Změna práce

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #30 kdy: 31. 08. 2022, 19:17:40 »
Chápu ale, že hodně lidí se není schopno vzdělávat samo bez dozoru, nebo si třeba najmout soukromého učitele na konzultace sami a udělat si sami učební plán. To jen my schopnější nepotřebujeme nějakou instituci a managujeme si vzdělání sami.
Ano je to tak, malo ludi ma taku disciplinu. Vacsina ludi, aby sa niekam posunula potrebuje nad sebou niekoho kto ich k tomu donuti, skratka nejaky  bic a to je prave vysoka skola. Neviem ci OP patri tiez medzi tych, krorych nazyvas "my schopnější" a preto by som mu doporucoval radsej tu vysoku skolu.


Re:Změna práce
« Odpověď #31 kdy: 31. 08. 2022, 20:10:11 »
Řekl bych, že na to, aby se člověk naučil základní algoritmy a obecně věci, co jsou potřeba k programování, VŠ potřeba není. Na to je asi lepší si zkoušet něco programovat do šuplíku a případně si k tomu sem tam udělat nějaký kurz, když třeba narazím na složitější téma a potřebuju popostrčit.

Stejně tak pokud člověk posuzuje úspěch v životě jenom podle peněz jako třeba greenlinuxguru, pak je VŠ taky zbytečná. Na výši výdělku v IT vliv nemá, takže z jeho pohledu jde jenom o 5 vyhozených let, kdy mohl vydělávat peníze.

Já jsem se ale na VŠ setkal s hromadou předmětů a oblastí, o kterých bych ani nevěděl, že existujou nebo že bych se o ně mohl zajímat. Hodí se mi to při práci programátora? Ne. Ale ty předměty mě bavily a rozhodně nelituju toho času, co jsem na vysoké strávil.

Re:Změna práce
« Odpověď #32 kdy: 31. 08. 2022, 21:04:18 »
@Typko001 pár námětů k zamyšlení, nepotřebujeme slyšet odpovědi, je to Vaše soukromí:

Hlavně asi nežijete ve vzduchoprázdnu. Jestli jste čerstvě po střední, tak jste asi ještě nezaložil rodinu. Jak přijdou děcka, tak se pak pár let študuje ztuha. Ideální samozřejmě je denní studium, ale ne každého zvládají na studiích uživit rodiče - neplatíme sice školné, ale bydlení ve městě není zadarmo a další životní náklady taky něco spolykají. Dálkové studium není vůbec špatný nápad. Aspoň to zkusit. Určitě Vám to rozšíří obzory, získáte nějaké kontakty... a zaměstnání dává člověku takové příjemné ukotvení v realitě a pocit, že se o sebe dokáže postarat. Máte najednou úplně jiný pohled na některá individua, která učí na vejšce, na kterou nastoupili rovnou po ukončení studia - a praxí mimo VŠ jsou nepoznamenaní.

Co třeba matika, byla na střední kamarádka, nebo spíš oboustranná antipatie? Na různých vejškách jde matika různě do hloubky, třeba na VŠE bejvaly jenom dva semestry, trojný integrál se tam tuším nedal potkat.

Máte někde v dohledu zaměstnání, kde byste ajeťácké či programátorské formální vzdělání využil? Nebo se do toho pustit rovnou "remote" způsobem? Napadá mě, pokud víte o nějaké firmě v okolí, kde tušíte příležitost, zkusit se tam zajít zeptat. Bohužel příležitosti k prezenční práci v tomhle oboru se koncentrují spíš do velkých měst. Třeba kdybyste nadhodil aspoň spádové okresní či krajské město, posbíral byste tu nějaké názory a tipy...

