Studium IT na vysoké

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #15 kdy: 05. 01. 2023, 16:49:25 »
Není to o papíru, ale o splnění kritérií, na základě kterých se vydává. Je to o dotahování věcí do konce.

"O čem to je" je v tomto smyslu íplně jedno. Jediné, o čem to být má je, aby mě ta škola naučila to, co chci. Pokud nenaučí, je naprosto k ničemu. K ničemu jinému není a být ani nemá. Takže naopak, mě osobně naprosto nějaký diplom nezajímá, zajímá mě, že jsem někde studoval. A kádrováci se na to pochopitelně neptají. Protože ty nakonec stejně zajímá totéž co mě protože nakonec jim stejně jde o schopnost udělat to, co firma potřebuje a tohle fakt neřeší protože pokud má člověk alespoň minimální praxi, je to skoro vždy dostatečný průkaz sám o sobě.

Takže ano, to, co píšete je teorie hezká a tady na Rootu se vyskytuje často. Ale v praxi je víceméně irelevantní.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #16 kdy: 05. 01. 2023, 17:28:58 »
Ale jak se říká, kdo se bojí nesmí do lesa, co si myslíte, stojí to za pokus?
Určitě, přinejmenším to bude cenná zkušenost.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #17 kdy: 05. 01. 2023, 19:21:03 »
... "vzdělání" a "dokončené vzdělání" není totéž přičemž to druhé je do značné míry jen formální) a tím je v praxi pro drtivou většinu slečen na HR vyřešeno a budoucí kolegy stejně daleko víc zajímá, co reálně umíte a jakou máte praxi.
Diplom by šlo dát rozhryzat morčatům a nezměnilo by se vůbec nic. Tedy pokud by mě nedejbože nenapadlo jít pracovat pro státní správu.
Dělat něco pro státní správu může napadnout tvého zaměstnavatele - a už jsme se účastnili výběrových řízení, kde byl takovýto požadavek na vzdělání zaměstnanců uchazeče, kteří práci budou realizovat + doložení diplomem. Moc dobře si to pamatuju, protože jsem ho kvůli tomu musel pro zaměstnavatele skenovat.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #18 kdy: 05. 01. 2023, 20:25:48 »
Pokud máš motivaci, tak to zkus, aby sis mohl udělat vlastní názor.
To samé bych řekl o tom založit si živnosťák hned po škole, a dělat třeba za 200 Kč / hodina a rozjet se praxí jako freelancer.
To se taky s VŠ nevylučuje, a sám jsem to tak dělal. Jenom v prváku jsem musel trochu přestat, ten byl na mě hodně náročný, ale jak na střední tak na vyšších ročnících VŠ jsem pracoval. A souvisí to s tím co jsem psal, že i při škole musíš na sobě hodně makat -- velká část z toho byla u mě komerční praxe. Takže to samozřejmě tazateli také doporučím, a pokud to už při střední nedělá, tak by měl okamžitě začít. (nemusí to být nutně komerční praxe, byť tu asi najde nejsnadněji, může to být i něco akademického; důležité ale je aby výstupem byl reálný produkt, nějaká funkčnost atd., protože pokud si člověk jenom něco šmrdlá a k ničemu to nedotahuje, tak to fláká a pořádně se nenaučí)

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #19 kdy: 05. 01. 2023, 22:01:46 »
Osobne som povedal vlastnemu dietatu, ze ked zrealizuje IT projekt, za ktory dostane rozumnu sumu penazi, nebudem od neho chciet aby slo na VS :)

Mne osobne prebytok formalneho vzdelania par krat v zivote pomohol. Ale ako by to vyzeralo, keby som po strednej nastupil do IT firmy ako par mojich znamych, tazko povedat...
Klonim sa k nazoru, ze ist na VS je v pripade IT zabitych 5 rokov zivota, ale pre vacsinu ludi prijemnym sposobom :).


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #20 kdy: 09. 01. 2023, 09:55:54 »
Dělat něco pro státní správu může napadnout tvého zaměstnavatele - a už jsme se účastnili výběrových řízení, kde byl takovýto požadavek na vzdělání zaměstnanců uchazeče, kteří práci budou realizovat + doložení diplomem. Moc dobře si to pamatuju, protože jsem ho kvůli tomu musel pro zaměstnavatele skenovat.

Hele bavil jsem se s člověkem docela na vysokém místě co dělá ve firmě, co řeší datové schránky pro státní správu, a říkal, že jejich cíl byl se od státní sféry odpojit, protože to vyváří závislost a zisky z toho nic moc.

