Otevřený kamerový systém pro dům

Otevřený kamerový systém pro dům
« kdy: 02. 01. 2023, 11:11:00 »
Zdravím,
chci se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti, nebo doporučení.
Chci pár kamer na dům a video zvonek. Systém by měl běžet lokálně. Nějaká ta základní detekce pohybu a pár dní záznamu. A video zvonek by měl být ideálně dostupný i z telefonů (na wifi).
Existuje na to něco rozumně open, nebo alespoň dobře funkčního?
« Poslední změna: 02. 01. 2023, 11:27:07 od Petr Krčmář »


Re:Máte někdo zkušenosti s nějakým kamerovým systémem pro dům?
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2023, 11:28:55 »
Mam pár kamer na domě, k tomu NVR. Vše Hikvision. Je to takový rozumný střed co funguje, jen zorientovat s v jejich firmwarovém pekle chvilku trvalo. Imho nemá smysl se patlat s věcma jako je ZoneMinder, když se dá koupit NVR na 4/8 kamer za doslova pár korun.

Kamery zaznamenávají pohyb, ukládají na NVR, všechny stavy notifikuji na Home Assistant, kterým řídím dům.

Zvonek mám pouze signál do EZS, je to hloupé tlačítko bez audio/video.

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2023, 12:25:08 »
Přidávám se k dotazu, jak říká předřečník, „patlat se se ZoneMinderem“ bylo přesně to, co jsem chtěl, ale kromě připojení web kamery z notebooku přes nějaký javový bazmek jsem k tomu nikdy víc nepřipojil, protože vlastně nevím, co k tomu pořádně připojit.
Tak jsem si hrál s myšlenkou pořídit hotové řešení. Jedno jsem obratem vrátil, byly to 4 kamery a krabička, která byla prakticky permanentně napojená na Čínu (jak jinak si vysvětlit, že po registraci stačí zadat sériové číslo výrobku a nemusí se nikde nic párovat? Registrace zjevně sloužila k tomu, abych si mohl výsledky kromě soudruhů prohlédnout i já).
No, a pak mi kdosi doporučil Vivotek, ale protože jsem nenabyl dojmu, že by to bylo to pravé ořechové, tak jsem do toho nakonec nešel (úplně mě nezaujal ten software k tomu a jeho licenční podmínky - celé se mi to obecně jevilo jako dost drahé).

Takže rozhodně uvítám další tipy.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2023, 13:11:18 »
Pokud bych na to měl místo, tak půjdu do UBNT UniFi Protect NVR. Nicméně z důvodu umístění racku a tomu, že jsem se nechtěl zamknout k jednomu výrobci kamer, jsem zkoumal různé open source možnosti. Nějaký čas jsem používal https://github.com/roflcoopter/viseron, který fungoval výborně, dokud nezačal mít problémy s EZVIZ kamerou v garáži. Chybělo mi tam trochu i UI, takže jsem se rozhodl ho nahradit za https://shinobi.video/, které mám doteď. UI je dost výzva a nepodařilo se mi 100% nakonfigurovat detekci pohybu, ale zrovna včera jsem aktualizoval po asi půl roce, tak je možné, že to vyřešili.

JBB

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #4 kdy: 02. 01. 2023, 13:41:00 »
A nějaké levné kamery, které by stále nedělaly toto:
13:30:37.905146 IP 172.25.161.18 > 114.114.114.114: ICMP echo request, id 59138, seq 0, length 64
13:30:38.965041 IP 172.25.161.18 > 114.114.114.114: ICMP echo request, id 59138, seq 256, length 64
13:30:40.005305 IP 172.25.161.18 > 8.8.8.8: ICMP echo request, id 59138, seq 0, length 64
13:30:41.045131 IP 172.25.161.18 > 8.8.8.8: ICMP echo request, id 59138, seq 256, length 64
13:30:42.085518 IP 172.25.161.18 > 180.76.76.76: ICMP echo request, id 59138, seq 0, length 64
13:30:43.125289 IP 172.25.161.18 > 180.76.76.76: ICMP echo request, id 59138, seq 256, length 64

Nebo jiný fw do nich, jsou to levné čínské...


Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #5 kdy: 02. 01. 2023, 13:59:03 »
Pokud bych na to měl místo, tak půjdu do UBNT UniFi Protect NVR. Nicméně z důvodu umístění racku a tomu, že jsem se nechtěl zamknout k jednomu výrobci kamer, jsem zkoumal různé open source možnosti. Nějaký čas jsem používal https://www.aktualne.cz/podle-expertu-se-v-ceske-republice-zmenily-trendy-ve-vyhleda/r~2fd51e18197b11ed8b4e0cc47ab5f122, který fungoval výborně, dokud nezačal mít problémy s EZVIZ kamerou v garáži. Chybělo mi tam trochu i UI, takže jsem se rozhodl ho nahradit za https://shinobi.video/, které mám doteď. UI je dost výzva a nepodařilo se mi 100% nakonfigurovat detekci pohybu, ale zrovna včera jsem aktualizoval po asi půl roce, tak je možné, že to vyřešili.
Souhlasím, že rozhraní není snadné.
« Poslední změna: 02. 01. 2023, 14:01:53 od Renny09 »

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #6 kdy: 02. 01. 2023, 14:14:48 »
Přidávám se k dotazu, jak říká předřečník, „patlat se se ZoneMinderem“ bylo přesně to, co jsem chtěl, ale kromě připojení web kamery z notebooku přes nějaký javový bazmek jsem k tomu nikdy víc nepřipojil, protože vlastně nevím, co k tomu pořádně připojit.
Tak jsem si hrál s myšlenkou pořídit hotové řešení. Jedno jsem obratem vrátil, byly to 4 kamery a krabička, která byla prakticky permanentně napojená na Čínu (jak jinak si vysvětlit, že po registraci stačí zadat sériové číslo výrobku a nemusí se nikde nic párovat? Registrace zjevně sloužila k tomu, abych si mohl výsledky kromě soudruhů prohlédnout i já).
No, a pak mi kdosi doporučil Vivotek, ale protože jsem nenabyl dojmu, že by to bylo to pravé ořechové, tak jsem do toho nakonec nešel (úplně mě nezaujal ten software k tomu a jeho licenční podmínky - celé se mi to obecně jevilo jako dost drahé).

Takže rozhodně uvítám další tipy.

Mam vše v oddělené vlan kde je pouze to NVR a kamery + malý počítač s home assistantem, který tomu děla bránu. Ven mam povolenou komunikaci na jeden konkrétní ntp server, dns server a můj mailserver, vše ostatní dropuju. Úplně stejně mam i vlan na IOT, protože všechny tyhle malé krámy považuju za velké bezpečnostní riziko - zde kromě velmi restriktivního firewallu mám navíc i L2 isolation.

Nicméně jsem teď pro klid duše kouknul do firewallu a na DROP pravidle u této vlan s kamerama mam od restartu ( 22 dní ) zahozených přesně nula packetů - takže Hikvision do Číny ani nikam jinam opravdu nic neposílá.

X

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #7 kdy: 02. 01. 2023, 17:17:58 »
Hele bohužel neexistuje nic, co by bylo dobře použitelného. Existuje Shinobi, ale to má do použitelnosti daleko (měl jsem to asi půl roku a pak jsem to vyhodil) a nahradil Ubiquiti.

Zkušenosti mám asi takové:

Shinobi (cca rok zpátky, něco se mohlo změnit):
  • v podstatě jenom web, mobilní aplikace (iPhone) nepoužitelná a nefunkční
  • Nastavení streamování kamer netriviální ale pokud máš jenom jeden browser, jde to. Pokud chceš třeba FF a Safari, tak nic moc
  • Docela protivné vyhledávání v záznamech - jedno "menu" je na prohledávání, druhé menu pak na stahování. Nejsou nijak propojená.[/il]
Ubiquiti (mám jejich NVR - nahradilo Shinobi, mám do teď):
  • Super webová i mobilní appka
  • Fungují jenom s Ubi kamerama (ostatní jenom přes různé hacky)
  • Drahé, ale bez problému funkční. V podstatě "fire & forget" typ instalace

Záleží na tvých požadavcích, ale pokud se s tím nechceš moc crcat, máš na to rozpočet a chceš, aby ti to fungovalo, běž do Ubi. Mají dokonce i zvonek s kamerou (bacha, je na wifi, takže musíš mít dobrý pokrytí).

