Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee

Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« kdy: 03. 01. 2023, 19:32:43 »
Zdravim

Dostalo se mi nekolika starych kusu malych a lehkych notebooku rady Asus eee za odvoz.

Nainstalovany system tam je Windows 7, ale nejak zadelany, ze nebeha. Samozrejme, ze jsem tam chtel nainstalovat Linux, mam instalacni USB s Ubuntu. Tak jsem z USB jen zkusil Ubuntu 22.04 rozbehnout, coz se sice podarilo (po dlouhe dobe nabootovat z USB), ale nestacila pamet a nespustil jsem ani terminal, sance, aby to bezelo, je 0.

Ubuntu 22.04 nakonec nebude mozne nechat bezet na tomto typu stroje pochopitelne. Minimalni pozadavek je 4 GB RAM a dvou-jadrovy procesor. Navic bude potreba 32-bit verze podle vseho.

Mel bych tedy otazku, jakou verzi Ubuntu (nebo jine distribuce) by jste mi poradili vyskouset. Vim ze jde o Asus eee, ale neni tam napsany presny typ. Nepodarilo se mi nic spustit, tak nevim presne CPU a RAM. Ale nic velkyho to nebude. Nepodarilo se mi take otestovat HDD. Ale podle zvuku tam urcite bude stary klasicky HDD.

U starsiho Ubuntu (starsi nez 18.04) take nepobezi repozitare, coz bude dalsi zadrhel.
« Poslední změna: 03. 01. 2023, 20:43:07 od Petr Krčmář »


lime

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #1 kdy: 03. 01. 2023, 21:23:29 »

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #2 kdy: 03. 01. 2023, 21:44:32 »
A co si slibuješ od těch notebooků? Tohle je ukázkový příklad totálního elektroodpadu ještě než to vůbec začali vyrábět - známej si XY let zpátky tohle koupil (CPU netuším ale nějaká hrůza, XPčka a HDD tam byl snad 32GB solid state nebo něco takovýho) a co jsme to měl v ruce, tak totální hrůza. Natož v dnešní době. Já taky nerad vyhazuju věci dosud fungují, ale upřímně to začínám pomalu přehodnocovat - člověk věnuje spoustu energie na řešení všech problémů a co z toho? Vždyť na tom už nepůjde použitelně ani ten web a dělat COKOLIV bude naprosto frustrující zážitek...možná tak jako MP3 přehrávěč někam na stavbu, kde na to může spadnou cihla nebo to někdo ukradne - tak aby to nebyla škoda...Nebo jako monitor pro nějakou síťovou kameru, abys věděl kdo je přededveřma

Máš nějaký takový specifický použití na mysli? Pokud ne, tak bych to asi fakt vyhodil...Na normální použití to nebylo ani nový...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2023, 22:33:39 »
Já mám na EEE 1005HA nejnovější Debian s Xfce a je to naprosto v pohodě. Browser s moderními weby a LibreOffice jsou samozřejmě utrpení, ale cokoli v terminálu (používám Terminator), SSH, přehrávání SD videa (v mpv), čtení PDFek (okular) a ePubů (fbreader) atd. běží normálně.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #4 kdy: 03. 01. 2023, 22:50:36 »
pokud ti Ubuntu 22.04 najelo, tak CPU podporuje 64bit, druha vec je ze 64bit system/sw muze zabirat o neco vice RAM kterou budes spis chtit setrit...

takze bych pro zacatek tam zkusil nainstalovat Xubuntu 18.04 32bit (sha256), ocuchat co je to za HW a uvidis...
pokud bys u toho chcel zustat tak protahnout podporu 18.04 muzes pres Ubuntu Pro

pro "aktualni" system v 32bit pak Debian 11 ISO s Live + NonFreeFW (sha256)

ohledne prohlizece, zkus jak Firefox tak Chromium, oboje s doinstalovani "uBlock Origin" a "Privacy Badger" dle HW muze byt o dost rychlejsi jeden nebo druhej (prohlizec)...


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2023, 08:48:45 »
Souhlas, byl to odpad jako nové, pokud na tom rozjede Xubuntu tak asi nic moc lepšího tam nedáš... Případně pokud bude mít ChromeOS podporu ale pochybuji... Na internet to nebylo ani když to bylo nové...

Jen Kings

  • **
  • 50
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #6 kdy: 04. 01. 2023, 08:57:19 »
Mám doma taky jeden tenhle kus šrotu, a nic lepšího než fotorámeček z toho neuděláš

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #7 kdy: 04. 01. 2023, 09:35:36 »
Nainstalovany system tam je Windows 7, ale nejak zadelany, ze nebeha.

Není zadělaný, to jen ten NTB má výpočetní výkon parního stroje, tak už to bylo od začátku. In-order Atomy jsou neuvěřitelné brzdy, a stály za pytel už v době vydání, dnes jsou naprosto mimo jakoukoli použitelnost. Sám mám ještě jeden ze dvou doma, a měl jsem několik cukání z toho zkusit udělat cokoli aspoň trochu použitelného - lehký Linux, SSD, maximum RAM. Ale nedá se to, je to tak omezené a pomalé, že to je leda pro sebemrskače. Možná tak na použití jako terminál pro příkazovou řádku, ale i tam si umím představit mnohem pohodlnější řešení. Ačkoli se také snažím veškerý funkční HW zachovat a použít, či darovat někomu k použití, u tohodle musím bohužel konstatovat, že je to skutečně jen HW odpad. Sám se tím mučit už nebudu, a takového nepřítele, kterému bych to mohl darovat, také nemám. Tady škoda benzínu za odvoz či poštovného, jenom jsem se sám nerozhoupal to donést do sběru. Největší hodnotu to má pro mne tu, že to byl NTB který jsem koupil tehdejší přítelkyni, dnes manželce, do školy na zápisky. Tedy nostalgickou.

