Výběr domácího NAS

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #15 kdy: 15. 09. 2022, 16:06:56 »
Ahoj ve spolek. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výběru/sestavení NASu. Touto problematikou jsem de facto nepolíben. Rozmýšlím se mezi nějakým Synology, nebo řešením postaveném na RPi (skříň Argon EON). Na RPi bych provozoval NextCloud a data z něj pravidelně zálohoval na jiný server. Máte někdo s tím Argonem reálně zkušenosti? Bude to primárně pro ženskou, která si na NAS bude odkládat fotky.

Děkuji za vaše postřehy

Ja mam nextcloud na Odroid HC-2 s distribuci NextCloudPi, jednim 3.5 palcovym diskem a funguje to dobre. Mam to vicemene jen na zalohovani fotek z mobilu a notebooku.

Synology/qnap je samozrejme jina trida zarizeni.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #16 kdy: 16. 09. 2022, 10:00:46 »
Pokud to bude na domácí žvýkání (záloha fotek, domácí videa, filmy, seriály...) stačí obyč Synology (já mám jen jednodiskovou 118ku) - jen bych se vyhnul těm bílým "J" modelům... to je úplný low cost...

Pokud plánuješ něco lehce náročnějšího tak jdi do +kových modelů, které jsou postaveny na Atom procesorech, jde v nich rozšířit RAM, zpravidla mají dvě síťové karty (lze mít dvě různé sítě, zvýšit propustnost a snad i lze použít jako firewall - vstup/výstup), a mají docker virtualizaci (na PiHole či Unify server by to mělo stačit)...

Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #17 kdy: 18. 09. 2022, 13:05:05 »
Docela bych nezavrhoval pokukovani po 2.5 GBe, nebo možnosti připojit to přes wifi 6. Ono ted mluvíš jen o fotkách, ale při plánované životnosti se pak dostaneš na přehrávání 4K po síti a podobně. A tam už to bude znát. Ted mám doma odroid hc2 s Omv a už na limity sítě narazím (viz třeba chytrá TV stara 3 roky ma 100Mb síťovou kartu - ale naštěstí ma wifi 5 a router s 6 wifi je přímo pod ní). A co se týká třeba  rychlosti kopírování mezi počítači, tam je furt co zlepšovat

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #18 kdy: 18. 09. 2022, 14:08:22 »
Zrovna 2,5GB nevidím jako must have záležitost...
A) Plusková Synology mají dvojici gbit siťovek, která lze zapojit pro zvýšení propustnosti (takže pokud to dovoluje switch - např. TP link to umí)) a je v základu vlastně 2gbit
B) Televize mívá 100mbit, tam je to víc než dostatečné i Bluray ripy jsou 10 mbit, případn 40 mbit a u opravdu vysokých bitratu... takže tam víc jak gbit opravdu nemá smysl
C) Stejně disky dávají kolem 150-220 MB/s stejně jako ty NASy což je tak 1-1,5 gbit max...
D) Stejně na gbitu stáhnu(nahraju) kolem 7GB za minutu... upřímně dělám to tak dvakrát za rok... a netahám o moc víc (po záloze z dovolené)

Nevidím moc smysl mít víc... resp. to na tom budovat, když všechny komponenty jsou značně drahé... (hlavně switche...)

Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #19 kdy: 20. 09. 2022, 20:24:32 »
Řešení je si dát pozor , aby se vám žádný event sourcing nepřihodil


Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #20 kdy: 21. 09. 2022, 13:27:43 »
2,5Gbit urcite neni must-have, ale nice-to-have. Ale spousta zarizeni uz dnes s 2,5Gbit je a rozhodne nejsou nejak zasadne drazsi (pokud porovnavam nove, 1Gbit switche z druhe ruky jsou levnejsi, zvlast ty managed), na to, ze poskytuji 2,5x vyssi maximalni rychlost.

Bacha na teaming portu, on sic teoreticky udela 2x 1Gbit = 2Gbit, ale nefunguje to tak, ze bych z jednoho zarizeni mohl tahat z NASu 2Gbit. Teaming dosahne 2Gbit jen v pripade, ze taham data z NAS na vicero zarizenich. Proste pro jedno zarizeni jsem porad limitovan propustnosti jednoho portu -> 1Gbit.
Ale nemam vyhrad proti tomu, kdyz nekdo rekne, ze je pro jeho domaci pouziti 1Gbit. Me by to bylo ale lito se omezovat, kdyz prave NASky i s tocivymi disky jsou schopny dat okolo tech 200MB/s a ja budu omezen 1Gbit na nejakych 118MB/s. Nedeje se to casto, ale obcas stahuji, ukladam vetsi soubory (typicky archivy) nebo zalohuji a je fajn, kdyz se mi to stahne o neco rychleji.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #21 kdy: 21. 09. 2022, 15:21:39 »
Ano, vždy je vyšší rychlost plus ale jak říkáš... 2x za rok stahuji cca 20GB a jestli to bude za 3 minuty nebo 1,5... mě tak netíží
stejnak to budu limitovat nejspíš diskem, nebo kompem :)
půjdu si udělat kafe, tak buď to bude během mletí nebo při cestě z kuchyně zpět již s kafem :)

Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #22 kdy: 22. 09. 2022, 08:51:18 »
2,5Gbit urcite neni must-have, ale nice-to-have.
Nice-to-have je 10Gbit. Dávno všude měl být 2,5Gbit.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #23 kdy: 22. 09. 2022, 09:19:13 »
10gbit naráží na všech koncích infrastruktury jak provozní náročností, tak náročností na všechny prvky v síti a nakonec i v koncových zařízení...
Reálně jsi se SATA disky schopen sotva saturovat 2,5gbit... o nutnosti switche a koncových zařízení ani nemluvě...