Pak jsem taky byl na pohovorech pro státní sféru i jsem se bavil s bodyshopperama, a prostě nedokázali mluvit peněženkou, stát prostě není top platící zákazník či zaměstnavatel.

Řekněme, že dám 5 let do vysoké, v mém času je to prostě 10 mio. Kč a moje otázka je, zaplatí to stát? A odpověď je ne. Naopak zaplatí míň než americká konkurence, takže pro mě stát je něco jako tlustá ošklivá holka co má požadavky na prince, mít je může, ale mě nezajímají, když hezká modelka má požadavky nižší.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #21 kdy: 09. 01. 2023, 11:25:50 »
Dělat něco pro státní správu může napadnout tvého zaměstnavatele - a už jsme se účastnili výběrových řízení, kde byl takovýto požadavek na vzdělání zaměstnanců uchazeče, kteří práci budou realizovat + doložení diplomem. Moc dobře si to pamatuju, protože jsem ho kvůli tomu musel pro zaměstnavatele skenovat.

To je pravda. Ale vzhledem k tomu, že se mi to za posledních patnáct let nestalo, je slušná šance, že kdybychom na nějakou takovou zakázku narazil hned zítra, dalších patnáct let se to dost pravděpodobně zase nestane. Což je dobře protože bych žádný doklad stejně nenašel; nevím, kde je a musel bych to komplikovaně řešit.

A navíc, mám dojem, zrovna tohle obejít není nějak velký problém. Něco podobného jsme řešili s jedním zákazníkem, nešlo o vzdělání a nešlo o státní správu, a lze říci maximálně tak to, že ten, kdo byl oficiálně napsaný že na tom projektu pracuje na něm rozhodně nepracoval ;)

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #22 kdy: 09. 01. 2023, 11:35:46 »
Klonim sa k nazoru, ze ist na VS je v pripade IT zabitych 5 rokov zivota, ale pre vacsinu ludi prijemnym sposobom :).

Vůbec to nemyslím zle, ale dotaz: proboha, co kdo spatřuje na studiu na vysoké škole příjemným? Já jsem byl fakt rád, že jsem z VŠ vypadl a mohu konečně dělat co chci, kde chci, s kým chci a jak chci a ještě mě za to slušně zaplatí a nemusím řešit kde je zase potřeba přes noc co nastudovat, kdy je jaká zkouška, kde je jaký polofunkční IS, co kde neumím (a vůbec mě to nebaví) a jestli to nějak nevyřeším, vyrazí mě... Jediné, co mi v životě vysoká v tomto ohledu dávala bylo jen kvantum zbytečného stresu.

I když si říkám, jestli to nemohlo být tím, že mě narozdíl od mnohých jiných na té vysoké neplatili rodiče natož abych bydlel v nějakém mama-hotelu ale obtěžoval jsem se žít, financovat i starat se o sebe sám.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #23 kdy: 09. 01. 2023, 12:37:38 »
Já jsem byl fakt rád, že jsem z VŠ vypadl a

jen bych se přimlouval, abys byl trochu adresnější, a zmínil na jaké škole jsi studoval.

Myslím že z jiného, zde často diskutujícího nakonec vypadlo, že studoval IT obor na zemědělce / báňské, nebo tak někde.

Tak jen abychom tady měli nějakou adresnější zpětnou vazbu pro potenciální uchazeče.

dík

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #24 kdy: 09. 01. 2023, 13:14:00 »
Klonim sa k nazoru, ze ist na VS je v pripade IT zabitych 5 rokov zivota, ale pre vacsinu ludi prijemnym sposobom :).

Vůbec to nemyslím zle, ale dotaz: proboha, co kdo spatřuje na studiu na vysoké škole příjemným? Já jsem byl fakt rád, že jsem z VŠ vypadl a mohu konečně dělat co chci, kde chci, s kým chci a jak chci a ještě mě za to slušně zaplatí a nemusím řešit kde je zase potřeba přes noc co nastudovat, kdy je jaká zkouška, kde je jaký polofunkční IS, co kde neumím (a vůbec mě to nebaví) a jestli to nějak nevyřeším, vyrazí mě... Jediné, co mi v životě vysoká v tomto ohledu dávala bylo jen kvantum zbytečného stresu.

