Má smysl pracovat pro startup?

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #15 kdy: 14. 11. 2022, 10:46:55 »
Hele ale prece jsou i male firmy, ktere funguji na tom principu, ze maji zakazku treba pro Mall, nebo nejaky jiny korporat, a pracujou na jejich produktu. A zaroven maji nejaky interni projekt, kdyby nebylo co delat.
No většina firem, které pracují na projektech klientů, tedy většina malých českých IT firem, typicky interní projekt v černých číslech nemají. Proč ho nemají?

1) Protože je to převlečená živnost, akorát pod záštitou právnické osoby. Je zde najmuto/přeprodáváno více dodavatelům - živnost sice technicky je podnikání, nicméně prakticky zde funguje úplně jiná dynamika než prodej
škálovatelného produktu (ve smyslu, že potenciální výdělek není limitovaný hard věcí jako je počet hodin za den). Tento business model má svá specifika - je typicky výrazně méně rizikový, než prodej scalable produktu/služby, a tím pádem taky výrazně méně potenciálně vydělá, na druhou stranu je jednodušší takovou věc založit (ještě je tam problém kultury v podnikání u nás a dřívější neznalosti toho jak se ty věci dělají a prodávají, to ale dnes už naštěstí mizí). Takových firem je ale i plná Amerika. Není to ale startup.

2) Business model takové firmy je založený na fakturaci času dodavatele s provizí pro firmu. Pokud váš dodavatel/zaměstnanec pracuje na interním projektu ve firmě, pak veškeré náklady a riziko na sebe přebírá firma a zárověn tento člověk nemůže pracovat pro klienty ve stejnou dobu. Firma tedy instantně krvácí peníze, kdežto předtím riziko krvácení měl převážně klient.

3) Taková firma typicky vůbec nemá zkušenosti, znalosti na to úspěšně vyvinout a udržet při životě svůj interní projekt. Nehledě na to, že taková firma typicky nabírá dodavatele maximálně na takové úrovni, na které potřebuje její klient - kdyby nabírala dražší a lepší, sama víc prodělá. Takže ve firmě typicky máte lidi, kteří nejsou špička v oboru, nebo se najdou i takoví, kteří špička jsou, ale mají odlišný mindset a nechápou business.

Videli jste tu nekdy, ze by zamestnanci statupu byli castecne placeni akciemi jako v Americe? To pak dava smysl do toho cpat spoustu hodin. Tady mi to ale prijde, ze startup = male penize, hodne prescasu a zadna vyhoda, pokud startup prorazi.

Mimojiné i proto většina startupů, co jsem zde viděl, byla parodie. Další důvod často byl, že zakladatel věděl o businessu a světě méně, než core developer, kterého najímal.
« Poslední změna: 14. 11. 2022, 10:53:49 od LambdaLover »


Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #16 kdy: 14. 11. 2022, 10:52:47 »
Pokial to nie je zaujimave a zaroven nemam podiel tak to nema zmysel.
Startup je dost o tom ze prvy rok/dva to zije viac menej s nadeje ze s toho nieco bude. Zaroven sa tlaci na nadcasy a podobne veci co je pochopitelne. Takze bud si mlady a mas cas a chut alebo si uz "za vodou" a mas cas. Ono ani platovo to nie je za zaciatku terno a ked sa to rozbehne a nemas podiel ani pes po tebe nestekne a jedine co ostane je x rokov zivota v "temple" za par penazi.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #17 kdy: 14. 11. 2022, 11:15:09 »
Podla mna je startup (potencionalne) vhodny pre niekoho kto je cerstvo po skole a ide prvykrat robit. To znamena ze to ale musi byt clovek bez nejakych zavezkov ako je rodina, hypoteka, ..., aby proste mal cas a energiu na to makat 60h+ tyzdenne s vidinou toho ze ked to prerazi bude z neho milionar. Neustaly stres, velke tlaky na to pisat kod co najrychlejsie s tym ze ten technicky dlh sa neskor poriesi (on sa zacne riesit az ked ta to zacne kopat do pr.dele tak ze sa neda pokracovat vo vyvoji) a podobne chutovky -> ako nie ze by sa toto nedialo aj v (mega)korporatoch ale frekvencia bude urcite nizsia.

Dalsi problem byva to ze vyplata v startupe chodieva ako opaleny spolubcania do skoly, a ak si si na zaciatku nevyhadal podiel na firme, tak uz ho v zivote nedostanes (cize z teba milionar nebude ak aj firma prerazi).

