Chytrý elektroměr pro Home Asistenta

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #15 kdy: 20. 01. 2023, 10:56:11 »
Mám dobré zkušenosti s Aeotec Home Energy Meter Gen5. Je to zwave, venku by to mělo mít dosah až 100 metrů, ale nezkoušel jsem. Má to krytí IP44. Sondy mají docela dlouhé kabely, tak by to třeba mohlo být nainstalované mimo tu díru. Já to mám v plastové rozvodnici ve zdi, asi tak 10 metrů od zwave donglu na USB. Se zwavejs + HA není problém. Aktualní výkon a cenu elektřiny za posledních 24h zobrazuji na panelu na zdi a myslím, že jsme se díky tomu naučili trochu víc šetřit.


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #16 kdy: 20. 01. 2023, 14:33:46 »
Mam doma
Shelly 3EM - meri hezky, zobrazuje i napeti, proudy, ucinik a pozna smer proudu
Shelly 4PM - 4 kanaly, jen do 16A a meri jen prikon + nepozna smer proudu. U fotovoltaiky to muze vadit, nevite, jestli odebirate nebo dodavate.
V rozvadeci mam pres PoE napajeny mrnavy mikrotik mAP lite a pres nej se pripojuji obe Shelly. Pouzivam ten jejich cloud, protoze mi to staci ;-)

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #17 kdy: 20. 01. 2023, 16:11:38 »
dokonce to jede do 60A (na kazdem vodici).

ale pracovni teplovat jen 0+C, takze jen uvnitr baraku.

ale bych musl udelat v rozvadeci hodne mista, aby se tam ty celisti jsou silene masivni.


Mám dobré zkušenosti s Aeotec Home Energy Meter Gen5. Je to zwave, venku by to mělo mít dosah až 100 metrů, ale nezkoušel jsem. Má to krytí IP44. Sondy mají docela dlouhé kabely, tak by to třeba mohlo být nainstalované mimo tu díru. Já to mám v plastové rozvodnici ve zdi, asi tak 10 metrů od zwave donglu na USB. Se zwavejs + HA není problém. Aktualní výkon a cenu elektřiny za posledních 24h zobrazuji na panelu na zdi a myslím, že jsme se díky tomu naučili trochu víc šetřit.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #18 kdy: 20. 01. 2023, 16:18:50 »
prvnich par sekund to vypadalo dobre, ale jak jsem si proletel eschop, tak vsechny ceny byly tak 2-3x prestreleny


Ked som niekedy nieco podobne hladal, tak sa mi pozdaval https://openenergymonitor.org/ Ale bolo to davno a nakoniec elektrinu zatial nemeram... Pre inspiraciu si ale myslim, ze tento HW moze byt pekny a ak by clovek mal cas (co dopytujuci nema), tak su k tomu i vykresy a zdrojaky.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2023, 23:45:58 »


Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #20 kdy: 21. 01. 2023, 02:28:57 »
ten hardware vypada dostatecne industrialne a je to ochotno pracovat i v minut teplotach.

ale vsechno ostatni je klasika. "inteligentni"  IOT, mojim snem rozhodne neni mit desitky zarizeni, ktere se pripojuji na desitky cloudu minivyrobcu, ktery bude fungovat dva roky max. (vlastne to pravidelne dela samsung, ten neni mini). Priznavam se, ze i kdyz jsem hracicka, uz mi tenhle styl IOT leze na nervy.

muj pozadavek nezavislosti na "internetu", specialnich mobilnich aplikaci, nezbytnosti provozavat wifi AP v nejake archaicke nebezpecitelne  norme atd. je absolutni.

Podobnych zmetku mam plne supliky, naposledy Elgato svetlo, ktera mne zmenu intenzity pres Bluetooth, ale mne ani ve snu nenapadlo, ze to je jedina moznost ovladani, ze tam neni mechanicky cudlik a ze startovaci uroven je asi tak tretina maxima.
P.S. a klasika,  specialni Elgato aplikace ma silene hodnoceni protoze ji nikdo nerozchodi. Ze tohle neni casteji zmineno v Amazon recenzich si vysvetluji tim, ze se americani spokoji s tou startovacim tretinovym jasem.



Hodně se mi osvědčilo tohle, ale má zo jenom WiFi : https://eshop.peveko.cz/mew-01-zarizeni-pro-mereni-spotreby-elektriny-s-wi-fi-vnejsi-antena-3-faze-100-a/

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #21 kdy: 21. 01. 2023, 08:36:43 »
No když se ti nelíbí cloud tak si můžeš zprovoznit vlastní MQTT server a píchnout to do něj, jinak je to normální WiFi client stejně jako jakejkoliv jinej.
Ale pokud máš zvýšené nároky vybírej tady : https://www.jork.shop/kategorie/rozvod-energie/multifunkcni-pristroj-pac-3200-4200/ , to používáme do průmyslových prvozů. Má to MODBUS TCP, rozhraní do HA si napíšeš.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #22 kdy: 21. 01. 2023, 11:55:29 »
Hezky hracky, u nekterych je dokonce IP65
bohuzel jsou do 5A

pro zajimavost tohle je na Conradu, ale to si samozrejme koupim auto.
https://www.conrad.cz/p/siemens-7kt1222-balicek-pro-zacatecniky-startovaci-sada-18-2x-9-senzor-listy-vc-18-a-1x-data-manager-1759340
.


