Neochota firmy zvednout plat

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #105 kdy: 02. 12. 2022, 16:23:08 »
Neřekl bych, že to není pro každého, jako spíše to, že si člověk na práci z domova musí navyknout.

Navyknout? Tak ano, zvyknout se dá na všechno. To, co opomíjíte je, že různí lidé mají nejenže různou povahu, ale i různý životní styl. Ano, můžete napsat, že si tedy mohou životní styl upravit. Ale co když nechtějí? Pro mě je prostě nejsnažší potkat se s lidmi v kanceláři a nic víc neřešit. Takže ne, není to pro každého. Protože každý má o prioritách, problémech a způsobu jejich řešení jinou představu stejně, jako má jinou představu o tom, co od života chce.


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #106 kdy: 02. 12. 2022, 16:33:47 »
... ostatně napadá mě, že třeba tady hned ve vedlejší kanceláři sedí kolega, co sem vyloženě chodí jak do klubu. Rodinu nemá, přítelkyni taky ne, ve městě je sám, přátel zřejmě málo, ten tu bývá často jen proto, že tu jsou lidé. Takže prostě spojí to, že tu vydělává peníze a to, že tu někoho potká. Je to ostatně naprosto logické. U něho jsme si naprosto jistí (to víme i ze zkušenosti protože byl dlouho v podstatě remote), že sedět doma, skončí na protialkoholickém nebo ještě nějak hůř. Fakt se to nedá zobecňovat.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #107 kdy: 02. 12. 2022, 21:03:36 »
Tema sa zvrtla od firma nechce pridat na homeoffice ano alebo nie, ale preco nie, pridam sa k tejto odbocke.

To ci je niekto schopny robit na trvalom homeoffice alebo nie, je o povahe cloveka.

Pametam si dobu pred koronou kedy slovo homeoffice bolo vo firmach blbe slovo a ked uz to niekomu obcas dovolili, tak to bolo vidno ako to ide vedeniu cez zuby. Clovece cuduj sa, ked ale prisli lockdowny tak firmy boli stastym bez seba ze ludia vedia pracovat aj z domu, len aby im nestal/nezrusil sa biznis.

Sam som si dovtedy (robil som skoro 3 roky z kanclu v obdobi pred koronou) nevedel predstavit robit dlhodobo z domu, ale ukazalo sa ze mi to nelezie na palicu a mam ovela viac casu (nemusim kazdy den dochadzat do kanclu). Takto robim uz 3 roky a nie je zo mna ani alkoholik, ani fetak, ani co ja viem co dalsie. Robotu robim normalne ako keby som bol v kancli, nemusim sa k tomu dokopavat ani ja neviem co (proste nemam to nutkanie, som doma, nikto ma nevidi, tak sa budem flakat).

Pravdaze su aj opacne vynimky. Poznam kolegov ktory keby neboli aspon 2-3 dni v tyzdni v kancli tak sa uz asi zblaznia a moznost navratu do kanclu velmi nadsene prijali (niektori sa vratili po asi roku, viac menej po tej prvej hlavnej vlne). Niektori takto robievaju znovu z kanclu v podstate kazdy den a homeoffice ak maju, tak par dni za mesiac -> chyba im kazdodenny kontakt s vacsim mnozstvom ludi.
Alebo sa doma nevedia sustredit na pracu (a to aj u bezdetnych ludi ktory maju doma na to klud) -> proste pre nich je robota v kancli a doma je doma. Vedia si to zrejme oddelit len priestorovo a nie aj casovo.

Znovu opakujem, je to o povahe cloveka, nie je to pre kazdeho.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #108 kdy: 02. 12. 2022, 21:51:47 »
chyba im kazdodenny kontakt s vacsim mnozstvom ludi.

bohužel kontakt s ajťáky mi nechybí, jsem sice introvert, ale poměrně výřečný a komunikativní a to co jsem v několika firmách v kanclech zažil, kdy lidi přijdou do kanceláře, celý den mlčí, a pak jdou na oběd a když s nimi člověk chce promluvit, tak řeknou že jsou na nějakém remote callu, něco debugují nebo nemají čas, tak to bylo de fakto pravidlem.

