Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #60 kdy: 10. 10. 2022, 09:28:15 »

V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení, když stejně vlastní zařízení nelze a ISP by tedy měl cenu za pronájem zařízení automaticky zahrnout do ceny za službu.
Proč by měla být součástí služby, za kterou platím, nutnost mít na mé straně nějaké specifické zařízení? Pokud je to zařízení součástí infrastruktury poskytovatele, bez kterého neumí službu poskytnout, tak má být před mou přípojkou a náklady musí jít za ISP. To bych za chvíli mohl mít v obýváku DSLAM...

Předávacím rozhraním je nějaký port. Za tímto bodem už je moje síť a každému může být jedno, jestli si tam zapojím krabičku z Aliku za 10 babek nebo enterprise-level router. Klidně si tam můžu zapojit svůj jediný počítač kabelem napřímo, protože přece není žádá povinnost mít doma nějaký router, Wi-Fi AP, a podobně.
Proč? Protože technologie je holt taková, že to jinak nejde. A i kdyby nějaký modem byl před tvou přípojkou, tak si vůbec nepomůžeš, protože veškeré náklady na provoz půjdou stejně za tebou. ISP ti opravdu nebude nic dotovat a dělat charitu. Nehledě na to, že 99% userů ani nemá zájem o nějaké vlastní zařízení a tentování se s jeho zapojením, údržbou a řešením případných problémů. A kdo chce vlastní zařízení, tak si prostě modem od ISP nechá v bridge a další zařízení použije svoje. To jenom čas od času na nějakých fórech má někdo pocit, jaké by to bylo terno někde sehnat vlastní modem pro Docsis nebo GPON a jaká by to byla úspora peněz. Ve skutečnosti leda prd, pak ti ten modem zdechne a než ho kdesi vyreklamuješ a dostaneš nový (jestli vůbec reklamace bude možná), tak seš min. měsíc bez netu. A to se vyplatí :P

Předávacím rozhraním je cokoliv, co má ISP uvedeno v povinné specifikaci (obvykle k nalezení v dokumentech na webu nebo na pobočce).


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #61 kdy: 10. 10. 2022, 13:44:52 »
BTW ten "premium" TMO Sagemcom 5670 v bridge bez Wifi spotrebovava kolem 9W, coz muze byt treba 1000 Kc za rok? Neznam ted uplne ceny za kWh.

Je skoda, ze TMO nepovoluje vlastni SPF nebo nejake jednoduche prevodniky s minimalni spotrebou, jako moznost pro non-BFU.

Bilance je:

- zbytecne vynalozene zdroje na Sagemcom 5670. Wifi cast je ted zcela nevyuzita.
- ztrata TMO, s bridge se neplati mesicni poplatek 50Kc/m
- na moji strane nutnost palit a hradit desitky zbytecnych kWh za rok
« Poslední změna: 10. 10. 2022, 13:54:41 od -samuel- »

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #62 kdy: 10. 10. 2022, 20:41:26 »
BTW ten "premium" TMO Sagemcom 5670 v bridge bez Wifi spotrebovava kolem 9W, coz muze byt treba 1000 Kc za rok? Neznam ted uplne ceny za kWh.

Je skoda, ze TMO nepovoluje vlastni SPF nebo nejake jednoduche prevodniky s minimalni spotrebou, jako moznost pro non-BFU.

Bilance je:

- zbytecne vynalozene zdroje na Sagemcom 5670. Wifi cast je ted zcela nevyuzita.
- ztrata TMO, s bridge se neplati mesicni poplatek 50Kc/m
- na moji strane nutnost palit a hradit desitky zbytecnych kWh za rok

Ako vam vyslo 1000 KC?
9W * 24h * 365dni = 78 840Wh, co je 78,84kWh
Aj pri cene 7kč za kWh je to 551,88kč, ciže dva krat menej.

Ano, neni to peniaz na zahodenie, ale kolko si myslize ze zeru profi routre? Myslite ze vas to vyde lacnejsie?
Ak tak silou mocou potrebujete vlastny router aby ste si oddelili siet, tak si holt priplatite.

Navyse v tom routri sa da wifi vypnut tak neviem na co sa stazujete ze je nevyuzita, mate si ju vypnut.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #63 kdy: 11. 10. 2022, 08:42:43 »
BTW ten "premium" TMO Sagemcom 5670 v bridge bez Wifi spotrebovava kolem 9W, coz muze byt treba 1000 Kc za rok? Neznam ted uplne ceny za kWh.

