Kontraktoři versus agentura

Kontraktoři versus agentura
« kdy: 10. 12. 2022, 20:48:01 »
Jaky je web, ktery by varoval kontraktory pred agenturou, ktera mesice a mesice opozduje platby, zatimco koncovy zakaznik plati korektne? Je to uz spise neplaceni.

Rovnou rikam, ze stezovat si u zakaznika nema smysl, i kdyz je to svycarska "nobl  firma', ale ta pravidelne plati pocatku tohohle potravniho retezce, i.e. Infosysu s jeho "pridanou" hodnotou. Co je za Infosysem je jim celkem jedno, maximalne nejak leader rekne Infosys, at se na to probuh "podiva".

Uz jsme nekolikrat senior, co proste odesel a s Infosysem uz v zivote spolupracovat nebude.

P.S. tohle je samozrejme vsechno v zahranici, kazdy clanek retezu je v jine zemi.
Fascinujici, jak je cely system nastaveny.

« Poslední změna: 10. 12. 2022, 22:20:51 od Petr Krčmář »


Re:contractori versus agentura
« Odpověď #1 kdy: 10. 12. 2022, 21:27:57 »
Taka stranka neexistuje a ani nikdy existovat nebude, pretoze by sa dala velmi lahko zneuzit na umyselne kazenie dobreho mena niekoho kto je v tom nevinne.
Jedine co pomoze je zazalovat firmu ktora odmieta platit o dlznu ciastku a pravdaze okamzite odtial odist. Nezaplatenie do dohodnuteho terminu  je hrube porusenie zmluvy a urcite je moznost ju vtedy rozviazat okamzite.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:contractori versus agentura
« Odpověď #2 kdy: 10. 12. 2022, 21:35:16 »
Faktury jsou vydávány se splatnosti podle smlouvy a oni to nedodržují?

Re:contractori versus agentura
« Odpověď #3 kdy: 10. 12. 2022, 21:47:30 »
tak treba do Glassdooru lze dat negativni review (jinak by to ani nemelo smysl).

BTW u INfsosys s poslednim mesicem/fakturou neni treba pocitat, proste neodsouhlasi timesheet.
Ve sktuecnosti je to stejne jako u ceskyho Metrostavu, co jsem slysel, tam se nema pocitat s poslednima 3 fakturami.

Se spatne odhaduje, kdy odejit. Nicmene kolega to zvladl lip, ten prisel jen o ten posledni mesic. (jinej projekt, jiny end customer). BTW je to nejlepsi (svepravny) developer co znam.



Taka stranka neexistuje a ani nikdy existovat nebude, pretoze by sa dala velmi lahko zneuzit na umyselne kazenie dobreho mena niekoho kto je v tom nevinne.
Jedine co pomoze je zazalovat firmu ktora odmieta platit o dlznu ciastku a pravdaze okamzite odtial odist. Nezaplatenie do dohodnuteho terminu  je hrube porusenie zmluvy a urcite je moznost ju vtedy rozviazat okamzite.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:contractori versus agentura
« Odpověď #4 kdy: 10. 12. 2022, 22:08:39 »
Jako jak nezaplati posledni mesic? Kdyz timesheet bude podobny jako vsechny predesle mesice?

Btw jakou dobu splatnosti faktur si agentura vynucuje? Predpokladam ze FA vystavujete 1. dne nasledujiciho mesice (tj co nejdriv) po dokoncenem kalendarnim mesici.


Re:contractori versus agentura
« Odpověď #5 kdy: 10. 12. 2022, 22:27:14 »
fakt takhle otazka musela padnout?

Faktury jsou vydávány se splatnosti podle smlouvy a oni to nedodržují?

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #6 kdy: 11. 12. 2022, 00:29:19 »
Já bych kontaktoval nějakou advokátní kancelář a poradil bych se co s tím. Předpokládám, že na té faktuře bude tak 200 až 400 litrů, takže třeba i 20k+ pro advokáta by se vyplatilo, a pokud neplatí tak i víc. Pokud ty faktury jsou hodně po splatnosti, tak by ses teoreticky mohl domáhat i úroků z prodlení, což by mohlo zaplatit toho advokáta. Ale nidko tu ty smlouvy neviděl, takže toto je jen teorie.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:contractori versus agentura
« Odpověď #7 kdy: 11. 12. 2022, 07:02:44 »
fakt takhle otazka musela padnout?

