Změna práce

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #105 kdy: 04. 10. 2022, 09:22:06 »
s tim jak ziskavaji vysokoskolske vzdelani jelita s iq tykve
To už záleží na každé škole, koho nechá projít až do konce. Na těch lepších fungují celkem spolehlivě různé filtry (zejména v prváku). Nakonec je právě toto vizitkou té které VŠ.

na technickych skolach to je hlavne matika. ale me spise stvou humanitni vysoke skoly co produkuji zbytecne otitulovane jedince.


Re:Změna práce
« Odpověď #106 kdy: 04. 10. 2022, 09:30:34 »
Vzdyt je to fuk, jestli nekdo ma ci nema VS, kazdy si zvoli nejakou cestu, ale ve vysledku zalezi, co je schopny na pracovnim trhu nabidnout.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #107 kdy: 04. 10. 2022, 10:14:26 »
na technickych skolach to je hlavne matika
Ano. Absolventi těchto škol se pak odlišují od ostatních právě znalostí pokročilé matematiky (a tedy slušnou úrovní abstraktního uvažování, bez nějž by to nedali). Ovšem náročnost té filtrovací matiky s časem také klesá.

Re:Změna práce
« Odpověď #108 kdy: 04. 10. 2022, 11:09:21 »
Vzdyt je to fuk, jestli nekdo ma ci nema VS, kazdy si zvoli nejakou cestu, ale ve vysledku zalezi, co je schopny na pracovnim trhu nabidnout.
Z pohledu jednotlivce jo, blbý je akorát to, že jim všichni to studium platíme z daní.

Re:Změna práce
« Odpověď #109 kdy: 04. 10. 2022, 11:18:38 »
jednotlivce jo, blbý je akorát to, že jim všichni to studium platíme z daní.
Naprosto souhlasím, zavést školné. Už se těším až arogantní učitel bude řvát na mé dítě, já pak budu službu reklamovat a chtít slevu ....:))


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #110 kdy: 04. 10. 2022, 11:35:46 »
jednotlivce jo, blbý je akorát to, že jim všichni to studium platíme z daní.
Naprosto souhlasím, zavést školné. Už se těším až arogantní učitel bude řvát na mé dítě, já pak budu službu reklamovat a chtít slevu ....:))

nejake symbolicke skolne by se sneslo a vysoke skolne na humanitni obory a pokud student pretahuje studium.
skvelym studentum technickych oboru, mediciny skolne vracet, nebo dokonce davat stipendium.

Re:Změna práce
« Odpověď #111 kdy: 04. 10. 2022, 11:45:44 »
Pokud někdo chce studovat zadarmo, měl by být nějaký závazek ty náklady státu vrátit.

Re:Změna práce
« Odpověď #112 kdy: 04. 10. 2022, 12:06:59 »
Pokud někdo chce studovat zadarmo, měl by být nějaký závazek ty náklady státu vrátit.
Stejně jako zdravotnictví ani studium není zdarma. Je hrazené ze zdravotního pojistění či v případě studia z daní.

Vysokoškolák má většinou vyšší mzdu a ted následně odvádí do systému vice.

Re:Změna práce
« Odpověď #113 kdy: 04. 10. 2022, 12:07:10 »
na technickych skolach to je hlavne matika
Ano. Absolventi těchto škol se pak odlišují od ostatních právě znalostí pokročilé matematiky (a tedy slušnou úrovní abstraktního uvažování, bez nějž by to nedali). Ovšem náročnost té filtrovací matiky s časem také klesá.

Jo. Jenomže tu matematiku obvykle pak v praxi prakticky nikdo nepotřebuje a abstraktní myšlení můžete mít spokojeně i bez toho, aby vás někdo nutil studovat matematiku. Uvědomte si jednu věc: matematikou ta VŠ sice někoho vyfiltruje, ale spoustu dalších (třeba těch, co abstraktní myšlení dávno mají) to jenom znechutí. Vlastní zkušenost.

Re:Změna práce
« Odpověď #114 kdy: 04. 10. 2022, 12:14:49 »
to jsem jen tak odhadnul co si myslim, ze by byly rozumna cisla pro stredni a vysoke skolstvi.
ze s temito cisly by byla zachovana kvalita. s tim jak ziskavaji vysokoskolske vzdelani jelita s iq tykve, tak se rozsiruji
imbecilni obory jako jsou gender studia, pseudofilozoficke studia, sociologicke studia.
jedine snad technice obory si jeste nekde zachovavaji kvalitu.

Technické obory jsou ve školství obecně katastrofa, školy nejsou schopny techniky zaplatit, když si technik vydělá 150-200k Kč v komerční sféře, a ve škole dostane 60k, tak z toho vychází, co tam kolikrát člověk najde.