Paradoxně s lidmi více komunikuji z domova, protože udělám konferenční hovor a tam se lidi připojí. V kanclu jen každý celý den mlčel a něco ťukal do počítače, kolikrát mi přišlo až zbytečné tam chodit.

A to říkám, chyba není na mé straně. Navíc mi i ta komunikace přes Teams přijde lepší, než si s někým koukat přes rameno. Osobně se mi značně lépe ve víc lidech sdílí obrazovka i přepíná atd., než někde v zasedačce na projektoru, nehledě na to, že na to líp vidím.

A co je nejlepší, meetingy které člověka nezajímají si pustí jen jako pozadí a u toho si dělá svoje věci zatímco manažer vykládá o rovných příležitostech, rovnosti pohlaví, empowering woman a nové vizi firmy  ;D

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #109 kdy: 02. 12. 2022, 22:07:45 »
bohužel kontakt s ajťáky mi nechybí, jsem sice introvert, ale poměrně výřečný a komunikativní a to co jsem v několika firmách v kanclech zažil, kdy lidi přijdou do kanceláře, celý den mlčí, a pak jdou na oběd a když s nimi člověk chce promluvit, tak řeknou že jsou na nějakém remote callu, něco debugují nebo nemají čas, tak to bylo de fakto pravidlem.

No, a vidíte, že i tohle je individuální. Mě by třeba práce v takovéhle firmě nebavila a asi víceméně podvědomě si vybírám firmy, kde si lidé povídají; tohle se mi nikde nikdy za patnáct let a celé řadě firem nestalo. Dokonce ani v zahraničí v korporátech, kde jeden kolega byl Kolumbijec a druhý Rus a anglicky jsme na mimopracovní úrovni neuměli tak, abychom si komfortně popovídali nikdo.

Paradoxně s lidmi více komunikuji z domova, protože udělám konferenční hovor a tam se lidi připojí. V kanclu jen každý celý den mlčel a něco ťukal do počítače, kolikrát mi přišlo až zbytečné tam chodit. [...] Navíc mi i ta komunikace přes Teams přijde lepší, než si s někým koukat přes rameno. Osobně se mi značně lépe ve víc lidech sdílí obrazovka i přepíná atd., než někde v zasedačce na projektoru, nehledě na to, že na to líp vidím.

Jo, to naprosto chápu. To by mi taky přišlo naprosto zbytečné tam chodit. Ale i na těch teamsech je vidět, jak to má každý jinak. Mně třeba videohovory naprosto obtěžují a výrazně radši něco vyřeším osobně i kdybych někam kvůli tomu měl půl hodiny jet (což tedy nedělám, ale ani k tomu nemám důvod). A to jsou právě ty preference a priority. Proto to vám vyhovuje a jinému ne. A proto to není pro každého. (A je vám to přáno.)


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #110 kdy: 02. 12. 2022, 22:36:44 »
radeji se vratme k puvodnimu tematu platu.

jen pro ilustraci  * mi vola zenska rovnou nabizi 90-95 000, jsem z vleku odmitl, ze na kontraktech mam vic a platy jsem nabidnute take vyrazne vetsi, tak se odmcela, a pak rekla, jak bych se dival na 135 000
takze behem 60 sekund a tri vet to slo navysit o 42%?
Soucasne vim ze presne tahle role "musi byt permanent" mi vcera byla nabidnuta jako "contract neni problem". Proste ruzni recruiteri maji jinak pocitany odmeny.

Stezovala si mi holka s malym ditem zijici v Londyne, ze ted ma 84 000 liber plus bonusy, ale tlaci ji do onsite, takze hleda. Znama seriozni britska firma ji poslala nabidkou 74 000 + naborovy prispevek 3000 (informace o penezich az po dvou kolech interview), pochopitelne to odmitla.
Druhy den mela nabidnuto 77 000, ale tentokrat zadny jednorazovy prispevek a musi se rozhodnout do patku. Furt to nechapali, ze nepujde do nizsiho platu.
Dnes ji volali, ze "interne premysli" o tech 84 000


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #111 kdy: 03. 12. 2022, 10:48:58 »
mne zahranicna firma zvysila plat sama od seba, ze vsetko ide fajn a ze uz mi dlho nezvysovali, dali to o 10%, mal som manday 578 e, teraz 635 e, 20 dnovy pracovny mesiac mi hodi 305k v hrubom, v cistom to je asi 220k. Robim cisty remote.

