Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?

rmrf

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #45 kdy: 08. 09. 2022, 19:10:19 »
Tak jeste jednou - ja ten mail vubec neprevezmu kdyz se mi stroj odesilatele nepozdava, takze nelze mluvit o "který vám odesílatel předal k doručení", natoz o "selhání služby".
Je to samozřejmě fatální selhání služby, protože odesílatel vašim uživatelům nemůže poslat e-mail.

chybovou hlasku a duvod se dozvi podavatel a tim to konci. Jestli s tim ma nekdo u me problem, at to zacne resit.
Jenže to je nepochopení e-mailové služby jako takové. E-mail byl vytvořen proto, aby bylo možné jedním způsobem komunikovat s kýmkoli na celém světě. Když chci s každým člověkem komunikovat jiným způsobem, jiným protokolem a podle jiných pravidel, můžu použít ty miliony dalších aplikací a protokolů, jako WhatsApp, Facebook Messenger, Signal apod.


Mohu se zeptat, jak tedy má podle vás fungovat příjem pošty? Co má poštovní server s příchozí poštou podle vás udělat? Mám na mysli, co má dělat se zavirovanou poštou a se spamy.

Protože dosud spousty chytrých lidí vymyslely různá antispamová a antivirová řešení, která mají ve svém nastavení možnost odmítnout mail, který má z jejich hlediska nějaký závadný obsah. S chybovou hláškou, ze které se odesílající poštovní server dozví, že mail nebyl přijat a má (ten odesílající poštovní server) následně vygenerovat hlášku (mail) pro odesilatele, aby se to dozvěděl také on. Proč to všíchni ti chytří lidé takto vymysleli a naprogramovali, když je to (podle vás) špatně?


RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #46 kdy: 08. 09. 2022, 19:22:42 »
Kdyby něco RDa věděl, tak se tu dávno pochlubil, jaký má poměr nedoručených legitimních e-mailů vůči všem legitimním e-mailům; jaký má poměr doručeného spamu vůči všem e-mailům; jaký je podíl případů, kdy se někdo na základě té chybové hlášky jeho pravidlům přizpůsobí.

Doporucte mi metodiku mereni / vypoctu / zjistovani "nedoručených legitimních e-mailů", ktera nestavi na manualni kontrole 7.5 az 55M zaznamu v logu.
Zbytek muzu s trochou snahy nechat spocitat (prijato na inbox, prijato pod spam, prijato a rovnou zahozeno, zamitnuto prijeti).

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #47 kdy: 08. 09. 2022, 19:32:57 »
Mohu se zeptat, jak tedy má podle vás fungovat příjem pošty? Co má poštovní server s příchozí poštou podle vás udělat? Mám na mysli, co má dělat se zavirovanou poštou a se spamy.
Pokud si je jistý, že jde o zavirovaný e-mail nebo spam, může e-mail odmítnout. Pokud si není jistý, má e-mail přesunout do karantény nebo složky se spamem.

Tady ale celou dobu není řeč o spamu nebo zavirovaných e-mailech. Tady je řeč o tom, že RDa odmítá e-maily dřív, než ten e-mail vůbec uvidí, nemá vůbec žádný důvod myslet si, že jde o spam nebo vir. Prostě se mu jen bůhvíproč nelíbí odesílající server.

Protože dosud spousty chytrých lidí vymyslely různá antispamová a antivirová řešení, která mají ve svém nastavení možnost odmítnout mail, který má z jejich hlediska nějaký závadný obsah.
Ano. A pak přišel RDa, který si myslí, že to vymyslí lépe než ty spousta chytrých lidí.

S chybovou hláškou, ze které se odesílající poštovní server dozví, že mail nebyl přijat a má (ten odesílající poštovní server) následně vygenerovat hlášku (mail) pro odesilatele, aby se to dozvěděl také on.
A co s tím podle vás odesílatel udělá? To je asi jako kdybyste odmítl převzít zásilku od Alzy s tím, že vám ji doručoval kurýr Josef a vy od Josefů zásadně zásilky nepřebíráte. Myslíte si, že bude Alza nějaké takovéhle vaše šílené pravidlo řešit, znovu vám to doručovat a speciálně instruovat dopravce, že to nemá doručovat žádný Josef? Ani náhodou.