Když jsem studoval já průmyslovku, tak techničtí učitelé byl ultra odpad, lidi které by žádná komerční firma nezaměstnala, tak šli učit, možná ojedinělá zkušenost, ale takto jsem to vnímal. A kdyby neměli jen technické znalosti, ale tak škodolibé a závistivé lidi aby člověk pohledal, ve všech ostatních předmětech byla kvalita učitelů vyšší.

Na mě, jako na člověkovi, který chodil v mládí na kroužky elektroniky, sbíral amatérské rádio a doma si pájel zanechala škola nechuť k elektronice a úplně jsem ten obor začal nenávidět. Skoro jsem si všiml, že je u mě pravidlo, chceš-li zničit svůj vztah k něčemu co miluješ, jdi to studovat.

Pak jsem šel na ekonomku, a tam jsem žral keci na VŠE Ševčíkovi o liberální ekonomice, dneska vystupuje s voliči SPD při pojídání řízků na demonstracích.

Třeba má někdo jiné zkušenosti, ale tohle jsem si odnesl já.

Re:Změna práce
« Odpověď #115 kdy: 04. 10. 2022, 12:18:44 »
Můj diplom ani titul nezajímal nikdy nikoho, a jsou to ty nejmíň důležité věci co jsem si z té vysoké odnesl. To že vnímáte na “mít FIT” je podstatné “mít papír že mám FIT” vypovídá zejména o vás - mně to při psaní mé předchozí reakce vůbec nenapadlo.

Ano. Soudím podle sebe a podle toho, co mi vysoká škola dala. Papír. Navíc papír víceméně k ničemu protože nikdy nezajímal nikoho přesně tak, jak píšete. Všechno ostatní jsem se naučil sám i bez školy. Na těch IT oborech, kde jsem studoval byla nejužitečnější možná tak odhadem mikroekonomie a to ještě zdaleka spíš pro praktický život než pracovně. Klidně vám napíši, že to studium bylo třeba pro mě víceméně zbytečné a byl to jen zbytečně vyhozený čas.

Takže ano, vypovídá to o mně a vůbec se za to nestydím.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #116 kdy: 04. 10. 2022, 12:28:36 »
matematikou ta VŠ sice někoho vyfiltruje, ale spoustu dalších to jenom znechutí
S tím se počítá, ve zbytku studia bývá také matiky dost. Pokud matika někoho znechucuje, je lepší pro něj i pro školu, když odejde v prváku.

Re:Změna práce
« Odpověď #117 kdy: 04. 10. 2022, 12:49:10 »
matematikou ta VŠ sice někoho vyfiltruje, ale spoustu dalších to jenom znechutí
S tím se počítá, ve zbytku studia bývá také matiky dost. Pokud matika někoho znechucuje, je lepší pro něj i pro školu, když odejde v prváku.

Ano. A pokud něco alespoň trochu umí, může se jít tím IT oborem obvykle dobře živit kupodivu i bez diplomu. Někde se dřív či později (většinou spíš dřív pokud není neschopný) chytí tak jako tak a po dvou letech praxe to nebude zajímat už vůbec nikoho. Já jinak proti VŠ nic nemám, tu ať proboha studuje každý, kdo má dojem, že z ní něco získá. Od toho koneckonců je. Mám hlavně něco proti tomu, že je spousta lidí, co si myslí, že je dokončená VŠ v IT nějaká implicitní nezbytnost a základní předpoklad pro cokoliv.

Přitom pravý opak je pravdou. Specificky zrovna IT je obor, kde VŠ nijak neimplikuje ani to, že člověk je pro praxi dostatečně použitelný ani to, že použitelný není.

X

Re:Změna práce
« Odpověď #118 kdy: 04. 10. 2022, 13:45:24 »
Z pohledu jednotlivce jo, blbý je akorát to, že jim všichni to studium platíme z daní.

Ano, protože je to investice do budoucna, která se vyplatí nám všem jako společnosti. Zrovna investice do vzdělání je základ, kterej se snad nedá nijak rozumně zpochybnit.

Je spousty jinejch investic státu, co jsou mi trnem v oku  :D

Re:Změna práce
« Odpověď #119 kdy: 04. 10. 2022, 14:42:36 »
mozna tohle je dobra ilustrace...

jsem prave potreboval po Indovi, aby mi nasel den pruseru v logu (ze si team placeny za ranni healthcheck nevsimne, ze od nejakeho dne je tam 3.6 mil errors je  tema pro jeho sefa).

jsem se mu pokusil vysvetlit princip bisekce, ale je to marny, je to marny, je to marny.
OK, by to delal pul hodiny , bude to proste delat den dva.

1/ by to mohl vymyslet z nuly, ale komu neni dano, dela ...*****
2/ bez znalosti big O notace, nedejboze Lehmer-schur algoritmu se asi obejde.
3/  ale tu bisekci mu teda nejaka skola mohla dat.