Skoro Ing. - přechod na webařinu?

Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 29. 11. 2022, 12:49:24 »
Ahoj,

pristi rok me cekaji statnice na CVUT. Cele studium me to tahlo k mikrokontrolerum, takze vsechny projekty, bakalarka i prace pri studiu se tocili kolem embedded programovani. Od zari pracuji na diplomce, zhruba pulka prace je tvorba firmware pro merici zarizeni a pulka programovani weboveho rozhrani pro ovladani a vizualizaci dat. Moje predchozi zkusenosti s webarinou byli na urovni roku 2006 - PHP, MySQL, ciste HTML/JS/CSS + jQuery - moje vzpominky na tento stack nejsou zrovna pozitivni. Pro diplomku jsem se ale kvuli docela komplexnimu UI rozhodl naucit soucasne frontendove technologie. Vybral jsem si React, TypeScript a Tailwind. Po par tydnech, az jsem se zacal szivat s novym stackem to zacalo byt jine kafe oproti predchozim pokusum. Zacalo me to opravdu bavit, minimalne stejne jako programovani jednocipu v Cecku. Tomu bych jeste pred pul rokem neuveril...

Zacal jsem opatrne premyslet, ze bych pivotoval od firmwaru smerem k webu. Pri projizdeni pracovnich portalu si vsimam, ze webarina ma asi spoustu vyhod. Radove vice pracovnich nabidek, obecne vyssi platy, moznost WFH, remote, prace na ICO - vsechno veci, ktere se s blizicim se datem nastupu na full time zdaji stale dulezitejsi.

Ted snad konecne k otazce. Jako Ceckar bych po skole nemel problem se uchytit, mam nejake projekty, part-time praxi, zkratka alespon par veci do zivotopisu. Navic v tomto oboru hodne firem slysi na tri pismena pred jmenem z CVUT. S webarinou ale nemam zadne pracovni zkusenosti, na pohovoru bych mohl ukazat jen diplomku, navic na tituly se tam (opravnene) moc nehraje. Myslite, ze na me nekde budou bez zkusenosti zvedavi? Mam v planu do statnic jeste zbastlit neco i s Node.js, databazi, REST API a mozna s necim dalsim, vic toho ale nestihnu - mam plne ruce prace s diplomkou a jeste musim dohanet Erasmus.

Moc diky za vase nazory.
« Poslední změna: 29. 11. 2022, 13:21:18 od Petr Krčmář »


Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2022, 13:15:38 »
Jeste jedna vec - moje prace snu by byla kombinace psani firmwaru i weboveho UI. Neco jako totalni fullstack - bohuzel jsem nikde nevidel, ze by nekoho takoveho hledali.

Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2022, 13:15:50 »
S webarinou ale nemam zadne pracovni zkusenosti, na pohovoru bych mohl ukazat jen diplomku, navic na tituly se tam (opravnene) moc nehraje. Myslite, ze na me nekde budou bez zkusenosti zvedavi?

Což o to, zvědaví budou, otázka je za kolik a kde a asi to nebude do čtrnácti dnů. Časem se zcela určitě někde chytíte, ale nejdřív to asi bude nic moc a za pár korun. Pak jak už budete mít praxi (cca dva roky), bude to o dost lepší. Pokud něco bastlíte sám, rozhodně to bastlete na GitHubu ať to máte kde ukázat. Čím víc, tím líp.

Ostatně určitě si nemyslíte, že tu webařinu ostatní studovali čtyři roky na vysoké škole :D (Jakkoliv to není nic jednoduchého, má to svá velmi mnohá úskalí a vyžaduje slušné know-how, i když se různí [de]mentální snobové, často i tady, snaží permanentně tvrdit opak.)

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2022, 13:35:11 »
Co od nas chces slyset? Jak my mame vedet co tebe bavi? Penize nejsou vsechno.
Argumentovat PHP 2006 vs React 2022 je fakt divny (moc teda nechapu ten casovej rozsah, jestli jsi jako v php bastlil na zakladce a ted resis veci pri ing studiu...). A rozhodne ti podepisu, ze v C budou uplne jiny lidi nez ve frontendu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2022, 13:47:42 »
Proste posilej zivotopisy na oba druhy pozic a chod na pohovory. Az tam se dozvis, o cem by ta prace mohla byt a neco te zaujme. Treba nekde fakt shani juniora co vidi do mikrokontroleru i webu, ale usoudili, ze to je bez sance a radsi to vypsali zvlast do dvou pozic. Zkusil bych hledat misto weboveho vyvojare ve firme co dela hardware. Ja v tomhle nedelam, ale znam lidi co delaji treba zdravotni pristroje, nebo chytre domy a maji tam jak "webare"(JS frontend), tak embeddare.


