Mesh wifi v rodinném domě

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #60 kdy: 18. 10. 2022, 17:26:09 »
Uz par rokov prevadzkujem hotspoty postavene na omade a EAP od TP-Linku (cca 60-100 ap na jeden cluster). V mojom pripade starsie modeli EAP110 a EAP115. A funguje to v celku spolahlivo. Obcas sa stane, ze sa dake ap odpoji z clustru, ale jednym klikom v omade kontrolery sa prida naspat a nastavi ssid a vsetky potrebne veci. Prechod medzi ap tiez funguje bez vacsich problemov.

Omada kontroler sa da kupit bud hardwarovy alebo sa naistaluje software na daky mini server ci notebook, ktory to riadi.
Mam otestovane obe varianty, jak hardwarovy, tak software cez WM a dokocna vzdialene cez vpn-ku.

Cenovo je to lacnejsie ako unifi a clovek dosiahne podobny, ak nie rovnaky efekt.

Mikrotik ma v celku dost zle wifi karty v routroch. Caps funguje v celku slusne, ale da to v celku pracu to rozbehat do bezproblemoveho chodu.


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #61 kdy: 19. 10. 2022, 13:15:03 »
v dome a venku celkem 5x Deco z toho 1 repeater. Prechodem mezi nimi pri VoWifi volani dojde sem tam jen ke skytnuti, nic nezlobi. Takze zase a znova, Deco jsou v pohode. Navic jsou modely, co prenasi data pres LAN,Power Line...pokud je elektrika v dome ok, neni s tim problem, do tech 100Mbit to da snad vzdycky. Lepsi aspon neco, nez hole nic. Dojem uceleni kazi nepritomnost outdoor verze, udajne vyjde pristi rok.

motyq

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #62 kdy: 19. 10. 2022, 21:04:18 »
Přidávám se do skupiny co doporučují Ubiquity/Unifi.

Zmigroval jsem v domě z různých TP-Link switchů + Archery sOopenwrt (kde tak nějak fungovalo občas i 802.11r) na Unifi. Už jen kvůli tomu, že různé VLAN se nastavovalo na různých místech různě a to mě po X letech docela sra..ndovalo.

Nelituju.

USG3P jako router/firewall (dva různí wifi provideři v weighted load balancingu celkem 250mbit/s), hlavní switch USW-Enterprise-24P (hlavně kvůli 2.5gbps portům a POE, ty dva 10gbps SFP+ jsou už jen bonus), pak různě po baráku ještě ty jejich FlexMini (nemám ještě roztahanou a schovanou novou kabeláž, takže je to prostě pavouk).
APčka mix Wifi6 a Wifi5.
Naprosto nelituju investice (i když to nebylo zas tak velký ranec). Controller běží v kontejneru na NASce.

Od té doby o tom nevím. Kdykoli potřebuju novou VLANu na hraní, novou wifinu, něco změnit, naklikám, nebo přes terminál a rozdistribuuje se to do pár vteřin po celé síti.

Sice mě některé věci štvou - konkrétně to jejich USG a jak prasácky a nelogicky a zbytečně složitě tam mají některé věci pořešené, ale jinak velká spokojenost.

Když jsem zvažoval co pořídit místo těch různých zařízení předtím, tak jsem měl ještě v merku od TP-linku jejich Omada compatible hračky, ale to bych původní switche musel stejnak změnit a hlavně nemají (neměli) v ekosystému kamery - které plánuji přidat.

Ještě chci USG3P změnit za DreamMachine SE - ale to až bude zpět podpora loadbalancingu dvou WAN (zatím jen failover), druhý velký switch do patra, pár kamer, roztahat pořádně kabeláž a zahodit pak ty malé switche.

Přijde mi, že ze všech možných dostupných věcí, pokud si s tim plánujete i trochu hrát, je tohle nejlepší volba. Zároveň celý jejich ekosystém zařízení, které pak spravujete z jednoho místa je super - i když v aktuální situaci je to také "unobtanium"...

Pokud Vám stačí jednou zapojit, jednou nastavit a neřešit/nechtít po tom nic sofistikovanějšího, tak asi poohlédnout jinde (viz to DECO).

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #63 kdy: 20. 10. 2022, 08:52:16 »
Fascinuje mě ta zdejší nenávist k Meshi. Asi to má nějaký důvod, nicméně přidám svou aktuální zkušenost. Jasně, nedá to gigabit (už proto, že to je HW max 100Mbit), ale …

Známý má rodinný dům kdesi na okraji obce. Pro mě to byl vždycky zakletý dům, protože WiFi tam fungovala asi ve třech případech vždy ideálně jen v tom pokoji, kde bylo APčko, v dalších místnostech bída, v dalším patře sci-fi. Tahání kabelů je tam mimo hru, prostě nechce vrtat do zdí apod. (stačí, že mu do jednoho z těch pokojů přitáhli internet ze střechy).

