Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #30 kdy: 08. 09. 2022, 09:25:33 »
Tohle nedodrzuje ani Microsoft ani spousta dalsich velkych/cloudovych hracu. Nechces jim jit vytmavit realie soudobeho Internetu? :)
Chápete význam spojení „je dobré“? Dokážete ho odlišit od „je nutné“? Dokážete si odvodit, že když to pravidlo nedodržíte, může se řádově prodloužit doba doručení e-mailu, z čehož asi uživatelé nebudou úplně nadšeni? Víte o tom, že nemůžete porovnávat obří Microsoft, který je ve spoustě poštovních systémů na whitelistu, s maličkým nováčkem, který bude muset o doručení každého e-mailu tvrdě bojovat?

Je zbytecne brat do uvahy jakasi nepsana pravidla. Nejdulezitejsi je, aby si tvurce a spravce toho MTA cetl logy a podle toho prizpusobil sve chovani.
Jasně, doručení každého druhého e-mailu bude řešit ručně člověk. To se vyplatí. Vlastně doporučujete, ať si nezjišťuje nic předem a všechno nechá až na průzkumu bojem a reaktivních opatřeních. Kolik e-mailů denně by asi takhle zvládl doručit, kdyby začal úplně beze všech nepsaných pravidel – třeba bez korektního reverzního záznamu na nějaké IP adrese s pochybnou miunlostí.

Ja treba odmitam vse co neprijde ze serveru jez je take MX pro danou domenu
Vždyť už jsem tu o vás také psal.

protoze preferuji
Jasně, protože to, co vy preferujete, je jediné správné.

Kdyz to takto ma 99% protistran, tak je to velice levny filtr na spam.
Ne, to není filtr na spam. To je filtr na všechny e-maily, se spamem to nijak neosuvisí.

Bohuzel OP by mel u me pak smolika.. a vyzadovalo by to rucni zasah po stiznosti nekoho, ze se mu vraci permanent error, s velice vystiznym popisem proc ho ja odmitam.
Ano, výše jsem o vás psal. A pak přišel Martin Poljak a začal tvrdit, že neexistujete.

Ale stacila mala zmena - nainstalovat ten odesilac na server, ktery jinak maily bezne prijima. A i kdyz se jedna o dva ruzne softy pod stejnou adresou.. pro me filtry to je nerozeznatelny.. a projde to.
Vy ani netušíte, jakou hloupost jste napsal, že? Firma má svůj běžný poštovní server, kde má schránky uživatelů. Má ho třeba na Postfixu, Exchange, nebo v cloudu (GMail, Outlook). Vedle toho chce posílat marketingové e-maily (třeba newslettery), transakční e-maily (obnova hesla, potvrzení objednávky) nebo potřebuje jen jednorázově rozeslat hromadný e-mail. Často si na to najme externí službu (třeba SendGrid), a i když to dělá vlastními silami, je dobrým zvykem pro to vyčlenit jiný blok IP adres, aby ten hromadný mailing neohrožoval reputaci hlavního poštovního serveru. A vy jim poradíte, ať si SendGrid nainstaluje svůj software na poštovní servery GMailu…

Víte, jak se reálně řeší to vaše hloupé pravidlo? Dáte tomu odesílajícímu serveru MX záznam s hodně nízkou prioritou. Střelci tam ani nemají nic, co by poslouchalo na portu 25, ti odpovědnější tam mají něco, co e-mail přijme a uloží do /dev/null – protože tam nebude chodit nic jiného, než spam. Ale vy budete spokojen.

Každopádně děkuji, že jste sem vstoupil jako živý příklad toho, proč jde e-mail do háje a koncentruje se u pár velkých hráčů – jak jsem to odkazoval na začátku vlákna.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #31 kdy: 08. 09. 2022, 10:18:40 »
Ale stacila mala zmena - nainstalovat ten odesilac na server, ktery jinak maily bezne prijima. A i kdyz se jedna o dva ruzne softy pod stejnou adresou.. pro me filtry to je nerozeznatelny.. a projde to.
Vy ani netušíte, jakou hloupost jste napsal, že? Firma má svůj běžný poštovní server, kde má schránky uživatelů. Má ho třeba na Postfixu, Exchange, nebo v cloudu (GMail, Outlook). Vedle toho chce posílat marketingové e-maily (třeba newslettery), transakční e-maily (obnova hesla, potvrzení objednávky) nebo potřebuje jen jednorázově rozeslat hromadný e-mail. Často si na to najme externí službu (třeba SendGrid), a i když to dělá vlastními silami, je dobrým zvykem pro to vyčlenit jiný blok IP adres, aby ten hromadný mailing neohrožoval reputaci hlavního poštovního serveru. A vy jim poradíte, ať si SendGrid nainstaluje svůj software na poštovní servery GMailu…


