšlenka opravitelnosti a prvních pár měsíců jsem byl opravdu nadšený. Ve finále je však zařízení plné kompromisů. Displej kvalitní není, po probuzení se notebook (i po reinstalaci) zasekával na několik desítek vteřin, výdrž na baterii je mizerná.

Po vánoční dovolené jsem zjistil že udělali chybu v návrhu RTC (zjistil jsem až po vystavení inzerátu zde, již neprodávám než se vyřeší reklamace), kterému se během dvou týdnů vybila baterie a mám na stole cihlu. Framework mi odmítá přijmout reklamaci a musím to řešit s Evropským spotřebitelským centrem. Naštěstí mám od října jiný pracovní stroj.

Nakoupil jsem na DE variantě webu na PO box. Poté, co jsem na fóru začal řešit problematiku zákazu geoblokace, přidali nová pravidla zakazující o této problematice. I když jsou importérem na EU trh a mají zastoupení v nějaké Holandské firmě, tvrdí, že pro USA based company se pravidla nevztahují. Pro zajímavost, tady je komunikace se supportem - https://1drv.ms/b/s!AvYmko8SlIvEgoIgPCqbVilIMHWzGg

Reklamaci ti s jejich současným přístupem nikdy neuznají a popravdě mě ten vynaložený čas do sporu už unavuje.

Znovu bych si notebook nepořídil. Za mě je pěkná myšlenka opravitelnosti, avšak pokud společnost zároveň nechce opravit zařízení v záruce, tak mi v tom byznysu něco smrdí.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2023, 09:23:22 »
Ahoj a moc díky za info. To mě teda docela dost mrzí. Tvůj inzerát jsem zahlédl a pokukoval po něm. Ale pokud je tohle pravda, tak to asi pokoušet nebudu.

Koukal jsem jen napár videí a tam to (až na slabší výdrž baterie a touchpad) poměrně slušně chválili. Tak jsem si říkal, že by to stálo za hřích. Takže asi aušus
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2023, 09:40:47 »
Objednával jsem FW v září 2021 z USA. Se zárukou jsem ani nepočítal a teď už je stejně po ní. Dorazil někdy v listopadu 2021 a od té doby ho používám každý den. Notebook funguje v pohodě, žádný problém jsem neměl. Důležitá pro mě byla opravitelnost, 32+ GB RAM, podpora Linuxu a silná komunita okolo. Předtím jsem měl notebooky, kde ta podpora nebyla 100% a bylo to frustrující. Jiný notebook bych si dneska nekoupil, i když má výdrž na baterku je nic moc. Na druhou stranu očekávám, že v budoucnu upgraduju motherboard a tenhle aspekt zmizí.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2023, 09:52:47 »
Displej kvalitní není, po probuzení se notebook (i po reinstalaci) zasekával na několik desítek vteřin, výdrž na baterii je mizerná.

Displej je jeden z lepších, určitě bych o něm neřekl, že není kvalitní. Problém s probuzením se děje při deepsleepu. Ten ale nemá smysl používat, protože s2idle vychází spotřebou podobně a je instantní.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2023, 09:55:47 »
Druhý se mi líbí vesměs jen kvůli OLED panelu, ale jinak se celkem přikláním k FW asi kvůli všemu ostatnímu.

OLED jsem měl v HP a znovu bych ho nechtěl. Dřív nebo později se tam vypálí minimálně lišta. Navíc většinu času mám notebook zadokovaný a na něm jedno okno.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2023, 10:36:33 »
u mě je linux (debian) poměrně podmínka. Mshit mi tam nesmí. Prostředí mám i3 a věsměs celé černé.

Ale jak říkám, ten OLED je jen aspekt, co by mě zajímal, ne podmínka. Taky se mi tam líbí ryzen, ale taky nic podmínkoidního. Na FW se mi líbí možnost výměny/přidání dalšího NVMe, ale hlavně RAM.

tak teď babo raď :D
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2023, 12:19:28 »
u mě je linux (debian) poměrně podmínka. Mshit mi tam nesmí. Prostředí mám i3 a věsměs celé černé.

Ale jak říkám, ten OLED je jen aspekt, co by mě zajímal, ne podmínka. Taky se mi tam líbí ryzen, ale taky nic podmínkoidního. Na FW se mi líbí možnost výměny/přidání dalšího NVMe, ale hlavně RAM.

tak teď babo raď :D

Framework má výbornou podporu Linuxu: https://frame.work/de/en/linux

Pozor, je tam jen jeden m.2 slot na NVMe. Další disk se dá přidat přes rozšiřující kartu.

