Neochota firmy zvednout plat

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #15 kdy: 22. 11. 2022, 13:05:41 »
Tak 4t Kč/MD je nějakých 3300E/m. Chápu 2000E/m, i tolik platím sám, ale dávat po škole 3000E+/m? Tady dokonce někteří střílí částky jako 5000E/m, to mi připadá jako už hodně ustřelené na naši kupní sílu.

Ono těch 2000E/m je pořád v CZ nějakých 1,6 násobek průměrné mzdy, a to se bavíme o nástupním platu pro juniory a ne pro zkušené lidi s deseti lety praxe a zkušenostmi z oboru.


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #16 kdy: 22. 11. 2022, 13:10:34 »
5-6000 Kč/MD je úplne normálna taxa pre vývojára v Prahe. na IČO samozrejme.

Takové platy / MD raty jsou opravdu reálné, i výrazně vyšší.

Opravdu? Tady Maor píše, že to dělal při postgraduálu, očekávám, že papírových zkušeností měl pramálo, neznám nikoho, kde by dávali 5000/MD za juniora po škole.

Na konci léta jsem si zkusmo obněhnul asi 15 pohovorů (C++ nebo Java programátor) a situace stejná, přes nějaké 4000/MD (alias cca 120k HPP) jsem se nedostal, ač v inzerátu slibují vysoké částky, až na pohovoru řeknou, že to jsou bonusy, které nejsou nárokové a další pohádky. To se bavíme o věcech jako DHL INT., generali, salesforce, cleverlance, siemens, profinit, unicorn, O2 aj.

O tom, že bez problémů člověk dosáhne na takhle vysoké částky čtu opakovaně snad jen tady na root.cz. Znám lidi s vysokými platy, ale to jsou často matadoři s 10+ lety praxí a vysokou odborností v oboru, nikoliv lidi 3 roky po škole, jak se tady zpravidla prezentuje.

Přesně to v příspěvku výše píšu, souhlasím s tebou. Možná jsem to nejasně formuloval. Po pár letech je reálné se tam v pohodě dostat. Ale juniorům se takové raty fakt nedávají.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #17 kdy: 22. 11. 2022, 13:29:27 »
... a situace stejná, přes nějaké 4000/MD (alias cca 120k HPP) jsem se nedostal...

Jak pocitas ten vztah 4000/MD a 120k HPP? 4000/MD vychazi na nejakych 88k HPP ne?

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #18 kdy: 22. 11. 2022, 13:49:02 »
5-6000 Kč/MD je úplne normálna taxa pre vývojára v Prahe. na IČO samozrejme.

Takové platy / MD raty jsou opravdu reálné, i výrazně vyšší.

Opravdu? Tady Maor píše, že to dělal při postgraduálu, očekávám, že papírových zkušeností měl pramálo, neznám nikoho, kde by dávali 5000/MD za juniora po škole.

Na konci léta jsem si zkusmo obněhnul asi 15 pohovorů (C++ nebo Java programátor) a situace stejná, přes nějaké 4000/MD (alias cca 120k HPP) jsem se nedostal, ač v inzerátu slibují vysoké částky, až na pohovoru řeknou, že to jsou bonusy, které nejsou nárokové a další pohádky. To se bavíme o věcech jako DHL INT., generali, salesforce, cleverlance, siemens, profinit, unicorn, O2 aj.

O tom, že bez problémů člověk dosáhne na takhle vysoké částky čtu opakovaně snad jen tady na root.cz. Znám lidi s vysokými platy, ale to jsou často matadoři s 10+ lety praxí a vysokou odborností v oboru, nikoliv lidi 3 roky po škole, jak se tady zpravidla prezentuje.

4000MD nejsou 120K HPP. Vždy se bere náklad zaměstnavatele/klienta. 120K HPP je 160K v superhrubé. 160K je cca 8000 MD. Ale jako dodavatel nemáte samozřejmě dovolenou, a máte vícenáklady, takže abyste se vyrovnal 120K HPP, musel byste mít přes 9000 MD.

