Práca IT vo Švajčiarsku

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #15 kdy: 19. 12. 2022, 14:59:52 »
Jednoznacne nabizeji vyssi platy, ale ta delta je presne kompenzovana zvysenymi naklady. Coz neni argument proti. Porad je to jedna z nejlepsich zemi pro zivot.

No, podle formálních ukazatelů možná ano. Ale ono je v praxi stejně podstatné hlavně to, jak se k vám staví majoritní společnost. A v tomhle ohledu Švýcarsko, jak jste tu nejen vy napsal, žádné eldorádo tedy opravdu není. Ve Švýcarsku je člověk cizinec, notabene cizinec "z východu" i po dvaceti letech. Nenarazil jsem mezi expaty na nikoho, kdo by tam delší dobu žil a tohle netvrdil.

Ale na pár let a vydělání nějakých peněz (bez rodiny může žít celkem skromně) proč ne.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #16 kdy: 19. 12. 2022, 15:08:29 »
ve francouzských kantonech jsme se měli dost velký problém domluvit i německy
Tuhle zkušenost mám taky, ale to je němčina, ne AJ.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #17 kdy: 19. 12. 2022, 15:34:25 »
Všimol som si že veľa ľudí sa sťažuje na to že sú druhoradý v cudzích zemiach. Bohužiaľ takto to funguje úplne všade a aj na Slovensku  ;). Čiže takáto vec má nema šancu ani len trošku odradiť aby som si prišiel pre svoje švajčiarske zlato  :). Čo sa týka toho platu tak som čakal že budú lepšie vyjadrenie pretože 4000€ v Nemecku plat je dosť málo to dokážem zarobiť aj v Česku.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #18 kdy: 19. 12. 2022, 16:14:46 »
to dokážem zarobiť aj v Česku.
Jako fullstack developer čerstvě po škole?

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #19 kdy: 19. 12. 2022, 16:24:26 »
Já bych jen doplnil, že ti úředníci anglicky klidně mluvit můžou, ale s váma se bavit anglicky nebudou, protože všechno co řeknou je právně závazné a nikdo si nechce brát na triko, že něco řekl a mohlo to mít trochu jiný význam. Teda alespoň takto mi to bylo věsvětlené, když jsem pracoval v Něměcku.

Jinak znám lidi co pracujou ve Švýcarsku a chválí si tam život, takže to, že je někdo občan druhé kategorie není pravda. Přistěhovalců je tam strašně moc, člověk ale fakt musí být ochotný se naučit německy.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #20 kdy: 19. 12. 2022, 17:59:04 »
ve francouzských kantonech jsme se měli dost velký problém domluvit i německy
Tuhle zkušenost mám taky, ale to je němčina, ne AJ.

Anglicky tam nemluvil už vůbec nikdo :D Nějaký německy mluvící se alespoň někde poblíž obvykle našel.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #21 kdy: 19. 12. 2022, 18:08:47 »
Všimol som si že veľa ľudí sa sťažuje na to že sú druhoradý v cudzích zemiach. Bohužiaľ takto to funguje úplne všade a aj na Slovensku  ;).

To tedy opravdu není. Nevíte o čem mluvíte. Rozdíly mezi různými zeměmi jsou v tomto ohledu minimálně z mého pohledu obrovské. A zrovna Švýcarsko patří mezi ty nejproblematičtější.

Čiže takáto vec má nema šancu ani len trošku odradiť aby som si prišiel pre svoje švajčiarske zlato

Každý chce něco jiného. A hlavně obvykle až za pár let zjistíte, co vlastně chcete vy. Být expatem nic příjemného není, zvlášť, když člověk není sám. Velká část lidí, skoro bych řekl většina, se po čase vrátí do ČR. Ale ne všichni. Je dobré si to vyzkoušet.
 
Čo sa týka toho platu tak som čakal že budú lepšie vyjadrenie pretože 4000€ v Nemecku plat je dosť málo to dokážem zarobiť aj v Česku.

