Má smysl pracovat pro startup?

Má smysl pracovat pro startup?
« kdy: 13. 11. 2022, 21:31:42 »
Po 6 letech práce jako software developer pro podnikové informační systémy a anglicky mluvicím kolektivu si říkám, že by nemuselo být špatné něco více komornějšího, s malým počtem zamšstnanců, kde zákazníci budou spíše z ČR než ze zahraničí.

Můj plán je, že by tu malou firmu, skupinu vývojářů, založil nějaký bývalý taky-vývojář ve středních letech, který je rozumný a bude se tam dobře pracovat.

No ale říkám si - hledám vlastně správně? Můžu tohle najít ve startupech?

Moje skóre je, že ve 2 malých firmách, kde jsem pracoval, jsem dal výpověď už ve zkušebce, z důvodu nesmyslných přesčasů a přetěžování vývojářů. Někdy mi přišlo, že většina osazenstva byli tací, kteří nikdy nezažili dobrý projekt ve větší firmě, klidně korporátu, protože jinak nevím, proč takové zacházení trpěli.

Dá se vůbec najít startup, který tímto problémem netrpí?
« Poslední změna: 13. 11. 2022, 21:34:10 od registrovany123 »


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2022, 21:38:43 »
Já bych do nějakého startupu hned šel :)
Navíc jsem hodně univerzální, to bývá velká výhoda.
Ale jak najít nějaký dobrý s šancí na přežití nad 50% ???

A taky nejsem ochoten pracovat 10 hodin denně, to je velký problém startupů, že majitelé očekávají od všech nasazení jako by firma patřila i jim (a slibuje se, slibuje se), ale když se to povede a firma uspěje...dost často se na tebe vy...
« Poslední změna: 13. 11. 2022, 21:40:24 od CPU »

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #2 kdy: 13. 11. 2022, 21:46:22 »
byl jsem v korporatu a nudilo me to, sel jsem do ceske firmy a financne to bylo trosku horsi, vratil jsem se do lepsiho korporatu a ted mam idealni pozici.

je to proste o ruznem vyvazeni prace, zatizeni, platu, takze to fakt nejde zobecnovat.
nekomu bude vyhovovat to ci ono.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #3 kdy: 13. 11. 2022, 22:24:55 »
Je otázka co nazýváte startupem.

Já považuji za startup pouze B2C nebo B2B firmu která prodává PRODUKT, takže to není agentura, která přeprodává čas svých dodavatelů a/nebo tvoří projekty pro klienty bez jakékoliv equity. Ideálně by takový startup měl mít externí funding v podobě VC, nebo něčeho podobného - ideálně aby financování nešlo z kapsy zakladatele, mění to dynamiku.

Samozřejmě těch kritérií co je pro někoho startup je více, a v čase se to mění.

Práce pro startup, takový ten opravdový americký, kde ti to zafinancuje nějaký devadesátkový VC/AC má obecně svá specifika.

1) Přesčas se očekává, runway krátká, další kolo financování často v nedohlednu
2) Stres a hyperzměny taky denní chléb

Proč bych to tedy šel dělat?

1) Chci spolupracovat na produktu, který mě zajímá, a v korpu nuda
2) Chci mít na tom produktu equity (tedy pokud nejsi cofounder, tak chceš mít stock options a čekáš na IPO) a tím pádem mé úsilí škáluje spolu s úspěchem (či neúspěchem) projektu
3) Samozřejmě je to super rizikové, a pokud to člověka nebaví, asi rychle opustí kocábku

To výše platí pro firmu o 10-50 lidech. Víc mature firmy, které si občas taky říkají startup, a jsou třeba už v černých číslech, nebo jsou na dobré trajektorii, tam už se trochu mění pravidla hry. No a v cíli se vám z toho stane třeba Yahoo, megakorp, který je pomalej a těžkopádnej, pak to umře, a lidi odejdou, a někteří založí nové firmy, a vše se opakuje.

V ČR jsem viděl pouze srandovní podmínky pro early core zaměstnance, ale snad se to trošku už zlepšilo, a spousta toho byly parodie na startup.
« Poslední změna: 13. 11. 2022, 22:30:37 od LambdaLover »

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #4 kdy: 13. 11. 2022, 22:56:25 »
V ČR jsem viděl pouze srandovní podmínky pro early core zaměstnance, ale snad se to trošku už zlepšilo, a spousta toho byly parodie na startup.