EDIT: pardon, teď jsem si všiml vlákna vedle o Olomouci a rodinném stavu. Konkrétní školu neznám, ale ona ta základní náplň bude asi všude podobná.
« Poslední změna: 31. 08. 2022, 21:08:16 od František Ryšánek »

Re:Změna práce
« Odpověď #33 kdy: 31. 08. 2022, 21:39:44 »
to s tim dlouhodobym myslenim a uspechem je zajimave. ja mam jeste vyssi iq podle mensy, ale uspokojuji spis alkoholismus a kratkodobe zabavy, takze jsem mene uspesny nez mene lenivi kolegove.

Hele dlouhodobé myšlení je naučený skill. Taky jsem dřív uvažoval krátkodobě. A to něco udělat se taky dá naučit, ono je to přemáhání. Já roky uvažoval o rozhodnutích v mém životě, a prostě třeba po 5 letech teoretizování jsem se prostě rozhodl, tak jo, jsou tam rizika, nemám všechny informace, ale neexistuje možnost jak jinak to zjistit, než to zkusit. A pak uděláš pár dalších takových rozhodnutí a ono se to s tebou táhne. Takhle jsem vydělal miliony.

Ano je to tak, malo ludi ma taku disciplinu. Vacsina ludi, aby sa niekam posunula potrebuje nad sebou niekoho kto ich k tomu donuti, skratka nejaky  bic a to je prave vysoka skola.

Ano, vlastně je to přesně tak, většina lidí potřebuje, aby nad nimi někdo stál. Jenomže to se zazdíš i v tom IT, protože technologie jdou dopředu. Ale uznávám, stačí umět Linux, SQL, pár řádek věci, a vyděláváš 80k hrubého, sice to není žádný zázrak, ale tak nějak vyjdeš a funguje to. A samozřejmě lepší s VŠ 80k, než 40k na administrativní pozici pod tlakem.

Na druhou stranu se dá v pohodě a klidu vydělat značně víc, jen když se sám donutíš a nečekáš na zbytky od večeře.

Stejně tak pokud člověk posuzuje úspěch v životě jenom podle peněz jako třeba greenlinuxguru, pak je VŠ taky zbytečná. Na výši výdělku v IT vliv nemá, takže z jeho pohledu jde jenom o 5 vyhozených let, kdy mohl vydělávat peníze.

Já jsem se ale na VŠ setkal s hromadou předmětů a oblastí, o kterých bych ani nevěděl, že existujou nebo že bych se o ně mohl zajímat. Hodí se mi to při práci programátora? Ne. Ale ty předměty mě bavily a rozhodně nelituju toho času, co jsem na vysoké strávil.

Hele kámo, peníze ti umožní věci realizovat, chceš na měsíc zkusit život v Bangkoku, žádný problém, chceš do Londýna, jde to, potřebuješ si zaplatit soukromého lektora, žádný problém. Nečekáš. To není jenom o penězích, ale o tom, že se věci v tvém životě hýbou, je to svým způsobem zábava.

Já jako netvrdím, že VŠ je nejhorší možná volba, je to třeba lepší než chlastat na pláži a zevlovat, alespoň do budoucna, co tvrdím je, že je lepší mít prachy, možnosti, prostředky a svobodu. Opravdu je to tak skvělé někde studovat, kalit o víkendech a ležet ve skriptech, než budovat zázemí a podpůrný finanční systém co zajistí nezávislost?

Re:Změna práce
« Odpověď #34 kdy: 01. 09. 2022, 11:04:51 »
Hele kámo, peníze ti umožní věci realizovat, chceš na měsíc zkusit život v Bangkoku, žádný problém, chceš do Londýna, jde to, potřebuješ si zaplatit soukromého lektora, žádný problém. Nečekáš. To není jenom o penězích, ale o tom, že se věci v tvém životě hýbou, je to svým způsobem zábava.