Je skoda, ze TMO nepovoluje vlastni SPF nebo nejake jednoduche prevodniky s minimalni spotrebou, jako moznost pro non-BFU.

Bilance je:

- zbytecne vynalozene zdroje na Sagemcom 5670. Wifi cast je ted zcela nevyuzita.
- ztrata TMO, s bridge se neplati mesicni poplatek 50Kc/m
- na moji strane nutnost palit a hradit desitky zbytecnych kWh za rok

Navyse v tom routri sa da wifi vypnut tak neviem na co sa stazujete ze je nevyuzita, mate si ju vypnut.

Do té doby než ISP nenapadne nic lepšíhé než update FW či reset. Kde se tyto hodnoty změní a wifi se zas zapne...

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #64 kdy: 11. 10. 2022, 08:51:45 »
BTW ten "premium" TMO Sagemcom 5670 v bridge bez Wifi spotrebovava kolem 9W, coz muze byt treba 1000 Kc za rok? Neznam ted uplne ceny za kWh.

Je skoda, ze TMO nepovoluje vlastni SPF nebo nejake jednoduche prevodniky s minimalni spotrebou, jako moznost pro non-BFU.

Bilance je:

- zbytecne vynalozene zdroje na Sagemcom 5670. Wifi cast je ted zcela nevyuzita.
- ztrata TMO, s bridge se neplati mesicni poplatek 50Kc/m
- na moji strane nutnost palit a hradit desitky zbytecnych kWh za rok

Ako vam vyslo 1000 KC?
9W * 24h * 365dni = 78 840Wh, co je 78,84kWh
Aj pri cene 7kč za kWh je to 551,88kč, ciže dva krat menej.

Ano, neni to peniaz na zahodenie, ale kolko si myslize ze zeru profi routre? Myslite ze vas to vyde lacnejsie?
Ak tak silou mocou potrebujete vlastny router aby ste si oddelili siet, tak si holt priplatite.

Navyse v tom routri sa da wifi vypnut tak neviem na co sa stazujete ze je nevyuzita, mate si ju vypnut.
7kč/kWh je dnes cena silové elektřiny, započtěte si do toho všelijaké poplatky a můžete být na desetikoruně. A cena bude dále růst. Kolik žere "profi router" je přece jedno, ten tam budu mít stejně, ale proč bych měl ještě živit router od ISP? Proč nemůže ISP dodat "profi router"? Vždy nabízí jen nějaký předražený čínský sráč. Je to pro ně holt kšeft.

Být nucen koupit si zařízení s X funkcemi s tím, že jich mohu 90% vypnout, to je fakt super.

Jsou to prostě vyhozené peníze. O plýtvání zdroji nemluvě.


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #65 kdy: 11. 10. 2022, 10:44:23 »
To je jak u blbejch na dvorku - když bude mít ISP svůj modem/router někde ve společných prostorách domů a se samostatným el. měrem, tak ty náklady na provoz na finále asi tak zaplatí kdo? ISP z nějaké charitativní sbírky? Nebo to ISP přičte do ceny za službu zákazníkům? No samozřejmě to druhé. Jinak třeba všichni uživatelé na bezdrátu také platí za spotřebu u nějakých UBNT-klientů, které mají a nepřipadne jim to vůbec divné, natož aby požadovali, že si má ISP sám nějak platit za elektřinu.

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Optika od T-mobile, dotaz
« Odpověď #66 kdy: 11. 10. 2022, 12:14:59 »
Já bych se do toho jejich zařízení nemontoval, bůchví co tam mají nastavené (updaty/vzdálenou správu/etc.) a navíc to není vaše. Pokud to nedáte korektně dokupy, dojede technik a vymění za jiný kus. A pokud forenzně zjistí že jste se jim do toho montoval, bál bych se o to že budou vymáhat zaplacení výjezdu a "opravu" zařízení.
Jako providera si nechceš naštvat.
Já bych měl dvě krabičky. Skoro nic to nežere.
Můj názor.

A neslo by tak, ze ten ONT Huawei HG8145V5 uplne vyradite z retezce a pripojite pres SFP modul primo k mikrotiku kdyz uz jste se dostal takhle daleko?

Pokud se za cas neco rozbije a nebude fungovat, pripojite znovu na HG8145V5 a pokud stale nebude fungovat, volate na podporu ze nefunguje neco ..... a updaty/sprava funguje jak ma.

(pocitam s tim ze asi budete muset naklonovat MAC adresu HG8145V5 na ten SFP modul) .....