Plus vacsina (snad az 90%) startupov proste skrachuje v prvych rokoch pretoze bud produkt nie je ocakavanej kvality a nie je o neho teda ocakavany zaujem, alebo o neho celkovo nie je ocakavany zaujem (tzv nema miesto na trhu), alebo zakladatelovi/investorom dojdu peniaze (alebo trpezlivost a teda aj peniaze), alebo sa nakopia take dlhy ze pride na nutenu likvidaciu. Alebo x dalsich moznosti. A z tich startupov ktore uspeju, len maloktory sa stane x milionovou, ak nie rovno aj miliardovou firmou. Mnoho z nich sa trapi niekde okolo hranice prezitia.

Kto toto nie je ochotny akceptovat, mal by sa tejto forme "biznisu" vyhybat.


Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #18 kdy: 14. 11. 2022, 11:52:42 »
za prve si pripomenme, ze sefova HP prohlasila, ze HP je startup. (nebo to byl pozustate HP prejmenovany na HPE, to uz nepodstatny detail).

takze dneska je taky vsechno startup.

opravdovy startup, jak jsem ho vzdy chapal ja, je hardcore. rodina je s tim prakticky nekompatibilni. A investori ve skutecnosti chteji videt u kormidla nejakyho sociaopada kategorie Holmes (Theranos), protoze tak nejak vi, ze pujde pres mrtvoly a netrpi absolutne zadnejma skrupolemi. Od toho ovsem musite ocekvat odpovidajici se chovani k lidem.

Takze do toho vetsina lidi jde, protoze to maji radi intenzivni a je to trochu loterie na opravdu masivni zisk z akcii. To ale neznamena, ze musi pracovat zadarmo. V opravdovem Silion Valley proste musi mit tech 160 -200 000$ protoze by ani jinak v tom regionu neprezili. A nad to MUSI mit slibene ty akcie.

Pokud nekdo bude pracovat zadarmo nebo za naprosto minimalni plat, tak je proste student, kterej ma furu casu, nula naklady a bude mit neco do zivotopisu. Vsadit cokoliv na kartu, ono to zpetne zachrani pozdejsi velke prijmy je naprosta sebevrazda, 90% ceskych startupu neprezije a v 99% pripadech najdou cestu, jak se vykroutit s pozdejsiho sdileni zisku.

slava vyjimkam. o tech ale jenom slysim nejake history pres tisk, treba jsou a treba to tak skutecne bylo.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #19 kdy: 14. 11. 2022, 12:37:37 »
Není startup jako startup…

Moje kritéria při rozhlížení se po nějaké místě jsou:

- vlastní produkt. Jádrem podnikání firmy je vlastní produkt, který se aktivně rozvíjí. Firma má nějakou strategii postavenou kolem něho. Produkt (mi) dává smysl.

dále
- práce kterou budu dělat využije moje širší zkušenosti, a bude zároveň challenging - donutí mi naučit se něco nového, nebo se v něčem podstatně zdokonalit
- sedne mi firemní kultura, a budu mít možnost work-life balance podle svých představ

Tahle kritéria obvykle lépe plní (opravdový) startup, ale není to podmínkou.


n0

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #20 kdy: 14. 11. 2022, 14:10:17 »
Dá se vůbec najít startup, který tímto problémem netrpí?

Znam neco takovyho. Anglicka firma s ceskyma swarc lidma.
+ relativne pekny penize na to ze neni zadnej velkej shon
+ Kancl cechoslovaci, zbytek remote
- Uz jim do toho pronika kultura zbytecnych meetingu/callu
- Codebase zadny testy a cely to stoji v podstate na jednom programatorovi a od spaget to zachranuje MVC. Jak to muze fungovat tak dlouho nvm ale funguje a rostou.
+- Zakosi ze zahranici, seed money few mills co netlaci

Chci rict ze asi staci najit spravny kombo - to jest orientaci na zachranici kde jsou jiny pomery a zivotni uroven (u nas chcou trochu usetrit proto jsou tu) + kolektiv normalnich lidi.

CPU

  • *****
  • 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #21 kdy: 14. 11. 2022, 14:18:41 »
Jak jsem psal, taky bych se k nějakému startupu přidal.
Ale jak najít nadějný a férový?

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #22 kdy: 14. 11. 2022, 15:10:10 »
Jak jsem psal, taky bych se k nějakému startupu přidal.
Ale jak najít nadějný a férový?

Já když jsem před cca 3 - 5 lety hledal, tak jsem nejdřív začal sledovat startupjobs.cz, sice většina těch firem tam žádné startupy nejsou, ale najdou se i zajímavé nabídky. Minimálně na základní přehled o poptávce to není špatné. Já jsem měl nakonec štěstí a našel jsem pokaždé tam. Filtr toho co je nadějné a férové… pro začátek úplně stačí vidět jak komunikují a jak vypadá osobní setkání. Sejít se nejen s HR, ale i s budoucím šéfem a kolegama. A hlavně, nebát se splést. Já jsem šel do jedné věci o které jsem si nebyl jistý, ale chtěl jsem to zkusit (vykročit z komfortní zóny). I když se ukázalo že to opravdu není pro mně, tak jsem to bral jako zkušenost, a šel dál.

