Kontraktoři versus agentura

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #30 kdy: 12. 12. 2022, 10:59:23 »
“When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.” ~ Arthur Conan Doyle

Tohle je docela nebezpečné, protože prakticky nikdy nemáš to "all", ale vcelku snadno dojdeš k názoru, že ano.

Rozhodnuti okamzite odejit, jakmile hrozila 5. neproplacena faktura bylo proste nezbytne. Zejmena kdyz vsechny nove projekty zacinaji na zacatku nasledujiciho mesice.

Si nedostal čtvrt roku zaplaceno a až pak tě napadlo, že je možná čas odejít?


Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #31 kdy: 12. 12. 2022, 11:10:34 »
Hele, mas zakaznika, kde ti manager slibuje , ze to vyresi "once for all".  SOucasne ti nabizi zamestnani, takze se te jen nezbavuje. Co by si udelal ty?


“When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.” ~ Arthur Conan Doyle

Tohle je docela nebezpečné, protože prakticky nikdy nemáš to "all", ale vcelku snadno dojdeš k názoru, že ano.

Rozhodnuti okamzite odejit, jakmile hrozila 5. neproplacena faktura bylo proste nezbytne. Zejmena kdyz vsechny nove projekty zacinaji na zacatku nasledujiciho mesice.

Si nedostal čtvrt roku zaplaceno a až pak tě napadlo, že je možná čas odejít?

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #32 kdy: 12. 12. 2022, 12:22:11 »
Nedostat 4 mesiace zaplatene, tak ma ta firma uz v zivote nevidi a kazdy kontakt na nich mam na blackliste. Ono by to vlastne tak daleko ani nedoslo, dva mesiace max a cau, neni ma. Radsej pojdem na nejaky cas na urad prace (ak si si platil socialne poistenie, ak nie, smolik) kym najdem nieco schopne inde, ale nebudem pre niekoho robit zadarmo.

A vahat ci tam zostat lebo sef ponuka nove projekty?!?! Naco??? Aby ta zasa v dalsom roku oj*bali o 4 vyplaty? Potom chapem ze zhanas same pozicie 150k+ pretoze ked ta oj*bu za rok o tretinu platu, tak vlastne musis, ak nechces byvat pod mostom a zrat travu.

Pruzkumbojem, oni ta maju v tej firme tak namotaneho, ze pre nich urobis cokolvek. Nehnevaj sa, ale si ako 70+ rocny multimilionar s 20 rocnou manzelkou. Vsetci az na toho multimilionara vedia ako sa veci maju, ale on vidi raz denne pekne kozy tak uveri comukolvek.
« Poslední změna: 12. 12. 2022, 12:25:38 od kanoe22 »

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #33 kdy: 12. 12. 2022, 12:34:09 »
Hele, mas zakaznika, kde ti manager slibuje , ze to vyresi "once for all".  SOucasne ti nabizi zamestnani, takze se te jen nezbavuje. Co by si udelal ty?

Já jsem zažil dvě faktury po splatnosti, což bylo docela hodně, když měli splatnost 30 dní. Nakonec mi je zaplatili poté, co jsem to vytáhl až k CTO, naštěstí jsme se nějak znali. S touhle korporací to šlo ale z kopce a tušil jsem problémy, takže jsem měl rozjeté pohovory a když mě pár týdnů na to vyhodili, tak jsem šel rovnou do nové korporace. Mám rodinu, tak to nemůžu nechat náhodě.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #34 kdy: 12. 12. 2022, 13:30:30 »
sak uz jsem pryc.
cimz jsem ovsem ztratil moznost tlacit skrz koncoveho zakaznika. jak to padlo od jinych.

Skoda uz byla napachana.

situace se  neda definitivne rozpoznat pred druhou fakturou po splatnosti, v te dobe uz mas vydanou treti.

Nedostat 4 mesiace zaplatene, tak ma ta firma uz v zivote nevidi a kazdy kontakt na nich mam na blackliste. Ono by to vlastne tak daleko ani nedoslo, dva mesiace max a cau, neni ma. Radsej pojdem na nejaky cas na urad prace (ak si si platil socialne poistenie, ak nie, smolik) kym najdem nieco schopne inde, ale nebudem pre niekoho robit zadarmo.

