Jak rozjet zkopírovaný Linux?

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #15 kdy: 11. 08. 2011, 15:21:51 »
a zavadec je kde? v bootu toho 7. oddilu? to ho musis preinstalovat, pac on si pamatuje geometrii staryho disku a najednou je na novym disku a je z toho zmatenej

a proc vubec nedas zavadec (asize GRUB?) do MBR? to byva lepsi

zavadec jsem preinstaloval (hda7) co to je asize? Jasně ja bych ho tam dal, ale pomohlo by to, když nejede sda7? Asi ne. A momentalně je tam Windowsovský aby šel aspon ten novy Windows spustit. Poresil bych to zítra, jsem totiž nemocný.


trubicoid2

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #16 kdy: 11. 08. 2011, 19:03:57 »
asize je asi ze...

zavadec v sda7 nemusi jet z mnoha duvodu, je to v extended, je to za limitem biosu, mozna si ho nepreinstaloval dobre, mozna je problem v tom zavadeci, kteryho odkazujes na sda7, jak to vlastne delas?

jinak grub v MBR je v pohode, widle pousti, i widle 7 s truecryptem; udelas to takto:
Kód: [Vybrat]
title Widle widlovaty
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader (hd0,6)/boot/win.bootsector

kdyz ten win.bootsector sezenes pomoci
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sda bs=512 count=1 of=win.bootsector a strcis do /boot

jinak nechapu ten duvod, proc mas na druhym disku kopii prvniho, to budou v pocitaci porad dva disky, nebo jak?

a grub instalujes manualne? nebo jak? a co rika?

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #17 kdy: 12. 08. 2011, 11:29:50 »
Díky za ochotu při řešení problému. Ještě mi není moc dobře, takže to asi nechám na odpoledne.

Použil jsem:
cd mnt
mkdir sda7
mount /dev/sda7 sda7
chroot sda7
grub
find /boot/grub/stage1
 
vypíše systém na hd0,6 a myslím že hd1,6 jsou ext3

root (hd0,6)
setup (hd0,6)

done. suceeded.

Tohle mě ze začátku při bootu na sda7 směrovalo na hd1,6 (sdb7), a spustil se starý systém.
Pak jsem zkusil v Manageru boot na hd1,6 a nešlo to (viz chyba o té geometrii).

Zatím, jdu se léčit

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #18 kdy: 12. 08. 2011, 11:31:43 »
jinak nechapu ten duvod, proc mas na druhym disku kopii prvniho, to budou v pocitaci porad dva disky, nebo jak?

Dočasné řešení při přeinstalaci disku. Organizace je sice stejná, ale změnili se kapacity oddílů. Více prostředků pro disk systém, méně pro programy. Starý disk může sloužit jako záložné uložiště zatím.

trubicoid2

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #19 kdy: 12. 08. 2011, 11:59:01 »
no jeste je otazka, jestli opravdu hd0 je sda a hd1 sdb, vono to tak byt nemusi, zvlast kdyz ti ten find rekne o obou diskach

co takhle zkusit taky:
Kód: [Vybrat]
root (hd1,6)
setup (hd1,6)

nebo jeste v grubu je trik jak si byt jistej:
Kód: [Vybrat]
device (hd0) /dev/sda
anebo mne napada odpojit ten starej disk a hrat si jenom s tim novym


webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #20 kdy: 12. 08. 2011, 15:59:24 »
no jeste je otazka, jestli opravdu hd0 je sda a hd1 sdb, vono to tak byt nemusi, zvlast kdyz ti ten find rekne o obou diskach

co takhle zkusit taky:
Kód: [Vybrat]
root (hd1,6)
setup (hd1,6)


Riziko přepsání funkčního bootovacího sektoru

anebo mne napada odpojit ten starej disk a hrat si jenom s tim novym

To zase bych neměl přístup k tomu funkčnímu bootovacímu sektoru... A k funkčnímu linuxu.

Já bych zkusil ty metody na kopírování systému, ale mám k tomu dotaz. To s tím tarem, netrvá to moc dlouho? To bude balit a rozbalovat? Jsem se touto tématikou už jednou kdysi zabýval a nepovedlo se mi to. Mám pocit, že to není také jednoduché, že by to šlo jen jedním příkazem, že to bylo kapku složitější téma.

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #21 kdy: 12. 08. 2011, 18:31:49 »
Já bych zkusil ty metody na kopírování systému, ale mám k tomu dotaz. To s tím tarem, netrvá to moc dlouho? To bude balit a rozbalovat? Jsem se touto tématikou už jednou kdysi zabýval a nepovedlo se mi to. Mám pocit, že to není také jednoduché, že by to šlo jen jedním příkazem, že to bylo kapku složitější téma.
Co znamená "dlouho"? Rychlost závisí na tom kolik dat tam vlastně máte, kolik je tam souborů atd. Pokud je tam hodně maličkých souborů tak to může trvat dlouho, na druhou stranu "dd" zake kopíruje i reálně neobsazené místo. Hlavně se ale s tou "dd" metodou patláte už cca 24 hodin takže i kdyby to kopírování běželo hodinu tak to bude 24x rychlejší.