Vy ani netusite jaky prinos ma tohle pravidlo. Ja si provozuji server, vidim co to dela. Vy provozujete teoreticke reci odtrzene od reality. Pokud neco realne neprovozujete, tak bych vam radil se zdrzet filozofovani.

Konkretne v tom pripade, pro rozesilani marketingu skrze najatou stranu - to pro kazdou marketingovou akci si snad upravujete SPF zaznam v DNS, aby jste povolil odesilaci servery tretich stran? A pokud to odesila marketingovy server pod jinou domenou, tak je to na jejich triko a s tou puvodni domenou to nema nic spolecneho.

Nevidim v tom problem. Funguje to. Realne a prokazatelne.

Naopak ti cloudovi machri to maj nastaveno tak, ze je nemozne je rozeznat od regulerneho spamu, vyjma well known domain name.
A to me prijde ubohe na dnesnim emailingu.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #32 kdy: 08. 09. 2022, 10:25:48 »
a) som na dochodku
b) vsetky tie sluzby su platene a s amazonom mam velmi zle skusenosti
c) potrebujem to pre projekt na ktorom robim
d) preco nie? aspon sa nieco naucim
e) preco stale vsetko outsourcovat? to uz dnes nikto nevie nic sam spravit?

Jste muj clovek! Tohle je super pristup. To vse, co tim ziskate je neocenitelne.
Ale konzumni a lini lidi to nepochopi.. hlavne ze budou mit milion duvodu vas od toho odradit.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #33 kdy: 08. 09. 2022, 10:31:00 »
a) som na dochodku
b) vsetky tie sluzby su platene a s amazonom mam velmi zle skusenosti
c) potrebujem to pre projekt na ktorom robim
d) preco nie? aspon sa nieco naucim
e) preco stale vsetko outsourcovat? to uz dnes nikto nevie nic sam spravit?

Jste muj clovek! Tohle je super pristup. To vse, co tim ziskate je neocenitelne.
Ale konzumni a lini lidi to nepochopi.. hlavne ze budou mit milion duvodu vas od toho odradit.

Já jsem rád, že i dnes jsou lidi, kteří k řešení problémů přistupují takhle. A ne v duchu dnešní doby - konzumně, to je to správné slovo. Já bych ještě dodal "hyperefektivně a pokud možno hned, bez ohledu na cokoliv dalšího".

A ještě bych tu rád poděkoval WIFTovi za jeho příspěvek :-).

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #34 kdy: 08. 09. 2022, 11:24:45 »
Vy ani netusite jaky prinos ma tohle pravidlo. Ja si provozuji server, vidim co to dela. Vy provozujete teoreticke reci odtrzene od reality. Pokud neco realne neprovozujete, tak bych vam radil se zdrzet filozofovani.
Obávám se, že toho o přínosu toho pravidla vím víc než vy. Vy totiž tradičně řešíte jenom to, kolik jste zastavil spamu, ale vůbec neřešíte, kolik legitimních e-mailů jste odmítl. A přispíváte tím k tomu, aby se e-mailové služby soustředily do rukou pár velkých hráčů.

Konkretne v tom pripade, pro rozesilani marketingu skrze najatou stranu - to pro kazdou marketingovou akci si snad upravujete SPF zaznam v DNS, aby jste povolil odesilaci servery tretich stran?
No samozřejmě, co jste si myslel jiného? Nejenom SPF, ale také DKIM, případně také doménu pro personalizované trasovací obrázky (pokud nechcete použít doménu poskytovatele služby). Ale obvykle to neděláte pro každou marketingovou akci zvlášť, ale nastavíte to jenom jednou pro daného poskytovatele – protože nepoužíváte pro každou marketingovou akci jinou službu.

Nevidim v tom problem. Funguje to. Realne a prokazatelne.
Ještě lépe by vám fungovalo, kdybyste ze serveru vytáhnul síťový kabel. To by reálně a prokazatelně zastavilo 100 % spamu.

