Výběr domácího NAS

Výběr domácího NAS
« kdy: 02. 09. 2022, 14:35:07 »
Ahoj ve spolek. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výběru/sestavení NASu. Touto problematikou jsem de facto nepolíben. Rozmýšlím se mezi nějakým Synology, nebo řešením postaveném na RPi (skříň Argon EON). Na RPi bych provozoval NextCloud a data z něj pravidelně zálohoval na jiný server. Máte někdo s tím Argonem reálně zkušenosti? Bude to primárně pro ženskou, která si na NAS bude odkládat fotky.

Děkuji za vaše postřehy
« Poslední změna: 05. 09. 2022, 08:41:22 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí NAS
« Odpověď #1 kdy: 02. 09. 2022, 14:47:01 »
Bude snazsi jit do Synology, pokud tvoje role v cele veci je "nastaveni".

Do vlastniho reseni bych sel, kdyby to bylo pro me vlastni ucely.. ne pro ciziho.
Protoze ta administrace a updaty te chte nechte dozenou.. a ta zenska taky nebude krasna naveky ,)

Re:Domácí NAS
« Odpověď #2 kdy: 02. 09. 2022, 14:55:00 »
Ahoj ve spolek. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výběru/sestavení NASu. Touto problematikou jsem de facto nepolíben. Rozmýšlím se mezi nějakým Synology, nebo řešením postaveném na RPi (skříň Argon EON). Na RPi bych provozoval NextCloud a data z něj pravidelně zálohoval na jiný server. Máte někdo s tím Argonem reálně zkušenosti? Bude to primárně pro ženskou, která si na NAS bude odkládat fotky.

Děkuji za vaše postřehy
Pokud to není tvůj koníček a je to pro "ženskou" na fotky, tak hotové řešení. V případě,že máš dostatek finačních prostředků, tak bych volil něco s BTRFS nebo ZFS kvůli silent corruption, což nabízejí QNAP a Synology

Re:Domácí NAS
« Odpověď #3 kdy: 02. 09. 2022, 14:55:31 »
Přesně tak, jak je to pro někoho dalšího (a ještě BFU), tak jedině hotové řešení, tj. tovární NAS. A pokud má sloužit k záloze fotek - předpokládám z mobilu - pak ideálně automaticky, např. u Androidu aplikací FolderSync, která pracuje přes FTP/SFTP.

Re:Domácí NAS
« Odpověď #4 kdy: 02. 09. 2022, 14:57:09 »
Dost jsem o tom přemýšlel a mám zkušenosti s oběma a každé má něco pro a proti. (srovnám NAS a rpi+USB-SATA resp  rpi +  sdílená složka na sd kartě :) )

taky je dobré vědět jako chceš redudanci, počet disků (nyní a výhledově).

Na hotovém boxu se mi líbí case, jeden konektor, žádné externí boxy a převodníky.
Nedá se říct, že QNAP a Synology by byly bezchybné, neběží tam plný linux, v rozhraní jsou chyby, občas se podivně polozaseknou. Když zjistíš, že u nějaké feaury bys potřeboval něco trošku jinak(přestože jde třeba o jednoduchý požadavek jako oddělit logicky funkce na 2 porty) ale s velkým bezpečnostní dopadem,  těžko to uděláš a když ano třeba zjistíš že při restartu se to vrátilo do původního stavu
K zvážení jsou cloudovací služby jako dyndns, reverzní tunel pro chudáky s NATem, vzdálené připojení. I jako hrozba, potenciální problém. Zvaž izolovat od internetu (a nebo přepojit na VPN nebo forwardovat jen něco)

Dokážu si rpi(nebo custom board) zmanagovat, že mi tam poběží vše a podle svých představ. Nedokážu si představit, že by tohle ne-ajťák si doma zbastlil. Přečít vergilia si může i skladník...

Taky mě štve, že NAS si musí disk inicializovat podle svého formátu, zřejmě bude fungovat přehození v rámci značky, ale jsou situace, kdy normáními nástroji (třeba po vyhoření desky) nejsi schopen přimountovat jednotku (konkrétně LVM dynamické alokované svazky , u běžného oddílu není problém) kvůli tomu "modifikovanému" linuxu(resp drivery LVM)  kvůli extra funkcncím těmi výrobci
« Poslední změna: 02. 09. 2022, 14:59:31 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »


Re:Domácí NAS
« Odpověď #5 kdy: 02. 09. 2022, 15:07:44 »
Třeba u Zyxelu není problém přehodit HDD z jednoho modelu do druhého a data se pak přečtou. Ale je to trochu opruz, člověk musí mít těch NAS víc, aby to mohl takto v případě nouze vyřešit.