No, třeba já kontraktořím už skoro 20 let a tohle se mi nikdy nestalo. Protože všem je jasné, že kdyby to zkusili, tak dostanou jedno varování a když to hned nenapraví, tak další krok bude okamžitá výpověď smlouvy. A schopní lidé nerostou na stromech. Tak mě překvapuje, že podobné problémy má odborník co je TOP 50 v rámci EU.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #8 kdy: 11. 12. 2022, 07:05:25 »
Ano, viem ze existuje glassdoor, ale z prveho prispevku som chapal ze hladate nieco ako je napr zoznam dlznikov socialnej poistovne (https://www.socpoist.sk/zoznam-dlznikov) neviem ako v cr, ale v sr je zopar takichto verejnych registrov, su to ale vladne stranky cize data tam su overene, nie je mozne tam len tak z trucu/pomsty niekoho falosne vyvesit. Pravdaze, su to iba stranky neplaticov poisteni, dph a to je asi tak vsetko. Nikde nie je stranka neplaticov mzdy, pretoze to stat nepali, stat neriesi.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #9 kdy: 11. 12. 2022, 07:38:49 »
neplatit by skusili len raz a naposledy, ale tak ked si necha niekto srat na hlavu tak to je jeho chyba. ak by neprisla v dohodnutom termine mzda tak druhy den nehnem prstom.

robim pod coolpeople asi 5 rokov a este sa mi nestalo ze mi nezaplatili, mna nejaka dalsia firma co je za nimi netrapi, ja mam kontrakt na man day a cau. od toho ta personalka je, aby toto riesila za vas.
« Poslední změna: 11. 12. 2022, 07:42:13 od tvojtatko »

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #10 kdy: 11. 12. 2022, 08:21:10 »
Po zaplacení faktury poskytuji Příjemci výhradní licenci, včetně souhlasu k poskytnutí sublicencí, na díla mnou vytvořená v rámci fakturovaných služeb v neomezeném rozsahu způsobem uvedeným v ustanovení §12 autorského zákona.

tohle na fakture (respektive smlouve nebo ramcovy objednavce) je celkem jasny, ne?kdysi jsem to nekde vycet a nikdy nemusel resit, tak by me zajimal nazor ostatnich, co treba jo...
nikdy se mi nestalo, ze by nekdo nezaplatil ,nebo se opozdil vic nez o opomenuti, protoze lidi je malo a prace hodne. ale mozna jsem mel stesti.
jenom zamestnanci davaj dusevni vlastnictvi hnedle a vejplata se resi po jiny koleji (zase zjistoval jsem to davno a nikdy jsem nikde zamestnanej nebyl)

hknmtt

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #11 kdy: 11. 12. 2022, 11:23:45 »
Ja sa divim ze sa taketo veci este ludom deju. Respektive ze stale beru peniaze az po praci. Ale niekto sa skratka nikdy nepouci. Ved sa pozrite na dodavatelov internetu, telefonnych sluzieb, najom...vzdy sa plati dopredu lebo institucie nie su sproste. Ale z nejakeho zahadneho dovodu maju jednotlivci mensie poziadavky na samich seba a tak beru peniaze a po praci a potom maju taketo zbytocne problemy. Ja som ku koncu svojej kariery bral peniaze dopredu a len si odpocitaval dopredu zaplatene hodiny. Niekto moze namietat ze je tam problem s doverou, ale to bude vzdy a je lepsie byt na tej strane, ktora drzi peniaze v ruke ked dojde na konflikt, lebo bremeno dokazovania prechadza na druhu stranu, ktora bude mat najskor viac casu a financii to riesit nez jednotlivec, ktory s korporaciou bojovat asi nebude. Kuriozne ma cez tu ciaru dostala ceska firma kedy mi odmietl izaplatit tak som musel priamo ist cez koncoveho zakanzika za nelicencovane pouzitie mojej prace. Jasne ze to zabralo a peniaze som dostal ale tam uz som si povedal ze nikdy viac toto riskovat nebudem. Nastastie uz dnes nepracujem a nemusim toto riesit.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #12 kdy: 11. 12. 2022, 11:48:58 »
tak ono to timhle krokem skonci, jen teda 20k+ se vubec nepriblizuje k tomu, co si na konci rekne advokat s pusobnosti v oblasti mezinarodniho prava. I kdyz ty myslis casove omezenou konzultaci, do te by se mohli vejit..