A co jste čekal? Že budete za rok dolarový milionář? Nevím, proč si tolik lidí myslí, že Západ je zlatý důl. Ve výsledku se vám (zvlášť s rodinou, což není váš případ) může velmi snadno stát, že vám v ČR zbyde z příjmu víc než tam. Zrovna v IT v ČR platy v poměru k nákladům nijak strašné oproti zbytku Evropy nejsou. Konkrétně ve Švýcarsku je obecně dobré dbát na to, abyste žil v kantonu s nízkou daňovou zátěží. Tam si pak můžete skutečně vydělat více, než jinde v Evropě protože dostanete i to, co byste jinak zaplatil na daních a to je dost peněz.
« Poslední změna: 19. 12. 2022, 18:15:52 od Martin Poljak »

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #22 kdy: 19. 12. 2022, 18:13:05 »
Jinak znám lidi co pracujou ve Švýcarsku a chválí si tam život, takže to, že je někdo občan druhé kategorie není pravda. Přistěhovalců je tam strašně moc, člověk ale fakt musí být ochotný se naučit německy.

Podle mého velice záleží, kde žijete. Řekl bych, že třeba Ženeva nebo Basilej budou v tomto ohledu výrazně jiné, než třeba Neuchâtel. Další věcí je to, že každému vyhovuje něco jiného. Kdybych byl v zahraničí sám, bude mi naprosto jedno, jestli je to tam co se lidí týká takové nebo makové. Když tam budu mít ženu a tři děti, najednou je ten pohled úplně jiný.
« Poslední změna: 19. 12. 2022, 18:16:33 od Martin Poljak »

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #23 kdy: 19. 12. 2022, 19:06:02 »
Švýcarsko je především jedna velká vesnice. Největší město nemá ani obyvatelstvo Brna, hlavní město tam pak pro jistotu nemají vůbec...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_m%C4%9Bst_ve_%C5%A0v%C3%BDcarsku

Známý tam koncem devadesátek pracoval (a bydlel) v jednom menším městě a byl po nastěhování sousedy dvakrát taktně upozorněn že má "špinavé auto". Opakovaně to pustil z hlavy až jednou po příchodu odkudsi zjistil, že mu ho kdosi umyl. Vypadá to možná na první pohled hezky, ale podle místních kolegů z práce se kterými věc následně konzultoval, v té ulici už navždy bude za burana z východu kterému "muselo být místními zabráněno v tom, aby svým zapraseným autem narušoval obrázek čisté ulice".

Nevím jak vy, ale já bych tam žít nechtěl...

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #24 kdy: 19. 12. 2022, 19:42:51 »
.. byl po nastěhování sousedy dvakrát taktně upozorněn že má "špinavé auto". Opakovaně to pustil z hlavy až jednou po příchodu odkudsi zjistil, že mu ho kdosi umyl. Vypadá to možná na první pohled hezky, ale podle místních kolegů z práce se kterými věc následně konzultoval, v té ulici už navždy bude za burana z východu kterému "muselo být místními zabráněno v tom, aby svým zapraseným autem narušoval obrázek čisté ulice".
Ale tak on aj buran bol ked ho opakovane susedia na to upozornovali, ze im to vadi a on ich ignoroval, jak je to zvykom tu.
To je krasny priklad jak su ti ludia tam oproti nam z vychodnej europy dobrosrdecni a kultivovani. Tu by mu skor to auto poskodili ako umyli.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #25 kdy: 19. 12. 2022, 20:01:33 »
.. byl po nastěhování sousedy dvakrát taktně upozorněn že má "špinavé auto". Opakovaně to pustil z hlavy až jednou po příchodu odkudsi zjistil, že mu ho kdosi umyl. Vypadá to možná na první pohled hezky, ale podle místních kolegů z práce se kterými věc následně konzultoval, v té ulici už navždy bude za burana z východu kterému "muselo být místními zabráněno v tom, aby svým zapraseným autem narušoval obrázek čisté ulice".
Ale tak on aj buran bol ked ho opakovane susedia na to upozornovali, ze im to vadi a on ich ignoroval, jak je to zvykom tu.
To je krasny priklad jak su ti ludia tam oproti nam z vychodnej europy dobrosrdecni a kultivovani. Tu by mu skor to auto poskodili ako umyli.