I když si říkám, jestli to nemohlo být tím, že mě narozdíl od mnohých jiných na té vysoké neplatili rodiče natož abych bydlel v nějakém mama-hotelu ale obtěžoval jsem se žít, financovat i starat se o sebe sám.

jasne, kdyz jsou to jenom nervy a nic k tomu, tak to je lepsi tam nechodit.

ale kdyz to jsou zajimave laborky, zajimave veci co se clovek nauci v malem okruhu studentu s kantorem, ktery
umi skvele vypravet i vysvetlovat, kdyz se zkouska zvrhne v pokec s kantorem, ktery zjisti, ze neni treba zkouset
a sam se rozpovida o novinkach v oboru, kdyz si muzes v laborce vecer neco kuchtit a upijet lahvac a nikomu to nevadi.
ze si muzes zajit na polivku a sekanou do bufetu a pak zase na zajimavou prednasku, kdyz muzes hrat na koleji marias
a pak jit s kamosema na pivo, tak pak je ta vyska skvela vec a nezapome na to clovek az do smrti.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #25 kdy: 09. 01. 2023, 13:50:26 »
ale kdyz to jsou zajimave laborky, zajimave veci co se clovek nauci v malem okruhu studentu s kantorem, ktery
umi skvele vypravet i vysvetlovat, kdyz se zkouska zvrhne v pokec s kantorem, ktery zjisti, ze neni treba zkouset
a sam se rozpovida o novinkach v oboru, kdyz si muzes v laborce vecer neco kuchtit a upijet lahvac a nikomu to nevadi.
ze si muzes zajit na polivku a sekanou do bufetu a pak zase na zajimavou prednasku, kdyz muzes hrat na koleji marias
a pak jit s kamosema na pivo, tak pak je ta vyska skvela vec a nezapome na to clovek az do smrti.

Hm, to asi chápu. Pak mi osobně dává smysl i to, co můj předřečník psal, že v případě IT jsou to zabité roky. Protože přesně tohle ani na dobrých IT školách hrozí jen dost omezeně a pokud hrozí, pak je to obykle poněkud mimo obor. (Vysokou jsem já osobně fakt nestudoval kvůli tomu, abych něco kutil v laborce ale abych měl papír na něco, co jsem stejně uměl, v případě odborných předmětů obvykle o dost lépe než vyučující; kdybych chtěl něco kutit v laborce, což chápu, že někoho určitě baví, studoval bych nejspíš něco úplně jiného.)

Mimochodem chápu, že v korporátu asi nemůžete upíjet lahváč, ale v malých firmách, notabene tam, kde vlastně člověk ani moc není zaměstnanec, to nikdo moc neřeší. A na koleji, kde jsem bydlel, bydleli prakticky jen cizinci a doktorandi, takže tam byl klid a většinou tam vládlo hrobové ticho -- což bylo skvělé.

Každý holt považuje za skvělé něco jiného.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #26 kdy: 09. 01. 2023, 14:21:32 »
Vysoká škola má
1) Naučit skutečné základy oboru (např. ne výsledné vzorečky co se učíte na střední, ale jak se k nim došlo) a pak z nich později dovozovat další věci.
2) Naučit se zvládnout i složité věci a přiměřeně rychle.
3) Naučit se i složité úkoly dotáhnout do konce.

Pokud někdo čeká že VŠ bude něco jako hobby kroužek pro pokročilé, tak bude zklamán. Protože se učíte základy oboru, tak se logicky musíte učit i věci později nebudete už potřebovat. Ale problém je v tom, že nevíte 40 let dopředu co budete a nebudete potřebovat.
Pokud někdo čeká že VŠ je nekonečná party, tak bude taky zklamán, protože chlastat lze na VŠ hodně, ale nutné poznat kdy je nutné přestat chlastat a začít něco dělat. Tato hranice je individuální, ale kdo ji nepozná, většinout VŠ úspěšně nedokončí.

Obecně titul je pro zaměstnavatele důkaz že jeho nositel:
a) Není úplný blbec.
b) Dokáže se rychle naučit i poměrně složité věci.

Určitě je možné být úspěšný i bez titulu, ale s ním je to často snazší.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #27 kdy: 09. 01. 2023, 14:49:30 »
Obecně titul je pro zaměstnavatele důkaz že jeho nositel:
a) Není úplný blbec.
b) Dokáže se rychle naučit i poměrně složité věci.

Určitě je možné být úspěšný i bez titulu, ale s ním je to často snazší.

Upřímně řečeno, já se do IT dostal pomocí cisco certifikace, bez VŠ a obecně nejsem sám. Prvotně zaměstnavatele zajímá angličtina, pak technologie, libovolná certifikace pomůže, a dá se zmáknout za rok při práci.

Zaměstnavatel samozřejmě radši přijme člověka s FCE a certifikací na Javu než inženýra z ČVUT bez praxe a znalosti technologií s tím, že umí vypočítat přes kirhorfovi zákony výkon trafa - což je mu na nic.