Ty vaše 4000MD by odpovídaly leda kdybyste to, z nějakého bizarního důvodu, srovnával s čistou mzdou (kterou má každý jinou ale budiž). Nicméně takové srovnání nedává žádný smysl, leda že byste měl rád firmu a chtěl ji dát více než polovinu svých peněz zdarma.

V dnešní době jsem neviděl juniory jít pod 3500 MD a za mne je i toto málo, protože ČR má krizi bydlení.
« Poslední změna: 22. 11. 2022, 13:52:06 od LambdaLover »

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #19 kdy: 22. 11. 2022, 13:54:12 »
beru to z pohledu zaměstnance, 4000/MD je asi podobná částka měsíčně na účtu jako 120t HPP, mám tuhle částku v hlavě, nepočítal jsem to, ale rozdíl nebude velký.

Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #20 kdy: 22. 11. 2022, 13:58:15 »
beru to z pohledu zaměstnance, 4000/MD je asi podobná částka měsíčně na účtu jako 120t HPP, mám tuhle částku v hlavě, nepočítal jsem to, ale rozdíl nebude velký.

Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.

Pohled zaměstnance ale nedává žádný smysl. Vaši cenu práce určuje trh a poptávající agenti na trhu. V žádném vesmírů to nedává smysl. Mimoto, z těch 4000MD platíte social, healthcare a daně, takže ono to ani neodpovídá té teoretické čisté mzdě. Spousta zaměstnanců má podepsaný růžový papír a dál už nevidí, to ale předpokládám není případ lidí v IT.

Drobnosti jako to, že byste takto měl i menší důchod a spoření, teoreticky horší servis v nemocnici (to zatím v ČR není ale asi brzo bude), to ponechávám úplně stranou.

Superhrubá byla "zrušená" nedávno, ale firmy v IT to samozřejmě nereflektovaly a tedy dodavatel by to taky neměl reflektovat.
« Poslední změna: 22. 11. 2022, 14:05:20 od LambdaLover »

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #21 kdy: 22. 11. 2022, 14:16:12 »
beru to z pohledu zaměstnance, 4000/MD je asi podobná částka měsíčně na účtu jako 120t HPP, mám tuhle částku v hlavě, nepočítal jsem to, ale rozdíl nebude velký.

Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.

Pohled zaměstnance ale nedává žádný smysl. Vaši cenu práce určuje trh a poptávající agenti na trhu. V žádném vesmírů to nedává smysl. Mimoto, z těch 4000MD platíte social, healthcare a daně, takže ono to ani neodpovídá té teoretické čisté mzdě. Spousta zaměstnanců má podepsaný růžový papír a dál už nevidí, to ale předpokládám není případ lidí v IT.

Drobnosti jako to, že byste takto měl i menší důchod a spoření, teoreticky horší servis v nemocnici (to zatím v ČR není ale asi brzo bude), to ponechávám úplně stranou.

Superhrubá byla "zrušená" nedávno, ale firmy v IT to samozřejmě nereflektovaly a tedy dodavatel by to taky neměl reflektovat.

K té vaší zrušené superhrubé. Firma platí pořád stejné pojištění za zaměstnance jako dříve. Zaměstnanec odvádí pořád stejné pojištění jako dříve. Jediná změna nastala z jakého základu se počítá základ daně. To je insignifikantní z pohledu výpočtu MD.

Váš argument, že u zaměstnance jsou skryté náklady, s tím naprosto souhlasím, ale to je argument proti vašemu výpočtu, ve prospěch mého, tedy nechápu proč jste ho uváděl.

Myslím, že rozdíl mezi 4000MD a 9000MD je více než značný, někdo by řekl život měnící.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #22 kdy: 22. 11. 2022, 14:20:20 »
Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.

