Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #45 kdy: 08. 10. 2022, 11:48:17 »
Dobrý den,
náhodou jsem natrefil na toto fórum a jsem docela rád, protože už několik dní řeším úplně stejnou věc, co tazatel.
S dovolením se tedy podělím o své dosavadní zkušenosti a třeba mě někdo popostrčí jiným směrem :). Předem se omlouvám za delší přízpěvek...

U nás v paneláku je původně FTTH optika od firmy A1M převzatá TMobilem. Mám nejnižší tarif S (250/250Mbit) s jejich IPTV, ale bez jejich set-top-boxu (vlastním NVidia Shield Pro, kde jde nainstalovat ta jejich TMobile GO aplikace, ale osobně mi zatím přijde lepší mé dosavadní Lepší.TV zejména kvůli ovládání aplikace...). Čili až do bytu mám vedenou optiku a přes nějakou přechodku je na ní připojený od TMobilu zadarmo poskytnutý GPON Huawei HG8145V5 v bridge mode bez Wifi, za nímž je můj vlastní obyčejný Mikrotik router, který se musí na Huawei napojit přes LAN1 port a Address Acquisition mít nastavenou na PPPoE (zde jsou potřeba přihlašovací údaje, které mi TMobile technik předal - nejsou stejné jako ty uvedené na spodku Huawei).

Zrovna včera jsem měřil spotřebu toho Huawei a papá to celkem stabilně 8.5W, což není úplně to, co uvádějí officiálně na stránkách...nicméně nevadí mi pouze spotřeba energie, ale i to, že Huawei je obecně čínskej krám a samotný technik mi jej moc nedoporučoval, protože zbytečně přidává latency atd. Napadlo mě ten Huawei restartovat do továrního nastavení, abych si zapnul aspoň NAT routing, ale nechci riskovat, že to pak nepojede vůbec :-D.

Kdyžtak tady jsem našel k routeru více detailní info: https://forum.huawei.com/enterprise/en/huawei-hg8145v5-an-informative-product-review/thread/763941-100181

Nejdříve mě tedy napadlo, že vyměním Huawei za Mikrotik s SFP portem, abych měl pouze jednu krabičku, nad kterou mám kontrolu, plus SFP modul, ale ten se mi vůbec nedaří dohledat s potřebnými parametry a navíc jsem se jinde dočetl informaci, že tyhle SFP moduly se velmi často uvnitř routeru doslova uvaří a odejdou.

Místo Mikrotiku s SFP se mi ještě podařilo najít celkem levný GPON TP-LinkXC220-G3v za 1024Kč, který vypadá, že má úplně stejné parametry: https://www.suntech.cz/produkt/583022-tp-link-xc220-g3v-ac1200-wireless-gigabit-gpon-hgu-with-voip/

Co ale netuším je, jestli mi dovolí ISP připojit své zařízení přímo na jejich optiku. Neoficiálně jsem od technika slyšel, že někteří uživatelé to tak mají, že si objednali Sagecom modem za 50Kč měsíčně, mají jej nezapojený a hozený někde ve skříni a místo něj používají své vlastní zařízení. V případě problému s konektivitou si pak dočasně připojí Sagecom zpátky...

Po přečtení všeho možného se nyní pomalu smiřuji s tím, že Huawei nechám zapojený a za ušetřené peníze si udělám radost raději novým Mikrotik routerem s WiFi6, který nyní míří na trh :). Pokud ale má již někdo rozchozenou TMobile optiku na svém zařízení a potvrdí mi, že to nějak jde, budu moc rád ;)

BTW: parametry optiky by měly u TMobile být Single Mode (SM, žlutý tenký kablík), SC konektor s APC zakončením (čtvercatý zelený konektor). Pozor, neplést si s UPC zakončením, které má prý modrý konektor a není kompatibilní. Dále u Huawei uvádějí vlnovou délku US (upstream) 1310nm, DS (downstream) 1490nm, která předpokládám má být také stejná. Co už netuším jsou nějaké normy G.984.3, uváděný nějaký GEM Port a TCONT mapping....



Ymzk

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #46 kdy: 08. 10. 2022, 16:44:59 »
Dobrý den,
náhodou jsem natrefil na toto fórum a jsem docela rád, protože už několik dní řeším úplně stejnou věc, co tazatel.
S dovolením se tedy podělím o své dosavadní zkušenosti a třeba mě někdo popostrčí jiným směrem :). Předem se omlouvám za delší přízpěvek...