Bylo to po příjezdu, stěhoval věci,  zařizoval byt, hledal školku pro děti a tak, prostě umytí auta nebylo na pořadu dne. Navíc prý bylo "na české poměry" docela čisté a než navnímáte místní standardy, chvilku to trvá. Navíc tam přijel z uvolněných a rozjuchaných Čech let devadesátých....

Prostě tamní společnost je v některých aspektech výrazně jiná než naše. Švýcarsko se vyvíjelo podobně jako Británie, v izolaci od zbytku evropy. Británie byla izolovaná mořem, Švýcarsko horami. Je dobré to vědět dřív něž dojde k deziluzi.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #26 kdy: 19. 12. 2022, 20:16:02 »
.. byl po nastěhování sousedy dvakrát taktně upozorněn že má "špinavé auto". Opakovaně to pustil z hlavy až jednou po příchodu odkudsi zjistil, že mu ho kdosi umyl. Vypadá to možná na první pohled hezky, ale podle místních kolegů z práce se kterými věc následně konzultoval, v té ulici už navždy bude za burana z východu kterému "muselo být místními zabráněno v tom, aby svým zapraseným autem narušoval obrázek čisté ulice".
Ale tak on aj buran bol ked ho opakovane susedia na to upozornovali, ze im to vadi a on ich ignoroval, jak je to zvykom tu.
To je krasny priklad jak su ti ludia tam oproti nam z vychodnej europy dobrosrdecni a kultivovani. Tu by mu skor to auto poskodili ako umyli.

Auto mu neumyli z dobrosrdečnosti. Tady by to hlavně nikdo neřešil. A pokud řešil, byl by naopak za snoba a burana považován on. Už to, že jim lehce špinavé auto vadí je úlet. A to, že pak budete navždy "buran z východu" dvojnásobný. U nás tohle běžné ani náhodou není a buranství je spíš pravý opak. A jsem za to dost rád.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #27 kdy: 19. 12. 2022, 20:32:15 »
Ja teda zil pul roku v Curychu, ale cele svycarsko je takova nalestena bida.. lidi jsou divni, zamestnavatele jsou divni. Ctvrt ve ktere jsem se ocitl bylo neco jako Cejl v Brne.

Ano.. mel jsem taky stejne idealy jako ze CH je zeme dokonala - ale neni tomu tak. Jsou to namysleny sebestredni narod :)

Tim vam nechci rozmluvit zajem si to zkusit na vlastni kuzi - ale je vhodne trocha krotit sve iluze, ktere nam poskytuji media.

Po case ale zjsitite, ze penize nejsou vsechno ,)

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #28 kdy: 19. 12. 2022, 20:50:06 »
Z osobní zkušenosti mohu říct, že například v Curychu není s angličtinou problém. Dokud jsem měl práci, tak jediný "úředník", s kterým jsem měl problém se domluvit byl technik na STK. Přišel jsem ale přes agenturu do anglicky mluvicí firmy. Bohužel jsem se nechal ukolébat a na němčinu dost dlabal, takže když skončila práce na kterou jsem byl najat jsem měl problém najít jinou. Přišlo mi, že i Švýcaři z jinak mluvicích kantonů raději mezi sebou mluví anglicky, než aby použili jazyk toho druhého. Na úřadu práce se ale s vámi anglicky bavit nebudou. Ohledně daní bych doporučil například kanton Schwyz. Curych je hodně drahý. Když jsem hledal další práci jako programátor webových aplikaci, nabídky byly cca v rozmezí 120 - 160 kCHF / rok. To ale pro pohodlný živou čtyřčlenné rodiny nestačilo, takže jsem se vrátil do ČR.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #29 kdy: 20. 12. 2022, 10:09:00 »
to dokážem zarobiť aj v Česku.
Jako fullstack developer čerstvě po škole?

Ešte raz si prečítaj moj príspevok a ak nevidíš rozdiel medzi Fullstack developer po škole a mnou nuž tvoja smola.