Co se týče AMD vs Intel, tak u notebooků má Intel výhodu v Thunderboltu a FW má ty porty až 4. Úplně v pohodě na tom běží třeba box s externí grafickou kartou.

Pokud by si u FW fakt chtěl OLED, tak tady se to někomu povedlo: https://community.frame.work/t/framework-laptop-alternative-screens/17290/30
Podle té diskuse je možné najít i stejný panel co tam už je, jenom v matné variantě.




robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #8 kdy: 25. 01. 2023, 12:46:28 »
Nene, není to podmínka vůbec. Naopak se mi na FW líbí poměr stran 3:2. Aušus má zas větší rozlíšo (2880 × 1620)
Externí monitor potřebuji asi jen jeden přes hdmi. Zbytek by byly asi vyloženě usb-c/usb-a konektory

1x NVMe stačí, jde o to, že jde vyměnit časem, když by bylo potřeba. Reálně mi (zatím) pracovně stačí 128GB, takže 512G pro mě bude 'navěky', stejně jako 64kB pro Billa Gatese. Spíš mi jde o RAM, tam se mi líbí dva sloty a až 64GB.

No, ono to obecně není aktuální, ale pomalu se rozkoukávám a něco potřebovat brzy budu. Ten FW by mě zajímal, ale z dneška mám z tohohle tématu trochu bobky :D
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2023, 14:39:17 »
Já jsem napsal na podporu, protože mě to zajímalo, jestli je záruka nějakým způsobem ovlivněna, když si to nechám přeposlat. Dám vědět až odpoví. Framework podpora pomůže s nalezením problému a pokud je potřeba, tak pošle náhradní díl s návodem. Čekal jsem, že si ho můžu nechat přeposlat stejně jako jsem si nechal přeposlat notebook. Co se týče EU, tak je otázkou, od koho ho vlastně kupuju, protože minimálně v minulosti byly EU objednávky vyřizovány z Taiwanu. Pak je klidně možné, že se pravidla EU na tohle nevztahují. Tak sem snad arthurwozniak napíše, až to vyřeší.

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2023, 14:49:11 »
Po dořešení určitě dám vědět, bohužel ECC je docela zahlcené co se řešení podnětů týče.

Zásilky stále zasílají z Taiwanu, odvedou však DPH/CLO pod Německým DIČ za zákazníka a pro EU trh mají zastoupení od holandské společnosti A.R. Experts. I v ToS je zmíněné, že se záruka řídí zákony země, do které zboží prodají. Proto nemůžu pochopit, že nechtějí přijmout reklamaci v Německu a přestali se mnou komunikovat.

Mimochodem vtipný je že než změnili argumentaci, měl jsem za diagnostiku reklamovaného zboží zaplatit poplatek.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #11 kdy: 25. 01. 2023, 15:04:53 »
Tak jsem zvědavý, co vám oběma napíšou. Zajímalo by mě to hodně. Nicméně zatím díky. Vůbec zatím nevím, do čeho byhch měl jít :D
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2023, 15:22:51 »
Tý jo, tak ten Taiwan je asi opravdu Čína...

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #13 kdy: 27. 01. 2023, 08:43:40 »
Tady je odpověď z podpory. Nepošlou náhradní díl na adresu přeposílacích služeb a štítek na vrácení jde jen ze země, do které to bylo doručeno. Rozhodující tedy asi je, kdo je uvedený jako prodejce na faktuře. Pokud to je firma v EU, tak tohle je 100% nelegální. Pokud to je firma z Taiwanu nebo z USA, tak jediná možnost je jim vrazit nějakou normální adresu a to přeposlání schovat.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Laptop Framework DIY - zkušenosti
« Odpověď #14 kdy: 27. 01. 2023, 08:57:23 »
Ještě koukám na ten A.R. Experts, ten je asi uvedený na faktuře, protože pod svoji značkou reprezentují značky z mimoevropských států. Osobně bych asi poprosil nějakého právníka, aby jim napsal dopis, že to mají vyřešit. Tady jsem v rychlosti něco vygooglil:

https://www.hg.org/lawyers/netherlands/amsterdam/product-liability

A.R. Experts bude mít s FW smlouvu, kde tohle půjde tvrdě za FW, tak si myslím, že to je otázka pár správně napsaných řádků a FW změní postoj.

Je zajímavý, že FW takhle blokuje ty přeposílací služby, když A.R. Experts dělá to samý jen v jiné oblasti a tam jim to nevadí.