Naopak ti cloudovi machri to maj nastaveno tak, ze je nemozne je rozeznat od regulerneho spamu, vyjma well known domain name.
A to me prijde ubohe na dnesnim emailingu.
To, že vy nedokážete rozeznat spam, tak odmítáte všechno mimo velkých cloudových providerů, vypovídá jen a jen o vás, ne o e-malingu obecně.

Každopádně vaše komentáře jsou podle mne ta nejlepší odpověď pro hknmtt. Ptal se, jestli je potřeba kromě pár věcí, které vyjmenoval, řešit ještě něco jiného. A bylo tady i několik další dotazů, proč by si to neměl někdo řešit sám a svěřovat to velkým providerům. Vždyť to technicky není nic složitého. Moje odpověď tedy je:

Představte si, že budete muset doručovat e-maily i na servery spravované RDa a jemu podobnými. A pokud se vám nepodaří e-mail na jeho server doručit, nikdo se vás nebude ptát na důvod – jenom vám řeknou, že z GMailu se jim e-mail normálně doručil, tak to přece musíte doručit také.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #35 kdy: 08. 09. 2022, 12:22:03 »
Naopak ti cloudovi machri to maj nastaveno tak, ze je nemozne je rozeznat od regulerneho spamu, vyjma well known domain name.
A to me prijde ubohe na dnesnim emailingu.
To, že vy nedokážete rozeznat spam, tak odmítáte všechno mimo velkých cloudových providerů, vypovídá jen a jen o vás, ne o e-malingu obecně.

Odmitam veskere random odesilace posty (v davnejsi dobe se tomu rikalo dialup ranges).

Opravdu nemam potiz s tema malyma, co si spravuji vlastni obousmerne servery, nebo jim to spravuje provider.

Ja jen nenesu zodpovednost za frikulinske reseni protistrany - jestli si nekdo hodla postavit postu nestandardne, mel by si byt vedom potizi ktere s tim budou pri realnem provozu. Ale ode me mu vzdy bude vysvetleno v odmitnuti, proc se tak stalo.

A nenastane situace, ze bude mail prijat a pak tise posunut do spamu. Tohle se stava treba u Googlu.



Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #36 kdy: 08. 09. 2022, 13:06:14 »
Ja jen nenesu zodpovednost za frikulinske reseni protistrany - jestli si nekdo hodla postavit postu nestandardne, mel by si byt vedom potizi ktere s tim budou pri realnem provozu. Ale ode me mu vzdy bude vysvetleno v odmitnuti, proc se tak stalo.
Prosím, nazývejme věcmi pravými jmény. Vy odmítáte e-maily od těch, kteří mají nastavený server jinak, než jste si vy vymyslel. S tím, zda je to standardní nebo nestandardní, to nemá nic společného – ve skutečnosti je na objem zpráv nejspíš větší to, co vy označujete za nestandardní (třeba cloudová řešení).

Mimochodem, vaše řešení je nestandardní (v moha směrech). Proč neuplatňujete stejná kritéria i na sebe?

A nenastane situace, ze bude mail prijat a pak tise posunut do spamu. Tohle se stava treba u Googlu.
Ne, tohle je naprosto standardní a správné řešení. Pokud se algoritmicky nezjistí, že je to skoro určitě spam, e-mail se normálně přijme a doručí se uživateli do speciální složky, aby měl uživatel šanci sám o tom e-mailu rozhodnout.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #37 kdy: 08. 09. 2022, 14:21:54 »
Prosím, nazývejme věcmi pravými jmény.

Treba jako: fanaticky teoretik nedokaze akceptovat svobodnou vuli a vlastni rozhodnuti jednoho bezvyznamneho spravce sveho emailu.

Jdete si vybijet svoji zavist, ze nam to funguje - podle nasich predstav - jinam.

Nastesti se pro emaily nevynucuje potreba dnesniho hyperkorektniho jednani - ze musis prijmou vse, jinak pujdes sedet. Je to muj server a moje pravidla. Stejne jako ma kazdy jiny uzel narok na sve pravidla - ktere bud akceptuji, anebo ne, a pokud si me nekdo oznaci za spammera nebo neduveryhodneho, at si tak udela. Delam to tak I ja vuci ostatnim a neptam se jich na nazor - staci videt jejich chovani. A tak to ma byt. Nekam to anti-spam nastaveni dokonverguje a funguje to do doby nez prijde nekdo s dalsim blbym a nicneresicim napadem, ktery se snazi prosadit ze sve dominantni pozice.

