Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poradte moderni Linux pro stary Pentium PRO server
« Odpověď #45 kdy: 05. 09. 2022, 08:38:26 »
Citace
Pisou, ze klasicka fast page ram tam nefunguje.
Z toho si beru, že pokud ne Fast Page, tak potřebuje EDO. Nebo snad PC100 SDRAM? (spíš ne) Pokud není tato informace, nebyl by namátkou kód RAM čipu? V té "plachtě s konfigurací RAM" čtu požadavek na CL=60ns nebo kratší (rychlejší CAS).

V dokumentaci ke 450GX ( https://steenl0.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/450gx-public.pdf ) pisou o 60ns pametich.
Mezi signaly nevidim clock, takze SDRAM lze vyloucit (synchronni pameti maji clock, a megahertze a latence v taktech).
Zustava tedy FPM a EDO.

Podle tabulky zde:
https://www.pchardwarelinks.com/chipsets_pentium.htm
by se melo jednat o FPM. Podpora EDO prisla az s pozdejsim 440FX pro P-II.

Protoze je tam SIMM deska, tak bych rekl ze to bude osazeno se 72pin DS SIMM FPM 5V pametma (dual sided).
Je to jedna ze dvou variant co se v tom form factoru vyrabela (fpm a edo).

Spis si bude potreba dat pozor na osazeni slotu - neumi to delat mixovane konfigurace, takze to lze osadit presne podle prilozeneho obrazku jako:
2xSIMM pro single channel
4xSIMM pro dual channel
8xSIMM pro quad channel
16xSIMM pro quad channel, dvojnasobna kapacita

Nic mezitim nebude fungovat. Jestli to blbne, mozna bude vadna nektera pamet.

Jak koukam na ten obrazek, tak je usmevna ta skryta reklamstina:
Higher, Higher, Highest performance (pro single/dual/quad channel) :-)
Proste zadne low/medium se nesmi rict o takovem systemu.


Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #46 kdy: 05. 09. 2022, 08:54:39 »
Ježíš, to je konečně krásný vlákno! (To o Z15 taky). Keep posting ! :-)
Se SCSI jsem pracoval hodně, zkusím se podívat na firmě, jestli se tam něco neválí, co bys mohl použít. Ale spíš ne.

Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #47 kdy: 05. 09. 2022, 11:29:43 »
@RDa já to věděl - že Vás vyprovokuju k přednášce. Děkuji za analýzu :-D

esenc

Re:Poradte moderni Linux pro stary Pentium PRO server
« Odpověď #48 kdy: 05. 09. 2022, 16:43:47 »
Pokud máte PCI sběrnici, možná se radši porozhlédněte po nějakých SATA řadičích do PCI (tušímže SAS do PCI se snad ani nedělal). Bohužel klasika se čtyřkanálem Silicon Image se už asi bude shánět těžko.

Neviem, či je to ešte aktuálne, ale mám tento radič a v linuxe a FreeBSD (FreeNAS) som mal problém so SATA SSD diskom, konkrétne Patriot SSD Burst. Ja som ho chcel použiť ako boot a zrejme v tom bol problém. Nakoniec som dal 2,5" notebookový disk. Treba sa uistiť, či takáto kombinácia je možná.

Re:Poradte moderni Linux pro stary Pentium PRO server
« Odpověď #49 kdy: 05. 09. 2022, 21:41:58 »
Pokud máte PCI sběrnici, možná se radši porozhlédněte po nějakých SATA řadičích do PCI (tušímže SAS do PCI se snad ani nedělal). Bohužel klasika se čtyřkanálem Silicon Image se už asi bude shánět těžko.

Neviem, či je to ešte aktuálne, ale mám tento radič a v linuxe a FreeBSD (FreeNAS) som mal problém so SATA SSD diskom, konkrétne Patriot SSD Burst. Ja som ho chcel použiť ako boot a zrejme v tom bol problém. Nakoniec som dal 2,5" notebookový disk. Treba sa uistiť, či takáto kombinácia je možná.