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #67 kdy: 11. 10. 2022, 12:21:57 »
Při nejhorším ho fakt nechat jen jako bridge a těch 30kč prostě neřešit (co se dá dělat).

pokud mam modem v rezimu bridge tak paradoxne nechteji zadne penize za pronajem, to by chteli jen kdyby mi to prepli na nat - taky mi to hlava uplne nebere;)
Ahoj,
jestli seohu pripojit s nazorem, tak jsem se to snazil taky resit a ont modul do mikrotiku stoji takobou raketu, ze se nevyplati resit spotrebu ONT od operatora. Ja teda chtel resit to, ze maji blbe resenou IPv6, ktera mi za ONT nejde, kdyz mam soucasne verejnou IPv4, ale za ty penize a jejich neochotu (PODA) mi zo nestalo.
me navic jejich technik rekl ze mi tam nepovoli dat vlastni zarizeni, i kdyby mel port na ten jejich optickej kabel, takze jedina varianta by byla pouzivat ten jejich levny huawey.

Zadny ISP Vam nedovoli vyradit jejich ONT a nahradit alternativnim resenim (SFP modulem) :)
Ale kdyz to udelate poradne a nebude to delat bordel s headend OLT tak usetrite jedno zarizeni....

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #68 kdy: 11. 10. 2022, 13:30:23 »

Nejdříve mě tedy napadlo, že vyměním Huawei za Mikrotik s SFP portem, abych měl pouze jednu krabičku, nad kterou mám kontrolu, plus SFP modul, ale ten se mi vůbec nedaří dohledat s potřebnými parametry a navíc jsem se jinde dočetl informaci, že tyhle SFP moduly se velmi často uvnitř routeru doslova uvaří a odejdou.

Místo Mikrotiku s SFP se mi ještě podařilo najít celkem levný GPON TP-LinkXC220-G3v za 1024Kč, který vypadá, že má úplně stejné parametry: https://www.suntech.cz/produkt/583022-tp-link-xc220-g3v-ac1200-wireless-gigabit-gpon-hgu-with-voip/

Co ale netuším je, jestli mi dovolí ISP připojit své zařízení přímo na jejich optiku. Neoficiálně jsem od technika slyšel, že někteří uživatelé to tak mají, že si objednali Sagecom modem za 50Kč měsíčně, mají jej nezapojený a hozený někde ve skříni a místo něj používají své vlastní zařízení. V případě problému s konektivitou si pak dočasně připojí Sagecom zpátky...

Po přečtení všeho možného se nyní pomalu smiřuji s tím, že Huawei nechám zapojený a za ušetřené peníze si udělám radost raději novým Mikrotik routerem s WiFi6, který nyní míří na trh :). Pokud ale má již někdo rozchozenou TMobile optiku na svém zařízení a potvrdí mi, že to nějak jde, budu moc rád ;)

BTW: parametry optiky by měly u TMobile být Single Mode (SM, žlutý tenký kablík), SC konektor s APC zakončením (čtvercatý zelený konektor). Pozor, neplést si s UPC zakončením, které má prý modrý konektor a není kompatibilní. Dále u Huawei uvádějí vlnovou délku US (upstream) 1310nm, DS (downstream) 1490nm, která předpokládám má být také stejná. Co už netuším jsou nějaké normy G.984.3, uváděný nějaký GEM Port a TCONT mapping....

SFP - uvari/odejdou to se stava u vsech SFP modulu od vsech vyrobcu, nebo jen specificka znacka?

Oficialne nedovoli, ale pokud si to nastavite a nebude to delat bordel na headendu (OLT) tak nikdo nebude prudit, a proc.
A pokud nastane problem. Vy v prvni fazi prepojite na ISP dodany ONT a muzete zacit hledat kde je ten problem ......

Zajimave diskuze na tohle tema probehla tady:
https://forums.thinkbroadband.com/vodafone/4702608-cityfibre-ont.html?fpart=all&vc=1

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #69 kdy: 11. 10. 2022, 14:04:19 »
Takze oprava, vypada to ze PODA nabizi moznost vlastniho ONT/SFP modulu na jejich optice

https://forum.root.cz/index.php?topic=26758.msg377515#msg377515

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #70 kdy: 11. 10. 2022, 14:26:57 »
To je jak u blbejch na dvorku - když bude mít ISP svůj modem/router někde ve společných prostorách domů a se samostatným el. měrem, tak ty náklady na provoz na finále asi tak zaplatí kdo? ISP z nějaké charitativní sbírky? Nebo to ISP přičte do ceny za službu zákazníkům? No samozřejmě to druhé. Jinak třeba všichni uživatelé na bezdrátu také platí za spotřebu u nějakých UBNT-klientů, které mají a nepřipadne jim to vůbec divné, natož aby požadovali, že si má ISP sám nějak platit za elektřinu.