Samozrejme musi existovat moznost technicke diskuze mezi spravcema uzlu - ja jsem k dispozici pokud ma nekdo s mym serverem konkretni problem a podle zkusenosti z minulosti, jsou ostatni mensi spravci schopni taky reagovat na me uzporoneni, kdyz je neco u nich v neporadku (nejcasteji to byva u SPF po reorganizaci site).

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #38 kdy: 08. 09. 2022, 15:18:23 »
a) som na dochodku
b) vsetky tie sluzby su platene a s amazonom mam velmi zle skusenosti
c) potrebujem to pre projekt na ktorom robim
d) preco nie? aspon sa nieco naucim
e) preco stale vsetko outsourcovat? to uz dnes nikto nevie nic sam spravit?
Je to samozřejmě vaše svobodná volba. Pokud projekt nespěchá a nevadí, že místo něj budete nejdřív vyvíjet mailserver ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/Yak_shaving.jpg ), a výroba mailserveru vás baví, pak směle do toho :-)

Taky jsem si kdysi chtěl vyrobit jednoduchou webovou stránku, pak mi přišlo, že není žádný rozumný template engine, tak jsem šel psát template engine, a abych mohl templatu zparsovat, začal jsem si psát vlastní parser - a nedokončil jsem pak nikdy ani jedno, protože už nebyl čas :-)

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #39 kdy: 08. 09. 2022, 15:42:40 »


Tak ak to chcete programovat tak urcite nebudete mat problem si prejst zdrojaky nejakeho MTA. Napr. https://github.com/vdukhovni/postfix. Zistite co musite implementovat, da vam to predstavu,  kolko casu zaberie vasa implementacia, kolko casu stravite riesenim issues a podobne. Pripadne tam mate ref na mailing list kde sedi autor postfixu. Ja osobne by som pouzil postfix, ak uz teda mate dost dobry dovod nepouzit providera(ten dovod ma nezaujima, podstatny je pre vas). Usetreny cas by som vyuzil niekde inde...
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 15:48:18 od Death Walker »

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #40 kdy: 08. 09. 2022, 16:34:04 »
Treba jako: fanaticky teoretik nedokaze akceptovat svobodnou vuli a vlastni rozhodnuti jednoho bezvyznamneho spravce sveho emailu.
Já jsem snad psal něco proti vaší svobodné vůli? Vůbec ne. Já jsem jenom správně pojmenoval věci, které vy nazýváte jinak – a hlavně vás uvádím jako odstrašující příklad, s čím se bude muset hknmtt potýkat. A děkuji za to, že jste se v diskusi sám přiznal – protože předtím tu někteří nevěřili, že něco takového doopravdy existuje.

Jdete si vybijet svoji zavist, ze nam to funguje - podle nasich predstav - jinam.
Já vám to fakt nezávidím, že vám to funguje podle vašich představ.

Nastesti se pro emaily nevynucuje potreba dnesniho hyperkorektniho jednani - ze musis prijmou vse, jinak pujdes sedet.
Vždyť už jsem vám to psal – vytáhněte síťový kabel ze serveru, nic vám v tom nebrání a tomu, jak popisujete své představy o doručování e-mailů, vyhovíte ještě lépe, než jak to děláte dnes.

Mimochodem, mezi správci poštovních serverů je nedoručení e-mailu, který vám odesílatel předal k doručení, stále považováno za selhání služby. Dříve by se za to správce serveru styděl, dneska ví, že se to občas stane, ať se snaží sebevíc – ale rozhodně to nebere na lehkou váhu.

Ale jak už jsem psal, jde mi jenom o to upozornit hknmtt, že nebude doručovat e-maily jenom svědomitým správcům poštovním serverům, ale i vám. Myslím, že hknmtt to chápe – a že vy s tím máte problém, to je váš problém.

Je to muj server a moje pravidla.
To vám nikdo nebere. A já si zase o těch pravidlech můžu myslet, co chci. Publikovat to sice nemůžu, protože jsou tu vulgarismy zakázané, ale můžu napsat alespoň něco, co se přibližuje tomu, co si o tom myslím. Že se vám to nelíbí, to je váš problém, ne můj.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #41 kdy: 08. 09. 2022, 16:55:11 »
Mimochodem, mezi správci poštovních serverů je nedoručení e-mailu, který vám odesílatel předal k doručení, stále považováno za selhání služby. Dříve by se za to správce serveru styděl, dneska ví, že se to občas stane, ať se snaží sebevíc – ale rozhodně to nebere na lehkou váhu.