No když se ti nelíbí cloud tak si můžeš zprovoznit vlastní MQTT server a píchnout to do něj, jinak je to normální WiFi client stejně jako jakejkoliv jinej.
Ale pokud máš zvýšené nároky vybírej tady : https://www.jork.shop/kategorie/rozvod-energie/multifunkcni-pristroj-pac-3200-4200/ , to používáme do průmyslových prvozů. Má to MODBUS TCP, rozhraní do HA si napíšeš.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #23 kdy: 22. 01. 2023, 12:05:34 »
na abc nekdo zminil Emporia Vue: Gen 2 with 16 Sensors (ma to 16x 50A sensor a 2x 200A senzor) a prej s HA by to melo behat, nejspis pres tuto 3rd integraci...
me se vic libi neco takoveho(bezsenzoroveho), ale krome (ne)bezpecnosti vyrobku nemam jasno jak se ty Tuya zarizeni v HA chovaj, integrace je dostupna ale jestli TuyaCloud staci jen pro ziskani tokenu kterej se pouziva pak v lokalu, nebo zda se komunikuje z HA pres cloud...

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #24 kdy: 22. 01. 2023, 12:38:50 »
predevsim diky za ten link na tu diskusi. ocividne linuxove diskuse jsou nejlepsi pro obecna technicka temata.

jo vsechno se vyrabi v Cine, ale nakupovat "mission critical" (ala vyhori barak) veci naslepo na aliexpressu, to fakt nemam odvahu. Napriklad u silovych prodluzek uz nekupuju nic, kde neni udan prurez vodice. (kdysi nabijeci kabel jsem koupil "odporovy drat", krasne hreje, ale auto to nenastartuje, protoze to o medi neslyselo)

na abc nekdo zminil Emporia Vue: Gen 2 with 16 Sensors (ma to 16x 50A sensor a 2x 200A senzor) a prej s HA by to melo behat, nejspis pres tuto 3rd integraci...
me se vic libi neco takoveho(bezsenzoroveho), ale krome (ne)bezpecnosti vyrobku nemam jasno jak se ty Tuya zarizeni v HA chovaj, integrace je dostupna ale jestli TuyaCloud staci jen pro ziskani tokenu kterej se pouziva pak v lokalu, nebo zda se komunikuje z HA pres cloud...

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #25 kdy: 23. 01. 2023, 09:07:55 »
Mám Shelly EM (měření dvou okruhů, mě pro byt stačí jeden) + 50A měřící svorku.
Ignorujte zmínky o cloudu. Přímo s originálním FW lze uživatelsky snadno zapnout MQTT a vypnout cloud. Veškeré výsledky měření se dají v uživatelsky konfigurovatelném intervalu posílat přes MQTT (já to mám po 1 sekundě), tzn. všechno v rámci LAN a bez závislosti na internetu.

Integraci s HA řeším přes MQTT, tzn. nevyužívám nic co by bylo specifické pro Shelly. Měří to aktuální spotřebu + účiník.

Pravda, je to pouze WiFi. Mě osobně to ale nevadí, protože měření používám v bytě, a router mám hned vedle rozvaděče.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #26 kdy: 23. 01. 2023, 11:42:38 »
predevsim diky za ten link na tu diskusi. ocividne linuxove diskuse jsou nejlepsi pro obecna technicka temata.

jo vsechno se vyrabi v Cine, ale nakupovat "mission critical" (ala vyhori barak) veci naslepo na aliexpressu, to fakt nemam odvahu. Napriklad u silovych prodluzek uz nekupuju nic, kde neni udan prurez vodice. (kdysi nabijeci kabel jsem koupil "odporovy drat", krasne hreje, ale auto to nenastartuje, protoze to o medi neslyselo)

Už jsem viděl čínské jističe, kde chyběl jistící prvek. Byl to jen obyčejný spínač, nejlevněji jak jen se dá vyrobit, který by shořel při desetinovém zatížení. Ale tvářilo se to jako 16A jistič!

Prodlužky jsou problém, protože jsou třeba jen na 10A, reálně kdo ví, takže 16A jistič na zásuvkovém okruhu nevybaví. A úplně alergický jsem na takové ty laciné oranžové prodlužky, které většinou ani nemají třetí vodič. Kdyby to alespoň byla měď, ale ono je to poměděné cosi.

