Jaký jazyk na malé portabilní programy

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #45 kdy: 17. 09. 2022, 20:17:42 »
Co treba zkusit tuto? … https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/maui/what-is-maui

Co třeba zkusit se podívat jestli někdo na těch "všeho všudy" 3 stánkách diskuze nepsal to samé?

Sice jsi to tam napsal, ale nerozebral jsi, jak moc (ne)podporovaný je v tomto řešení Linux. Pokud by to fungovalo, považuju to ale za lepší nápad než bizarní regres k C nebo Pascalu.

Nerozebral, ani jsem neměl co. V odkazu si to lze přečíst. Ale tak ještě doplním něco pro ten Python, což je mi bližší: https://kivy.org/. Tak lidi mají problém napsat v Pythonu balík, natož něco distribuovat. Ale to není problém Pythonu.
Moc často potkávám takové ty programy s relativními importy, co nemají setup.py či modernější varianty. No jo no "It works on my machine" platí bohužel často i pro Python.


Mlocik97

  • *****
  • 835
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #46 kdy: 17. 09. 2022, 20:19:35 »
Electron a další zmíněné jsou právě ty JS runtimy, na které se předřečník ptal.

Electron áno, Ale Node-GUI či GJS skutočne runtime v takom zmysle ako prehliadač nie je. Rovnako ako v C keď používaš QT knižnicu, tak Node-GUI je v podstate adaptér, ktorý umožní použiť QT v JavaScripte. V takom prípade ale nemáš DOM, ani iné bežné súčasti prehliadača.

Možná Bun? Máme s tím pár mikroslužeb a je to opravdu dělo :-)

Ano, alebo je tu aj microengine QuickJS. Taky delo. O Bun som počul mnoho, a tiež už aj používal, aj na ich Discorde či Githubu som aktívny... Dokonca som mal v pláne urobiť balíčky pre Bun, ktoré som žiadal aj v issue. A v porovnaní s Node je to rozhodne lepšie čo sa týka výkonu aj pamäte, trocha sú problémy ale s podporou nejakých NPM balíčkou a pár ďalších nedorobkov.
« Poslední změna: 17. 09. 2022, 20:21:57 od Mlocik97 »

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #47 kdy: 17. 09. 2022, 21:57:14 »
[…] považuju to ale za lepší nápad než bizarní regres k C nebo Pascalu.
Psát to v holém C by asi nebyl nejlepší nápad, ale ten Pascal nemusí být pro jednoduchou aplikaci špatná volba. Výše zmíněný prastarý VB taky nebyl v porovnání s jinými jazyky nic extra, ale pro psaní poměrně jednoduchých programů to byla dobrá volba.
Malé jednoduché programy mají tendenci růst.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #48 kdy: 17. 09. 2022, 22:08:00 »
[…] považuju to ale za lepší nápad než bizarní regres k C nebo Pascalu.
Psát to v holém C by asi nebyl nejlepší nápad, ale ten Pascal nemusí být pro jednoduchou aplikaci špatná volba. Výše zmíněný prastarý VB taky nebyl v porovnání s jinými jazyky nic extra, ale pro psaní poměrně jednoduchých programů to byla dobrá volba.
Malé jednoduché programy mají tendenci růst.
To jo, ale asi ne nijak exponenciálně.

Ink

  • *****
  • 658
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #49 kdy: 18. 09. 2022, 07:31:57 »
Sice jsi to tam napsal, ale nerozebral jsi, jak moc (ne)podporovaný je v tomto řešení Linux. Pokud by to fungovalo, považuju to ale za lepší nápad než bizarní regres k C nebo Pascalu.

Nerozebral, ani jsem neměl co. V odkazu si to lze přečíst. Ale tak ještě doplním něco pro ten Python, což je mi bližší: https://kivy.org/. Tak lidi mají problém napsat v Pythonu balík, natož něco distribuovat. Ale to není problém Pythonu.
Moc často potkávám takové ty programy s relativními importy, co nemají setup.py či modernější varianty. No jo no "It works on my machine" platí bohužel často i pro Python.

Jestli tím "přečíst" myslíš zjistit, že tam Linux nezmiňují, tak to jsem udělal. Stejně jako jsem si vygooglil, že k tomu je feature request s nějakou diskusí. Jestliže tedy nemáš nějaké info, které mi uniklo, nesplňuje MAUI požadavky OP.


Ink

  • *****
  • 658
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #50 kdy: 18. 09. 2022, 07:35:41 »
[…] považuju to ale za lepší nápad než bizarní regres k C nebo Pascalu.
Psát to v holém C by asi nebyl nejlepší nápad, ale ten Pascal nemusí být pro jednoduchou aplikaci špatná volba. Výše zmíněný prastarý VB taky nebyl v porovnání s jinými jazyky nic extra, ale pro psaní poměrně jednoduchých programů to byla dobrá volba.
Malé jednoduché programy mají tendenci růst.
To jo, ale asi ne nijak exponenciálně.

Nejde jenom o počet řádků, ale o případné další knihovny, které člověk bude třeba potřebovat. Investice do Pascalu se nejspíš moc nevyplatí. Pokud člověk už ten jazyk zná a nemá s ním problém, tak OK.

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #51 kdy: 18. 09. 2022, 13:00:16 »
Ja by som na tvojom mieste siel python.
Nie je pravda ze pre "exac" potrebujes mat na masine naistalovany aj Python. Mas to all in one a ide to v podstate vsade, pokial teda nepouzivas nieco specialne. GUI skrz pysimplegui je uplne v pohode len to nema to klikatko. Ty co pisu ze to nejde a chce to balicky by som odkazal ze pokial to pises a kompilujes normalne nemas tento problem. Ak pises ako kektet tak je jasne ze po compilacii to bude chciet kniznicu ale ktory jazyk nie :)

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #52 kdy: 19. 09. 2022, 13:19:05 »
Používám (pro windows prostředí) Python, pysimplegui, pyinstaller, Inno Setup.
Je dobré si instalačku vyzkoušet na jiném PC kde není Python a knihovny nainstalován.
Dřív jsem bral programování jako psaní kódu. Dnes je to spíše o nastudování a použití knihoven.
A pro Python je jich naštěstí hodně.