Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #45 kdy: 13. 11. 2022, 23:40:03 »
Jinak je to myslím zajímavý pokus :-)

BTW,: Výkon ESP se dá (dal!?!) regulovat.
Inspirace: https://youtu.be/E0o8sbkJya4

Celé to může být pěkně malé :-) a poměrně zábavné. A nespolehlivé.... Ale to je vedlejší, evidentně.


CFM

Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #46 kdy: 14. 11. 2022, 06:56:30 »
Překvapivě, jak se 2.4GHz používá už jen doma, se situace zlepšila. Šum je velký, to ano. Ale při rychlosti okolo 1Mbps je taky největší citlivost přijímače. A 2.4 Ghz byla vždy zarušená od mikrovlnek a podobných blbostí jako dětské chůvičky, zvonky, ručky stolních telefonů a podobně.

Pokud to pustí na 13-tém kanálu (ESP může zlobit na kanalech nad 11!) s rychlostí 1Mbps a bez šifrování (to zvyšuje nároky na kvalitu pásma), parabola vs Yagina, pak by mu to mělo jet i v zarušeném prostředí.
Chtěl jsem tím naznačit, že citlivost není jediný parametr přijímače. Ne každý si uvědomuje, že přijímač může "rušit" i jinak kvalitní signál na jiném kanálu, či zcela mimo (wifi) pásmo, než je přijímač naladěn.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #47 kdy: 14. 11. 2022, 07:32:40 »

To asi nebylo na mě ne?
Jinak ano, máš pravdu :-)

Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #48 kdy: 14. 11. 2022, 10:09:19 »
Já s dovolením přeskočím všechny odpovědi (ne, neměl jsem sílu číst to všechno), a dám ti k zamyšlení jednu IMO klíčovou otázku:
Skutečně je ti líto pár korun za SIMky a fungující řešení po LTE / LoRa, a místo toho CHCEŠ řešit věci jako zásah do cizí stavby, věcné břemeno, odpovědnost za škody, a potenciálně bez nadsázky likvidačně nákladné problémy?

A ještě si dovolím podotknout, že už teď jsi jen v podobě času zúčastněných propálil násobně víc, než by jednoduché funkční a legislativně bezproblémové řešení stálo.
« Poslední změna: 14. 11. 2022, 10:11:10 od Marek Staněk »

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #49 kdy: 14. 11. 2022, 10:44:15 »
Já s dovolením přeskočím všechny odpovědi (ne, neměl jsem sílu číst to všechno), a dám ti k zamyšlení jednu IMO klíčovou otázku:
Skutečně je ti líto pár korun za SIMky a fungující řešení po LTE / LoRa, a místo toho CHCEŠ řešit věci jako zásah do cizí stavby, věcné břemeno, odpovědnost za škody, a potenciálně bez nadsázky likvidačně nákladné problémy?

A ještě si dovolím podotknout, že už teď jsi jen v podobě času zúčastněných propálil násobně víc, než by jednoduché funkční a legislativně bezproblémové řešení stálo.

Jsem si vybavil větu ze seriálu TBBT, kterou pronesl Leonard (nevím, jestli si ji pamatuji přesně, už je to chvíle, co jsem seriál viděl):

"Já to nechci dobře, já to chci po svém." :-)


Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #50 kdy: 14. 11. 2022, 10:51:44 »
"Já to nechci dobře, já to chci po svém." :-)

To je naprosto přesný. Stráví stovky hodin vymejšlením rovnáku na vohejbák, do hardwaru narve několik tisíc, pak někomu vyvrtá díru do baráku a až tam zateče nebo to vítr utrhne, upadne do toho za 200 jen to hvízdne.
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #51 kdy: 14. 11. 2022, 11:13:05 »
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

No ano, ano, to je samozřejmě pravda, sám jsem to psal a dokonce doporučoval operátory s levnou simkou.
Nicméně škodu za 200 litrů v tom asi neudělá, leda by měl fakt smůlu.
(Šance tam samozřejmě je - třeba kdyby jeho bastl blafnul a zapálil ten mezidomek - ale není to tak hrozné.)
Ale je to jeho čas.
Pokud akceptuje to, že je to blbost, ale chce si s tím hrát, tak na tom není nic špatného.
Pokud vím, že dělá ptákovinu, ale chci si to zkusit, tak proč bych nemohl?

Kéž bych dělal jen věci, které dávají smysl a generují peníze :P
Autorovi držím palce a jsem ochoten poradit jak s ESP, tak i s anténou.
« Poslední změna: 14. 11. 2022, 11:17:36 od CPU »

Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #52 kdy: 14. 11. 2022, 11:31:10 »
Jen v nákladech na čas, než to vymyslí, by měl provoz SIMek na 30 let.

No ano, ano, to je samozřejmě pravda, sám jsem to psal a dokonce doporučoval operátory s levnou simkou.
Nicméně škodu za 200 litrů v tom asi neudělá, leda by měl fakt smůlu.
(Šance tam samozřejmě je - třeba kdyby jeho bastl blafnul a zapálil ten mezidomek - ale není to tak hrozné.)

Daleko víc než požáru bych se bál,že to dá na krakorec na vnější zeď a způsobí její praskání, případně že to vítr vylomí a zateče do zdiva, a všimnou si toho po pár měsících. Tam škoda naskakuje velikým fofrem, zvlášť když se majitel nemovitosti rozhodne být vyčuránek a přihodit ke škodě tuhle a tamto. Tam se pak nedoplatí za právníky. Přitom úplně stačí, když přes zimu poteče do zateplení; to je na předělání celé stěny a může jen doufat, že nedojde k poškození zdiva mrznoucí vodou. Nedej bože aby do toho ještě praštil blesk, a pochybuju že ho vůbec napadne řešit napojení na hromosvod, na což vzápětí potřebuje revizi v ceně několika tisíc. A majitel nemovitosti ji jen tak z plezíru kvůli nějakýmu pokusníkovi platit nebude.

Na hraní fajn, ale tahat do toho třetí stranu, zvlášť když mi vůči ní můžou jedině vzniknout obrovské závazky, je naprostá blbost.

Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #53 kdy: 14. 11. 2022, 12:59:39 »

dahl

Re:Pasivní Wi-Fi repeater na 5km spoj
« Odpověď #54 kdy: 14. 11. 2022, 14:31:46 »
LTE, tunel