Proč to všíchni ti chytří lidé takto vymysleli a naprogramovali, když je to (podle vás) špatně?
Já ale netvrdím, že je to špatně. To RDa tvrdí, že to vymyslel lépe.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #48 kdy: 08. 09. 2022, 19:39:13 »
Tohle je podle mě klíčové. Pokud vím, že mail nebyl doručen a proč, můžu to i řešit, s největší pravděpodobností úspěšně. Takže z těch rozumů p. Jirsáka si nic nedělej :-).
Baví mne vaše představa, že někdo bude řešit, jak e-mail RDa doručit. Víte, jak to vypadá ve skutečnosti? Odesílatel zjistí, že e-mail neodešel, kontaktuje adresáta jiným způsobem, a ten mu odpoví: "No jo, to se děje často, nám ty e-maily moc nefungují. Pošlete mi to normálně na můj soukromý GMail." Ale RDa má pocit, jak mu to všechno funguje.

O skutecnosti vite malo co, jednak RDa nema soukromy gmail (mozna existuje nejaka vynucena googli hnijici schranka do ktere nelezu.. ) a pak pokud odesilatel kontaktuje adresata, tak si piste ze o tom budu vedet. Budu to totiz temer vyhradne ja.

Staci kdyz prestanete stavet sve demagogie na falesnych zakladech.


Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #49 kdy: 08. 09. 2022, 19:40:02 »
Doporucte mi metodiku mereni / vypoctu / zjistovani "nedoručených legitimních e-mailů", ktera nestavi na manualni kontrole 7.5 az 55M zaznamu v logu.
Obávám se, že když jste ten e-mail vůbec neviděl, těžko můžete posuzovat, jestli byl legitimní nebo ne. Ale obávám se, že to, že něco děláte špatně, kvůli čemuž nedokážete změřit, že to děláte špatně, to není omluva. Obecně, jak se něco dá změřit - třeba to nemusíte měřit pořád, ale jenom po omezenou dobu. Nebo nemusíte e-mail odmítat před tím, než jste ho viděl, ale až po té (třeba jen omezenou dobu). A jak předejít tomu, že byste musel procházet tolik e-mailů? No můžete na to použít třeba klasickou antispamovou klasifikaci podle obsahu - určitě na to nějakou máte. Pak můžete dělat takové statistiky, jako "filtr A zastavil 90 % e-mailů, které by zastavil i následující filtr B. Zbývajících 10 % jsem prošel ručně a zjistil jsme, že 90 % z toho byl legitimní e-mail a 10 % spam".


Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #50 kdy: 08. 09. 2022, 19:42:18 »
O skutecnosti vite malo co, jednak RDa nema soukromy gmail (mozna existuje nejaka vynucena googli hnijici schranka do ktere nelezu.. ) a pak pokud odesilatel kontaktuje adresata, tak si piste ze o tom budu vedet. Budu to totiz temer vyhradne ja.
Tak to je první zpráva od vás, která mi udělala radost. Pokud takhle zahazujete jenom e-maily určené pro vás, pak je to skutečně jenom váš problém. Akorát chudák hknmtt, pokud to nebude vědět a bude si myslet, že je potřeba vám e-mail doručit.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #51 kdy: 08. 09. 2022, 19:54:59 »
O skutecnosti vite malo co, jednak RDa nema soukromy gmail (mozna existuje nejaka vynucena googli hnijici schranka do ktere nelezu.. ) a pak pokud odesilatel kontaktuje adresata, tak si piste ze o tom budu vedet. Budu to totiz temer vyhradne ja.
Tak to je první zpráva od vás, která mi udělala radost. Pokud takhle zahazujete jenom e-maily určené pro vás, pak je to skutečně jenom váš problém. Akorát chudák hknmtt, pokud to nebude vědět a bude si myslet, že je potřeba vám e-mail doručit.

Tak to zkusi a bud projde graylist koleckem, nebo rovnou skonci s permanent errorem.
Nic se prece nedeje.. email takhle funguje 40+ let.

Ceska posta vam taky obcas ztrati zasilku.. ale zas existuji registrovane podani a dodejky. Nic ekvivalentniho v emailovem svete neexistuje. I to primitivni potvrzeni prijeti je jenom volitelna soucast a otazkou klienta, nez samotneho protokolu.

Email neni a v soucasnem stavu ani nemuze byt soucasti zadne kriticke infrastruktury/sluzby.
Je to jako auto.. je fajn ze ho mate a jede.. ale sem tam se to poroucha.. a s hodne snahy se da zit i bez nej :)

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #52 kdy: 08. 09. 2022, 20:00:54 »
Asi oba dva mluvíte každý o něčem jiném.