U nás v paneláku je původně FTTH optika od firmy A1M převzatá TMobilem. Mám nejnižší tarif S (250/250Mbit) s jejich IPTV, ale bez jejich set-top-boxu (vlastním NVidia Shield Pro, kde jde nainstalovat ta jejich TMobile GO aplikace, ale osobně mi zatím přijde lepší mé dosavadní Lepší.TV zejména kvůli ovládání aplikace...). Čili až do bytu mám vedenou optiku a přes nějakou přechodku je na ní připojený od TMobilu zadarmo poskytnutý GPON Huawei HG8145V5 v bridge mode bez Wifi, za nímž je můj vlastní obyčejný Mikrotik router, který se musí na Huawei napojit přes LAN1 port a Address Acquisition mít nastavenou na PPPoE (zde jsou potřeba přihlašovací údaje, které mi TMobile technik předal - nejsou stejné jako ty uvedené na spodku Huawei).

Zrovna včera jsem měřil spotřebu toho Huawei a papá to celkem stabilně 8.5W, což není úplně to, co uvádějí officiálně na stránkách...nicméně nevadí mi pouze spotřeba energie, ale i to, že Huawei je obecně čínskej krám a samotný technik mi jej moc nedoporučoval, protože zbytečně přidává latency atd. Napadlo mě ten Huawei restartovat do továrního nastavení, abych si zapnul aspoň NAT routing, ale nechci riskovat, že to pak nepojede vůbec :-D.

Kdyžtak tady jsem našel k routeru více detailní info: https://forum.huawei.com/enterprise/en/huawei-hg8145v5-an-informative-product-review/thread/763941-100181

Nejdříve mě tedy napadlo, že vyměním Huawei za Mikrotik s SFP portem, abych měl pouze jednu krabičku, nad kterou mám kontrolu, plus SFP modul, ale ten se mi vůbec nedaří dohledat s potřebnými parametry a navíc jsem se jinde dočetl informaci, že tyhle SFP moduly se velmi často uvnitř routeru doslova uvaří a odejdou.

Místo Mikrotiku s SFP se mi ještě podařilo najít celkem levný GPON TP-LinkXC220-G3v za 1024Kč, který vypadá, že má úplně stejné parametry: https://www.suntech.cz/produkt/583022-tp-link-xc220-g3v-ac1200-wireless-gigabit-gpon-hgu-with-voip/

Co ale netuším je, jestli mi dovolí ISP připojit své zařízení přímo na jejich optiku. Neoficiálně jsem od technika slyšel, že někteří uživatelé to tak mají, že si objednali Sagecom modem za 50Kč měsíčně, mají jej nezapojený a hozený někde ve skříni a místo něj používají své vlastní zařízení. V případě problému s konektivitou si pak dočasně připojí Sagecom zpátky...

Po přečtení všeho možného se nyní pomalu smiřuji s tím, že Huawei nechám zapojený a za ušetřené peníze si udělám radost raději novým Mikrotik routerem s WiFi6, který nyní míří na trh :). Pokud ale má již někdo rozchozenou TMobile optiku na svém zařízení a potvrdí mi, že to nějak jde, budu moc rád ;)

BTW: parametry optiky by měly u TMobile být Single Mode (SM, žlutý tenký kablík), SC konektor s APC zakončením (čtvercatý zelený konektor). Pozor, neplést si s UPC zakončením, které má prý modrý konektor a není kompatibilní. Dále u Huawei uvádějí vlnovou délku US (upstream) 1310nm, DS (downstream) 1490nm, která předpokládám má být také stejná. Co už netuším jsou nějaké normy G.984.3, uváděný nějaký GEM Port a TCONT mapping....

Niesi ty spisovatel? :D alebo nieco take? :D
to sa dalo zhrnut do 3 viet :D
Nie nezapojis to a musis zostat u huaweiu aspon jedno ich zariadenie. Nedokazem si predstavit zeby sa sagemcom dal dat prec a namiesto toho svoj device co ja viem mikrotik s SFP. riesim to zopar rokov a nikdy som o tom nepocul zeby to slo, ci uz v rakusku, cr alebo na slovensku.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #47 kdy: 08. 10. 2022, 17:55:17 »
ISP potřebuje mít především jistotu, že jím dodávaná služba bude funkční a ne spoléhat na to, že opto-metalické převodníky, které by si případně mohli zákazníci sami někde nakupovat, budou funkčnost splňovat. ISP tím v podstatě předchází případným problém. Mimochodem naprosto stejná situace je u kabelovek s Docsis, kde modemy také nelze používat svoje vlastní, ale výhradně ty od provozovatele.