Jinak se vyplatí projít si své kontakty ze studií a bývalé kolegy, často vědí o někom nebo něčem a nasměřují nebo zkontaktují.




RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #23 kdy: 14. 11. 2022, 15:45:49 »
Jak jsem psal, taky bych se k nějakému startupu přidal.
Ale jak najít nadějný a férový?

Co ale umis a co povazujes za fer?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #24 kdy: 14. 11. 2022, 16:17:11 »
Dá se vůbec najít startup, který tímto problémem netrpí?
Dá, ale je to o štěstí a náhodě. Taky jsem zažil opak, startup platil královsky, byla to flákárna, práci nikdo nekontroloval, takže to skončilo krachem, jakmile došly peníze. Ale vývojáři si nestěžovali.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #25 kdy: 14. 11. 2022, 19:20:31 »
pracovat pre startup zmysel nema ak tam nema clovek podiel.

za mna najlepsie je robit open source za prachy, red hat ma k tej filozofii blizko ale ti platia malo.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #26 kdy: 14. 11. 2022, 20:57:02 »
pracovat pre startup zmysel nema ak tam nema clovek podiel.

za mna najlepsie je robit open source za prachy, red hat ma k tej filozofii blizko ale ti platia malo.

To se meni, bohuzel. Ta filozofie tam byla a ta firma tim zila...pred 10 lety...

_Jenda

  • *****
  • 1 554
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #27 kdy: 14. 11. 2022, 21:32:16 »
za prve si pripomenme, ze sefova HP prohlasila, ze HP je startup. (nebo to byl pozustate HP prejmenovany na HPE, to uz nepodstatny detail).

takze dneska je taky vsechno startup.
Taky mě fascinuje co je dneska všechno startup, viz třeba ty startupjobs.cz -- před ~4 lety když jsem hledal práci to ještě docela šlo, dneska jsou tam běžné software houses a korporáty, stalo se z toho druhé jobs.cz.

Podle mě je potřeba založit nějaké startupjobs2, nebo ještě lépe jobs-co-mají-smysl nebo zajímavé-jobs, to podle mě citelně chybí.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #28 kdy: 15. 11. 2022, 10:04:01 »
za prve si pripomenme, ze sefova HP prohlasila, ze HP je startup. (nebo to byl pozustate HP prejmenovany na HPE, to uz nepodstatny detail).

takze dneska je taky vsechno startup.
Taky mě fascinuje co je dneska všechno startup, viz třeba ty startupjobs.cz -- před ~4 lety když jsem hledal práci to ještě docela šlo, dneska jsou tam běžné software houses a korporáty, stalo se z toho druhé jobs.cz.

Podle mě je potřeba založit nějaké startupjobs2, nebo ještě lépe jobs-co-mají-smysl nebo zajímavé-jobs, to podle mě citelně chybí.

Také jsem se na to po letech podíval a je to fakt podstatně horší než když jsem tam hledával (~ 4 roky). Samá Etnetera etc. v oboru kde pracuju (relativně specifický) kde je podle mé zkušenosti skoro nemožné sehnat kvalitního vývojáře (nedávno jsme hledali k nám) je tam hrst nabídek k, v principu, "montážním linkám".

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #29 kdy: 18. 11. 2022, 00:03:59 »
BTW mne zrovna napadlo, u skutecnych startupu byva vyhoda, ze tam neni moc indickych offshore tymu.
Protoze proste nejsou schopni kreativy. (indu je hodne, ale ta pyramida schopnosti je fakt hodne strma).
jo, jakmile je to po prvnim uspechu v podstate ranne stadium korporace, zacnou tam ty  levne offshore lidi tlakovat, inovace jdou do certa ale uz to tak nevadi..

nepovazuju se za extra dobreho developera a vsude radsi predstiram, ze jsem architekt, ale ted jsem se zrovna podival na script (budiz, porad se tvari jako work in progress a treba to nejaky zazrak sestreli vcetne Story). bylo to pekne advanced, pouzita undocumented library o jejiz existenci jsem do ted nevedel. Jen teda tam bylo tak 12 zcela spatnych rozhodnuti. Evidentne copy paste z googlu a totalne spatne zvoleny. Nikdy korektne nepobezi, jedna harcodovana vec bude v 50% scenaru imitovat funkcnost. Sileny vykonnostni dopad na backend.

jsem si tipl 3 mesice zkusenosti a heavy googler.
nene
senior software engineer, 9 years with  that offshore team. (se peclive vyhybam jmenum)