Výběr vyzrálého desktopového prostředí

Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #30 kdy: 05. 01. 2023, 14:34:51 »
skrekoty autistov nepocuvaj, vsimni si, ze tie ich hejtu obsahuju 0% argumentov a 100% religioznych fanatickych kecov podlozenych emociami.
Zaskřehotal největší autista :D Podle mě každý si vybere operační systém podle svých individuálních preferencí - buď si chce vše nastavit podle sebe = Linux; chce mít pohodlí a systém, který má většina lidí kolem něj / musí používat systém, který mu předepisují v práci / ve škole = nejčastěji Windows a podle tebe soudím, že navíc platí: je sebestředný nafoukanec = Mac.

Tazateli bych doporučila vyzkoušet GNOME a KDE a vybrat si, co mu nejvíc vyhovuje. I ty Windows, ale doporučuji zatím prověřené Windows 10  :)
« Poslední změna: 05. 01. 2023, 14:38:14 od Ctrl+P »


Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #31 kdy: 06. 01. 2023, 09:56:00 »
Zkuste se podívat na prostředí DDE vznikající v rámci čínské distribuce Deepin.  DDE má port na Ubuntu základě - https://ubuntudde.com/
Mě osobně přijde DDE jako nejlepší a konzistentní prostředí - zkušel jsem se několikrát vrátit ke KDE, ale DDE je prostě lepší :-)

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #32 kdy: 06. 01. 2023, 10:09:23 »
ja vim, ze ten nazor sem nepatri, ale od doby, kdy pouzivam i3, nic jinyho videt nechci. Ale je to hodne specific
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #33 kdy: 06. 01. 2023, 17:44:31 »

Linux na desktope pouzivaju len autisti. Je to skvely system na naucenie sa Unixovych systemov, na server nic lepsie nenajdes, ale po 15 rokoch som to vzdal a zmazal z disku pretoze ja potrebujem pracovat a sustredit sa na pracu a nie riesit presne take chujoviny ako popisujes. Autisticke skrekoty ako je mac os nahovno nepocuvaj, 99% tych ludi v zivote mac ani nevidelo, je to len zavist.

P.S. myslim, ze posledne roky je aj Windows skvela volba. Mas tam podporu vsetkeho co bezi len na Win a zaroven mas Windows Subsystem For Linux (2) ktory funguje fakt perfektne, zvlada uz aj GUI a do buducna uz sa to bude len a len zlepsovat, opat varujem, skrekoty autistov nepocuvaj, vsimni si, ze tie ich hejtu obsahuju 0% argumentov a 100% religioznych fanatickych kecov podlozenych emociami.

To je zas výkřik do tmy. Linux může používat např. vývojář, který získá nativní verze nástrojů tam kde virtualizací ztrácí výkon (př. docker), nejsou nativně k dispozici (př. ansible client) nebo je k dispozici port, který se chová divně (do teď si pamatuju souboj s jedním nástrojem na vývoj frontendu, příčinou byly CRLF konce řádků v konfiguráku :)). Navíc vývojem v linuxu "peče chleba, který potom žere" (prostředí na vývoj se více prostředí pro deployment) což může být výhoda.

Také subjektivně (i objektivně měřením) je na linuxu např. kompilace javy (o dockeru nemluvě) rychlejší. Nebo jsem to neuměl nastavit tak aby to bylo stejně rychlé. Při přímém srovnání na stejném stroji mi win vycházely ca o 20-30% pomalejší. Vyházel jsem antimalware a další dárky od vendora (HP) (které hodně ubíraly výkon a v linuxu jsem je neměl :)), disabloval na složku se zdrojáky defender, vypnul search indexing atd. Stejně  to bylo pomalejší.

WSL a velký projekt v javě (4000 java filů+) a k tomu docker (docker-compose pro spuštění celé suity čítající nějakou desítku servis) je něco, co jsem neuměl rozchodit tak, aby to mělo aspoň přijatelný výkon (maven, spotify plugin pro docker, docker desktop s WSL2 engine: přes 8 minut build, virtuálka ve VB: 2.5 min build, nativní linux pod 2 minuty build).

Chvíli jsem s tím laboroval tak, že jsem celý projekt (a nástroje pro build) umístil do WSL. Build se nějak zrychlil (ideální to ale nebylo), ale nedokázal jsem donutit IntelliJ IDEA (Windows verzi), aby mi projekt otevřela (a nespadla u toho, resp. nezůstala viset při 100% zatížení CPU resp. to nebylo tragicky pomalé, když už se to povedlo otevřít). U malých projektů to šlo, u velkého to dopadlo takto. V té době ještě asi WSL GUI nebylo GA nebo jsem to zkusil a nešlo mi to, takže nemám zkušenost s linuxovou IDEA spuštěnou pod Windows (WSL).

Používáte to někdo reálně a šlape vám to dobře? Podotýkám, že na malé věci (malé projekty) to použitelné jakžtakž bylo.

Samotný ubuntu desktop  funguje dobře a nic "autistického" v jeho používání nevidím. (osobně mám radši XFCE než desktop v té "defaultní" variantě ubuntu, ale i ten je ok). Dlouho jsem to používal, i pro vývoj. Z firemních důvodů (různé korporátní věci a nervy s jejich "přemosťováním" v linuxu) raději používám Windows (pro docker virtálku ve VirtualBoxu), ale kdyby tyhle důvody nebyly, tak možná převáží rychlost vývoje v Linuxu a používám ten.
« Poslední změna: 06. 01. 2023, 17:50:24 od premekv »

Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« Odpověď #34 kdy: 07. 01. 2023, 11:29:56 »
Docker na mac/win umi byt stejne rychly jako na linuxu. Avsak do kolen ho dostanes mounted volume. Pokud bys mel cely ten projekt uvnitr docker image (takze bys nevidel jeho kod ve IDE) tak to bude +/- stejne rychle (docela dlouho jsem stravil hledanim bottlenecku na docker for mac takze tohle mam z realnych benchmarku).

Mozny rozsireni linux desktopu mezi normalni usery IMHO zabil Canonical kdyz se vybodnul na Unity. To bylo prostredi, ktere melo UX blizke MacOS a dokazali se v nem rychle zorientovat i BFU, kterym jsem tehdy Ubuntu instaloval.
Děkuji za možnost editace příspěvku.