IMHO to ani nemusíte balit tarem, stačí prosté "cp -RP" tj. rekurzivně se zachováním atributů (práva apod.).

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #22 kdy: 12. 08. 2011, 18:42:40 »
No aspoň budu vědět pro příště jestli to jde nebo nejde. Je to asi 3,7 Gb dat, základní instalace Mandriva 2010. Disky IDE WD 120Gb a Samsung 80Gb. Vaše řešení vyzkouším.

Trubicoid2

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #23 kdy: 12. 08. 2011, 19:17:21 »
Ten tar funguje, jak jsem psal. A je to podobne rychly jako cp a jeste zachovava sparse soubory.

No ja myslel vyhodit vetsi disk jen na operaci prepsani zavadece, jestli se bojis o fungujici zavadec. Pak si ho tam zase dej.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #24 kdy: 12. 08. 2011, 21:05:47 »
Fíha, to jsou šachy .... zaráží mne změna z většího disku na menší, většinou jdu opačným směrem. Jinak změna uuid není nutností, stačí grub a fstab změnit na klasiku /dev/sdX, prostě na starý formát. Jaké to má nevýhody snad zmiňovat nemusím.

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #25 kdy: 13. 08. 2011, 00:18:09 »
Fíha, to jsou šachy .... zaráží mne změna z většího disku na menší, většinou jdu opačným směrem. Jinak změna uuid není nutností, stačí grub a fstab změnit na klasiku /dev/sdX, prostě na starý formát. Jaké to má nevýhody snad zmiňovat nemusím.

Jasně, ale tohle já moc neřeším, když nejde o můj počítač. Je to starý počítač a ten druhý disk (ten menší) je stále prakticky nevyužitý a navíc uživatel toho počítače užije tak možná 35 gigabyte kapacity. S tím co máme je to jediné logické řešení, pokud nechceme kupovat "nový" disk. A ten druhej disk zůstane volný na cokoliv, hlavně na zálohy systému.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #26 kdy: 13. 08. 2011, 10:45:48 »
Takže po přečtení všech příspěvků jsem pochopil, že na 120GB disku jste upravil oddíly tak, aby se všechny vešly na onen 80GB disk, a jinak jsou disky naprosto totožné nemýlím se? Pokud ano, proč jste použil dd na jeden oddíl a ne na celý disk? Já bych ho použil na celý disk, potom bych odpojil 120GB, na její místo připojil 80GB a musí to fungovat. Pokud 80GB disk funguje, připojil bych onen 120GB a dělal s ním, co potřebuji. Pokud jsem však přehlédl důvod, proč se kopíroval jen onen jeden oddíl, tak se omlouvám.

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #27 kdy: 13. 08. 2011, 10:49:50 »
Takže po přečtení všech příspěvků jsem pochopil, že na 120GB disku jste upravil oddíly tak, aby se všechny vešly na onen 80GB disk, a jinak jsou disky naprosto totožné nemýlím se? Pokud ano, proč jste použil dd na jeden oddíl a ne na celý disk? Já bych ho použil na celý disk, potom bych odpojil 120GB, na její místo připojil 80GB a musí to fungovat. Pokud 80GB disk funguje, připojil bych onen 120GB a dělal s ním, co potřebuji. Pokud jsem však přehlédl důvod, proč se kopíroval jen onen jeden oddíl, tak se omlouvám.

Ne. Jak bych mohl upravit oddíly na tom větším disku, když tam jsou data? Jsem to psal hned na začátku, že organizace oddílů je na obou discích stejná, rozdíl je jen ve velikosti oddílů. Linuxový oddíl na "novém" disku je velikostně stejný.

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #28 kdy: 13. 08. 2011, 12:28:46 »
Tak jsem to zkusil ale nedari se tam prepnout

Kód: [Vybrat]
[root@localhost mnt]# df sdb7
Souborový systém  Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
/dev/sdb7              11G  3,4G  6,8G  34% /mnt/sdb7
[root@localhost mnt]# df sda7
Souborový systém  Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
/dev/sda7              11G  156M   10G   2% /mnt/sda7
[root@localhost mnt]# cp -RP sdb7 sda7
[root@localhost mnt]# df sda7
Souborový systém  Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
/dev/sda7              11G  3,4G  6,8G  34% /mnt/sda7
[root@localhost mnt]# chroot sda7
chroot: failed to run command `/bin/bash': No such file or directory
[root@localhost mnt]# chroot sdb7
[root@localhost /]# exit

webhope

Re: Jak rozjet zkopírovaný Linux?
« Odpověď #29 kdy: 13. 08. 2011, 12:47:59 »
tak to zkopirovani mi nejde je to tam bud i s celym adresarem nebo vubec