Nedávno jsem tam pořídil Halo S12 v provedení tři krabičky (přeznačený TP-Link, i to konfigurační rozhraní je klasický TP-Link, jen v růžové barvě). Tam, kde je přitažený kabel od internetu, je jedna z krabiček na kabelu, ostatní jsou bez kabelu k internetu, komunikují pouze bezdrátově - druhá v témže patře tam, kde to dříve byla bída, třetí o patro výš, kde to bylo sci-fi a doteď tam byla data tažená přes elektriku, bo se jinak nedalo. Jedno z PC v tom druhém patře je připojené do RJ45 konektoru té třetí krabičky, čímž je jakoby na wired LAN (dva porty každé krabičky se dají nakonfigurovat k použití jeden jako WAN, druhý LAN), zbytek jede bezdrátově.

Long story short: problem solved. Všechno funguje, rychlost všech připojených zařízení odpovídá rychlosti providera (reálných 50 Mbit tam i zpět). Komunikace mezi zařízeními se až na drobné výjimky víceméně nekoná (není požadována), když jsem to zkoušel u sebe, než jsem to tam odvezl, na konfiguraci „přízemí - jedna krabička na LAN, 1. patro druhá krabička bez drátu, 2. patro třetí krabička bez drátu“ jsem se dostal v bezdrátové komunikaci ve 2. patře s přístroji na LANce na 80 Mbit (to bylo v městském WiFi-středně zahlušeném prostředí). Nevím, jak to ty krabičky dělají, ale chodí to jak víno. Co jsem vysledoval, po prvotním zapojení a spárování to chvilku působí dojmem, že to není úplně ono, ale pak jako by si to nějak sedlo a jede to jak z praku. Vše se tváří jako jedna WiFi (SSID), neřeším, k čemu jsem připojen, zařízení vidí to SSID jen jedou (některá starší zařízení víckrát, např. tiskárna Canon mi řekla, že jich vidí víc a jestli se má připojovat k jednomu, nebo ke všem, dal jsem ke všem). Nezáleží, jestli 2,4 GHz, nebo 5 GHz (krabičky umí obojí naráz).

Říkám: jak to udělali, nevím, ty krabičky jsou lehounké, že je silnější průvan shodí, trafíčka k tomu jsou jak když plivne do moře a zavře za sebou dveře. Ale chodí to a od té doby o tom nikdo neví, nic neřeší, prostě to funguje a signál dosáhne i do garáže, kde má borec televizi s kotlem různých netflixů, HBO a dalších nesmyslů, vše jede i ve 4K, vše je omezené rychlostí providera.

Je to moje první zkušenost s Mesh a jsem tím vyloženě unešený. Ta trojice krabiček stála 12 stovek a za ty prachy je to zlatý stříbrný. Podotýkám, že zarušení Wifinami v dané lokalitě je spíš hodně nízké, on je na konci obce, takže vedle sebe má ve smysluplné dowifi vzdálenosti jen jeden barák, kde nějakou WiFinu jistě mají. Tam byl spíš problém s propustnosti baráku jako takového, kterou tyhle tři kostičky nějakým záhadným způsobem vyřešily, zatímco pavouk s několika anténami měl pořád potíže (doteď jsem přesvědčen o tom, že více antén na routeru, který pak vypadá jak spiderborg z dooma, je spíš marketingová finta na diváky, než že by to mělo nějaký smysluplný přínos).

Takže Mesh jako „levné řešení všehomíra“ bych určitě nezatracoval. Připouštím, že existují lepší řešení, otázkou je pak poměr cena/výkon a já bych řekl, že tyhle tři krabičky za 12 stovek mají ten poměr velice dobrý.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #64 kdy: 20. 10. 2022, 10:48:56 »
Zásadní problém MESH je, že vzájemné primární propojení není kabelem, ale je bezdrátově, takže mnohem nižší spolehlivost (a nutnost, aby zařízení na sebe bezdrátově viděla) a zbytečná degradace rychlosti na polovinu. Není to tedy o nenávisti, ale o tom, že tento systém má k dokonalosti daleko.