Re:Domácí NAS
« Odpověď #6 kdy: 03. 09. 2022, 07:31:37 »
Díky za odpovědi!

@RDa: když to budu mít doma, určitě to nějakým způsobem budu využívat taky. Jinak updaty úplný problém nebudou, protože doma mi běží x dalších serverů s různými aplikacemi, které musím taky aktualizovat. Jinak ta ženská bude krásná na věky, nebo minimálně do té doby, dokud to bude matka mých dětí 8)

Liquids: právě, že to můj koníček je. Vlastně už NAS na RPi provozuji, ale zatím hodně provizorně. K HA jsem nainstaloval NextCloud, ale zatím jen na 250 GB SSD. Takže místo už došlo a já teď řeším, jak to nahradit.

Adolf.Shitler.2: pro BFU to je, ale s tou BFU obývám jednu domácnost (pro někoho "cizícho" bych nad touhle otázkou vůbec nepřemýšlel a vzal hotové řešení). Ukládat se tam budou fotky z digitální zrcadlovky, takže žádná aplikace není potřeba.

Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚: bezpečnost problém nebude. Doma bude mít NASka svojí vlastní VLAN bez možnosti přístupu z venku (respektive budu muset pořešit přístup v případě, že se někomu nasdílí odkaz pro stažení nějakých fotek). Jinak pokud se bude muset na NAS přistoupit z venku, jinak než pes VPN to nepůjde.

Jinak aktuálně mám RPi v Argon One M.2 v2 a s boxem jako takovým jsem nadmíru spokojen. Proto když jsem viděl tenhle case, začal jsem nad jeho pořízením vážně přemýšlet. Ve finále nebude ani nějak moc vadit, že jsou vlastně disky připojeny přes USB. Co jsem četl, tak není problém se dostat s přenosovou rychlostí ~150 MBps.
« Poslední změna: 03. 09. 2022, 07:39:24 od tomasCZE »

Re:Domácí NAS
« Odpověď #7 kdy: 03. 09. 2022, 07:55:37 »
Liquids: právě, že to můj koníček je. Vlastně už NAS na RPi provozuji, ale zatím hodně provizorně. K HA jsem nainstaloval NextCloud, ale zatím jen na 250 GB SSD. Takže místo už došlo a já teď řeším, jak to nahradit.

Adolf.Shitler.2: pro BFU to je, ale s tou BFU obývám jednu domácnost (pro někoho "cizícho" bych nad touhle otázkou vůbec nepřemýšlel a vzal hotové řešení). Ukládat se tam budou fotky z digitální zrcadlovky, takže žádná aplikace není potřeba.

Samozřejmě, pokud bastlení posílí vaši pozici alfa samce v domácnosti, tak to není špatná volba. Doporučil bych zde TrueNAS.

Jinak na takové obyčejné domácí použití dlouhodobě přemýšlím nad 2 ks NVMe v RAID1 (karta do PCIE) a strčit to do něčeho s ECC RAM. Slušné desky vyrábí ASUS nebo GIGABYTE (bavím se o neconsumer řadách), nemusí to být hned Supermicro.

Jenom bych vás rád upozornil ohledně bastlení, že ztrátou dat můžete taky velmi rychle ztratit svou pozici alfy.... ;D


Re:Domácí NAS
« Odpověď #8 kdy: 03. 09. 2022, 09:57:19 »
NAS má význam hlavně v případě, kdy k obsahu přistupuje víc uživatelů z různých míst (resp. víc uživatelů z různých míst do NAS ten obsah posílá). Na zálohu fotek z domácí zrcadlovky bych si strčil do PC dva HDD v RAID1 a fotky ukládal tam, plus případně nějaká další záloha v cloudu nebo třeba přes externí HDD připojený k routeru nebo k jinému PC.

Re:Domácí NAS
« Odpověď #9 kdy: 03. 09. 2022, 10:03:37 »
Jop, tohle řešení by bylo taky super, ale... momentálně se peníze hodí jinde. Do budoucna bych si ale něco podobného představoval (přemigrovat tam mailserver, HA, NAS a další volovinky).