A vahat ci tam zostat lebo sef ponuka nove projekty?!?! Naco??? Aby ta zasa v dalsom roku oj*bali o 4 vyplaty? Potom chapem ze zhanas same pozicie 150k+ pretoze ked ta oj*bu za rok o tretinu platu, tak vlastne musis, ak nechces byvat pod mostom a zrat travu.

Pruzkumbojem, oni ta maju v tej firme tak namotaneho, ze pre nich urobis cokolvek. Nehnevaj sa, ale si ako 70+ rocny multimilionar s 20 rocnou manzelkou. Vsetci az na toho multimilionara vedia ako sa veci maju, ale on vidi raz denne pekne kozy tak uveri comukolvek.


Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #35 kdy: 12. 12. 2022, 13:31:56 »
souhlas s tim, ze jakmile vidim pekne kozy, verim vsemu.


Nedostat 4 mesiace zaplatene, tak ma ta firma uz v zivote nevidi a kazdy kontakt na nich mam na blackliste. Ono by to vlastne tak daleko ani nedoslo, dva mesiace max a cau, neni ma. Radsej pojdem na nejaky cas na urad prace (ak si si platil socialne poistenie, ak nie, smolik) kym najdem nieco schopne inde, ale nebudem pre niekoho robit zadarmo.

A vahat ci tam zostat lebo sef ponuka nove projekty?!?! Naco??? Aby ta zasa v dalsom roku oj*bali o 4 vyplaty? Potom chapem ze zhanas same pozicie 150k+ pretoze ked ta oj*bu za rok o tretinu platu, tak vlastne musis, ak nechces byvat pod mostom a zrat travu.

Pruzkumbojem, oni ta maju v tej firme tak namotaneho, ze pre nich urobis cokolvek. Nehnevaj sa, ale si ako 70+ rocny multimilionar s 20 rocnou manzelkou. Vsetci az na toho multimilionara vedia ako sa veci maju, ale on vidi raz denne pekne kozy tak uveri comukolvek.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #36 kdy: 12. 12. 2022, 13:56:41 »
sak uz jsem pryc.
cimz jsem ovsem ztratil moznost tlacit skrz koncoveho zakaznika. jak to padlo od jinych.

Skoda uz byla napachana.

situace se  neda definitivne rozpoznat pred druhou fakturou po splatnosti, v te dobe uz mas vydanou treti.

...

Aku dobu splatnosti si tam mal/mavas bezne?

Nazor: Viem ze podla nejakeho zakona to mozu byt az 3 mesiace, ale tak sialene dlhe doby sa davaju max tak pri stavbe dialnic a podobnych "mega projektoch" kde to po odovzdani musia este skontrolovat ine firmy, tak aby mali cas a riesili sa pripadne problemy. Ale v IT mi pride cokolvek nad 30 kalendarnych dni po vydani faktury ako cesta do pekla. Iba sa tym umoznuje vzniku takichto situacii.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #37 kdy: 12. 12. 2022, 14:10:52 »

samozrejme mesic

sak uz jsem pryc.
cimz jsem ovsem ztratil moznost tlacit skrz koncoveho zakaznika. jak to padlo od jinych.

Skoda uz byla napachana.

situace se  neda definitivne rozpoznat pred druhou fakturou po splatnosti, v te dobe uz mas vydanou treti.

...

Aku dobu splatnosti si tam mal/mavas bezne?

Nazor: Viem ze podla nejakeho zakona to mozu byt az 3 mesiace, ale tak sialene dlhe doby sa davaju max tak pri stavbe dialnic a podobnych "mega projektoch" kde to po odovzdani musia este skontrolovat ine firmy, tak aby mali cas a riesili sa pripadne problemy. Ale v IT mi pride cokolvek nad 30 kalendarnych dni po vydani faktury ako cesta do pekla. Iba sa tym umoznuje vzniku takichto situacii.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #38 kdy: 12. 12. 2022, 14:37:45 »
sak uz jsem pryc.
cimz jsem ovsem ztratil moznost tlacit skrz koncoveho zakaznika. jak to padlo od jinych.

Skoda uz byla napachana.

situace se  neda definitivne rozpoznat pred druhou fakturou po splatnosti, v te dobe uz mas vydanou treti.