Superhrubá mzda samozřejmě dál existuje. Je to prostě mzda včetně všech odvodů za zaměstnance, i těch, které "jako" platí zaměstnavatel. Jediné, co se změnilo je, že z té části co "jako" platí zaměstnavatel se neodvádí daň.

Náklady zaměstnavatele na sociální / zdravotní pojištění jsou dané zákonem a tedy stejné.

Jinak uvažování stylem "MD rate je totéž jako čistá mzda, protože mi přistane na účtu stejně" je dost kuriózní, s váma bych chtěl dělat obchody :D

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #23 kdy: 22. 11. 2022, 14:59:10 »
Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.

Superhrubá mzda samozřejmě dál existuje. Je to prostě mzda včetně všech odvodů za zaměstnance, i těch, které "jako" platí zaměstnavatel. Jediné, co se změnilo je, že z té části co "jako" platí zaměstnavatel se neodvádí daň.

Náklady zaměstnavatele na sociální / zdravotní pojištění jsou dané zákonem a tedy stejné.

Jinak uvažování stylem "MD rate je totéž jako čistá mzda, protože mi přistane na účtu stejně" je dost kuriózní, s váma bych chtěl dělat obchody :D

obchody si dělej s kým chceš :). Dříve byla superhrubá mzda definovaný termín v zákoně, dnes tam již není.

Zaměstnavatel má daleko více nákladů než jen ty zákonné, začíná to pravidelným proškolováním, nahrazením v době nemoci, dovolené, odstupné, ale o to nejde, lidé na pohovor neřeší náklady zaměstnavatele, oni řeší kolik dostanou.

Při 4000/MD se ještě tak tak vejdou do paušální daně, zůstane jim tedy měsíčně nějakých 74000 na účtu, což odpovídá asi 120t na HPP. Komplexní nákladové výpočty a výhodnost IČO vs HPP nechme na akademickou půdu, lidé po škole vůbec neřeší.

Přesnýmu přepočtu se stejně nedobereme, jsou to úplně jiné způsoby odměňování s dlouhodobým vlivem a spoustou neznámých proměnných. Švarc je naše CZ anomálie a čekám, že za pár let se s tím zákony nějak srovnají.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #24 kdy: 22. 11. 2022, 15:26:22 »
Tak 4t Kč/MD je nějakých 3300E/m. Chápu 2000E/m, i tolik platím sám, ale dávat po škole 3000E+/m? Tady dokonce někteří střílí částky jako 5000E/m, to mi připadá jako už hodně ustřelené na naši kupní sílu.

Ono těch 2000E/m je pořád v CZ nějakých 1,6 násobek průměrné mzdy, a to se bavíme o nástupním platu pro juniory a ne pro zkušené lidi s deseti lety praxe a zkušenostmi z oboru.

Ja moc nerozumim, jak michate MD a mzdu na HPP. Budto se bavime o HPP, anebo o MD na ico. Napr. Vasich 4k MD opravdu neni ekvivalent 3300 na HPP. Zamestnavatel v pripade HPP plati navic statu, plati Vam dovolenou. Takze na ico by klidne cloveku dal 150k. Takze rekneme ze uplnej pablb junior by dostal 40k na HPP, tak tech 60-70 na ico podle me je minimum.
edit: aha, tak x lidi uz se ozvalo :-)
« Poslední změna: 22. 11. 2022, 15:28:34 od Blabla123 »

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #25 kdy: 22. 11. 2022, 16:01:56 »
Komplexní nákladové výpočty a výhodnost IČO vs HPP nechme na akademickou půdu, lidé po škole vůbec neřeší.

Ale zaměstnavatel by měl řešit, jestli za člověka zaplatí 80k měsíčně (a další náklady půjdou za ním, protože je neřeší) nebo 160k měsíčně a navíc mu musí proplácet dovolenou a má s ním další náklady.