Já jako netvrdím, že VŠ je nejhorší možná volba, je to třeba lepší než chlastat na pláži a zevlovat, alespoň do budoucna, co tvrdím je, že je lepší mít prachy, možnosti, prostředky a svobodu. Opravdu je to tak skvělé někde studovat, kalit o víkendech a ležet ve skriptech, než budovat zázemí a podpůrný finanční systém co zajistí nezávislost?
S tebou je to těžký. Ty máš svůj způsob života a nedokážeš si představit, že by někdo mohl chtít žít jinak. Takže když to někdo nedělá jako ty, tak je to pro tebe automaticky nedostatek ambice, lenost, neschopnost atd.
Třeba já bych určitě mohl vydělávat víc peněz, kdybych změnil práci a šel dělat něco, co mě nebaví. Ale pak bych každej den v práci trpěl a za to mi ty peníze fakt nestojí. Už takhle vydělám dost na to, aby mi nic nechybělo. Ale na druhou stranu nemám potřeby typu zkusit život v Bangkoku nebo si najímat lektora :-)


xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Změna práce
« Odpověď #35 kdy: 01. 09. 2022, 11:37:26 »
Hele kámo, peníze ti umožní věci realizovat, chceš na měsíc zkusit život v Bangkoku, žádný problém, chceš do Londýna, jde to, potřebuješ si zaplatit soukromého lektora, žádný problém. Nečekáš. To není jenom o penězích, ale o tom, že se věci v tvém životě hýbou, je to svým způsobem zábava.

Já jako netvrdím, že VŠ je nejhorší možná volba, je to třeba lepší než chlastat na pláži a zevlovat, alespoň do budoucna, co tvrdím je, že je lepší mít prachy, možnosti, prostředky a svobodu. Opravdu je to tak skvělé někde studovat, kalit o víkendech a ležet ve skriptech, než budovat zázemí a podpůrný finanční systém co zajistí nezávislost?
S tebou je to těžký. Ty máš svůj způsob života a nedokážeš si představit, že by někdo mohl chtít žít jinak. Takže když to někdo nedělá jako ty, tak je to pro tebe automaticky nedostatek ambice, lenost, neschopnost atd.
Třeba já bych určitě mohl vydělávat víc peněz, kdybych změnil práci a šel dělat něco, co mě nebaví. Ale pak bych každej den v práci trpěl a za to mi ty peníze fakt nestojí. Už takhle vydělám dost na to, aby mi nic nechybělo. Ale na druhou stranu nemám potřeby typu zkusit život v Bangkoku nebo si najímat lektora :-)

Greenlinux je mistni troll. Na toho nema smysl reagovat.

Re:Změna práce
« Odpověď #36 kdy: 01. 09. 2022, 15:26:57 »


Hele tak prvotně chodíš do práce pro peníze, takže to něco vypovídá, tj. jako první cena na olympiádě něco vypovídá, i když tě ten závod baví i jako posledního.

Vypovídá to, že ČR je montovna se specializací na levnou práci.

A to, že tvůj šéf neovládá administrativu, nebo techniku a bereš ho kvůli tomu jako méněcenného je třeba jen tvůj pohled, třeba je mnohem kovanější v udržování kontaktů, což je skill s vyšší přidanou hodnotou.

Když jeho nadřízený nastoupil, tak měl pod sebou kvalitnější lidi něž je on. Ty bylo potřeba vyměnit a nastrkat tam někoho horšího, aby byl nenahraditelný.

Re:Změna práce
« Odpověď #37 kdy: 01. 09. 2022, 15:42:39 »
Třeba já bych určitě mohl vydělávat víc peněz, kdybych změnil práci a šel dělat něco, co mě nebaví. Ale pak bych každej den v práci trpěl a za to mi ty peníze fakt nestojí. Už takhle vydělám dost na to, aby mi nic nechybělo. Ale na druhou stranu nemám potřeby typu zkusit život v Bangkoku nebo si najímat lektora :-)

Kdyby to bylo tak, že lépe placené práce jsou nudnější a ty méně placené zábavnější, tak nejzábavnější práci na světě má prodavačka v Albertu, asi tak.

Greenlinux je mistni troll. Na toho nema smysl reagovat.

Miluji, když lidem dojdou argumenty a krom osobního osočování vlastně nic nemají, ale nedokážou uznat, že někdo jiný má pravdu nebo udělat argumenty na tu svojí.

