Re: virtualni joystick a drivery pro Windows: *respect* :-)
Ohledně MPS: jenom dodám, že Linux nemusíte nijak explicitně přesvědčovat. Nenajde ACPI, tak automaticky zkusí MPS API.
První kdo vyhodil podporu i386 bylo tuším Ubuntu, následováno Fedorou (jak dlouho držel podporu i686 konzervativní RHEL si nepamatuju). Možná kecám. Každopádně Debian je asi poslední, kdo ještě drží "i386" (spíš i686). A je mi otázkou, nakolik je ten 32b build dodnes otestovaný.
Pokud znáte RedHat, a potkal jste ve škole cosi jako Debian/Ubuntu (zmiňujete apt-get), tak se čistého Debianu nebojte. Zrovna Vy to dáte na bázi přirozené inteligence. Pokud ne, tak se nestyďte zeptat. Vždyť už nás znáte - my Vám to tu pěkně rozebereme ;-)
Pokud ponechám legrácky stranou, tak Debian dává při instalaci dost na výběr, ale zároveň hodně vede za ruku. Konkrétně zmíním, že máte na vybranou instalovat přímo z instalátoru jenom "base system" a skončit, nebo si rovnou vyberete konkrétní desktop (a nainstaluje se i nějaký balast do začátku). Ale chcete-li být střídmý, můžete taky začít s "base system" a pak třeba jenom ručně přihodit xfce, a jako závislost se dotáhnou kompletní minimální Xwindows.
Paralelní SCSI bylo na svou dobu mocná a výkonná technologie, pokud fungovalo. Ale je to paralelní sběrnice, je tam spousta kontaktů v konektorech i mezi konektorem a kabely. Je to náchylné na vakly, s postupujícím věkem čím dál víc. Možná hůř jsou na tom s vakly modernější generace: U160 a U320. Na boardu z roku 1996 si nejsem jistý, co máte integrováno za řadič: trochu pochybuju, že to má diferenciální budiče. Protože starší pomalejší varianty byly single-ended. Diferenciální je až Ultra2 SCSI (první Ultra bylo ještě singe-ended). Pokud koupíte klec se šuplíky, tak jednak musí podporovat odpovídající pinout a ostatně taky elektrické úrovně (single-ended vs. diferenciální) a šířku (narrow/wide), jednak si dejte bacha, ať dostanete taky terminátor (nebo ať ho má backplane v kleci onboard). Osobně jsem zažil SCSI kdysi v minulém tisíciletí ve skupenství narrow fast (nějaký skener) a pak až po roce 2002 už v podobě Ultra2 Wide až po U320. Dokud byly po kapsách nějaké náhradní díly, tak se dalo prohazovat A-B a porovnávat, když člověk hledal vakl. Pokud máte jednu sestavu, a ta je nějakým způsobem nahnilá, tak s ní bez known-good náhradních dílů nepohnete :-(
Můj oblíbený kastlík SCA SCSI býval
SuperMicro M35S - novější generace zvládaly U320 = diferenciální, wide, pro SCA disky (= nepasují disky s konektorem HD68). Zvenčí má standardní rozměry do 3x 5.25" pozice. Jenom kdybyste na něj někde narazil. SuperMicro mělo SCSI kastle i pro jiné/hezčí/sudé počty disků, ale ty byly tuším integrované do jejich 19" šasi a nepasovaly do 5.25" šachet.
Pokud máte PCI sběrnici, možná se radši porozhlédněte po nějakých SATA řadičích do PCI (tušímže SAS do PCI se snad ani nedělal). Bohužel
klasika se čtyřkanálem Silicon Image se už asi bude shánět těžko. Teda těžko: přímo z Číny samozřejmě dodnes k mání. Nebo nějaká Areca 11x0 series někde v bazaru by se možná taky našla. Kastlíky SAS kompatibilní se SATA disky a kabely se dají běžně koupit, je to aktuální technologie - třeba SuperMicro M35T nebo hafec modelů od značky Chieftec.