Na mém serveru se objevují např. takovéto výměny:
(C - klient, S = server = já, ~ - "\r\n")

Kód: [Vybrat]
C: MGLNDD_x.x.x.x_25~
·S: 500 Error: command not recognized~
<RST>

Kód: [Vybrat]
C: ehlo DESKTOP-8N00BJ1~
·S: 250-DESKTOP-8N00BJ1, mss version 2 here~250-8BITMIME~250-SIZE 33554432~250 PIPELINING~
 C: Rset~
·S: 250 OK to reset~
 C: Mail from:<spameri@tiscali.it>~

Kód: [Vybrat]
C: EHLO nexen.net~
·S: 250-nexen.net, mss version 2 here~250-8BITMIME~250-SIZE 33554432~250 PIPELINING~
 C: RSET~MAIL FROM:<qonsm@mojedomena.cz>~RCPT TO:<3123827806@qq.com>~DATA~
·S: 250 OK to reset~250 OK mail from <qonsm@mojedomena.cz>~550 error: receipt to address not accepted~503 error: Bad sequence of commands~
 C: RSET~MAIL FROM:<xgmnls@mojedomena.cz>~RCPT TO:<3123827806@qq.com>~DATA~
·S: 250 OK to reset~250 OK mail from <xgmnls@mojedomena.cz>~550 error: receipt to address not accepted~503 error: Bad sequence of commands~
 C: RSET~MAIL FROM:<cokghh@mojedomena.cz>~RCPT TO:<3123827806@qq.com>~DATA~
<a dál do nekonečna>

U takovýchto serverů nemá cenu čekat na to, co se mi chystají poslat (aka DATA). Dříve nebo později to musím ukončit, jinak bych nedělal nic jiného.

Jiné věc je, když se na mě připojí např. google, pak mail samozřejmě přijmu a pak teprve řeším, jestli to je spam nebo ne. To pak vypadá nějak takto:
Kód: [Vybrat]
C: EHLO mail-ed1-x52e.google.com~
·S: 250-mail-ed1-x52e.google.com, mss version 2 here~250-8BITMIME~250-SIZE 33554432~250 PIPELINING~
 C: MAIL FROM:<xxxx@gmail.com> SIZE=11151~RCPT TO:<y@mojedomena.cz>~DATA~
·S: 250 OK mail from <xxxx@gmail.com>~250 OK: receipt to 'y@mojedomena.cz'~354 OK for DATA, end with classic <CR><LF>.<CR><LF>~
<atd>

rmrf

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #53 kdy: 08. 09. 2022, 20:05:31 »

Tady ale celou dobu není řeč o spamu nebo zavirovaných e-mailech. Tady je řeč o tom, že RDa odmítá e-maily dřív, než ten e-mail vůbec uvidí, nemá vůbec žádný důvod myslet si, že jde o spam nebo vir. Prostě se mu jen bůhvíproč nelíbí odesílající server.


Proč by se měl přijímající mailserver vybavovat se všemi spamery na světě? Takový  postfix nabízí možností, podle čeho se dá odmítnout příchozí spojení. To jsou ty neexistující reverzy, špatný hostname, atd. atp. .... Proč by se s nimi server měl bavit? To jsou jasní spameři. Nemusím vidět mail, jsem si úplně jist, že mě vůbec nezajímá.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #54 kdy: 08. 09. 2022, 20:08:45 »
Nic se prece nedeje.. email takhle funguje 40+ let.
Mýlíte se. Dříve servery neodmítaly bezdůvodně e-maily.

Ceska posta vam taky obcas ztrati zasilku..
Vidím, že si kladete vysoké cíle.

ale zas existuji registrovane podani a dodejky. Nic ekvivalentniho v emailovem svete neexistuje.
Existuje. Jak doručenky (akorát že se dnes nepoužívají), tak dodejky (prostě pošlete zpátky podepsaný e-mail potvrzující, že jste ten e-mail dostal).

Email neni a v soucasnem stavu ani nemuze byt soucasti zadne kriticke infrastruktury/sluzby.
E-mail se tak rozšířil díky tomu, že v drtivé většině případů fungoval, i když nic negarantuje. Váš přístup, že e-maily klidně bezdůvodně odmítáte, protože to přece není garantované doručení, je hodně špatný. Doručení obyčejných zásilek poštou také není garantované, což ale neznamená, že by na to pošta kašlala a ani se nepokoušela ty zásilky doručovat.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #55 kdy: 08. 09. 2022, 20:10:04 »
Asi oba dva mluvíte každý o něčem jiném.