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #65 kdy: 20. 10. 2022, 11:11:13 »
Spojení několika MESH, i stejných, není k ničemu. Jednotná WiFi síť se totiž zásadně nedělá přes nějaká bezdrátová pojítka, ale dělá se výhradně přes kabel, tj. přesně jako je tomu u UniFi. Kdyby toto TP-Link u MESH uměl, pak se dá bavit o smysluplnosti. Jinak ne a je ztrátou času se nimrat v nesmyslech.

Co se dělá "zásadně" a "nezásadně" je poměrně irelevantní. Když mám třeba pronajatej byt, fakt tam nebudu sekat ethernetové rozvody. Stejně, jako fakt nemám čas ani nervy na to tahat ethernet odněkud z garáže. A najednou přijdou ta "nějaká bezdrátová pojítka" celkem vhod. Protože o krásných teoriích můžeme debatovat třeba deset let, ale podstatné je, že připojím, zapnu, ono to funguje a nemusím to dál řešit. A, světe div se, to i TP-Link za osmset korun kus splňuje v mnoha případech docela dobře. Na nějaké "zásady" se vám mohu v tomhle ohledu zvysoka vykašlat -- o tom, že mnohdy ani není reálné je řešit ani nemluvě.

On každej nemá potřebu se s tím patlat a nimrat jak napsal někdo výš. A pokud má, pak ať si klidně koupí za čtyřnásobek to Ubuquiti, nakonfiguruje si ho přesně jak potřebuje a tahá si kabely třeba po polovině galaxie, proč ne. Nic proti tomu.
Autor psal ze ma novostavbu. Tedy neco u ceho by clovek predpokladal jiz natahanou kabelaz nebo pripravu a ze je vlastnim vladcem.

Sekani je velmi krajni moznost (ala betonove hlavy) a ani u novostavby bych takto nechtel mit natahanou kabelaz. Dnesni kabelazni systemy umoznuji resit rozvody i bez sekani nebot moderni architektonicke pristupy reseni umoznuji treba prefabrikovane drazky, rozvodne sachty nebo instalacni predsteny.

Nektere prefabrikovane montovane stavby RD maji navic drazky/prostupy pro rozvody jiz predvyrobene v dilech.

V podnajmu jsem treba pouzil rohove nalepovaci dute flexibilni listy. Stejne by tam prisly k zahlazeni rohu i bez tech kabelu. Po zruseni pronajmu jsem je sice chtel oddelat, ale novy najemnik je chtel nechat

motyq

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #66 kdy: 20. 10. 2022, 11:13:49 »
Zásadní problém MESH je, že vzájemné primární propojení není kabelem, ale je bezdrátově, takže mnohem nižší spolehlivost (a nutnost, aby zařízení na sebe bezdrátově viděla) a zbytečná degradace rychlosti na polovinu. Není to tedy o nenávisti, ale o tom, že tento systém má k dokonalosti daleko.

Jak které MESH. Třeba to vzpomínané DECO v nejnovějších verzích používá 6GHz jako mesh backhaul. Pak se žádná degradace rychlosti na klientských 2.4 nebo 5GHz nekoná, za předpokladu, že ty jednotky na sebe přes těch 6GHz vidí v dostatečné kvalitě. A co si budem, 6GHz bude mít horší prostup než 5GHz.
edit: ještě upřesnění - ono těch 6GHz může být jen marketingové - že to používá pravděpodobně nejvyšší povolené frekvence 5GHz - ale má to prostě tři rádia - dvě pro klienty a jedno pro backhaul.

Drát je drát, ale tyhle novější krabičky bych nezatracoval. Chce to zkusit.
« Poslední změna: 20. 10. 2022, 11:15:35 od motyq »

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #67 kdy: 20. 10. 2022, 13:40:46 »
Mám pocit, že se tu míchají dvě věci dohromady, nejspíše kvůli matoucímu marketinku TP-Linku. Jedna věc je připojení AP drátem nebo bezdrátem a druhá je nastavení toho bezdrátu v módu mesh nebo klasické AP/klient.

Když není možnost připojení drátem, musí se použít bezdrát. V domě, kde se ale AP nepohybují, nedavá mesh moc smysl. Místo toho, aby se to náhodně spojovalo a rozpojovalo podle počasí, je lepší ručně ty AP nastavit ke kterému AP se mají jako klienti připojovat a jaké rádio k tomu použít. Je k tomu třeba čas navíc, ale síť bude stabilnější a rychlejší.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #68 kdy: 20. 10. 2022, 13:54:43 »
V RD je nejlepší jednotná WiFi síť, která je postavená na AP, jenž mají primární signál přes UTP. Jestli UniFi nebo EAP nebo něco na stejný způsob, toť otázkou. Nicméně UniFi je léty prověřený systém, takže bych bral tento.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #69 kdy: 20. 10. 2022, 14:30:57 »
Zásadní problém MESH je, že vzájemné primární propojení není kabelem, ale je bezdrátově, takže mnohem nižší spolehlivost (a nutnost, aby zařízení na sebe bezdrátově viděla) a zbytečná degradace rychlosti na polovinu. Není to tedy o nenávisti, ale o tom, že tento systém má k dokonalosti daleko.