Jasně má jistotu že to vede do zásuvky může si to přeměřit, stále nechápu proč mám mít krám kde nemám ani zaručený update FW, při vydání 0day. Ale budu doufat že to ISP občas zaktualizuje. A to se nebavíme jen o Wi-Fi ISP.

U kabelovek je to taky nesmyslný vendorlock. Navíc byla pecka když Vodafone koupil UPC, a provedli update FW na modemu. Kde původně bylo jen heslo a nyní přibylo i přihlašovací jméno. A světe div se při změně se heslo nezachovalo a modem musel jít pěkně do výchozího nastavení, takže se srát znova s celým setupem. Ne že bych toho na domácí žvýkaní potřeboval mnoho, ale i tak je to zbytečná práce a čas, který mi ISP svým neodborným zásahem způsobil. A jsem moc rád jak o tom "informovaly" do předu že se to bude dít.

Tohle je jeden z důvodů proč má ISP předávat jen port a ne balast kde si sním může dělat co chce. Viz UPC a jeho sdílení připojení mezi zákazníky, kde si prostě pustil druhé SSID. Hlavně že brečí že chtěj QOS, aby lidi co tu službu využívají a platí nezabíraly pásmo třeba pro  4x 4K Netflixem v domácnosti.

No co, teď tu Cetin tahá optiku, tak uvidím s kým a jak se půjde dohodnout. 

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #48 kdy: 08. 10. 2022, 19:38:18 »
ISP nebude nic přeměřovat a řešit pak se zákazníkem, že tento si případně pořídil nějaký krám, který nefunguje. To je prostě ztráta času a každý ISP tomu předchází právě tím, že dodává výhradně svoje vlastní zařízení a má tak jistotu funkčnosti.
U kabelovek je pak ještě problém s tím, že nějaké pofidérní koncové zařízení u zákazníka může odstřelit celý zpětný kanál a znefunkčnit tak připojení k netu klidně polovině ulice. Což opět nelze riskovat, že se tak stane. Dalším faktorem je, že jakékoliv vlastní zařízení zákazníka nemůže u Docsis fungovat bez toho, aby vše řídila CMTS u poskytovatele. Takže poskytovatel by pak musel v systémech držet nějaké cizí zařízení, na toto zařízení by pochopitelně nemohl dávat žádnou podporu (protože není jeho a nelze tak ani přebírat garance při upgradech), podporu by tak nedával nejspíš nikdo (protože upgrade modemů u zákazníků lze dělat pouze ze strany CMTS, případně tedy zaslat výrobci nebo někam na servis, kde upgrade provedou oni, ale to je utopie, že by to někdo řešil) neboli celá možnost s vlastním zařízením je prostě nalevačku a v praxi by to nefungovalo (navíc tedy sehnat kabelové modemy není úplně triviální, to není nějaký home router za pár stovek).

UPC Wi-free byla poměrně povedená služba, pouze část zákazníků (LAM) nepochopila její technické provedení a žila v omylu, jak to údajně škodí. I tak ale byla možnost tuto službu ze strany zákazníků deaktivovat.

V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení, když stejně vlastní zařízení nelze a ISP by tedy měl cenu za pronájem zařízení automaticky zahrnout do ceny za službu. I když by tím došlo k navýšení ceny a v propagaci by to vypadalo blbě, což bude asi ten důvod, proč se oboje stále účtuje zvlášť...

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #49 kdy: 08. 10. 2022, 20:53:18 »
No s tím se nedá souhlasit. Pokud ISP neumí dodat službu tak ať to nedělá, je spoustu uživatelů kteří ty jejich předražené krami které mají ořezaný FW ( a mnohdy i o bridge režim) úplně k prdu. Kdyby to bylo jak zmiňujete, tak proč jinde ve světě lze? Jen specifický český trh to holt potřebuje jinak. Za předpokladu že mohu zařízení od koupit, tak pak postrádá smysl abych nemohl připojit jiné moje zařízení. Nehledě na to že i když je moje, tak se v tom nějaký jantar od ISP vrtá, a je jedno jestli nějaký lokální Wi-Fi ISPík, nebo nějaký velký.