Další věc je, že prostě 5 let života je velký finanční náklad. Pro mě v rovině pořízení Ferrari. To je jak říct, že holce na prvním rande dokážeš ledascos, když jí daruješ Ferrari, asi jo, ale stojí to za to?

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #28 kdy: 09. 01. 2023, 16:01:10 »
Klonim sa k nazoru, ze ist na VS je v pripade IT zabitych 5 rokov zivota, ale pre vacsinu ludi prijemnym sposobom :).

Vůbec to nemyslím zle, ale dotaz: proboha, co kdo spatřuje na studiu na vysoké škole příjemným? Já jsem byl fakt rád, že jsem z VŠ vypadl a mohu konečně dělat co chci, kde chci, s kým chci a jak chci a ještě mě za to slušně zaplatí a nemusím řešit kde je zase potřeba přes noc co nastudovat, kdy je jaká zkouška, kde je jaký polofunkční IS, co kde neumím (a vůbec mě to nebaví) a jestli to nějak nevyřeším, vyrazí mě... Jediné, co mi v životě vysoká v tomto ohledu dávala bylo jen kvantum zbytečného stresu.

I když si říkám, jestli to nemohlo být tím, že mě narozdíl od mnohých jiných na té vysoké neplatili rodiče natož abych bydlel v nějakém mama-hotelu ale obtěžoval jsem se žít, financovat i starat se o sebe sám.

jasne, kdyz jsou to jenom nervy a nic k tomu, tak to je lepsi tam nechodit.

ale kdyz to jsou zajimave laborky, zajimave veci co se clovek nauci v malem okruhu studentu s kantorem, ktery
umi skvele vypravet i vysvetlovat, kdyz se zkouska zvrhne v pokec s kantorem, ktery zjisti, ze neni treba zkouset
a sam se rozpovida o novinkach v oboru, kdyz si muzes v laborce vecer neco kuchtit a upijet lahvac a nikomu to nevadi.
ze si muzes zajit na polivku a sekanou do bufetu a pak zase na zajimavou prednasku, kdyz muzes hrat na koleji marias
a pak jit s kamosema na pivo, tak pak je ta vyska skvela vec a nezapome na to clovek az do smrti.

To co popisujete je sice pěkné, ale řekněme, že taky na většině vysokých kol nestandardní a nečasté. A v tom je právě ten kámen úrazu - většina lidí má zkušenost akorát právě z té vysoké školy, oboru a let kdy tam chodili, tuto zkušenost často mylně generalizují.

Někdo tak vybral školu a obor života, kde se zároveň něco zajímavého, dobře placeného, a jinde nezjistitelného naučil, a k tomu měl neformální profesory, koleje plný rozjuchaných holek poprvé mimo barák a dosah rodičů, spoustu podobně smýšlejících kamarádů a kontaktů do budoucna, a vzpomínek na večírky.

No a nebo naopak mohl spolužák z lavice hned od vedle vybrat v 18ti/19ti obor špatně, a nic z toho výše jmenovaného se nedělo. A ruku na srdce, pokud někdo věděl, co chce v 18ti dělat, a zároveň se s tím oborem, který ho baví, dobře uživí do budoucna, tak ten prakticky vyhrál v loterii - tady bych úplně každému nevyčítal, že vybral špatně s tím minimem informací, rozhledem a nejistou budoucností, co má člověk na konci střední.

Některé školy a obory jsou skvělé, jiné méně, někdo vdolky, jiný holky. Obecně se dá asi říct, že je vysoká dobrá při stěhování do jiného města a získání kontaktů - to je do budoucna velmi důležité, ale opět, člověk musí mít trochu štěstí na ten výběr oboru.

Obecně je asi jedna z těch těžších věcí v životě změnit místo působnosti a v jiném městě, či zahraničí, začínat s kontakty od nuly.
« Poslední změna: 09. 01. 2023, 16:03:06 od LambdaLover »

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #29 kdy: 09. 01. 2023, 16:23:54 »
Řekněme, že dám 5 let do vysoké, v mém času je to prostě 10 mio. Kč
Ano, pokud člověk bere vysokou jako "papír" a počítá, jestli se mu vyplatí za ten "papír" obětovat 5 let nechození do práce, tak v IT oborech vždycky vyjde, že ne. Protože ten "papír" po tobě vlastně nikdo nechce.

Na druhou stranu, jinde píšeš, že věnuješ čas chození do posilovny, vaření atd. - kdybys místo toho ale pracoval, tak vyděláš víc peněz, proč to teda děláš?