Jo, ale po padesáté šesté: pokud tam je kabel, nemá mesh v téhle podobě smysl, to je bezpochyby. Ale pokud není a nikdo ho tam nechce z jakéhokoliv důvodu tahat, je to úplně jedno a můžete tyhle svoje slinty o tom, jak je to teoreticky horší opakovat třeba donekonečna. Protože pak je to prostě trade off: možná je to mírně v různých ohledech horší, jenomže ono to zhusta ničemu nevadí a není pak třeba pak zase řešit celou řadu dalších věcí.

Nečekám, že byste to pochopil.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #70 kdy: 20. 10. 2022, 14:38:15 »
[...]
Autor psal ze ma novostavbu. Tedy neco u ceho by clovek predpokladal jiz natahanou kabelaz nebo pripravu a ze je vlastnim vladcem.

Jasně. Já reaguju na toho arogantního trolla. Pokud tam původní tazatel má ty kabely jak natáhnout a chce se mu do toho tak ať neřeší čistě bezdrátovou mesh síť. To dá rozum.

Mně by to za to ale třeba jednoduše a dobře nestálo protože mám na práci zajímavější věci než se crcat s podobnými blbostmi a jestli to bude běhat tak či tak je mi srdečně jedno pokud to bude fungovat dostatečně rozumně což navzdory tvrzení toho individua nahoře dost pravděpodobně bude. Proto taky tyhle meshové sítě vznikly; velká část lidí o nějaké tahání jakékoliv kabeláže kudykoliv po domě fakt nestojí. Jakkoliv chápu, jak jsem tu už psal, že je to nemalé části čtenářů roota nepochopitelné.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #71 kdy: 22. 10. 2022, 19:51:08 »
Zásadní problém MESH je, že vzájemné ..........

To pak neni MESH ale doprcanec. Deco jede jakoukoliv formou co je k mani, takze LANku ke kazdemu jako uplink a neni dadny problem, co dojde do nej po LANce to odevzda bezdratu. Levne drbky typu Mercusys maji vesmes jen Wifi propojeni a to je pak jako hodne ouvej.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #72 kdy: 04. 01. 2023, 11:57:40 »
S chutí jsem si přečetl tuto diskuzi, proto to mám teď trochu aktuální. RD sice mám pokrytý wifi, ale chtěl bych to vylepšit.
Používám jako hlavní router ASUS-AX82U a dále pak po baráku wifi AP-čka dLAN Devolo 500 wifi a jsem s tímto systémem absolutně spokojen. Jenom strčím krabičku do zásuvky a mám v místě wifi pokrytí. Jediné co mě štve, že se mi nepřipojuji klienti na nejsilnější AP-čko. Uvažuji tedy o funkci Mesh. Mezi jednotlivými Devolo AP body to bude asi bez problému, ale nevím, jestli se mi klienti budou přepínat i mezi Devolo a Asus.
Jaký na to máte názor, nezkoušel to někdo?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #73 kdy: 04. 01. 2023, 12:37:15 »
No ja kvuli tomuhle doma dal jako router mikrotik bez wifi a nakoupil krabicky Mercusys H50g. Propojene jsou mezi sebou pres ethernet a funguje to dobre. Umi se navzajem propojit i pres wifi, ale jak uz bylo vyse zmineno nemuzeme potom cekat plnou rychlost. 

Ten Mercusys H50g umi fungovat i jako router s NAT, ale kvuli bezpecnosti a funcionalite to pouzivam jen v AP modu.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #74 kdy: 04. 01. 2023, 12:49:43 »
Btw:
Kamos mi pred vianocami ospieval Tplink DECO. (co inac mame zhodne TPlink za sra.cku), tak toto vraj chodi kupodivu vyborne.
Install and forget. Vie sa to ako Feed aj wifi, aj ETH aj Poe (v zavislosti od konkretneho modelu samozrejme failover samozrejmostou). Prepinanie klientov podla sily je vraj tiez ok.
Vie to aj kadejake featury, ako Parrent control.. Mozno az na cenu asi celkom pouzitelny hw ...