Co se týče UPC Wifi-free, tak jste asi nepochopil co lidem vadí.  Jde o to že na zařízení které buď musím odkoupit či pronajmout, si pak ISP prostě spustí něco s čím nemusím souhlasit. Příště mi tam zapne nějaké omezení na modemu jen proto že mu to přijde jako dobrý nápad.

Citace
V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení.

Tohle v podstatě může říct pouze ISP. ISP prostě nakoupí jen šrot upraví a ořeže FW dle svých potřeb, ale to ještě neznamená že se slučuje s uživatelem. Jen nějakým záhadným způsobem ISP nabyli dojmu že být prodejcem šrotu je dobrý business. Za předpokladu že by se dodávali kvalitní zařízení, za rozumné ceny tak se to dá ještě přejít, byť je to stále špatný princip, ale to co se předvádí na cz trhu je děs. 


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #50 kdy: 08. 10. 2022, 21:36:13 »
Jenomže ISP službu dodat umí a proč by umět neměl? Jenom kvůli tomu, že nechce, aby si BFU kupovali šroty kdesi na Ali a snažili se je zapojit do sítě k ISP? A kde ve světě to lze? Prakticky nikde a teoreticky v SRN u kabelovky (ale i tam je to víc s problémy, než funkční).

Možnost Wi-free šla vypnou, jak jsem už psal a reálně vadila těm, kteří o ní nic nevěděli (typicky si hodně lidí myslelo, jak to žere rychlost z jejich připojení nebo jak někdo cizí bude využívat jejich IP adresu a další nesmysly). A dobrý nápad to byl proto, že u mě sice jela Wi-free pro jiné, ale zase já se mohl jinde připojit. Navíc to bylo v době ještě celkem drahých mobilních tarifů, takže využívání Wi-free někde na cestách jednoznačně přišlo vhod. Dneska už tato služba zmizela, takže je to fuk.

ISP rozhodně nenakupuje šrot a opět proč by měl? Nakupuje normální zařízení, která vesměs bez problémů fungují dlouhé roky. A tato zařízení jsou určená pro běžné usery, kterým stačí a tito nemají potřebu něčeho extra - pokud tu potřebu někdo má, pak si prostě zařízení od ISP přehodí do bridge, za něho dá svoje zařízení a funguje. Jak prosté...

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #51 kdy: 08. 10. 2022, 21:56:39 »
Navíc to bylo v době ještě celkem drahých mobilních tarifů, takže využívání Wi-free někde na cestách jednoznačně přišlo vhod. Dneska už tato služba zmizela, takže je to fuk.

Zmizla? Práve teraz som v okolí napočítal 23 (!) AP so SSID "UPC Wi-Free", na všetkých troch neprekrývajúcich sa kanáloch v 2,4 GHz - 1, 6, 11. Neviem kto to stále používa, ale je to zbytočné zasie***ie pásma v susedstve. Na toho, kto to má v meste zapnuté sa pozerám rovnako cez prsty, ako keď si zapne 40 MHz pásmo v 2,4 GHz.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #52 kdy: 08. 10. 2022, 22:27:33 »
Jenomže ISP službu dodat umí a proč by umět neměl? Jenom kvůli tomu, že nechce, aby si BFU kupovali šroty kdesi na Ali a snažili se je zapojit do sítě k ISP? A kde ve světě to lze? Prakticky nikde a teoreticky v SRN u kabelovky (ale i tam je to víc s problémy, než funkční).

Možnost Wi-free šla vypnou, jak jsem už psal a reálně vadila těm, kteří o ní nic nevěděli (typicky si hodně lidí myslelo, jak to žere rychlost z jejich připojení nebo jak někdo cizí bude využívat jejich IP adresu a další nesmysly). A dobrý nápad to byl proto, že u mě sice jela Wi-free pro jiné, ale zase já se mohl jinde připojit. Navíc to bylo v době ještě celkem drahých mobilních tarifů, takže využívání Wi-free někde na cestách jednoznačně přišlo vhod. Dneska už tato služba zmizela, takže je to fuk.