Ymzk

Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #24 kdy: 22. 09. 2022, 09:54:40 »
Chcel by som sa opytat pokial niekto vie odpoved, ako je to s sifrovanim diskov? Nedavno som sa niekde docital ze Synology to nepodporuje. Iba sifrovanie na urovni folderu a qnap to podporuje asi na celom disku. Pride mi docela zvratena predstava tomu verit na 100 percent ked to nieje zasifrovane doma.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #25 kdy: 22. 09. 2022, 10:10:28 »
10gbit naráží na všech koncích infrastruktury jak provozní náročností, tak náročností na všechny prvky v síti a nakonec i v koncových zařízení...
Reálně jsi se SATA disky schopen sotva saturovat 2,5gbit... o nutnosti switche a koncových zařízení ani nemluvě...

Zalezi od poctu tech SATA disku, a zda pak mas nejakou SSD cache, coz moderni nasky maj.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #26 kdy: 22. 09. 2022, 10:35:39 »
Chcel by som sa opytat pokial niekto vie odpoved, ako je to s sifrovanim diskov? Nedavno som sa niekde docital ze Synology to nepodporuje. Iba sifrovanie na urovni folderu a qnap to podporuje asi na celom disku. Pride mi docela zvratena predstava tomu verit na 100 percent ked to nieje zasifrovane doma.

Zrovna šifrování bych se naopak obával, že data z disku v případě poruchy nedostaneš... (stejně tam mám fotky, domácí videa atd... - případně filmotéku tzn pro záškodníky nezajímavá data)...

Ohledně rychlosti
Ano, doma předpokládám že víc jak 2 SATA disky mít nebudu + SSD cache mi při čtení moc pomáhat nebude...


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #27 kdy: 22. 09. 2022, 12:54:55 »
Zrovna šifrování bych se naopak obával, že data z disku v případě poruchy nedostaneš... (stejně tam mám fotky, domácí videa atd... - případně filmotéku tzn pro záškodníky nezajímavá data)...

Ohledně rychlosti
Ano, doma předpokládám že víc jak 2 SATA disky mít nebudu + SSD cache mi při čtení moc pomáhat nebude...

Teda já fakt nechci, aby si někdo prohlížel nebo dokonce sdílel moje fotky a domácí videa. Zároveň nepočítám s tím, že obnovím data, pokud se tomu HW něco stane. Prostě zálohuju.

SSD cache je super, pokud je writeback. Pak si člověk neodstřelí IO jen tím, že tam kopíruje pár fotek, ale ty disky jsou schopné dělat i něco jiného. I u čtení je dobrá, jen těch případů, kdy to pomůže, je méně.

Ymzk

Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #28 kdy: 22. 09. 2022, 14:41:04 »
Chcel by som sa opytat pokial niekto vie odpoved, ako je to s sifrovanim diskov? Nedavno som sa niekde docital ze Synology to nepodporuje. Iba sifrovanie na urovni folderu a qnap to podporuje asi na celom disku. Pride mi docela zvratena predstava tomu verit na 100 percent ked to nieje zasifrovane doma.

Zrovna šifrování bych se naopak obával, že data z disku v případě poruchy nedostaneš... (stejně tam mám fotky, domácí videa atd... - případně filmotéku tzn pro záškodníky nezajímavá data)...

Ohledně rychlosti
Ano, doma předpokládám že víc jak 2 SATA disky mít nebudu + SSD cache mi při čtení moc pomáhat nebude...

No ja tomu rozumiem ze to je komplikovanejsie. Ale to nevadi. Tie data treba zalohovat samozrejme este na Amazon Glacier a podobne. Ale ta moznost ze to ani u Synology nieje mozne urobit je docela neocakavana. Ked si zoberiem zeby ma vykradli a ukradli NASko, tak by ma to dost nepotesilo.

Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #29 kdy: 23. 09. 2022, 09:46:42 »
V domácím nasazení tě většinou zajímá spíš abys o data nepřišel a šlo je snáz obnovit po poruše, než že ti někdo NAS ukradne a bude se obtěžovat přemontováním disků do PC, aby se podíval na tvoje fotky. Jinými slovy, ten, kdo o tvá data v jejich čitelné podobě stojí, jsi v první řadě ty sám, a informační bezpečnost je snazší a levnější řešit na úrovni zabezpečení sítě. Řešit to na úrovni šifrování fyzických disků domácího úložiště je finančně neefektivní a pokud jsou tvoje data TAK důležitá, je tahle položka v pořadí až poslední, a spíš než šifrování na úrovni disků bych řešil fyzické zabezpečení objektu nebo umístění úložiště jinde než doma plus off-site zálohu.