Už několik let si s tím hraju. Nejpřesnější je Arduino + nějaký solidnější čidla (DHT22, AM2302, DS18B20). Rovnou doporučuju volit čidlo s vlhkoměrem. Problém je, že je to extrémně žravý řešení a na baterky to moc není. Pokud se bavíme o jednom čidle, tak ho prostě zapoj někde do zásuvky. Pokud máš nějaký RPi, který běží nonstop, připoj ho k němu.
Nově jsem si začal hrát se Zigbee a to je naprostá tragédie, především vlhkoměry ukazují naprostý blbosti, tři teploměry vedle sebe ukážou rozstřel teplot +/- 1°C, jedno čidlo ukazuje pořád, že dochází baterky i po druhé výměně a resetu. Výhodou je nízká spotřeba (jede to na baterky), celkem solidní dosah, který jde zvýšit aktivními prvky (např. chytrá zásuvka) a možnost z toho udělat větší domácí automatizaci. Nevýhoda je, že k tomu musí běžet ovládací software a musíš mít ne zrovna levný přijímač.
Takže pokud řešíš jedno čidlo, kup si nějaký arduino a nějaký výše uvedený teploměr a přes USB nabíječku to zapoj do zásuvky. Připojíš to na wifi a krásně s tím budeš přes server fungovat. Pokud chceš všude nacpat čidla i pod peřinu a chceš si třeba hrát i s automatizací, tak si kup Zigbee a přeju šťastnou ruku při výběru čidla, doporučuju koupit rovnou dvě.
Ještě pro srovnání, nějaký Arduino s wifi cca 250Kč, čidlo cca 50Kč, pár drátků a vyhrabat starou microUSB nabíječku a nacpat to do krabičky od TicTac. A pak spotřeba elektriky (odhadem 50Kč/rok, ale možná je to o pár desetikorun víc). Zigbee přijímač cca 1000Kč, jedno čidlo cca 250Kč a dvě mikrotužky z Lidlu na rok.