Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu

Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« kdy: 16. 01. 2023, 04:05:17 »
Ahoj,
objednali jsme si do starého domu v centru města xDSL. Při první návštěvě technika jsme bohužel přišli na to, že v rámci rekonstrukce nájemník patra pod náma zlikvidoval všechny kabely, které vedly z našich pater do krabice CETINu, která je na ulici, takže jsme se s technikem dohodli, že si do krabice husím krkem natáhneme kabel a pak si znovu objednáme technika, který službu zapojí. Půjde o bondovanou službu, takže s Terminátorem.

Bude v pohodě, když do krabice CETINu natáhneme Cat6 UTP (které si technik rozdělí mezi dvě linky) a na místě, kde chceme Terminátor, připravíme normální RJ45 zásuvku, nebo by CETIN mohl mít problém s tím, že to není telefonní kabel nebo že je to zakončené normální zásuvkou?


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2023, 07:36:20 »
Na tom tahání bude nejdražší práce, já bych tam asi dal husí krk (cca 25mm) a rovnou zatáhnul oboje - telefonní kabel + UTPčko případně i mikrotrubičku (vše by mělo stát cca desetikačku za metr). Je možné že za 10 let to budete vytahovat a zatahovat optiku :) UTPčka bych se na krátkou vzdálenost nebál, ale dál už možná ano - přeci jen telefonní kabely jsou nějak koncipované a na to i VDSLko atd... poslední 3 metry jsou asi jedno ale jestli to je třeba 50m to bych asi už táhnul tím čím se má...
Každopádně bych to dal do husího krku (jednak chrání kabel před rozežírání kabelu sádrou a dalšími stavebními hmotami, když někdo bude vrtat tak má kabel šanci vrtáku v dutině (chráničce) "uhnout", je případně šance kabel vyměnit až doslouží či se zvednou požadavky na kabel...

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2023, 10:04:07 »
ono i průměry vodičů jsou rozdílné... u telefonního až 0,8mm u UTP kolem 0,55mm... což do průřezu je dokonce 100% rozdíl, což i vzhledem k napájení může být problém...

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2023, 10:15:00 »
UTP se myslím pro telefony dnes běžně používá, uvnitř budovy bych klidně použil FTP či STP. RJ45 na konci taky není problém, to by mohl udělat i ten technik od CETINu. Ten váš kabel bude stejně nejkvalitnější částí celého vedení...

CAT6 AWG 24  = 0,08mm2

Ale i slabší by neměl být problém, a na konci žádné napájené zařízení nebude - Terminátor napájíte ze zásuvky.


A.S.2

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2023, 10:31:24 »
Pro xDSL se používá kabel SYKFY, takže ten bych tam natáhl. Buď 2x2x0,5 (https://www.hornbach.cz/p/kabel-sykfy-2x2x0-5-bily-metrazove-zbozi/8561693/) nebo s rezervou 3x2x0,5 (https://www.hornbach.cz/p/kabel-sykfy-3x2x0-5-bily-metrazove-zbozi/8561697/).


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2023, 10:58:46 »
Jak říkám, cena kabelu bude to nejmenší... nedělal bych zbytečně na své straně slabé místo. Raději bych použil kabel né 0,5 ale 0,8 (rozdíl v ceně koruny max. desetikoruna na metru). Telefonní kabel není Sykfy ale TCEPKPFLE např. 3x4x0,8 (máte tam i jednu čtveřici pro sichr... nebo např. na vrátného :) )

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2023, 11:02:10 »
Husí krk už tam je zazděnej, práci si děláme sami (tahali jsme teď UTP po celém tom objektu) a nejhorší část - prošťouchnutí toho husího krku, kde několik let nic nebylo - už je hotová. K Terminátoru to bude z ulice cca 20 m, možná trošku míň. Na tom UTP se mi líbí hlavně to, že by se jedním kabelem daly vyřešit obě DSL linky. UTP máme nakoupeno AWG 23. Teď teda netuším, kterým z těch dvou protichůdných názorů tady se mám připojit. :D Tu myšlenku použít UTP mi vnukla nějaká diskuze, kde použití UTP místo nekrouceného telefonního kabelu tomu DSL pomohlo.

Ad RJ45, je mi jasné, že technik CETINu by tam taky strčil RJ45, ale netuším, jestli třeba CETIN nedává nějaké svoje zásuvky a nebude protestovat, když tam bude ta naše.
« Poslední změna: 16. 01. 2023, 11:10:58 od mivasi_ »

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2023, 11:08:09 »
Jak říkám, cena kabelu bude to nejmenší... nedělal bych zbytečně na své straně slabé místo. Raději bych použil kabel né 0,5 ale 0,8 (rozdíl v ceně koruny max. desetikoruna na metru). Telefonní kabel není Sykfy ale TCEPKPFLE např. 3x4x0,8 (máte tam i jednu čtveřici pro sichr... nebo např. na vrátného :) )
No... venkovni/do zeme kabel s patlavou vazelinou proti pruniku vody mi prijde trochu overkill.

A.S.2

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #8 kdy: 16. 01. 2023, 11:18:17 »
Telefonní kabel se odjakživa používal SYKFY (slangově Sykfáč :D ) a na pouhých 20m není co řešit. Ostatně kdyby tam bylo nějaké starší vedení, které Cetin využije, tak to opět bude zase jen a pouze SYKFY, nic jiného se dřív nepoužívalo :)

A.S.2

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #9 kdy: 16. 01. 2023, 11:23:20 »
Ad RJ45, je mi jasné, že technik CETINu by tam taky strčil RJ45, ale netuším, jestli třeba CETIN nedává nějaké svoje zásuvky a nebude protestovat, když tam bude ta naše.
RJ45 je konektor. U xDSL se ale obvykle na vstupu linky používá RJ11. Konektory bych tedy zcela jistě neřešil a nechal to na technikovi z Cetinu (ten je tam nacvakne během chvilky).

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #10 kdy: 16. 01. 2023, 13:23:26 »
UTP nevadi (samozrejme drat). At uz tam date SYKFY nebo UTP, nechte dost prostoru pro pripojeni zasuvky.

Na konci vedeni si CETIN chce dat vlastni zasuvku, v ni je RD clen (rezistor-dioda) pro kazdy par.

Zasuvka pro bonding je 8P4C, konektor RJ45 do ni pasuje. Nepouziva se RJ11/RJ12. Zapojene jsou ale jen dva vnitrni pary.

Na Terminatoru je taky zdirka pro 8P4C. Terminator se zasuvkou pak lze propojit pomoci UTP patch kabelu.

A.S.2

Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #11 kdy: 16. 01. 2023, 13:36:50 »
Já tam tedy vidím RJ11, obr. přímo z webu O2 :)


Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #12 kdy: 16. 01. 2023, 13:48:10 »
To bude nějaký render, na jiné adrese už Terminátora mám a fakt má RJ45. Fotka skutečného třeba tady: https://twitter.com/zajdee/status/1218487526119395328


Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« Odpověď #14 kdy: 16. 01. 2023, 17:02:30 »
Terminator od CETINu ma skutecne 8P4C (RJ45).
Zyxel z volneho prodeje ma 6P4C (RJ11/12).

Na fotce z Twitteru (je moje, btw ;-)) je prave Terminator od CETINu, vcetne kratkeho UTP patch kabelu i zasuvky, o ktere jsem mluvil.