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #8 kdy: 02. 01. 2023, 18:05:08 »
Ubiquiti (mám jejich NVR - nahradilo Shinobi, mám do teď):
  • Super webová i mobilní appka
  • Fungují jenom s Ubi kamerama (ostatní jenom přes různé hacky)
  • Drahé, ale bez problému funkční. V podstatě "fire & forget" typ instalace

K Ubiquiti: tu si treba uvedomiť, že Protect beží iba na Ubiquiti zariadeniach, ktoré zvyčajne slúžia aj na niečo iné. V mojom prípade je to CK2+ a beží na ňom Unifi Network. Pointa je, že potom je veľmi ťažké odizolovať kamery do samostatnej VLAN, keď im NVR musí bežať v sieti, odkiaľ musí mať prístup všade (teda pokiaľ chcete byť schopní adoptovať Unifi zariadenia, však...). Takže alternatívou je síce dať kamery do VLAN, ale ich traffic bude routovaný na NVR v inom subnete, ergo treba príslušne dimenzovaný router, alebo aspoň L3 switch.

X

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #9 kdy: 02. 01. 2023, 18:18:11 »
K Ubiquiti: tu si treba uvedomiť, že Protect beží iba na Ubiquiti zariadeniach, ktoré zvyčajne slúžia aj na niečo iné. V mojom prípade je to CK2+ a beží na ňom Unifi Network. Pointa je, že potom je veľmi ťažké odizolovať kamery do samostatnej VLAN, keď im NVR musí bežať v sieti, odkiaľ musí mať prístup všade (teda pokiaľ chcete byť schopní adoptovať Unifi zariadenia, však...). Takže alternatívou je síce dať kamery do VLAN, ale ich traffic bude routovaný na NVR v inom subnete, ergo treba príslušne dimenzovaný router, alebo aspoň L3 switch.

Proto píšu, že mám to jejich NVRko - tam mi běží jenom Protect (NVR aplikace Ubiquiti pro ty, co to neznají 🙂). Nejjednodušší na deploy a mám kamery ve vlastní VLAN.

Někde jsem koukal, že to existuje i jako nějaký kontejner nebo image, který jde rozběhnout na Linuxu ale s tím jsem se nechtěl moc drbat. To "malé" NVR totž stojí cca 7k CZK - což je za 1U škatuli na 4 disky se SFP+ docela pěkná cena a nejspíš bych to neudělal o moc levněji. Trochu mě štvou tím, že ty prachy naženou na kamerách, ale to je holt cena za pohodlí 🤷

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #10 kdy: 03. 01. 2023, 11:17:16 »
Co tak koukám, tak docela zajímavě vypadá i NVR a kamery od Reolink, kvalitu kamer ve většině testů chválí a NVR je tak nějak průměrné

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #11 kdy: 03. 01. 2023, 11:57:20 »
Jaká je výhoda NVR? Mám Hikvision a prostě nahrávají do složky NASu. NVR nemám

motyq

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #12 kdy: 03. 01. 2023, 12:19:27 »
Potvrzuji, že unifi/ubiquity je fire&forget. Bohužel protect appka jako docker image sehnat nejde, předchozí unifi video šlo provozovat v dockeru a bylo to podporované řešení.

Co se týče drahoty - tak nejlevněji to postavíte s cloudkey gen 2 plus - mělo by to stíhat několik  kamer (pokud nezapnete nějaké sofistikované detekce). G3Flex se dají sehnat za 3litry (pokud jsou skladem).

Já mám zatím 2x UVC G4 Pro a ten obraz je - no nějak jsem nečekal, že bezpečnostní kamery umí mít takový obraz a to i v noci.
Chtěl jsem původně G3 Flex, ale povedlo se mi sehnat G4Pro za 5litrů a nebylo o čem diskutovat. Dokonce teď koukám, že tam mají teď G3Pro za 3 litry.

V unifi nechávám jen klasiku záznam při detekci pohybu.
Do homeassistanta to mám připojené přes Frigate - čistě události jako počet osob na zahradě, detekováno auto apod. Vypadá to zajímavě (frigate), ale zatím to mám čistě jako pokus.


Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2023, 17:23:56 »
muzes mi poslat DM, kde to maji?

Re:Otevřený kamerový systém pro dům
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2023, 19:58:20 »
Nedavno jsem to resil, nechtelo se mi jit do cinskych NVR/kamer. Skoncil jsem u:
- kamery: Grandstream (maji v CZC)
- nahravani: Motion resp. MotionEye

Hotove NVR reseni by bylo asi jednoduzsi a ve vysledku mozna i levnejsi (zalezi na cem bezi ten Motion a kam se ukladaji video zaznamy), ale chtel jsem to mit pod kontrolou a hlavne jsem nechtel mit v domaci siti neco, co se primarne snazi protunelovat nekam ven.