Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #15 kdy: 06. 09. 2022, 16:30:21 »
Poněkud připomínáte Sibylu. O čemže to přesně mluvíte?
Psal jsem, že jsem před vámi něco skryl. Nechápu, proč se divíte, že to nevidíte.

Vidíte. A přitom jsem vůbec nikde nepsal ani o odchozí, ani o příchozí poště, ale prostě o poště. A co se nestalo? Hned jste si vymyslel to, co se vám zrovna hodí a vzápětí mi to podsunul. Ale to už je taky klasika ;)

Psal jste „nechodí mi pošta“. Pošta, která vám chodí nebo nechodí, je příchozí. Odchozí pošta je ta, která odchází od vás.


Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #16 kdy: 06. 09. 2022, 16:44:03 »
Kde na všechny tyhle věci berete čas? Já si rád kutím, mám v šuplíku asi 20 věcí co chci doprogramovat, ale kdyby mi i někdo za poplatek tu věc dal, tak jí nedělám, kolikrát si to nechávám v hlavě dost uležet, abych našel řešení, které nevyžaduje moc mé iniciativy.

Zrovna rozesílání mailů já řeším přes AWS SNS (pro sebe), jinak bych to řešil přes SES.

To máte tak moc času, že znovu vynalézáte kolo, když je tolik projektů, co prostě nejsou?

Teď jsem viděl rozhovor s jedním hackerem, sice měl zakrytý obličej, ale na tu židli se sotva vešel, nohy nedal ani k sobě, tak pokud se nudíte doporučuji spíše fitko nebo běh než programování nového AWS SES.

hknmtt

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #17 kdy: 06. 09. 2022, 20:02:55 »
Kde na všechny tyhle věci berete čas? Já si rád kutím, mám v šuplíku asi 20 věcí co chci doprogramovat, ale kdyby mi i někdo za poplatek tu věc dal, tak jí nedělám, kolikrát si to nechávám v hlavě dost uležet, abych našel řešení, které nevyžaduje moc mé iniciativy.

Zrovna rozesílání mailů já řeším přes AWS SNS (pro sebe), jinak bych to řešil přes SES.

To máte tak moc času, že znovu vynalézáte kolo, když je tolik projektů, co prostě nejsou?

Teď jsem viděl rozhovor s jedním hackerem, sice měl zakrytý obličej, ale na tu židli se sotva vešel, nohy nedal ani k sobě, tak pokud se nudíte doporučuji spíše fitko nebo běh než programování nového AWS SES.

a) som na dochodku
b) vsetky tie sluzby su platene a s amazonom mam velmi zle skusenosti
c) potrebujem to pre projekt na ktorom robim
d) preco nie? aspon sa nieco naucim
e) preco stale vsetko outsourcovat? to uz dnes nikto nevie nic sam spravit?

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #18 kdy: 06. 09. 2022, 20:29:35 »
d) preco nie? aspon sa nieco naucim
Poštovní servery už pár let nespravuju, ale pořád ještě mi trochu zatrne hrůzou, když někdo začne mluvit o tom, že se něco bude učit rozesíláním spousty e-mailů.

e) preco stale vsetko outsourcovat? to uz dnes nikto nevie nic sam spravit?
Takhle se vyvíjí lidská společnost. Lidé se specializují, aby byli dobří v jedné věci, a ostatní věci si nechají udělat od těch, kteří jsou dobří zase v něčem jiném. Můžete si sám vyrobit počítač, napsat operační systém, programovací jazyk - ale není lepší to nechat udělat ty, kteří to umějí lépe než vy? A soustředit se na to, co zase vy umíte lépe než jiní?

b) vsetky tie sluzby su platene
A ještě jedna připomínka mimo soutěž - když to budete vyvíjet sám, bude vás to stát řádově víc, než kolik stojí ty placené služby.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #19 kdy: 06. 09. 2022, 20:40:31 »
To je pořád skoro jak přes kopírák. Někdo položí dotaz a v tu ránu se na něj vrhne smršť příspěvků, ať to nedělá, že to dělá špatně, že ho to bude stát svépomocí víc než když si to někde zaplatí, že by měl věnovat strávený čas nějaké práci a za vydělané peníze si to radši koupit... Sakra, má k tomu své důvody, tak je vhodné budˇ poradit, jednou upozornit na možná úskalí, nebo se k tomu vůbec nevyjadřovat.


Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #20 kdy: 06. 09. 2022, 21:05:11 »
Odesilani emailu musi splnovat radu podminek. Odesilatelem musi byt kvalifikovany smtp server. Pokud chci posilat email pres cizi server, musim mit na nem ucet (smtp vyzaduje autorizaci). To ale zdaleka nestaci. Vetsina serveru pouziva podobne score jako spamhouse.. tj je treba dosahnout urciteho score aby email z meho smtp byl prijat. Mezi ne patri samozrejme reverzni zaznam, spravny MX, DKIM, ale treba i DNSsec apod. Dale je treba mit platny certifikat.. dneska uz hole SMTP temer nikdo neobslouzi..  Automaticky jsou zablokovany vsechny adresy, ktere spadaji do rozsahu internet provideru (ADSL, LTE apod..), je treba se z nich nechat 'vyndat'.. Jake jsou podminky se clovek dovi z chyboveho hlaseni SMTP - kde obcas byva odkaz. Nebo googlit.
Dalsi zabavou je graylist, ktery je treba umet take zvladnout.