ISP rozhodně nenakupuje šrot a opět proč by měl? Nakupuje normální zařízení, která vesměs bez problémů fungují dlouhé roky. A tato zařízení jsou určená pro běžné usery, kterým stačí a tito nemají potřebu něčeho extra - pokud tu potřebu někdo má, pak si prostě zařízení od ISP přehodí do bridge, za něho dá svoje zařízení a funguje. Jak prosté...

Takže ISP ví nejlíp co je pro mne v hodné, nemyslíte že to už tady bylo? Funguje to v DE ,USA a jestli se nepletu tak i v Japonsku.

Jak to šlo vypnout. Lépe řečeno kde v nastavení modemu, jsem mohl jako vlastník vypnout, tuhle službu? Odpovím za Vás, nijak musel jsem jít "škemrat" na stránky UPC abych to vypnul. Stále nechápete že problém je v tom že ISP má jen poskytovat službu, a to přesně kvůli takovýmto důvodům. Má mi předat zásuvku, a údaje co chce abych to zapojil, pokud BFU to nezvládne si připojit co chce, tak ať nabízí doplňkovou službu, kterou si zaplatím a technik mi připojí co si od něj koupím. Ale rozhodně to nemá být obráceně

Nenechte se vysmát, vážně si myslíte že například superduper media box od O2 je něco kvalitního? Zkoušel jste tam cokoliv normálního nastavit? A to se nebavím Comtrendu či Technicoloru. Btw jaká je rekční doba nasazení 0day opravy? nA upravených fw to nebude do 24h...

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #53 kdy: 09. 10. 2022, 09:22:45 »

V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení, když stejně vlastní zařízení nelze a ISP by tedy měl cenu za pronájem zařízení automaticky zahrnout do ceny za službu.
Proč by měla být součástí služby, za kterou platím, nutnost mít na mé straně nějaké specifické zařízení? Pokud je to zařízení součástí infrastruktury poskytovatele, bez kterého neumí službu poskytnout, tak má být před mou přípojkou a náklady musí jít za ISP. To bych za chvíli mohl mít v obýváku DSLAM...

Předávacím rozhraním je nějaký port. Za tímto bodem už je moje síť a každému může být jedno, jestli si tam zapojím krabičku z Aliku za 10 babek nebo enterprise-level router. Klidně si tam můžu zapojit svůj jediný počítač kabelem napřímo, protože přece není žádá povinnost mít doma nějaký router, Wi-Fi AP, a podobně.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #54 kdy: 09. 10. 2022, 13:41:22 »

V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení, když stejně vlastní zařízení nelze a ISP by tedy měl cenu za pronájem zařízení automaticky zahrnout do ceny za službu.
Proč by měla být součástí služby, za kterou platím, nutnost mít na mé straně nějaké specifické zařízení? Pokud je to zařízení součástí infrastruktury poskytovatele, bez kterého neumí službu poskytnout, tak má být před mou přípojkou a náklady musí jít za ISP. To bych za chvíli mohl mít v obýváku DSLAM...

Předávacím rozhraním je nějaký port. Za tímto bodem už je moje síť a každému může být jedno, jestli si tam zapojím krabičku z Aliku za 10 babek nebo enterprise-level router. Klidně si tam můžu zapojit svůj jediný počítač kabelem napřímo, protože přece není žádá povinnost mít doma nějaký router, Wi-Fi AP, a podobně.

Elektromer ma tiez nejaku minimalnu spotrebu a aj napriek tomu ho tolerujete (jeho spotreba ide na vas ucet, nie na ucet distributora). Tam im tiez chodite pi.covat ze su kkti a maju vam len vyviest 5 dratov, a akekolvek ine prvky infrastruktury maju byt na ich ucet? Pochybujem, pretoze by ste si zrejme tu telku pozreli iba pri svieckach (pozdravujem pani z toho memu, jej meno si uz nepametam).

Tak preco toto robite pri internete? Nepaci sa vam poskytovatel a jeho sluzby? Chodte za inym ktory vam splni vas tuzby! Ak nejakeho takeho vobec najdete, co nebude iba nejaky miestny jouda ktori poskytuje (sharuje) svoj rychly net zo susedmi. Ak si myslite ze najdete slusneho ISP ktori vam dovoli strkat si svoje zariadenia so svojimi nastaveniami do JEHO siete, tak ste fakt nedopinavy.