Myslím, že nezlepšilo.
Ti na začátku to mají oddřít a pak, když to začne být zajímavé, se žačnou nabírat zmrdulínci - třeba projekťák bez skillu, zato s hubou obchoďáka a podobný existence. Prostě šmejdi (líp to nazvat neumim), za který máš makat a v nejlepším případě ti pak nebudou škodit. A víš, že pokud se JIM něco poooo - ukážou na tebe, jen aby nepřiznali vlastní chybu. Čest projekťákům, kteří jsou schopní a nejsou šmejdi. IT security manažer - člověk ovládající nástroje, ale vytržený z reality. Který pindá a funguje jako generátor práce. ISO blb, který se prsí, jak je ISO důležité (a ono je), ale generuje další práci. Pak, protože je málo lidí a moc idiotů, se najme managOr, který se začne realizovat a pošle to ještě víc do pekelný zadekle + atmosféra jde do sedínky. Když se k tomu jestě přidá pološílený ředitel - který cítí, že je něco špatně - ale zmrdulínci ukazují dolů, tak to může být naprostý labůžo...
« Poslední změna: 13. 11. 2022, 23:01:45 od CPU »


Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2022, 23:56:47 »
nepracovali jsme ve stejne firme?

mne to cas od casu popadne, asi mne zacna palit dobry korporatni bydlo (vcetne tech, co davaji akcie) ,nekdy znamej pozada o pomoc a uz jsem do toho namocenej...

prace 12 hodin denne? jet v 1 rano na misto instalace, protoze se neco neudelalo a rano tam bude ocumovat nekdo dulezite?
"nikdo jinej vam neda co ja vam neslibuju"?? "az vydame akcie, tak se vam to usili vrati..." "jeste s tou fakturaci pockejte, ted musime soustredit na zvladnuti prezentace a potrebujeme vsechny prostredky

Co jsem zazil ve "startupu" snazicim se o ICO, to uz je uplne nepublikovatelny.

pred tak dvema roky jsme mluvil s pipinou od Productboardu. toho ma ted ledaskdo plnou hubu. tehy zrovna dostali nekolikaset milinovou investici. Pipina mi zkousela hned tykat, hledala nejakyho extra gala super solution architekta, ale "musis pochopit, ze casy jsou zle a proste pres 80k to nejde" . Jsem se ji zeptal, jestli toho cloveka opravdu potrebujou a vypadlo z ni, ze to vicemene jen zkousej.

takze to trochu managovat ocekavani, od ceskyho startupu, pohaneneho ceskou podnikatelskou elitou.


V ČR jsem viděl pouze srandovní podmínky pro early core zaměstnance, ale snad se to trošku už zlepšilo, a spousta toho byly parodie na startup.

Myslím, že nezlepšilo.
Ti na začátku to mají oddřít a pak, když to začne být zajímavé, se žačnou nabírat zmrdulínci - třeba projekťák bez skillu, zato s hubou obchoďáka a podobný existence. Prostě šmejdi (líp to nazvat neumim), za který máš makat a v nejlepším případě ti pak nebudou škodit. A víš, že pokud se JIM něco poooo - ukážou na tebe, jen aby nepřiznali vlastní chybu. Čest projekťákům, kteří jsou schopní a nejsou šmejdi. IT security manažer - člověk ovládající nástroje, ale vytržený z reality. Který pindá a funguje jako generátor práce. ISO blb, který se prsí, jak je ISO důležité (a ono je), ale generuje další práci. Pak, protože je málo lidí a moc idiotů, se najme managOr, který se začne realizovat a pošle to ještě víc do pekelný zadekle + atmosféra jde do sedínky. Když se k tomu jestě přidá pološílený ředitel - který cítí, že je něco špatně - ale zmrdulínci ukazují dolů, tak to může být naprostý labůžo...

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #6 kdy: 13. 11. 2022, 23:58:52 »
nepracovali jsme ve stejne firme?

mne to cas od casu popadne, asi mne zacna palit dobry korporatni bydlo (vcetne tech, co davaji akcie) ,nekdy znamej pozada o pomoc a uz jsem do toho namocenej...

prace 12 hodin denne? jet v 1 rano na misto instalace, protoze se neco neudelalo a rano tam bude ocumovat nekdo dulezite?
"nikdo jinej vam neda co ja vam neslibuju"?? "az vydame akcie, tak se vam to usili vrati..." "jeste s tou fakturaci pockejte, ted musime soustredit na zvladnuti prezentace a potrebujeme vsechny prostredky

Co jsem zazil ve "startupu" snazicim se o ICO, to uz je uplne nepublikovatelny.

pred tak dvema roky jsme mluvil s pipinou od Productboardu. toho ma ted ledaskdo plnou hubu. tehy zrovna dostali nekolikaset milinovou investici. Pipina mi zkousela hned tykat, hledala nejakyho extra gala super solution architekta, ale "musis pochopit, ze casy jsou zle a proste pres 80k to nejde" . Jsem se ji zeptal, jestli toho cloveka opravdu potrebujou a vypadlo z ni, ze to vicemene jen zkousej.

takze to trochu managovat ocekavani, od ceskyho startupu, pohaneneho ceskou podnikatelskou elitou.
uz jen ten pozadavat " s ceskyma zakazniky", je uplne sebevrazednej.