A jsem stastny za vsechny, jim se vzivote nestalo, ze jim platba za fakturu prisla pozde. A s prvnim dnem zpozdeni by okamzite dali vypoved, protoze do 24h maji podepsanou smlouvu a nastupuji jinde.

Já bych kontaktoval nějakou advokátní kancelář a poradil bych se co s tím. Předpokládám, že na té faktuře bude tak 200 až 400 litrů, takže třeba i 20k+ pro advokáta by se vyplatilo, a pokud neplatí tak i víc. Pokud ty faktury jsou hodně po splatnosti, tak by ses teoreticky mohl domáhat i úroků z prodlení, což by mohlo zaplatit toho advokáta. Ale nidko tu ty smlouvy neviděl, takže toto je jen teorie.

Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #13 kdy: 11. 12. 2022, 12:36:06 »
Na druhou stranu, jsem celkem vdecny za tenhle prevazujici uhel rootovskeho pohledu. Protoze jsme se necitil dobre, ze jsem jeste mesic dva nepockal a proste v naproste dusevni rovnovaze nedokoncil projekty (ktere byly soucasne pro mne ty nejzajimavejsi za poslednich mnoho let.)


Re:Kontraktoři versus agentura
« Odpověď #14 kdy: 11. 12. 2022, 13:09:17 »
tak ono to timhle krokem skonci, jen teda 20k+ se vubec nepriblizuje k tomu, co si na konci rekne advokat s pusobnosti v oblasti mezinarodniho prava. I kdyz ty myslis casove omezenou konzultaci, do te by se mohli vejit..

A jsem stastny za vsechny, jim se vzivote nestalo, ze jim platba za fakturu prisla pozde. A s prvnim dnem zpozdeni by okamzite dali vypoved, protoze do 24h maji podepsanou smlouvu a nastupuji jinde.

Já bych kontaktoval nějakou advokátní kancelář a poradil bych se co s tím. Předpokládám, že na té faktuře bude tak 200 až 400 litrů, takže třeba i 20k+ pro advokáta by se vyplatilo, a pokud neplatí tak i víc. Pokud ty faktury jsou hodně po splatnosti, tak by ses teoreticky mohl domáhat i úroků z prodlení, což by mohlo zaplatit toho advokáta. Ale nidko tu ty smlouvy neviděl, takže toto je jen teorie.

Já to chápal tak, že máš kontrakt s nějakou českou agenturou - na tu nepotřebuješ mezinárodní právo podle mě, prostě zažaluješ tu agenturu, a je ti jedno v jaké je chobotnici. Pokud máš kontakt s nějakou evropskou, pak hmm... to bych možná hledal advokátní kancelář v té zemi, kde má sídlo - pak by to byl zase lokální spor, ale toto už je mimo moje zkušenosti, abych se přiznal.

Možná, pokud znáš ty lidi, kterým takto neplatí, tak se spojit a ty náklady si prostě rozdělit, kdyby to šlo.

Jako toto ti nezávidím, ale jak tu píšou ostatní, pokud nedostanu peníze, tak dál už pro tu firmu nepracuju. Pro mě to ani není o tom najít si práci hned další den (člověk má rezervu, takže hledat pár měsíců dobrou práci se nakonec vyplatí), spíš je to o tom uchránit se před tím, že bude víc faktur nezaplacených. Ztráta jedné faktury je lepší než 2, 3, 4, atd...