Tohle je totalni demagogie a mam pocit ze mluvim celou dobu s blbcem.

Tak jeste jednou - ja ten mail vubec neprevezmu kdyz se mi stroj odesilatele nepozdava, takze nelze mluvit o "který vám odesílatel předal k doručení", natoz o "selhání služby". Za neprevzatou zasilku nemam zodpovednost, chybovou hlasku a duvod se dozvi podavatel a tim to konci. Jestli s tim ma nekdo u me problem, at to zacne resit.



RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #42 kdy: 08. 09. 2022, 17:14:13 »
Ale jak už jsem psal, jde mi jenom o to upozornit hknmtt, že nebude doručovat e-maily jenom svědomitým správcům poštovním serverům, ale i vám. Myslím, že hknmtt to chápe – a že vy s tím máte problém, to je váš problém.

Pokud jeho stroj bude mit alespon zakladni nastaveni DNS spravne (forwared/reverz zaznam) a naimplementuje frontu/resend po urcite dobe jako reakci na Transient negative completion, tak to bude doruceno. Neverim ze bych byl jediny na svete, kdo ma nasazen greylisting.

Klidne at me @hknmtt napise az to bude mit a testovat, nemam problem mu ukazat komplet logy z pohledu meho serveru.
Osobne nevidim duvod proc by to ke me neslo dorucit se zakladni a beznou konfiguraci - pokud to nedoruci ke me, tak to nejspis nedoruci ani nikam jinam.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #43 kdy: 08. 09. 2022, 17:18:32 »
...chybovou hlasku a duvod se dozvi podavatel a tim to konci. ...

Tohle je podle mě klíčové. Pokud vím, že mail nebyl doručen a proč, můžu to i řešit, s největší pravděpodobností úspěšně. Takže z těch rozumů p. Jirsáka si nic nedělej :-).

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #44 kdy: 08. 09. 2022, 18:41:05 »
Tohle je totalni demagogie a mam pocit ze mluvim celou dobu s blbcem.
Omlouvám se, napsal jsem to nepřesně. Myslel jsem samozřejmě situace, kdy se vám někdo snaží e-mail doručit.

Tak jeste jednou - ja ten mail vubec neprevezmu kdyz se mi stroj odesilatele nepozdava, takze nelze mluvit o "který vám odesílatel předal k doručení", natoz o "selhání služby".
Je to samozřejmě fatální selhání služby, protože odesílatel vašim uživatelům nemůže poslat e-mail.

chybovou hlasku a duvod se dozvi podavatel a tim to konci. Jestli s tim ma nekdo u me problem, at to zacne resit.
Jenže to je nepochopení e-mailové služby jako takové. E-mail byl vytvořen proto, aby bylo možné jedním způsobem komunikovat s kýmkoli na celém světě. Když chci s každým člověkem komunikovat jiným způsobem, jiným protokolem a podle jiných pravidel, můžu použít ty miliony dalších aplikací a protokolů, jako WhatsApp, Facebook Messenger, Signal apod.

Tohle je podle mě klíčové. Pokud vím, že mail nebyl doručen a proč, můžu to i řešit, s největší pravděpodobností úspěšně. Takže z těch rozumů p. Jirsáka si nic nedělej :-).
Baví mne vaše představa, že někdo bude řešit, jak e-mail RDa doručit. Víte, jak to vypadá ve skutečnosti? Odesílatel zjistí, že e-mail neodešel, kontaktuje adresáta jiným způsobem, a ten mu odpoví: "No jo, to se děje často, nám ty e-maily moc nefungují. Pošlete mi to normálně na můj soukromý GMail." Ale RDa má pocit, jak mu to všechno funguje.

Kdyby něco RDa věděl, tak se tu dávno pochlubil, jaký má poměr nedoručených legitimních e-mailů vůči všem legitimním e-mailům; jaký má poměr doručeného spamu vůči všem e-mailům; jaký je podíl případů, kdy se někdo na základě té chybové hlášky jeho pravidlům přizpůsobí.