Kdysi jsem to resil s O2 vlastni smtp na ADSL a byl to zazitek na knizku.. Dostat se k tem co se staraj o reverzni zaznamy je zabava.., ziskat pevnou IP atd.. to je teprve zacatek.

Rozhodne to neni jednoducha cinnosti a vyzaduje radu znalosti a je pro konkretni pripad. Ne jako obecne reseni.. to bychom se smichy pospamovali..

Osobne mi prijde jednodussi proste posilat email pres sluzbu jak to dela kazdy. Zalozit si gmail napr...

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #21 kdy: 06. 09. 2022, 22:40:06 »
  • Zařídil jsem si VPS a pevnou IP4 a IP6 adresu + doménu.
  • Naprogramoval jsem si SMTP klienta, který umí jen posílat (nefunguje jako proxy). Předtím jsem používal postfix myslím.
  • Do domény dodal SPF záznam v=spf1 ip4:x.x.x.x ip6:y::y/64 -all a DMARC záznam v=DMARC1; p=quarantine
  • Poslal jsem si zkušební emaily do mých emailových stránek na gmail, seznam a tak a zkontrolovat v hlavičkách, jestli je vše v pořádku.
  • Zkušebně jsem poslal emaily svým známým a nenápadně se poptal, jak to dopadlo. Pokud spadly do spamu, poprosil jsem je, aby emaily označili jako ne-spam.
Argument, že nemůžu vědět, jestli všechny mé maily došly, je samozřejmě validní, ale platí i pro jiné providery.
Funguju takto od roku 2015, zatím jsem nenarazil na problém, posílám cca 30 mailů denně, ale většinou těm stejným lidem.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #22 kdy: 07. 09. 2022, 11:44:48 »
To je pořád skoro jak přes kopírák. Někdo položí dotaz a v tu ránu se na něj vrhne smršť příspěvků…
Škoda, že příspěvky v tomhle fóru nejdou nějak lajkovat. Jak to moc nedělám, tenhle by ode mě lajk dostal. Protože je to přesně, jak píšete. Tazatel se na něco zeptal a místo toho dostal spoustu odpovědí na něco, na co se neptal. Samozřejmě včetně téhle mojí, protože nejde příspěvky prostě jen lajkovat :).

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #23 kdy: 07. 09. 2022, 12:38:02 »
  • Naprogramoval jsem si SMTP klienta, který umí jen posílat (nefunguje jako proxy). Předtím jsem používal postfix myslím.

Mohl bych se zeptat, jaký byl důvod opouštět Postfix? Ještě tam chybí třeba podepisování e-mailů technologií DKIM. A tu frontu e-mailů vlastně není vůbec těžké naprogramovat, když nad tím tak přemýšlím... :)

hknmtt

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #24 kdy: 07. 09. 2022, 13:07:54 »
Tazatel se na něco zeptal a místo toho dostal spoustu odpovědí na něco, na co se neptal.

Bohuzial to je dnes 100% internetu dnes.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #25 kdy: 07. 09. 2022, 15:19:00 »
Mohl bych se zeptat, jaký byl důvod opouštět Postfix? Ještě tam chybí třeba podepisování e-mailů technologií DKIM. A tu frontu e-mailů vlastně není vůbec těžké naprogramovat, když nad tím tak přemýšlím... :)
Asi mi přišlo lehčí si to napsat sám než donutit Postfix dělat to, co jsem chtěl. Ale to si každý musí vybrat podle sebe.

DKIM je příliš těžký na kódování  ;D Zkusil jsem to bez toho a funguje. Ale chápu, že se to asi hodí jen pro malého soukromníka.
U té fronty ten email prostě uložím a v exponenciálně se zvyšujících intervalech to zkouším znova. Zatím ve 100% případů se jednalo o greylisting, takže se ten mail odešle hned při první opakované iteraci.

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #26 kdy: 07. 09. 2022, 15:22:20 »
Škoda, že příspěvky v tomhle fóru nejdou nějak lajkovat. Jak to moc nedělám, tenhle by ode mě lajk dostal. Protože je to přesně, jak píšete. Tazatel se na něco zeptal a místo toho dostal spoustu odpovědí na něco, na co se neptal. Samozřejmě včetně téhle mojí, protože nejde příspěvky prostě jen lajkovat :).

