Podle popisu se to podobá chování, které nám v RS-2212RP+ vykazovaly 2TB Seagaty. Jak se ukázalo, nic zlého netuše jsme je nakoupili v době, kdy byly horká novinka s velmi dobrý poměrem cena / kapacita. Znalejší už asi tuším kam to směřuje.
Samozřejmě se ukázalo, že to jsou SMRka, jenomže nakoupené mnoho let předtím, než se provalilo co je to za katastrofu, a protože zpočátku jely v minimální zátěži, problém se neprojevil. To až v momentě, kdy jsem začal využívat Synology Active Backup, a najednou ty disky dostávaly denně pár desítek GB dat k zápisu. Klidně několik měsíců to bylo v pohodě, pak najednou databáze ActiveBackupu zkolabovala, musel jsem to zastavit, svazek úplně smazat, znova vytvořit, vyrobit složku se stejným názvem, a znova to pustit. A v logu vždycky byly jobovky o hromadě badbloků, ale ve SMARTu jich bylo jen pár, a disk se tvářil šťastně. Pak to zase pár měsíců jelo, a chybu vyhodil další.
Takže si na discích najdi modelové číslo a koukni se, jestli to náhodou není SMR.
Oni totiž až do loňska nebo předloňska tuhle informaci výrobci usilovně tajili nebo okecávali hromadou žvástů, aby zakryli fakt, že většina těch disků, když na ně hodíš větší objem dat k zápisu, velmi rychle narazí na zeď.
Pokud píšeš na disk s hromadou volného místa a hlavně s většinou zón volných, jede to báječně. Ale jak měníš data už existující, jde to do hajzlu, protože disk musí do RAM načíst zónu (typicky 128 až 512MB), v ní provést v RAM změny, a pak ji celou zase zapsat. A když nestíhá, NAS si toho všimne a svazek ti skopne.