Děkuji za referenci :-) To co jste popsal, řadím osobně do kategorie "vzájemná nekompatibilita výrobců ve druhé lize". Všichni výrobci SATA disků a flašek testují především proti "referenční implementaci" SATA HBA, což jsou řadiče v čipsetech Intel. A i tak jsem zaznamenal případy, kdy disk fungoval proti aktuálním Intelům, ale zlobil se staršími generacemi čipsetů Intel. Podobně výrobci SATA HBA čipů zřejmě testují proti obvyklým target-mode čipům: LSI, snad Marvell, Qlogic, Broadcom, co já vím kdo další ještě tyhle věci páchá. Nebo spíš, proti stávajícím diskům pár velkých výrobců. A řadiče (křemík) pro SSD dělá z větší části "oddělená parta" = jiné firmy, než které vyrábí/vyráběly křemík pro točivé disky.

Nebo může firmware disku déle bootovat a nestihne tak odpovědět na Inquiry od BIOSu při POSTu - přitom OS ho při svém startu už na řadiči najde. Toto je spíš záležitost firmwaru disku, než křemíku použitých řadičů.

Ohledně značky Patriot se nechci vyjadřovat, protože ji prakticky neznám.


Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #50 kdy: 06. 09. 2022, 10:07:10 »
Doporucil uz Vam nekdo konzervativni linuxovou distribuci Slackware? Ta by byla stylova.
viz. http://www.slackware.com

Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #51 kdy: 06. 09. 2022, 10:37:32 »
Slackware by se k takovému stroji opravdu skvěle hodil :-).

Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #52 kdy: 06. 09. 2022, 22:11:56 »
Diky za rozbor ohledne pameti, mel jsem poslat tento link, kde jsou vsechny informace:
https://web.archive.org/web/20010423021407fw_/http://www.vanvleet.net/alrbase.html

Vlevo v menu je zalozka SIMM board. Tam je uvedeno, ze to bere 36-bit paritni SIMM moduly a musi byt 60ns. Pry staci dat 60ns pouze do prvnich slotu a v ostatnich slotech, pokud jsou 70ns, tak se asi pretaktuji :-D ...dale pisou, ze FPM moduly tam nejedou. Paritni SIMM, co jsem se docetl, byly zejmena pro Macintosh.

PS: Dobry trik jak vyrobit levne 30-pin SIMM, ktere prodavaji predrazene. Koupit 72-pin SIMM, odpajet z PCB pametove cipy, pripajet na nove vyrobenou PCB pro 30-pin SIMM. Vyrabel to i nekdo u nas, na foru oldcomp.cz, koupil jsem asi 20ks.

Kazdopadne jsem sehnal od meho prodavajiciho ze Slovenska kontakt, od koho to kupoval tehdy v USA, a dnes mi psal e-mail, ze ma i ten DIMM board za 95 USD. Takze do toho jdu a nacpu tam ty 4 GB DIMM ECC.

Tento vikend v Praze je nejaka seslost. Beru tam dva 486 notebooky. Prave jsem objednal laplink kabel a zkusim F-29 Retaliator nebo neco ve dvou :-)
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=92&t=11047



Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #53 kdy: 06. 09. 2022, 22:16:50 »
Jinak se najdou lide, kteri tvrdi, ze pokud vse v PC neni dobove, tak uz to neni retro. Treba jedna fama byla, ze CD-ROM neni pro 386, protoze az od 486 se bralo, ze to je multimedialni PC. Ale nasel jsem krabicovy software, kde jsou pozadavky: Win95, 386DX a CD-Rom.

U nas to samozrejme bylo jinak, protoze jsme byli chudi. Proto si to ted i uzivam.

A dalsi vec ohledne te hyper korektnosti: Tim, ze spousta ceskych rodin nemela na moderni zapadni nejnovejsi pocitace, tak u nas dobova technika vypadala jinak. Byl vzdy nejaky zaklad - deska a procesor - a prvne se upgradovaly komponenty kolem. Takze v dobe, kdy vsichni mohli mit klidne Pentium II nebo Pentium III, ja mel stale Pentium I - 166MHz MMX, ale mel jsem to treba v big toweru se SCSI disky, ZIP diskem, modemem a komponenty jako CD mechanika byly uz novejsi a rychlejsi. Proto se to neda brat uplne doslova, protoze to, co bylo dobove dle marketingoveho katalogu neodpovidalo tomu, co bylo dobove pro typickou nizsi stredni tridu neboli ctyrclennou domacnost v najemnim byte.

Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #54 kdy: 06. 09. 2022, 22:25:15 »
Takze jsem sehnal treba hybridni desku, ktera umi 386DX i 486DX procesor a ma dokonce VLB! Pameti jsou 30-pin SIMM a lze tam narvat az 64MB RAM. Jedna se o OPTI cipset z pomezni doby mezi prechodem na 486DX. Musim to jeste vycistit od zkorodovane baterie a narvu tam max. ramku pro Windows 95. Ten mi na 386DX nyni bezi svizne, ale nesmim instalovat OSR2, kde je novy Internet Explorer a pak to i Pruzkumnik brzdi.

