PC nejede po downgradu BIOSu

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #45 kdy: 19. 11. 2022, 10:21:12 »
Za všechny tyhle funkce vděčíte právě FW v tom čipu, takže pokud je tem obsah nějak pomíchanej, nelze se divit, že to nefunguje. Kdyby deska měla pravý DualBIOS, s dvěma čipy, pak by tohle problém nebyl, protože to prostě najede z druhé čipu, který se většinou nikdy nepřehrává.
Ten Virtual Dual BIOS by prave podle tech dohledatelnejch informaci mel fungovat tak ze pokud se poroucha ten v chipu, natahne (predpokladam pres nejaky safemode ci oklestenej druhej bios chip?) z hpt@disku zalozni kterej si tam bios ktery pretim nabehl sam nahrava... neni 100% (i kdyz na 99.9%) jiste zda to rucni nahrani bylo spravne, ani jestli tu obnovu neco neblokuje, ale situaci bych nejspis uz videt na flashnuti programatorem, bez odletovani s soic8 clipem... mam to v supleti, sice jeste nepouzite ale spis nez s restore s disku byl sel do toho :)


Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #46 kdy: 19. 11. 2022, 17:48:36 »
No druhej BIOS chip ta deska zjevně nemá, a ten jediný co tam je, je zjevně "pokažený" tak, že nic nahrát není schopný.

Ten programátor je určitě nejlepší řešení, taky ho tu mám, proveřený nahráváním Corebootu. :-)

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #47 kdy: 19. 11. 2022, 20:12:55 »
No druhej BIOS chip ta deska zjevně nemá, a ten jediný co tam je, je zjevně "pokažený" tak, že nic nahrát není schopný.
[...]
ne regulerni full-bios, ale neco co by pri aktivaci pouze umelo flashnout bios z hpa@disk...
a necekal bych ze by to bylo umistene v tom regulernim bios chipu aby ta safe obnovovala i sama sebe :)

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #48 kdy: 19. 11. 2022, 21:09:06 »
Nabízím, že pošleš desku, zkusim to tam flashnout v programátorovi a pošlu zpět. Cena pouze doprava, preferuju zásilkovnu, už jen proto, že od nedávna mám jednu bednu téměř za zadkem :) (Česká pošta mi nekompromisně háže balíky přes plot, kchoorvy, nejde s tím nic dělat, státní podnik, prostě no, ještě že čínský kluci balej ty displeje tak dobře ;) ). Vzal bys na sebe krom nákladů na dopravu pouze to riziko, že se mi zvolší ruce a povede se mi tu desku zničit ještě víc - budu muset nejspíš čip odpájet, protože programátor nemá rád, když je připájený, i když na to kleštičky mám - ale už jsem jich takhle pár zachránil). Kdyžtak bych ti náhradou poslal jinou (funkční) desku pro socket 775, nějakou tu ještě mám a už moc nevím, co s ní :).

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #49 kdy: 19. 11. 2022, 21:15:41 »
Je to jen zaloha.dd oříznutá na 512 KiB, nic víc.
to si asi nepomuze vratit z disku vytazene 1024kB zkracene na 512kB zpatky na disk ne? :)
Vycházím z toho, že BIOS je jen 512KiB. Víc toho do toho brouka stejně dát nepůjde. Za těmi 512KiB toho BIOSu jsou beztak samý nuly, až na konci je asi nějaká identifikace desky a nějaký drobný smetí.
Krom toho jsem to nechtěl vracet na ten disk, ale flashnout do čipu. Vracet cokoli na disk imho nemá smysl - podle mě tam je, co tam má být, ale deska to stejně nezpracuje, podle mě jsou ty rutiny VirtualBIOSu součástí BIOSu a předpokládá se, že se nepoškodí ;) (což se asi stalo).
« Poslední změna: 19. 11. 2022, 21:17:55 od WIFT ​​​​​​​​​​ »


Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #50 kdy: 23. 11. 2022, 15:17:14 »
Nabízím, že pošleš desku, zkusim to tam flashnout v programátorovi a pošlu zpět. Cena pouze doprava, preferuju zásilkovnu, už jen proto, že od nedávna mám jednu bednu téměř za zadkem :) (Česká pošta mi nekompromisně háže balíky přes plot, kchoorvy, nejde s tím nic dělat, státní podnik, prostě no, ještě že čínský kluci balej ty displeje tak dobře ;) ). Vzal bys na sebe krom nákladů na dopravu pouze to riziko, že se mi zvolší ruce a povede se mi tu desku zničit ještě víc - budu muset nejspíš čip odpájet, protože programátor nemá rád, když je připájený, i když na to kleštičky mám - ale už jsem jich takhle pár zachránil). Kdyžtak bych ti náhradou poslal jinou (funkční) desku pro socket 775, nějakou tu ještě mám a už moc nevím, co s ní :).

