Význam hlášky eventlog

Význam hlášky eventlog
« kdy: 10. 11. 2022, 14:33:29 »
U notebooku jsem zjistil ze udajne crashnul (Win7), vic nevim , nebyl jsem u toho a nevím co tomu přecházelo (myslím si že buď nezdařený přechod do memory sleep s3 a nebo nezdařené probuzení právě). Následně po otevření víka (po nějaké době, třeba 5 min na obrazovce byla čistá plocha a uprostřed nějaké okno asi s hláškou že systém nebyl správně vypnut naposled, nevím, malý obdélník, tyhle hlášky na windows vidím tak jednou za 5 let a windows používám tak v20%) U tohoto se to se to stává Asi jednou za uhersky rok (>3roky)  . Přitom denně se tak >5x uspává a probouzí léta bez problému. Překvapivě v /systemroot%/MEMORY.DMP nic není (ani v dalších kde by to mělo být k nalezení). (v eventlogu pár minut po čistém startu je hláška EventLog:Inicializace výpisu stavu systému se nezdařila.)

Tomu předcházela "Předchozí vypnutí systému (11:05:11, ‎10.‎11.‎2022) bylo neočekávané." (čas uvedený asi nehraje roli, může být posunutý o pár minut)  Předtím je v eventlogu 6 minut hluché místo (před ním jsou info hlášky, takže z toho usuzuji že systém běžel, zřejmě proběhlo uspání, 6 minut se nic nedělo, pokusil se pak po otevření víka probudit ale crashnul a restartoval se). Otázka je zda crashnul po probuzení (jakoby v userspace) nebo během procesu probouzení (ikdyž ten proces trvá 2 sec, opakuji jde o S3) a nebo už na úrovni SMI/UEFI - že ani nedošlo k probuzení, ale BIOS zjistil, že je něco v nepořádku (volitelně došlo k nějakému záseku před probozením a triggeru watchdogA) a provedlo nové bootování

Zajímá mě konkrétní jedna hláška, která se objevila v EventLogu asi hodinu po tom čistém startu.


Typ: HAL Firmware platformy při předchozím přechodu systémového napájení poškodil paměť. Zkontrolujte dostupnost
aktualizovaného firmwaru pro váš systém.


Co tato hláška znamená? Napětí baterky CMOS je OK , >3.000V, v biosu je vše OK, žádné hlášky v diagnostice UEFI ani v BIOSU samotném


Re:Význam hlášky eventlog
« Odpověď #1 kdy: 11. 11. 2022, 08:47:24 »
UTFG výsledek: "The system is, apparently, having an issue going into (or out of) S3.  Windows has flagged the BIOS as being the cause of that issue. Therefore, the logical next step is to update the BIOS (if an update is available.)".
Takže je k disposici update BIOSu ? Pokud ano volba je jasná. Pokud ne zkontroloval bych RAM, případně se poohlédnul po novém HW (soudím dle zmíněných Win 7 na značné stáří stávajícího).

Re:Význam hlášky eventlog
« Odpověď #2 kdy: 16. 11. 2022, 19:46:18 »
To mě p*r n* k*z a rozmaž. Že bych měl vadný bios, který jsem naposled aktualizoval před 4 roky a nikdy s nim dřív ani doteď nebyl problém
Nicméně mám pocit, že to je alibismus windows, že to na někoho hodit musí