Situace se dá rozpoznat 14 dní po splatnosti té první. Minimálně by to měl být signál, že je čas si začít dopisovat s recruitery.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #39 kdy: 12. 12. 2022, 15:20:12 »
1/ update,  rano jsem poslal osklivej mail . To asi tady neni videt, ale ja jsem dost kreativni  a ohlasil jsem jim moje dalsi kroky a zrovna ted prisla jedna faktura. I kdyz se mi nechce verit, ze mezinarodni platba by prisla tak brzo, mozna to poslali uz pred mym mailem.

a dobre udelali, uz mam rozepsanej email do HMRC . A jeste jsem rano poslal mail delivery managerovi projektu, ze mu vazne nic nebudu dodelavat, kdyz cekam na srpnovy penize. a pozadal jsem, at zablokuji penize, ktere jeste agenture neposlali.

uf ted jsem vdecnej (bohu, ne jim) aspon za tu jednu fakturu. . koupim detem o metr vetsi stromecek.
ale uz ta jedna faktura stala hodne stresu a skod na zdravi.

2/ ohledne rozpoznani.
tak prvni pracovni den mesici odevzdat timesheet, idealne hned posles fakturu se splatnosti 30 dni. Timeshet muze trvat az 2 tydny odsouhlasit, podle procenta indicke krve ve schvalujicim managerovi.
Ten samy mesic tu fakturu nemuzes ocekavat zaplacenou (ale ve skutecnosti se to stavalo)

Co jsem videl ve smlouvach casto, "zaplatime do mesice po tom, co zaplati zakaznik". To potom to jeste vice komplikuje

Takze v beznem scenari uz maz vydanou treti fakturu a teprve ted mas sanci na rozpoznani.



sak uz jsem pryc.
cimz jsem ovsem ztratil moznost tlacit skrz koncoveho zakaznika. jak to padlo od jinych.

Skoda uz byla napachana.

situace se  neda definitivne rozpoznat pred druhou fakturou po splatnosti, v te dobe uz mas vydanou treti.

Situace se dá rozpoznat 14 dní po splatnosti té první. Minimálně by to měl být signál, že je čas si začít dopisovat s recruitery.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #40 kdy: 12. 12. 2022, 16:55:50 »
Trochu OT, jedna korporace, pro kterou jsem pracoval, měla/má nastavenou defaultně splatnost faktur 90 dnů.  A pouze ve výjimečných případech ji povoluje změnit. Bývalo to vždy přiložené k vystavenemu PO, v takových těch třech dalších hustě popsaných stránkách... Co jsem zjišťoval tak je to běžné i jinde.
Gréta je nejlepší.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #41 kdy: 12. 12. 2022, 18:00:41 »
uz to ani neni OT,
ted je to what we have learned.

OK, novy projekt, ted mi na tom ultra zalezi rychle rozjet prijem.

ale zase to bude jednani s malymi agenturami, ktere cloveka deli od velkych projektu. 75% recruiteru volaji z UK pro EU projekty. Smlouvy s nimi jsou plne copy paste UK zakonu a "bude se resit dle UK zakonu' (podle pravnika prd bude.. pokud je to smlouva s EU branch).





Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #42 kdy: 12. 12. 2022, 19:21:48 »
Já jsem v ČR měl běžně splatnost 45 dní - běžné je 30, ale 45 není nic neobvyklého. Většinou čím vyšší MD rate, tím snazší je překousnout delší splatnost.


Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #43 kdy: 12. 12. 2022, 19:39:55 »
preckat se to da (pokud zrovna nejsem v nejakym zranitelnym okamziku jako je hypoteka pod).
ale to diskutovane riziko leti silene nahoru

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #44 kdy: 12. 12. 2022, 20:25:04 »
v kazdem pripade to je proste duvod, proc contractor musi pozadovat slusne castky.


to neni to samy jako na pozici se valejici se zamestnanec

Ted mi Siemense Kosice nabizel 230 EUR, notice period nezmineno, zrejme zadna.

preckat se to da (pokud zrovna nejsem v nejakym zranitelnym okamziku jako je hypoteka pod).
ale to diskutovane riziko leti silene nahoru