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2022, 13:56:59 »
ja nevim ja bych to nedelal.
webarinu delam jen tolik, abych mohl upravovat frontend podle toho co si udelam na backendu v c++.

je fakt, ze dneska si javascriptari uz muzou psat i back end pro node.js, ale mi se to nelibi :-)

vsude chleba o dvou kurkach, vsude zadek o dvou pulkach.


Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2022, 13:57:50 »
Co od nas chces slyset? Jak my mame vedet co tebe bavi? Penize nejsou vsechno.
Argumentovat PHP 2006 vs React 2022 je fakt divny (moc teda nechapu ten casovej rozsah, jestli jsi jako v php bastlil na zakladce a ted resis veci pri ing studiu...). A rozhodne ti podepisu, ze v C budou uplne jiny lidi nez ve frontendu.

Co chci slyset? Otazka byla, jestli bych si po statnicich dokazal najit praci v oblasti webu.

Co je divneho na porovnani Javascript + jQuery v roce 2006 vs TypeScript + React v roce 2022? Jako ze vyvoj se od te doby nezmenil?

Casovy rozsah se ti pokusim vysvetlit: Na stredni jsem zkousel PHP a nenadchlo me to. Vetsinu VS jsem se potom venoval jednocipum, az u diplomky jsem potreboval vytvorit webove UI. Vyzkousel jsem TypeScript a React a oproti negativni zkusenosti ze stredni me to bavilo.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2022, 14:01:30 »
Jeste jedna vec - moje prace snu by byla kombinace psani firmwaru i weboveho UI. Neco jako totalni fullstack - bohuzel jsem nikde nevidel, ze by nekoho takoveho hledali.
Tohle vídám docela často, akorát ne pro juniory. Chce to poměrně velké zkušenosti napříč technologiemi - od low level po UI (nejen web).

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2022, 14:06:18 »
Proste posilej zivotopisy na oba druhy pozic a chod na pohovory. Az tam se dozvis, o cem by ta prace mohla byt a neco te zaujme. Treba nekde fakt shani juniora co vidi do mikrokontroleru i webu, ale usoudili, ze to je bez sance a radsi to vypsali zvlast do dvou pozic. Zkusil bych hledat misto weboveho vyvojare ve firme co dela hardware. Ja v tomhle nedelam, ale znam lidi co delaji treba zdravotni pristroje, nebo chytre domy a maji tam jak "webare"(JS frontend), tak embeddare.

Diky, to zni jako dobra strategie - ze me neco takoveho nenapadlo...

ja nevim ja bych to nedelal.

Muzu se zeptat proc? V oblasti embedded/HW jsem uz pracoval takze jsem poznal i negativa, co se tyce webu mam asi porad ruzove bryle.

Re:Skoro Ing. - prechod na webarinu?
« Odpověď #9 kdy: 29. 11. 2022, 14:22:17 »
Tohle vídám docela často, akorát ne pro juniory. Chce to poměrně velké zkušenosti napříč technologiemi - od low level po UI (nejen web).

Tim ne-webovym UI myslis Qt? Takovych nabidek jsem par videl, bohuzel me Qt ale nijak nenadchlo, proslo mi tezkopadne (na vyvoj, ne na vykon!). Obecne mi prijde ze budoucnost UI vseho mozneho hardwaru bude we webovych rozhrani (nemluvim o safety critical). Vzdyt i budiky pro posadku Dragonu od SpaceX bezi na Chromiu - ale to byli vlastne jen pasazeri.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #10 kdy: 29. 11. 2022, 14:51:15 »
Tak pokud tvým snem je dělat web, tak se můžeš rovnou vykašlat na vejšku.
Jako řešit že zákazník chce interaktivnější klikání hezčí vobrázek a že chce to celý víc dorůžova a kulatý tlačítka, tak na to stačí cvičená lopata se základní školou.
Podle mě web obecně dělá ten největší programátorský lowend.... Přidaná hodnota nula, pouze marketing a oblbování konzumentů. Můj názor.
Ale můžu se mejlit, a práce na webu je práce co nadnáší ducha a stojí na ní základy vesmíru...
Gréta je nejlepší.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #11 kdy: 29. 11. 2022, 15:03:04 »
Jako řešit že zákazník chce interaktivnější klikání hezčí vobrázek a že chce to celý víc dorůžova a kulatý tlačítka, tak na to stačí cvičená lopata se základní školou.