Na mém serveru se objevují např. takovéto výměny:
(C - klient, S = server = já, ~ - "\r\n")

Kód: [Vybrat]
C: MGLNDD_x.x.x.x_25~
·S: 500 Error: command not recognized~
<RST>

oh, mas vlastni kod, nebo lze v postfixu zapnout ten pre-data log / drop on wrong command ?

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #56 kdy: 08. 09. 2022, 20:11:51 »
Proč by se měl přijímající mailserver vybavovat se všemi spamery na světě?
To ale nikdo nechce.

Takový  postfix nabízí možností, podle čeho se dá odmítnout příchozí spojení.
Ano, nabízí spoustu možností, některé jsou rozumné, některé méně. A pak jsou ještě takové, které používá RDa - které ani Postfix nenabízí, protože jsou tak absurdní, že je autoři Postfixu nechtějí přidávat ani jako volitelnou možnost.

To jsou ty neexistující reverzy, špatný hostname, atd. atp. .... Proč by se s nimi server měl bavit? To jsou jasní spameři. Nemusím vidět mail, jsem si úplně jist, že mě vůbec nezajímá.
Jenže my se nebavíme o takovýchto případech.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #57 kdy: 08. 09. 2022, 20:18:00 »
Email neni a v soucasnem stavu ani nemuze byt soucasti zadne kriticke infrastruktury/sluzby.
E-mail se tak rozšířil díky tomu, že v drtivé většině případů fungoval, i když nic negarantuje. Váš přístup, že e-maily klidně bezdůvodně odmítáte, protože to přece není garantované doručení, je hodně špatný. Doručení obyčejných zásilek poštou také není garantované, což ale neznamená, že by na to pošta kašlala a ani se nepokoušela ty zásilky doručovat.

Rekneme ze nejvice se muj pristup podoba navsteve osob, kdy vidite skrze okno:

Bezdakum a cernejm neoteviram.
Jehovistum, podomnim prodejcum a jinym lidem napoprve neoteviram. Bud se vrati anebo o to nestoji.
Pana od UPS, FedEx ci policie rozeznam a otevru jim.
Dorucovatele za to placeni, to pripadne zkusi regulerne znova. No big deal.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #58 kdy: 08. 09. 2022, 20:24:18 »
Takový  postfix nabízí možností, podle čeho se dá odmítnout příchozí spojení.
Ano, nabízí spoustu možností, některé jsou rozumné, některé méně. A pak jsou ještě takové, které používá RDa - které ani Postfix nenabízí, protože jsou tak absurdní, že je autoři Postfixu nechtějí přidávat ani jako volitelnou možnost.

Ale nabizi a je prisnejsi nez to moje - protoze odmita rovnou kazdeho bez rozdilu - https://linux.die.net/man/8/postgrey

Me hlavne vadilo ze je nad tim mala kontrola a taky to whitelistuje opakovane spammery, takze jsem si tuhle cast napsal po svem.
Takze mam svuj decision tree, s kym jak bude zachazeno.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #59 kdy: 08. 09. 2022, 20:59:14 »
Rekneme ze nejvice se muj pristup podoba navsteve osob, kdy vidite skrze okno:

Bezdakum a cernejm neoteviram.
Jehovistum, podomnim prodejcum a jinym lidem napoprve neoteviram. Bud se vrati anebo o to nestoji.
Pana od UPS, FedEx ci policie rozeznam a otevru jim.
Dorucovatele za to placeni, to pripadne zkusi regulerne znova. No big deal.
Když už chcete vymýšlet nějaká přirovnání, tak ten váš systém funguje tak, že zásilky přijímáte jedině od toho samého člověka, přes kterého je i odesíláte. A protože jste zjistil, že byste takhle od velkých doručovatelů nic nepřijal, protože na poště za přepážkou nesedí vaše listonoška a kurýr z DPD je jiný, než komu jste předával balíček k odeslání na depu, pro tyhle velké doručovatele jste si nastavil výjimku a od nich přijímáte vše.

Jak je vidět, to pravidlo je padlé na hlavu ve fyzickém světě stejně jako ve virtuálním.


Ale nabizi a je prisnejsi nez to moje - protoze odmita rovnou kazdeho bez rozdilu
Ne, neodmítá. Tohle je normální greylisting, který se používá relativně běžně. Odmítá e-mail napoprvé, ale ne tvrdou chybou. Takže odesílatel má důvod to zkusit znovu a opakovaný pokus už projde. Vy jste tvrdil, že odmítáte spojení tvrdou chybou a trvale. To je zásadní rozdíl - a jako správce poštovního serveru byste to měl vědět.