Dobre. Souhlasim. Napsal jsem ti email. Doufam, ze dojde.

nm

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #51 kdy: 23. 11. 2022, 22:04:42 »
edit/delete: spatne vlakno :)

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #52 kdy: 24. 11. 2022, 05:11:17 »
Dám vědět, jak to dopadlo, když bude WIFT souhlasit

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #53 kdy: 24. 11. 2022, 10:39:23 »
@WIFT, prosim vycti co bylo tedy v cipu a nasdilejte to mezi image zde.. treba se jednou vykouma co se tomu stalo a proc to neslo (pokud tedy neni deska poskozena)

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #54 kdy: 09. 12. 2022, 10:09:33 »
A je přemalováno. Poslal jsem desku WIFTovi a on ji rozchodil. Díky WIFTe.
nm

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #55 kdy: 10. 12. 2022, 01:17:28 »
No, nejdřív jsem odpájel SPI čip a přečetl, výsledek je pro zájemce v příloze. Je to podle většinové shody firmware F5. Soubor, který zde byl vydolován z HPA oblasti disku, je podle všeho taky F5, jen v určitých částech obsahuje asi nějaké nastavení nebo tak něco.
Flashnul jsem tam ten soubor z HPA oblasti (korektně oříznutý tak, aby to byl opravdu BIOS na správném místě), SPI čip připájel a nepomohlo to, deska nadále mrtvá. Napoprvé to vypadalo soudě dle chování větráků, že se o něco pokusila, ale i tak neobživla.
Tak jsem dál nic neřešil, čip znovu odpájel, v programátoru do něj dal BIOS verze F9 od Gigabytu, zase připájel a deska běhá. (Na dotaz, proč jsem pořád čip pájel, bych odpověděl, že se mi nepovedlo donutit programátor, aby se s ním kamarádil, když byl připájený v desce.)
Tolik asi ve stručnosti, co se dělo :).

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #56 kdy: 12. 12. 2022, 06:49:30 »
Nebyl nakonec problém v tom, že je tam osazený "příliš nový" procesor a deska se starým BIOSem ho nepoznala?
Když se dívám na změny, tak od F5 bylo přidáno:
F6: Support Intel 45nm Yorkfield CPU
F9: Support E0-stepping CPU
I tohle bych mohl být problém, pokud Gigabyte udělal nějaké drobné HW změny:
F8: ADD new version clock gen code.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #57 kdy: 13. 12. 2022, 09:34:10 »
Nebyl nakonec problém v tom, že je tam osazený "příliš nový" procesor a deska se starým BIOSem ho nepoznala?
Když se dívám na změny, tak od F5 bylo přidáno:
F6: Support Intel 45nm Yorkfield CPU
F9: Support E0-stepping CPU
I tohle bych mohl být problém, pokud Gigabyte udělal nějaké drobné HW změny:
F8: ADD new version clock gen code.

JJ, to zni velmi pravdepodobne. Na desce jsem mel nejaky Core 2 Duo, ale ktery presne, to nevim. Musim pockat, az budu mit desku doma.

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #58 kdy: 15. 12. 2022, 20:39:31 »
Mně se to naopak nejeví jako moc pravděpodobné, protože já v desce jedu na Pentium Dual-Core E2140, které je podporované už od BIOSu verze F2 (tedy skoro od vydání desky, první BIOS je verze F1). My tu máme tu čest s BIOSem F5, se kterým to nejelo. Podle mě je chyba někde jinde.

Jako můžu ještě zkusit standardní cestou flashnout do desky starší BIOS, třeba i po jedné verzi, ale upřímně moc se mi nechce znovu to pájet v případě, že by to zase vyhnědlo. Jakkoli mám pocit, že to zatím dělám docela dobře (což i mě samotného překvapuje ;)), tak té desce to samozřejmě moc nesvědčí. Řešil bych to ale až po dovolené, jsem teď na druhém konci republiky a vracím se až v neděli večer. Bylo by super mít patici a jen vyndávat a zandávat ten čip, ale takovou situací nedisponuju (takovou jsem viděl jednou na nějaké podobně staré desce Intel, od té doby nikdy).

Re:PC nejede po downgradu BIOSu
« Odpověď #59 kdy: 21. 12. 2022, 21:26:39 »
Tak nakonec to možná bude v něčem jiném. Zkoušel jsem ty flashe různých verzí BIOSů v rozsahu F5 - F10a (poslední beta po F9) a všechno chodí. Dělal jsem to interní rutinou BIOSu, nějaký ten Q-Flash nebo jak se to jmenuje, BIOSy byly na PATA disku na FAT32 partišně.
Podle mě se muselo něco podělat při tom flashi, možná vadná RAM, možná vadného něco jiného, zkrátka do té desky šel imho poškozený BIOS (a poškozený BIOS byl podle mě vydolován i z té HPA oblasti na HDD, protože jeho flash v programátoru desku taky nerozchodil). Teď se to chová, jak má a jde to flashovat tam i zpět na libovolnou verzi.

Otázkou je, kdyby byl v té HPA oblasti správný BIOS, jestli by se touto cestou byla schopná oživit sama. Ale to už zkoumat opravdu nebudu :). Jsem rád, že už do toho nemusím zasahovat pájkou :).