Jinak data budou samozřejmě pravidelně zálohavána do jiné geolokace, byť v rámci městečka.

Re:Domácí NAS
« Odpověď #10 kdy: 03. 09. 2022, 11:13:58 »
NAS = provoz 24/7 takže bych doporučil "servrový HW". Zajímavá hotová HW řešení pokud nechci QNAP/Synology je např. HP Microserver aktuálně mají Gen 10, v rámci rodiny provozuji 1x Gen7 + 2x Gen 8. Data replikuji přes snapshoty do druhé lokality. OS TrueNAS (základní edice zdarma), File system ZFS, RAM 16GB ECC, disky WD Red (verze CMR) v mirroru (3TB a 6TB).
HP Microserver se dá sehnat i použitý za rozumný peníze, do Gen7 bych už dnes nešel to je moc staré ale Gen8 proč ne.

Proč jen RAID1 - abych mohl vzít jeden disk a kdekoliv připojit a vytáhnout data
Proč ECC - už mi párkrát paměť v normálním PC vypekla, PC bylo nestabilní - vadný modul, ECC by tento problém mělo eliminovat.
Proč ZFS - snapshoty a kontrola integrity dat na úrovni FS

TrueNAS - zde
Nějaké info ke Gen7 - zde
Nějaké info ke Gen8 - zde
homeservershow.com forum -  zde
Starší diskuze k podobnému tématu na rootu - zde

Re:Domácí NAS
« Odpověď #11 kdy: 03. 09. 2022, 12:07:16 »
Pro odkládání fotek naprosto dostačující bude odroid hc2 (z druhé ruky) nebo odroid hc4.
Gréta je nejlepší.

Re:Domácí NAS
« Odpověď #12 kdy: 03. 09. 2022, 12:09:03 »
No jo, jenže tady se bavíme o takovém tom domácím žvýkání. Do produkce by to bylo samozřejmě něco jiného.

Doma mi běží 2 - 3 roky HP 260 G3 (Proxmox a v něm několik virtuálů - Zabbix, Nginx, MailCow, ...)
Cca 20 měsíců HA na RPi 4

Ani o jednom po stránce HW nevím. Za mě se v tomto případě ušetřit peníze za HW vyplatí. Disky budu samozřejmě brát určené na provoz 24/7 (a pravděpodobně to budou ty WD Red).

Re:Domácí NAS
« Odpověď #13 kdy: 03. 09. 2022, 15:08:41 »
No jo, jenže tady se bavíme o takovém tom domácím žvýkání. Do produkce by to bylo samozřejmě něco jiného.

Doma mi běží 2 - 3 roky HP 260 G3 (Proxmox a v něm několik virtuálů - Zabbix, Nginx, MailCow, ...)
Cca 20 měsíců HA na RPi 4

Ani o jednom po stránce HW nevím. Za mě se v tomto případě ušetřit peníze za HW vyplatí. Disky budu samozřejmě brát určené na provoz 24/7 (a pravděpodobně to budou ty WD Red).

Co je domácí žvýkání, tím myslíš domácí produktivní provoz? Tj. pokud za rozumnou cenu lze pořídit kvalitní HW určený pro 24/7 provoz proč to neudělat? Říkáš, že provozuješ virtuály, TrueNAS je postaven na FreeBSD a virtualizaci také podporuje, tak co udělat NAS s virtuály. Taky sem zezačátku (před 8 lety) uvažoval o tom, že vezmu starší vyřazený PCčko a něco zbastlím, nakonec sem skončil u HP Microserveru z Aukra/eBay/Bazos doplněný o nové disky.
FYI náklady na pořízení (disky jsou nejdražší položkou):
2014 - HP Microserver Gen7 cca 4500,- + 16GB RAM DDR3 ECC 1100,- + 2x3TB HDD 3000,-/ks  =  8 600,-
2019 - HP Microserver Gen8 cca 8000,- + 16GB RAM DDR3 ECC 1400,- + 2x6TB HDD 4800,-/ks  = 19 000,-
+ UPSky
A podobně jak říkáš, nastaveno nakonfigurováno a jen používám, v podstatě o něm nevím ;).


Re:Výběr domácího NAS
« Odpověď #14 kdy: 15. 09. 2022, 14:43:43 »
Za mna jedine Synology. Prevádzkujem NAS už asi 10r a nemôžem si to vynachváliť. Nastavíš to a zabudneš.