Rovněž se čínským čmejdům vyhýbám a raději beru nějakou oveřenou alternativu. Zejména u věcí, co jsou permanentně strčené v zásuvce, ideálně ještě schované za nábytkem (nebo v rozvaděči), bych neměl klidné spaní.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #27 kdy: 23. 01. 2023, 12:10:03 »
Vzhledem k tomu, že wifi je pro zadavatele patrně něco jako červený hadr pro býka, i když s jejím využitím je řešení nejjednodušší, jen v HA přijímáte data, který měřič sám posílá, mám ještě jedno řešení.
Tak co třeba tenhle "poctivý drát" s MODBUS protokolem ( ten by měl HA umět ) a cenou do 200,- na fázi v Číně nebo 300,- v českých e-shopech.
Jmenuje se to PZEM-004T
Jinak napájení podobných modulů z Číny řeším přes tepelnou pojistku, dle typu zařízení třeba i jen 70st.
Než teplota stoupne nad zápalnou, tak zařízení přijde o dodávku energie a jako jakási ochrana proti zahoření by to fungovat mělo.
Ostatně právě novější moduly od Shelly ji  v sobě také mají.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #28 kdy: 23. 01. 2023, 12:24:07 »
na kruci, venkovni oranzove prodluzky mam v garazi. urcite jsem se dival na prurez, ale mozna lhali,
si mne znepokojil, budu se na to muset podivat a kdyz tak to povyhazet (nebo nechce nekdo koupit? urcite je v tom tuna medi).

FYI, mi tu behali elektrikari a prinesli mi ukazat prakticky preriznuty kabel od stavebniho rozvadece (jsem mel polozeny nekolik let na pude misto prodluzky). Ocividne nejakej chytrak kolmo k tomu kabelu popotahoval nejaky drat. slo to skrz nekolik mm tlustou izolaci (je to venkovni stavebni rozvadec kruci), by mne nenapadlo, ze se tohle muze stavat.



predevsim diky za ten link na tu diskusi. ocividne linuxove diskuse jsou nejlepsi pro obecna technicka temata.

jo vsechno se vyrabi v Cine, ale nakupovat "mission critical" (ala vyhori barak) veci naslepo na aliexpressu, to fakt nemam odvahu. Napriklad u silovych prodluzek uz nekupuju nic, kde neni udan prurez vodice. (kdysi nabijeci kabel jsem koupil "odporovy drat", krasne hreje, ale auto to nenastartuje, protoze to o medi neslyselo)

Už jsem viděl čínské jističe, kde chyběl jistící prvek. Byl to jen obyčejný spínač, nejlevněji jak jen se dá vyrobit, který by shořel při desetinovém zatížení. Ale tvářilo se to jako 16A jistič!

Prodlužky jsou problém, protože jsou třeba jen na 10A, reálně kdo ví, takže 16A jistič na zásuvkovém okruhu nevybaví. A úplně alergický jsem na takové ty laciné oranžové prodlužky, které většinou ani nemají třetí vodič. Kdyby to alespoň byla měď, ale ono je to poměděné cosi.

Rovněž se čínským čmejdům vyhýbám a raději beru nějakou oveřenou alternativu. Zejména u věcí, co jsou permanentně strčené v zásuvce, ideálně ještě schované za nábytkem (nebo v rozvaděči), bych neměl klidné spaní.

Re:Chytrý elektroměr pro Home Asistenta
« Odpověď #29 kdy: 23. 01. 2023, 12:26:17 »
jednodussi?
mam tu uz 4 AP a nektery mista (napriklad u rozvadece) maji stejne houby signal.

protoze "to neni mozne", tak mi to behali kluci s profesionalnim mapovacim sw (drahej jak svina) a vyrobili mi heat map a potom prej "no nektery baraky jsou zaklety"

nemluve o tom, ze kvuli nejakym zaostalym krapum musim provozovat 2.4 GHz a mit vypnout WPA3

Vzhledem k tomu, že wifi je pro zadavatele patrně něco jako červený hadr pro býka, i když s jejím využitím je řešení nejjednodušší, jen v HA přijímáte data, který měřič sám posílá, mám ještě jedno řešení.
Tak co třeba tenhle "poctivý drát" s MODBUS protokolem ( ten by měl HA umět ) a cenou do 200,- na fázi v Číně nebo 300,- v českých e-shopech.
Jmenuje se to PZEM-004T
Jinak napájení podobných modulů z Číny řeším přes tepelnou pojistku, dle typu zařízení třeba i jen 70st.
Než teplota stoupne nad zápalnou, tak zařízení přijde o dodávku energie a jako jakási ochrana proti zahoření by to fungovat mělo.
Ostatně právě novější moduly od Shelly ji  v sobě také mají.