Podla mna kvalitne firmy vam zvysia plat same od seba. Nikdy som si ja osobne zvysenie platu nepytal.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #112 kdy: 03. 12. 2022, 17:32:24 »
Podla mna kvalitne firmy vam zvysia plat same od seba. Nikdy som si ja osobne zvysenie platu nepytal.
Toto bych netvrdil.
Je sice hezké, když si ta firma vzpomene, že by ti mohla zvýšit plat. Ukazuje to, že má chytře nastavené procesy atd.

Podle mě bohatě stačí, že kvalitní firma vám bez keců zvedne plat. Někdy se musíte připomenout, ale nemá s tím problém.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #113 kdy: 03. 12. 2022, 20:38:50 »
znas jednu takovou firmu a dle tve historie u ni pracujes nekolik let.tvoje pozice je jedinecna.
navic vzdy rikas plat a pletes lidi, myslis day rate.
jen upresnuji.

je vcelku normalni, ze ti velke koroporace kazdorocne zvednout plat, o 1-5 procent.
day rate ti 99% firem sama nezvedne.

mne zahranicna firma zvysila plat sama od seba, ze vsetko ide fajn a ze uz mi dlho nezvysovali, dali to o 10%, mal som manday 578 e, teraz 635 e, 20 dnovy pracovny mesiac mi hodi 305k v hrubom, v cistom to je asi 220k. Robim cisty remote.

Podla mna kvalitne firmy vam zvysia plat same od seba. Nikdy som si ja osobne zvysenie platu nepytal.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #114 kdy: 04. 12. 2022, 08:05:20 »

Práce remote je specifická, člověk si na ní musí zvyknout, naučit se režim, sociální vztahy atd., trvá to, ale pak je to super. Já třeba vstávám v 5 ráno a v 6 ráno jsem v posilovně, kde buďto posiluji, nebo jsem v sauně, lidi tam potkám, pak občas skočím do coworkingu, vyřídím telefonáty, sociální kontakt mi úplně neschází.

Dá se docházet třeba na 2 hodiny do blízké kavárny apod. Ale práce doma má mnoho výhod. A samozřejmě jsem taky začínal na depresivním stavu, kdy jsem se nedokázal vykopat z domova a hnil jsem tam.

Ale upřímně řečeno práce z domova je lepší ve městě než někde na venkově, tam je to asi fakt blbé. Ve městě problém s internetem není, když mi vypadne pevný internet, tak mi běží 5G 200Mbit, když vypadne elektřina, tak laptop 3 hodiny vydrží a to většinou obnoví.

Neřekl bych, že to není pro každého, jako spíše to, že si člověk na práci z domova musí navyknout. Za mě osobně už bych se do kanclu nevrátil, to bych radši jedl suchý chleba s rohlíkem.

Velice pěkně popsáno.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #115 kdy: 13. 12. 2022, 12:45:38 »
Pokud todle nekoho zajimalo...

tak momentalne situace te holky versus IBM je "tak to navysujeme na 92 000, jen teda vam to musime poslat v mailu a ten bude trvat 2 tydny napsat"

takze to mate navyseni 24% u neflexibilni IBM behem 2 tydnu. a pritom to zacinalo tohle dostanete, ale jen pokud si rozhodnete dozitrka.
tolik k tomu, kdyz vam nejak firma nabizi mizerny plat a "fakt to vic nejde"


radeji se vratme k puvodnimu tematu platu.

Stezovala si mi holka s malym ditem zijici v Londyne, ze ted ma 84 000 liber plus bonusy, ale tlaci ji do onsite, takze hleda. Znama seriozni britska firma ji poslala nabidkou 74 000 + naborovy prispevek 3000 (informace o penezich az po dvou kolech interview), pochopitelne to odmitla.
Druhy den mela nabidnuto 77 000, ale tentokrat zadny jednorazovy prispevek a musi se rozhodnout do patku. Furt to nechapali, ze nepujde do nizsiho platu.
Dnes ji volali, ze "interne premysli" o tech 84 000
« Poslední změna: 13. 12. 2022, 12:47:40 od pruzkumbojem »