V ČR jsem viděl pouze srandovní podmínky pro early core zaměstnance, ale snad se to trošku už zlepšilo, a spousta toho byly parodie na startup.

Myslím, že nezlepšilo.
Ti na začátku to mají oddřít a pak, když to začne být zajímavé, se žačnou nabírat zmrdulínci - třeba projekťák bez skillu, zato s hubou obchoďáka a podobný existence. Prostě šmejdi (líp to nazvat neumim), za který máš makat a v nejlepším případě ti pak nebudou škodit. A víš, že pokud se JIM něco poooo - ukážou na tebe, jen aby nepřiznali vlastní chybu. Čest projekťákům, kteří jsou schopní a nejsou šmejdi. IT security manažer - člověk ovládající nástroje, ale vytržený z reality. Který pindá a funguje jako generátor práce. ISO blb, který se prsí, jak je ISO důležité (a ono je), ale generuje další práci. Pak, protože je málo lidí a moc idiotů, se najme managOr, který se začne realizovat a pošle to ještě víc do pekelný zadekle + atmosféra jde do sedínky. Když se k tomu jestě přidá pološílený ředitel - který cítí, že je něco špatně - ale zmrdulínci ukazují dolů, tak to může být naprostý labůžo...

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #7 kdy: 14. 11. 2022, 00:18:08 »
"az vydame akcie, tak se vam to usili vrati..." "jeste s tou fakturaci pockejte, ted musime soustredit na zvladnuti prezentace a potrebujeme vsechny prostredky
;D
"musíte pochopit, že my si teď taky nadáváme milionové platy - to přijde až pak...(a to se vás už nebude týkat)"
nebo:
"Investor uvolní další peníze, až doděláte tuhle celou část"
nebo:
"Teď musíme zatnout zuby a makat! Nemyslet na peníze, ty pak (my) dostanem!"
nebo:
"Všichni jsme do toho investovali tolik, že si prostě nemůžeme dovolit teď polevit!"

:-D jako jeden by do toho šel, ale musel bys vědět, že za dva roky - pokud firma uspěje - si budeš moct koupit malý barák v Praze.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #8 kdy: 14. 11. 2022, 00:22:36 »
Hele ale prece jsou i male firmy, ktere funguji na tom principu, ze maji zakazku treba pro Mall, nebo nejaky jiny korporat, a pracujou na jejich produktu. A zaroven maji nejaky interni projekt, kdyby nebylo co delat.


Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #9 kdy: 14. 11. 2022, 01:07:54 »
treba nekde existuje. ja verim, ze Yeti existuje.

takze chces
1/ malou az komorni firmu
2/cesky mluvici kolektiv
3/ s ceskymi zakazniky
4/ normalni pracovni doba
5/ rozumnej sef

protoc tomu vlastne rikas startup a ne "eserocko"?  To mi napovida, ze od toho cekas jeste neco jineho, jen to nezminujes.


Po 6 letech práce jako software developer pro podnikové informační systémy a anglicky mluvicím kolektivu si říkám, že by nemuselo být špatné něco více komornějšího, s malým počtem zamšstnanců, kde zákazníci budou spíše z ČR než ze zahraničí.

Můj plán je, že by tu malou firmu, skupinu vývojářů, založil nějaký bývalý taky-vývojář ve středních letech, který je rozumný a bude se tam dobře pracovat.

No ale říkám si - hledám vlastně správně? Můžu tohle najít ve startupech?

Moje skóre je, že ve 2 malých firmách, kde jsem pracoval, jsem dal výpověď už ve zkušebce, z důvodu nesmyslných přesčasů a přetěžování vývojářů. Někdy mi přišlo, že většina osazenstva byli tací, kteří nikdy nezažili dobrý projekt ve větší firmě, klidně korporátu, protože jinak nevím, proč takové zacházení trpěli.

Dá se vůbec najít startup, který tímto problémem netrpí?






