Hele ale prece jsou i male firmy, ktere funguji na tom principu, ze maji zakazku treba pro Mall, nebo nejaky jiny korporat, a pracujou na jejich produktu. A zaroven maji nejaky interni projekt, kdyby nebylo co delat.
No většina firem, které pracují na projektech klientů, tedy většina malých českých IT firem, typicky interní projekt v černých číslech nemají. Proč ho nemají?
1) Protože je to převlečená živnost, akorát pod záštitou právnické osoby. Je zde najmuto/přeprodáváno více dodavatelům - živnost sice technicky je podnikání, nicméně prakticky zde funguje úplně jiná dynamika než prodej
škálovatelného produktu (ve smyslu, že potenciální výdělek není limitovaný hard věcí jako je počet hodin za den). Tento business model má svá specifika - je typicky výrazně méně rizikový, než prodej scalable produktu/služby, a tím pádem taky výrazně méně potenciálně vydělá, na druhou stranu je jednodušší takovou věc založit (ještě je tam problém kultury v podnikání u nás a dřívější neznalosti toho jak se ty věci dělají a prodávají, to ale dnes už naštěstí mizí). Takových firem je ale i plná Amerika. Není to ale startup.
2) Business model takové firmy je založený na fakturaci času dodavatele s provizí pro firmu. Pokud váš dodavatel/zaměstnanec pracuje na interním projektu ve firmě, pak veškeré náklady a riziko na sebe přebírá firma a zárověn tento člověk nemůže pracovat pro klienty ve stejnou dobu. Firma tedy instantně krvácí peníze, kdežto předtím riziko krvácení měl převážně klient.
3) Taková firma typicky vůbec nemá zkušenosti, znalosti na to úspěšně vyvinout a udržet při životě svůj interní projekt. Nehledě na to, že taková firma typicky nabírá dodavatele maximálně na takové úrovni, na které potřebuje její klient - kdyby nabírala dražší a lepší, sama víc prodělá. Takže ve firmě typicky máte lidi, kteří nejsou špička v oboru, nebo se najdou i takoví, kteří špička jsou, ale mají odlišný mindset a nechápou business.
Videli jste tu nekdy, ze by zamestnanci statupu byli castecne placeni akciemi jako v Americe? To pak dava smysl do toho cpat spoustu hodin. Tady mi to ale prijde, ze startup = male penize, hodne prescasu a zadna vyhoda, pokud startup prorazi.
Mimojiné i proto většina startupů, co jsem zde viděl, byla parodie. Další důvod často byl, že zakladatel věděl o businessu a světě méně, než core developer, kterého najímal.