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #116 kdy: 14. 12. 2022, 12:19:00 »
Pokud todle nekoho zajimalo...

tak momentalne situace te holky versus IBM je "tak to navysujeme na 92 000, jen teda vam to musime poslat v mailu a ten bude trvat 2 tydny napsat"

takze to mate navyseni 24% u neflexibilni IBM behem 2 tydnu. a pritom to zacinalo tohle dostanete, ale jen pokud si rozhodnete dozitrka.
tolik k tomu, kdyz vam nejak firma nabizi mizerny plat a "fakt to vic nejde"


radeji se vratme k puvodnimu tematu platu.

Stezovala si mi holka s malym ditem zijici v Londyne, ze ted ma 84 000 liber plus bonusy, ale tlaci ji do onsite, takze hleda. Znama seriozni britska firma ji poslala nabidkou 74 000 + naborovy prispevek 3000 (informace o penezich az po dvou kolech interview), pochopitelne to odmitla.
Druhy den mela nabidnuto 77 000, ale tentokrat zadny jednorazovy prispevek a musi se rozhodnout do patku. Furt to nechapali, ze nepujde do nizsiho platu.
Dnes ji volali, ze "interne premysli" o tech 84 000

Len aby nehrali spinavu hru, natahovat ju az kym jej inde neujdu ponuky a nakoniec o dva tyzdne v tom maily bude 84k namiesto 92k. Dva tyzdne cakat na napisanie "oficialneho" mailu? hmm, to mi smrdi.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #117 kdy: 14. 12. 2022, 16:45:32 »
ne, to je proste IBM


Pokud todle nekoho zajimalo...

tak momentalne situace te holky versus IBM je "tak to navysujeme na 92 000, jen teda vam to musime poslat v mailu a ten bude trvat 2 tydny napsat"

takze to mate navyseni 24% u neflexibilni IBM behem 2 tydnu. a pritom to zacinalo tohle dostanete, ale jen pokud si rozhodnete dozitrka.
tolik k tomu, kdyz vam nejak firma nabizi mizerny plat a "fakt to vic nejde"


radeji se vratme k puvodnimu tematu platu.

Stezovala si mi holka s malym ditem zijici v Londyne, ze ted ma 84 000 liber plus bonusy, ale tlaci ji do onsite, takze hleda. Znama seriozni britska firma ji poslala nabidkou 74 000 + naborovy prispevek 3000 (informace o penezich az po dvou kolech interview), pochopitelne to odmitla.
Druhy den mela nabidnuto 77 000, ale tentokrat zadny jednorazovy prispevek a musi se rozhodnout do patku. Furt to nechapali, ze nepujde do nizsiho platu.
Dnes ji volali, ze "interne premysli" o tech 84 000

Len aby nehrali spinavu hru, natahovat ju az kym jej inde neujdu ponuky a nakoniec o dva tyzdne v tom maily bude 84k namiesto 92k. Dva tyzdne cakat na napisanie "oficialneho" mailu? hmm, to mi smrdi.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #118 kdy: 14. 12. 2022, 16:49:58 »
uprimne nic neriskuje

meni zamestnani jen protoze se chce ucit neco noveho, nemuze roky sedet na stejnym projektu (mezi Indy dost neobvykly, tenhle pristup).

mela 84000 + jeji manzel za podobnou roli 90000, za 180 000 liber se uz v Londyne i s malym ditetem da vyzit. a rizika ztraty celeho prijmu minimalni.

rodina v podobne situaci v Cechach,to je teda naprosta vzacnost.

Maor

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #119 kdy: 11. 02. 2023, 14:39:33 »
Zpet k zakladu tematu.
Pri zkusebce v novem tymu jsem delal par pohovoru, z jednoho byla nabidka cca o 20% lepsi, nez jsem mel, do vyjednavani jsem nesel, o pozici jsem nemel zajem.

Muj sef ten samy tyden, co jsem nabidku dostal onu firmu zminil a dost ji pomlouval (delal tam a ma tam zname). Nemyslim se, ze by slo o nahodu.

Na konci zkusebky mi byl zvednut plat cca o 55%, dostal jsem o neco mene nez jsem si rekl, ale dost nad mou minimalni hranici.