Hele ale prece jsou i male firmy, ktere funguji na tom principu, ze maji zakazku treba pro Mall, nebo nejaky jiny korporat, a pracujou na jejich produktu. A zaroven maji nejaky interni projekt, kdyby nebylo co delat.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #10 kdy: 14. 11. 2022, 01:13:36 »
vazne nekecam,  kdyz reknu, ze jsem zazil situaci:

"urcite se na tvou fakturu najde cas"(nenasel), ti strasne sikovni subdodavatele, co si sehnal, fakt nam pomohli, ti si teda ale budou muset pockat. a holt se smiri s polovinou, co na vyfakturovi, stejne si vydelaji dost.(nesmiri, nektery se soudili 3 roky  a instalaci potom totalne zkurivili nejaci levni pologramotove)

...a ted se pojd podivaj na tohle, co si chci koupit, takovej malej vrtulnik, co se tady prodava, to by bylo super  na moje litani do prace, bych to misto 30 minut mozna dal za 10. Ty vrtulniky jsou tak levny, ze je lepsi koupit dva, a ten druhej mit porad jako failover:"



"az vydame akcie, tak se vam to usili vrati..." "jeste s tou fakturaci pockejte, ted musime soustredit na zvladnuti prezentace a potrebujeme vsechny prostredky
;D
"musíte pochopit, že my si teď taky nadáváme milionové platy - to přijde až pak...(a to se vás už nebude týkat)"
nebo:
"Investor uvolní další peníze, až doděláte tuhle celou část"
nebo:
"Teď musíme zatnout zuby a makat! Nemyslet na peníze, ty pak (my) dostanem!"
nebo:
"Všichni jsme do toho investovali tolik, že si prostě nemůžeme dovolit teď polevit!"

:-D jako jeden by do toho šel, ale musel bys vědět, že za dva roky - pokud firma uspěje - si budeš moct koupit malý barák v Praze.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #11 kdy: 14. 11. 2022, 08:33:35 »
Videli jste tu nekdy, ze by zamestnanci statupu byli castecne placeni akciemi jako v Americe? To pak dava smysl do toho cpat spoustu hodin. Tady mi to ale prijde, ze startup = male penize, hodne prescasu a zadna vyhoda, pokud startup prorazi.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #12 kdy: 14. 11. 2022, 09:38:13 »
zamestnanci statupu byli castecne placeni akciemi ... pak dava smysl do toho cpat spoustu hodin. Tady ... startup = male penize, hodne prescasu a zadna vyhoda...

Tesat do kamene.
Určitě je to rozdílné případ od případu, ale obecně to je přesně takhle.
Má smysl jít jen do něčeho, kde je ta situace WIN-WIN i pro tebe.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #13 kdy: 14. 11. 2022, 09:50:51 »
pred tak dvema roky jsme mluvil s pipinou od Productboardu. toho ma ted ledaskdo plnou hubu. tehy zrovna dostali nekolikaset milinovou investici. Pipina mi zkousela hned tykat, hledala nejakyho extra gala super solution architekta, ale "musis pochopit, ze casy jsou zle a proste pres 80k to nejde" .

On zrovna Productboard je totiž vůbec případ. Tváří se hrozně nóbl, hledají vývojáře, pak jsem tam u nich byl na pohovoru, dojem divnej, oni mě odmítli s nějakou úplně nesmyslnou výmluvou, kterou nepobral ani člověk, co mě tam doporučil a co mě pracovně znal několik let a hlavně když jsem pak byl na pohovorech jinde, někdo mi tam říkal, že jeho kamarád u nich byl na pohovoru taky a zkušenost přesně stejná.

Takže to je firma, kterou od té dob beru s rezervou a asi bych k nim na pohovor podruhé nešel. A že takových moc není; i s nimi dvě.

Re:Má smysl pracovat pro startup?
« Odpověď #14 kdy: 14. 11. 2022, 09:55:31 »
Hele ale prece jsou i male firmy, ktere funguji na tom principu, ze maji zakazku treba pro Mall, nebo nejaky jiny korporat, a pracujou na jejich produktu. A zaroven maji nejaky interni projekt, kdyby nebylo co delat.

Jsou. A často i ty patří někam na okraj do skupiny startupů. Třeba v našem segmentu jsme startup v podstatě i po osmi letech. A jsou celkem fajn protože už přeci jen mají nějaké minimální procesy, alespoň trochu stabilní financování, které nejede vyloženě na dluh i zkušenost, co si ještě dovolit lze a co už ne. Ale stejně záleží hlavně na majiteli a na lidech.