BTW. ano, predavacim rozhranim je port, ale port z poskytovatelovho routra.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #55 kdy: 09. 10. 2022, 19:50:08 »
Navíc to bylo v době ještě celkem drahých mobilních tarifů, takže využívání Wi-free někde na cestách jednoznačně přišlo vhod. Dneska už tato služba zmizela, takže je to fuk.

Zmizla? Práve teraz som v okolí napočítal 23 (!) AP so SSID "UPC Wi-Free", na všetkých troch neprekrývajúcich sa kanáloch v 2,4 GHz - 1, 6, 11. Neviem kto to stále používa, ale je to zbytočné zasie***ie pásma v susedstve. Na toho, kto to má v meste zapnuté sa pozerám rovnako cez prsty, ako keď si zapne 40 MHz pásmo v 2,4 GHz.
V ČR už Wi-free nefunguje. A jinak to odmítání Wi-free je přesná ukázka, co jsem psal výše - z nepochopení. Ta WiFi totiž běží na úplně stejném kanálu jako WiFi, kterou má v modemu přímo účastník neboli je to pouze další přidané SSID s jinou IP adresou. Takže to nikdy nebude zasírat okolí o nic víc a o nic míň, než jak to dělá přímo WiFi hlavní.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #56 kdy: 09. 10. 2022, 20:06:03 »
Jenomže ISP službu dodat umí a proč by umět neměl? Jenom kvůli tomu, že nechce, aby si BFU kupovali šroty kdesi na Ali a snažili se je zapojit do sítě k ISP? A kde ve světě to lze? Prakticky nikde a teoreticky v SRN u kabelovky (ale i tam je to víc s problémy, než funkční).

Možnost Wi-free šla vypnou, jak jsem už psal a reálně vadila těm, kteří o ní nic nevěděli (typicky si hodně lidí myslelo, jak to žere rychlost z jejich připojení nebo jak někdo cizí bude využívat jejich IP adresu a další nesmysly). A dobrý nápad to byl proto, že u mě sice jela Wi-free pro jiné, ale zase já se mohl jinde připojit. Navíc to bylo v době ještě celkem drahých mobilních tarifů, takže využívání Wi-free někde na cestách jednoznačně přišlo vhod. Dneska už tato služba zmizela, takže je to fuk.

ISP rozhodně nenakupuje šrot a opět proč by měl? Nakupuje normální zařízení, která vesměs bez problémů fungují dlouhé roky. A tato zařízení jsou určená pro běžné usery, kterým stačí a tito nemají potřebu něčeho extra - pokud tu potřebu někdo má, pak si prostě zařízení od ISP přehodí do bridge, za něho dá svoje zařízení a funguje. Jak prosté...

Takže ISP ví nejlíp co je pro mne v hodné, nemyslíte že to už tady bylo? Funguje to v DE ,USA a jestli se nepletu tak i v Japonsku.

Jak to šlo vypnout. Lépe řečeno kde v nastavení modemu, jsem mohl jako vlastník vypnout, tuhle službu? Odpovím za Vás, nijak musel jsem jít "škemrat" na stránky UPC abych to vypnul. Stále nechápete že problém je v tom že ISP má jen poskytovat službu, a to přesně kvůli takovýmto důvodům. Má mi předat zásuvku, a údaje co chce abych to zapojil, pokud BFU to nezvládne si připojit co chce, tak ať nabízí doplňkovou službu, kterou si zaplatím a technik mi připojí co si od něj koupím. Ale rozhodně to nemá být obráceně

Nenechte se vysmát, vážně si myslíte že například superduper media box od O2 je něco kvalitního? Zkoušel jste tam cokoliv normálního nastavit? A to se nebavím Comtrendu či Technicoloru. Btw jaká je rekční doba nasazení 0day opravy? nA upravených fw to nebude do 24h...
Samozřejmě, že ISP sám nejlíp ví, co je potřeba, aby jím poskytovaná služba fungovala. A naopak to není user, který si bude hrát na nějakého guru a podle vlastních dojmů určovat, co by tak asi mohlo být nejlepší. Jinak tedy v DE ani v USA to prakticky nefunguje, o Japonsku nevím, ale vzhledem k technologii Docsis a GPON lze úspěšně pochybovat, že by tomu tak bylo. Fungovat může akorát vlastní zařízení v případě, že je předávacím rozhraním RJ45 (Netbox), anebo na xDSL, kde případné problematické zařízení u usera neohrozí provoz služby nikomu dalšímu.