Švarc je naše CZ anomálie a čekám, že za pár let se s tím zákony nějak srovnají.

Práce na kontrakt je docela normální i jinde.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #26 kdy: 22. 11. 2022, 16:49:31 »
A Ty máš touhu programovat ve "specifickém PL, který se nikde jinde nepoužívá", nebo se bojíš, že se programováním v nějakém normálním PL neuživíš? Už jenom kvůli tomuhle bych se jim na to vybodnul.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #27 kdy: 22. 11. 2022, 18:01:43 »
cim vic zamestnanec, tim vic zvani o tom, jak to funguje pro kontraktory.

pracuju jako kontraktor pro svycarskou firmu, auditovanou odshora dolu a odspodu nahoru, zleva doprava, zprava doleva teprve pripravujou.

prestanc si brat do huby svarc ty akademiku, kdyz o tom vis ***


Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.

Superhrubá mzda samozřejmě dál existuje. Je to prostě mzda včetně všech odvodů za zaměstnance, i těch, které "jako" platí zaměstnavatel. Jediné, co se změnilo je, že z té části co "jako" platí zaměstnavatel se neodvádí daň.

Náklady zaměstnavatele na sociální / zdravotní pojištění jsou dané zákonem a tedy stejné.

Jinak uvažování stylem "MD rate je totéž jako čistá mzda, protože mi přistane na účtu stejně" je dost kuriózní, s váma bych chtěl dělat obchody :D

obchody si dělej s kým chceš :). Dříve byla superhrubá mzda definovaný termín v zákoně, dnes tam již není.

Zaměstnavatel má daleko více nákladů než jen ty zákonné, začíná to pravidelným proškolováním, nahrazením v době nemoci, dovolené, odstupné, ale o to nejde, lidé na pohovor neřeší náklady zaměstnavatele, oni řeší kolik dostanou.

Při 4000/MD se ještě tak tak vejdou do paušální daně, zůstane jim tedy měsíčně nějakých 74000 na účtu, což odpovídá asi 120t na HPP. Komplexní nákladové výpočty a výhodnost IČO vs HPP nechme na akademickou půdu, lidé po škole vůbec neřeší.

Přesnýmu přepočtu se stejně nedobereme, jsou to úplně jiné způsoby odměňování s dlouhodobým vlivem a spoustou neznámých proměnných. Švarc je naše CZ anomálie a čekám, že za pár let se s tím zákony nějak srovnají.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #28 kdy: 22. 11. 2022, 18:05:41 »
A Ty máš touhu programovat ve "specifickém PL, který se nikde jinde nepoužívá", nebo se bojíš, že se programováním v nějakém normálním PL neuživíš? Už jenom kvůli tomuhle bych se jim na to vybodnul.

ted jsem nasel firmu co hleda programatora v foxpro :-)
ted jsem v praci spokojeny, takze nebudu nic menit, ale byla by to sranda naucit se takovou obskuritu.

Maor

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #29 kdy: 22. 11. 2022, 18:30:31 »
V Praze nikdo nevstane ze židle za míň jak 50K na HPP, takovou nabídku jsem měl bez problému před 4roky po bakáláři a ještě k tomu byla služební oktávka pro soukromý použití. Byl jsem úplný ucho. Mzdy od tý doby rostly, ale můj současný zaměstnavatel se tváří,že když mi nabídne to samé, ale s horšíma benefitama a ještě v proprietárním PL, že to je něco extra.

Pro zajímovast, 2roky jsem žil v cizině, AJ mám minimálně C1. Němčina B2, ale neznám nic z business hantýrky. Mám Ing. ze dvou škol, na postgraduálu jsem vedl dvě bakalářské práce a studenti je úspěšně obhájili, nějaké publikace. Mám 2 roky relevantní praxe.

Já si myslím, že 70-80K na HPP  nebo ekvivalent na ičo je reálné.

Za míň půjdu radši dělat rukama.