Mno, tazatel se ptal Predpokladam ze podla domeny si ziskam MX zaznamy kam sa napojit a pri odoslani cez smtp protokol len spravne podpisat spravy s dkim/spf klucmi a to je asi vsetko? - tak kdyby mu měl někdo odpovědět na jeho otázku, odpověď by asi byla "mno, to je asi tak vsetko". Takhle se diskuse pěkně rozjela. ;-) Já si neumím představit, že bych před 20 lety někde otravoval v diskusi se základy, které se dají najít na netu třeba v RFC. Nebo o principu fungování elektronické pošty jsou popsány tuny stránek, možná bych našel na youtube i pár videí. Mám zase dojem, že je dneska strašně in někoho vodit za ručičku, protože si lidi neumí hledat informaci sami.

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #27 kdy: 07. 09. 2022, 17:41:52 »
Kdysi jsem to resil s O2 vlastni smtp na ADSL a byl to zazitek na knizku.. Dostat se k tem co se staraj o reverzni zaznamy je zabava.., ziskat pevnou IP atd.. to je teprve zacatek.

Jak dlouho to je? Miniaturní VPS stojí už dost let cca osmdesát korun za měsíc; přesvědčovat o tom O2 by byla vyloženě škoda času :D

Osobne mi prijde jednodussi proste posilat email pres sluzbu jak to dela kazdy. Zalozit si gmail napr...

Záleží, co od toho chcete. Každý fakt ne. On ne každý Google musí. Já mám MTA nakonfigurované léta a prakticky o něm nevím. Až na výjimky (psal jsem výše).

Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #28 kdy: 07. 09. 2022, 17:58:35 »
Mohl bych se zeptat, jaký byl důvod opouštět Postfix? Ještě tam chybí třeba podepisování e-mailů technologií DKIM. A tu frontu e-mailů vlastně není vůbec těžké naprogramovat, když nad tím tak přemýšlím... :)
Naprogramovat MTA není těžké. Naprogramovat MTA, který obstojí v reálném světě, je dost těžké. Třeba ta fronta - naprogramovat obecnou frontu není těžké. Jenže pak zjistíte, že v reálném světě musí být ta fronta naprogramovaná tak, abyste prošel skrz greylisty. Opakovaný pokus o odeslání nesmí přijít moc brzy, aby to nebylo vyhodnoceno jako spam, ale ani ne moc pozdě, aby si vás greylist ještě pamatoval. Je dobré další pokusy odesílat ze stejné IP adresy, protože některé greylisty si pokusy pamatují per IP adresa.

Mimochodem, už v tomhle je dost problémů:
Predpokladam ze podla domeny si ziskam MX zaznamy kam sa napojit
Jednak mají MX záznamy prioritu, kterou by se měl odesílatel řídit. Jednak platí, že když nemá doména MX záznam, ale má A záznam, doručuje se podle něj. Vstoupit do toho mohou i CNAME záznamy. Korektní MTA by měl umět posílat e-maily i na IP adresy (ve tvaru bob@[192.168.2.1]). Slušný MTA nebude e-maily posílat čistým SMTP, ale povýší spojení na TLS, takže bude např. ověřovat certifikát protistrany. A už se to začíná nabalovat.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako programovo odoslat email priamo bez SMTP hostingu?
« Odpověď #29 kdy: 07. 09. 2022, 21:53:05 »
... Třeba ta fronta - naprogramovat obecnou frontu není těžké. Jenže pak zjistíte, že v reálném světě musí být ta fronta naprogramovaná tak, abyste prošel skrz greylisty. Opakovaný pokus o odeslání nesmí přijít moc brzy, aby to nebylo vyhodnoceno jako spam, ale ani ne moc pozdě, aby si vás greylist ještě pamatoval. Je dobré další pokusy odesílat ze stejné IP adresy, protože některé greylisty si pokusy pamatují per IP adresa.

Tohle nedodrzuje ani Microsoft ani spousta dalsich velkych/cloudovych hracu. Nechces jim jit vytmavit realie soudobeho Internetu? :)

Je zbytecne brat do uvahy jakasi nepsana pravidla. Nejdulezitejsi je, aby si tvurce a spravce toho MTA cetl logy a podle toho prizpusobil sve chovani.


Ja treba odmitam vse co neprijde ze serveru jez je take MX pro danou domenu (az na explicitni vyjimky - zname cloudy a server pooly) -  protoze preferuji, kdyz existuje pro danou firmu/domenu emailova gateway, skrze kterou chodi posta obousmerne. Kdyz to takto ma 99% protistran, tak je to velice levny filtr na spam.

Bohuzel OP by mel u me pak smolika.. a vyzadovalo by to rucni zasah po stiznosti nekoho, ze se mu vraci permanent error, s velice vystiznym popisem proc ho ja odmitam.

Ale stacila mala zmena - nainstalovat ten odesilac na server, ktery jinak maily bezne prijima. A i kdyz se jedna o dva ruzne softy pod stejnou adresou.. pro me filtry to je nerozeznatelny.. a projde to.