No podle tvojí logiky, je ale 1x na chodbě a pod hodinama, lepší než 20x v domácnostech....

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #71 kdy: 11. 10. 2022, 17:50:30 »
Ano, neni to peniaz na zahodenie, ale kolko si myslize ze zeru profi routre? Myslite ze vas to vyde lacnejsie?
Ak tak silou mocou potrebujete vlastny router aby ste si oddelili siet, tak si holt priplatite.

Navyse v tom routri sa da wifi vypnut tak neviem na co sa stazujete ze je nevyuzita, mate si ju vypnut.

Proste mi prijde hloupe, kdyz u sveho temer ISP-grade routeru musim navic zivit jeste obrovskou krabici od TMO, ktera ma vetsinu funkcionalit nevyuzitych a wifi6 (to jen ten "premium" aspekt) vypnutou.

Kolik materialu a enegie prijde vnivec pri vyrobe, kdyz takhle TMO nakoupi zbytecne kamion techto routeru a kolik kWh pak propali navic vsechny tyto modemy, kdyz by stacil jednoduchy prevodnik, s odberem pul wattu (coz tady nekdo psal, ze snad dava CETIN).
« Poslední změna: 11. 10. 2022, 17:53:07 od -samuel- »

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #72 kdy: 11. 10. 2022, 18:53:00 »
To je jak u blbejch na dvorku - když bude mít ISP svůj modem/router někde ve společných prostorách domů a se samostatným el. měrem, tak ty náklady na provoz na finále asi tak zaplatí kdo? ISP z nějaké charitativní sbírky? Nebo to ISP přičte do ceny za službu zákazníkům? No samozřejmě to druhé. Jinak třeba všichni uživatelé na bezdrátu také platí za spotřebu u nějakých UBNT-klientů, které mají a nepřipadne jim to vůbec divné, natož aby požadovali, že si má ISP sám nějak platit za elektřinu.

No podle tvojí logiky, je ale 1x na chodbě a pod hodinama, lepší než 20x v domácnostech....
Ano, lepší je, když se k userům do bytu dotáhne jenom UTP s plně zapojeným RJ45 na konci (není to ovšem z důvodu spotřeby elektřiny). Bohužel ale většina userů jsou BFU, kteří žijí reklamní masáží "optika až do bytu" a oni - protože tomu nerozumí - pak nechtějí nic jiného. Takže jim holt ISP vychází vstříc a tu optiku až do bytu tahá.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #73 kdy: 11. 10. 2022, 20:15:50 »
Teď nám v jednom baráku natáhl optiku CETIN, a vlákna končí v krabičce na chodbě, před dvěřmi do bytu. Předpokládám, že tam bude nějaký jednoduchý převodník napájený přes POE, což je určitě to lepší řešení. Otázkou je, jestli by nebylo lepší mít to vlákno natažené až do bytu, tam kde by o to byl zájem. Jenže zájem si předem nikdo nezjišťoval. Přijde mi to jako taková "optika na půli cesty".

Kdo nemá to štěstí a nemá kabely vyvedené do technické místnosti, tak vždy skončí s hromadou kabelů někde v koutě nebo za nějakou skříňkou, protože je k tomu potřeba X krabiček a adaptérů.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #74 kdy: 11. 10. 2022, 20:54:33 »
Ne, Ethernet do bytu neni lepsi ani pro uzivatele ani pro ISP. Vzhledem k omezenim metaliky by muselo v siti byt hodne rozprostrenych switchu, ktere se navic draho upgraduji. Takze zatimco na tom zavrhovanem PONu jsem schopen z centralni lokality relativne snadno provest upgrade z 1 Gbps na 10 Gbps (na strane jednoho uzivatele vymenim aktivni krabicku, na strane centraly pridam kartu a slucovac/rozdelovac signalu), tak v pripade Ethernetu do sklepa bych musel ve sklepe menit cely switch s desitkami 10G metalickych portu.

Upgrade na 25 Gbps pak na optice jde uz dnes (https://www.init7.net/de/internet/fiber7/), na metalickem Ethernetu je to pohadka z rise snu (limit je 30 metru na kabelu Cat8 - https://en.wikipedia.org/wiki/25_Gigabit_Ethernet).

Optika do bytu ma mnohem delsi zivotnost a vetsi potencial nez natahane UTP do bytu. Prinos z toho bude mit i zakaznik.