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #8 kdy: 04. 01. 2023, 09:51:38 »
Myslím, že trvat na Ubuntu v případě takto starého stroje není dobrý nápad. Dost jsem v tomto experimentoval.
Na takové veterány s úspěchem instaluju Q4OS. Je založen na Debianu. Existuje 64 i 32 bit verze. 32 bitová verze chodí i na CPU bez PAE (v mém případě nějaký jednojádrový Intel Pentium Centrino). Na výběr je několik desktopů.
Distribuce se stále vyvíjí. Není tedy nutné instalovat nějakou zastaralou verzi jiného OS.
Pro přiměřeně svižné brouzdání po internetu je dobré doinstalovat prohlížeč Palemoon.

https://q4os.org/

Přišel jsem na tuto distribuci díky článkům zde na Rootu:
https://www.root.cz/clanky/q4os-debian-a-trinity-se-vzhledem-windows-pro-nejstarsi-pocitace/
https://www.root.cz/clanky/q4os-linux-maskovany-za-windows/

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #9 kdy: 04. 01. 2023, 09:56:59 »
Ja bych zkusil Linux Mint Xfce Edition. Jeste je podporovana i 32bit verze (19.x).
https://linuxmint.com/edition.php?id=278
Driv jsem provozoval verzi 18 na notebooku s 2GB RAM.
« Poslední změna: 04. 01. 2023, 09:59:24 od Josef Marianek »

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #10 kdy: 04. 01. 2023, 10:29:19 »
zizkovskej: rad bych reagoval svoji zkusenosti. Mam notebook Asus NJ10 netbook s GeForce. To jen nekde lezi uz roky v prachu. Snaha byla to jeste ozivit, instaloval jsem tam x windows upravenych, x distribuci zarucenych Linux. Problem neni ani tak uvedena 2GB pamet, ale to ze to nezvlada procesor. Sledoval jsem, kde ten problem je a ani jsem nic moc tam nepoustel. Takove to vse jako bezi, omezim vsechen lukrativni vzhled. Mrkni do spravce a pri otevreni internetu a pouze 1 zalozky procesor lita bezne na 90%. Takovy pristroj se neda provozovat.
Podobne jsem to zkousel zpetne se staryma Windows XP. Ty se zdaj ze i na starem PC desktopu chodi. Zdanlive tedy super pro dedu. Pruser je, ze pustim prohlizec a nekdy to ani nenabehlo. Bylo to skutecne mordovani. Ano, takze nejaky deda, kdyz nikam uz nespecha, tak to muze pustit a hrat si s tim hodinu, jestli nabehne web stranka vubec, pripadne spatne, zase to vypnout, znovu nahodit a tak dokola.
Tohle je hadam utrpeni i pro stare rodice  :D

Jen Kings

  • **
  • 50
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #11 kdy: 04. 01. 2023, 10:52:24 »
Ještě bych chtěl dodat, že většina EEE PC co mi kdysi prošla rukama měla maximálně 1GB RAM, takže to je nepoužitelné nejen z hlediska procesoru.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #12 kdy: 04. 01. 2023, 11:31:13 »
Jediné co by to mohlo možná fungovat je tak z toho udělat PiHole nebo HomeAssitanta... prostě něco co nebude potřebovat grafický výstup... ale i to si myslím, že nebude za moc stát... pokud to tedy má alespoň ethernet...

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #13 kdy: 04. 01. 2023, 12:16:08 »
Ahoj

Diky moc za rady.

Vyuziti je vice-mene na brouzdani po internetupro kamarada, mail, nejake youtube, nebo socialni site (coz podle odpovedi neni uplne dobry napad, a asi to ani nepujde), ale co mam zkusenosti, tak prave to brouzdani po internetu na notasech s atomem moc nejde. Treba youtube se seka. Bude to nejspis kvuli vykonu CPU.

Ubuntu 22.04 se mi tam rozebehnout podarilo, takze to snad i 64 bit zvlada. Ale trvalo to velmi dlouho (nedostatek CPU a RAM). Nepodarilo se spustit terminal, takze nevim kolik to ma RAM. A mozna jen 1 GB.

Ten Windows, co tam je, tak ma nejake chyby a ani se nerozbehne.

Mozna ze by to bylo ale naopak vyuzitelny pro veci bez grafickeho vystupu, s terminalem. Treba zber dat. Kdyz je takovy notas non-stop pusteny, nebere moc proudu ten procesor atom. Ale vypocetni vykon minimum samozrejme.

Re:Jaká verze Ubuntu na starý Asus Eee
« Odpověď #14 kdy: 04. 01. 2023, 13:09:55 »
Ak sa na tom nevie rozbehnut ani win7 ani ubuntu 22.04 naporiadok (btw to ubuntu je narocnejsie ako win7), tak ten kram bude mat tak mizerny vykon ze na pouzitie na internet sa moze zabudnut. A uz toboz na pozeranie videii na internete.

Niektore veci nie su hodne ani toho mat ich zadarmo. Vlastnictvo toho kramu je hodne nalepky "som kolenovrt co si necha pre 2 eura prevrtat koleno".

Dnesne telefony do 100€ maju viac ram a lepsi procesor ako tamten kram.