Dobrý, ale to je přesně to, o čem jsem nahoře psal. Jen o tomhle už dnes webové aplikace dávno nejsou a rozhodně to nemůže dělat jen cvičená lopata, ta to celé maximálně tak zprasí, natož aby napsala něco životaschopného a spravovatelného. Naopak, web mi s tím, jaká je to divočina občas přijde v některých ohledech podstatně náročnější, než třeba nějaká Java. Potřebujete striktnost, systematičnost, přesnost, tunu disciplíny, asertivitu technologickou i lidskou nebo se v tom hnoji utopíte. (Ostatně ne nadarmo jeden zlý jazyk tvrdí, že v Javě neexistují dobří programátoři. :P)

Podle mě web obecně dělá ten největší programátorský lowend.... Přidaná hodnota nula, pouze marketing a oblbování konzumentů. Můj názor.

Dost hloupý názor zamrzlý někde před deseti patnácti lety.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #12 kdy: 29. 11. 2022, 15:13:25 »
Tak pokud tvým snem je dělat web, tak se můžeš rovnou vykašlat na vejšku.

A co je tvym snem, co delas ty? Budu rad za inspiraci, myslim to 100% vazne.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #13 kdy: 29. 11. 2022, 15:26:03 »
Co jsi v reálu již dokázal?

Sice jsi napsal mnoho textu, ale už jsi něco v reálu naprogramoval a prodal, a nebo jsi byl někde zaměstnaný, a nebo jsi s někým spolupracoval? Pakliže ne, tak jsi stále "nevyučený" a titul ti je víceméně k ničemu, tím neříkám že nemá svoji "hodnotu", ale tu získá až tvými zkušenostmi a praktickými dovednostmi.

Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« Odpověď #14 kdy: 29. 11. 2022, 15:28:38 »
Jako řešit že zákazník chce interaktivnější klikání hezčí vobrázek a že chce to celý víc dorůžova a kulatý tlačítka, tak na to stačí cvičená lopata se základní školou.

Dobrý, ale to je přesně to, o čem jsem nahoře psal. Jen o tomhle už dnes webové aplikace dávno nejsou a rozhodně to nemůže dělat jen cvičená lopata, ta to celé maximálně tak zprasí, natož aby napsala něco životaschopného a spravovatelného. Naopak, web mi s tím, jaká je to divočina občas přijde v některých ohledech podstatně náročnější, než třeba nějaká Java. Potřebujete striktnost, systematičnost, přesnost, tunu disciplíny, asertivitu technologickou i lidskou nebo se v tom hnoji utopíte. (Ostatně ne nadarmo jeden zlý jazyk tvrdí, že v Javě neexistují dobří programátoři. :P)

Podle mě web obecně dělá ten největší programátorský lowend.... Přidaná hodnota nula, pouze marketing a oblbování konzumentů. Můj názor.

Dost hloupý názor zamrzlý někde před deseti patnácti lety.

Podle mého hloupého názoru je veškerý vývoj za posledních 15 let v oblasti webu naprosto zbytečný a v kdyby se používaly stejné technologie vůbec ničemu důležitému by to nevadilo.

Veškeré změny jsou podle mě pouze kosmetické v neprospěch (snížení) informační hodnoty kvůli líbivosti. Kvůli pitomostem se přenáší tuny dat a přidaná hodnota žádná.

Miliony relativně schopných programátorů tráví čas nad líbivostí webu a zobrazování nablblých videí, místo toho aby tvořili v oblastech s přidanou hodnotou.
Gréta je nejlepší.