Sehnal jsem specialni radic na 4 disketove mechaniky. Mam tam 5.25'' i 3.5'' floppy a navic k tomu GOTEK ctecku s USB. Dale CD-ROM a ZIP mechaniku 750MB (ty jsem u nas ani nevidel). Misto pevneho disku je tam SD karta, takze radic ma optimalni vykon a nebrzdi ho nejaky dobovy disk s vadnymi sektory. Mym cilem je vyuzit cipset a procesor na maximum a ukazat, ze i takovy pocitac lze pouzivat k mnoha ucelum. Nejen T602 a M602 :-)

A nasli se i lidi, co rikali, ze takova deska neexistuje. Takze zde je foto: 386DX deska s VLB, kde lze narvat 64MB Ram:

Cipset: Opti-495SLC

Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #55 kdy: 07. 09. 2022, 15:06:32 »
Což mi připomnělo, že jsem měl kolem roku 2000 jako retro desktop 486DX2/66 (nebo /50?) ve skříni minitower se serverovou deskou co měla EISA sběrnici, a v té EISA byl minimálně SCSI řadič a síťovka. Už nevím, co to mělo za grafiku, a jestli to mělo taky třeba VLB nebo PCI... Disk byl dost hlučný SCSI, tuším dokonce dvojnásobné výšky ve 3.5".

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #56 kdy: 08. 09. 2022, 00:10:31 »
Tento vikend v Praze je nejaka seslost. Beru tam dva 486 notebooky. Prave jsem objednal laplink kabel a zkusim F-29 Retaliator nebo neco ve dvou :-)
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=92&t=11047

Jejda, F-29 Retaliator jsme naposledy hráli na dvou Atari ST propojené třemi dráty s "trubičkami" na koncích, protože ten sériový konektor na ST se fakt nedal sehnat :-)

mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #57 kdy: 08. 09. 2022, 10:00:24 »
Kurnik ake paradne vlakno, diky @OP :) aj som si zaspominal (zacinal som na Pentiu 75Mhz, 16MB RAM, 850MB HDD, zvuk SB32 8MB RAM - mal som na zvukovke prave tie 30pin SIMM moduly), aj som sa naucil nejake nove veci z liniek okolo.

Citace
Nedavno dokonce predelali VCRedist (C++ runtime) - zamerne smazali spoustu souboru a DLL knihoven z C++ 2015 runtime! Takze na Win XP se to nainstaluje, ale hazi to nejaky error. Dlouho jsem nevedel, az jsem nainstaloval to same C++ 2015 runtime, ale z Archive.org, kde se jeste svet nezblaznil.

Videl som kdesi na nete (link uz nedohladam teraz) ze tymto sposobom "riesili" nejake chyby/CVE na starsie libky - sam nechapem, ci uz nemaju k nim zdrojaky alebo tam nevidia business case, ale holt korporat asi vyhodnotil, ze ich za to nikto nebude zalovat.

Re:Poraďte moderní Linux pro starý server Pentium Pro
« Odpověď #58 kdy: 08. 09. 2022, 11:58:54 »
Tento vikend v Praze je nejaka seslost. Beru tam dva 486 notebooky. Prave jsem objednal laplink kabel a zkusim F-29 Retaliator nebo neco ve dvou :-)
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=92&t=11047

Jejda, F-29 Retaliator jsme naposledy hráli na dvou Atari ST propojené třemi dráty s "trubičkami" na koncích, protože ten sériový konektor na ST se fakt nedal sehnat :-)

Jakožto kulacký synek jsem měl ve své první i386DX40 taky SB16. Součástí byl joyport, a měl jsem tehdy tuším nějaký základní Genius analogový joystick. Mám pocit, že stíhačkový retaliator mě úplně nechytil, ale konkrétně si pamatuju na LHX Attack Chopper (= vrtulník, podobně primitivně vektorový jako Retaliator), který se tím joystickem ovládal úplně parádně - žádná pozdější hra už mi na spojitý joystick tak pěkně nereagovala.

Tuším se ve dvou po sériovém nullmodem kabelu dali hrát taky Settlers / Serf City.
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 12:02:22 od František Ryšánek »