Wi-free šlo normálně vypnout v samoobsluze a nevím kdo by musel nějak škemrat, prostě to tam každý mohl vypnout a hotovo. Nedělej problémy kde nejsou.

ISP ti může předat zásuvku jako předávací rozhraní v případě, kdy pro provoz služby není nutná jeho účast. Takže u Netboxu je to přesně jak si přeješ, protože s tím není problém. Ale pokud by ti třeba Vodafone u kabelovky předal něco na zásuvce, tak si tam zapojíš svůj modem, který ale nikdy nebude fungovat. Aby jakýkoliv modem fungoval, pak se musí navést do CMTS a právě s CMTS komunikovat. A to sorry, ale to Vodafone opravdu nemůže připojovat každý krumpl, co si někdo sežene kdesi po bazarach nebo z Ali. To by ta síť velmi brzo celá lehla. A stejné je to i u jiných ISP.

Mediabox od O2 neznám, protože tohoto poskytovatele nevyužívám, ale co to občas někdo má, tak používá aplikaci přímo v TV bez nějakého boxu.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #57 kdy: 09. 10. 2022, 20:07:05 »
A jinak to odmítání Wi-free je přesná ukázka, co jsem psal výše - z nepochopení. Ta WiFi totiž běží na úplně stejném kanálu jako WiFi, kterou má v modemu přímo účastník neboli je to pouze další přidané SSID s jinou IP adresou. Takže to nikdy nebude zasírat okolí o nic víc a o nic míň, než jak to dělá přímo WiFi hlavní.

Toto je presne nepochopenie, ako funguje viacero SSID na jednom rádiu. Ono advertisment SSID nie je zadarmo, a zaroveň spomalí všetok traffic na 802.11b, aby to pochopili aj najstarší klienti -- a to nejaký čas trvá, čo ti potom v danom pásme chýba.

Nie nadarmo napr. Ubiquiti limituje počet SSID na jednom rádiu na 4 -- je to práve preto, že to má vplyv.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #58 kdy: 09. 10. 2022, 20:09:22 »
Jenomže Wi-free mělo taky limit, tuším 5 zařízení max., takže se prakticky nezpomalovalo vůbec nic.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #59 kdy: 09. 10. 2022, 20:18:53 »

V podstatě jediná věc k debatě je, že nedává smysl, aby se cena za službu oddělovala od pronájmu zařízení, když stejně vlastní zařízení nelze a ISP by tedy měl cenu za pronájem zařízení automaticky zahrnout do ceny za službu.
Proč by měla být součástí služby, za kterou platím, nutnost mít na mé straně nějaké specifické zařízení? Pokud je to zařízení součástí infrastruktury poskytovatele, bez kterého neumí službu poskytnout, tak má být před mou přípojkou a náklady musí jít za ISP. To bych za chvíli mohl mít v obýváku DSLAM...

Předávacím rozhraním je nějaký port. Za tímto bodem už je moje síť a každému může být jedno, jestli si tam zapojím krabičku z Aliku za 10 babek nebo enterprise-level router. Klidně si tam můžu zapojit svůj jediný počítač kabelem napřímo, protože přece není žádá povinnost mít doma nějaký router, Wi-Fi AP, a podobně.
Proč? Protože technologie je holt taková, že to jinak nejde. A i kdyby nějaký modem byl před tvou přípojkou, tak si vůbec nepomůžeš, protože veškeré náklady na provoz půjdou stejně za tebou. ISP ti opravdu nebude nic dotovat a dělat charitu. Nehledě na to, že 99% userů ani nemá zájem o nějaké vlastní zařízení a tentování se s jeho zapojením, údržbou a řešením případných problémů. A kdo chce vlastní zařízení, tak si prostě modem od ISP nechá v bridge a další zařízení použije svoje. To jenom čas od času na nějakých fórech má někdo pocit, jaké by to bylo terno někde sehnat vlastní modem pro Docsis nebo GPON a jaká by to byla úspora peněz. Ve skutečnosti leda prd, pak ti ten modem zdechne a než ho kdesi vyreklamuješ a dostaneš nový (jestli vůbec reklamace bude možná), tak seš min. měsíc bez netu. A to se vyplatí :P

Předávacím rozhraním je cokoliv, co má ISP uvedeno v povinné specifikaci (obvykle k nalezení v dokumentech na webu nebo na pobočce).