Když jeho nadřízený nastoupil, tak měl pod sebou kvalitnější lidi něž je on. Ty bylo potřeba vyměnit a nastrkat tam někoho horšího, aby byl nenahraditelný.

To je mýtus, že chytřejší lidé pod tebou tě ohrožují, nedej bože že chtějí tvoje místo. Spousta velmi kvalitních techniků po práci manažera netouží, u nás ve firmě to dokonce bylo tak, že vždy povýšili nějakého technika na místo manažera a on dal výpověď, bylo to jak přes kopírák, povýšen, dal výpověď se slovy, že nechce dělat manažera.

Práce manažera rozhodně není práce po které touží každý, kort za ty prachy s takovou odpovědností si myslím, že kdejaký technik se má lépe.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Změna práce
« Odpověď #38 kdy: 01. 09. 2022, 16:53:42 »
Třeba já bych určitě mohl vydělávat víc peněz, kdybych změnil práci a šel dělat něco, co mě nebaví. Ale pak bych každej den v práci trpěl a za to mi ty peníze fakt nestojí. Už takhle vydělám dost na to, aby mi nic nechybělo. Ale na druhou stranu nemám potřeby typu zkusit život v Bangkoku nebo si najímat lektora :-)

Kdyby to bylo tak, že lépe placené práce jsou nudnější a ty méně placené zábavnější, tak nejzábavnější práci na světě má prodavačka v Albertu, asi tak.

Greenlinux je mistni troll. Na toho nema smysl reagovat.

Miluji, když lidem dojdou argumenty a krom osobního osočování vlastně nic nemají, ale nedokážou uznat, že někdo jiný má pravdu nebo udělat argumenty na tu svojí.

Když jeho nadřízený nastoupil, tak měl pod sebou kvalitnější lidi něž je on. Ty bylo potřeba vyměnit a nastrkat tam někoho horšího, aby byl nenahraditelný.

To je mýtus, že chytřejší lidé pod tebou tě ohrožují, nedej bože že chtějí tvoje místo. Spousta velmi kvalitních techniků po práci manažera netouží, u nás ve firmě to dokonce bylo tak, že vždy povýšili nějakého technika na místo manažera a on dal výpověď, bylo to jak přes kopírák, povýšen, dal výpověď se slovy, že nechce dělat manažera.

Práce manažera rozhodně není práce po které touží každý, kort za ty prachy s takovou odpovědností si myslím, že kdejaký technik se má lépe.

Mas svoje videni sveta, ze cilem kazdeho cloveka v IT je vydelat co nejvic penez. Pokud ano, tak je asi dobry delat kontraktora pro nejaky bankovni projekt nebo tak.

Co treba programovani her? Myslis, ze ti, co programuji hry maji cil vydelat co nejvic penez? Ja bych treba spis cekal, ze je to predevsim bavi a ty penize jsou tam jaksi navic, protoze je to hardcore job.

Re:Změna práce
« Odpověď #39 kdy: 01. 09. 2022, 19:19:58 »
Mas svoje videni sveta, ze cilem kazdeho cloveka v IT je vydelat co nejvic penez. Pokud ano, tak je asi dobry delat kontraktora pro nejaky bankovni projekt nebo tak.

Co treba programovani her? Myslis, ze ti, co programuji hry maji cil vydelat co nejvic penez? Ja bych treba spis cekal, ze je to predevsim bavi a ty penize jsou tam jaksi navic, protoze je to hardcore job.

Co bereš jako co nejvíce peněz a v jakém horizontu, krátkodobě, dlouhodobě a priority. Můj cíl není vydělat co nejvíce peněz, ale být co nejvíc nezávislý, řekl bych, že ještě vyšší priorita je pro mě zdraví.

Co se týká slovo "baví" to je takové buzzword, pravda je takové, že většinu lidí baví spousta věcí, když v nich jsou kompetentní, akorát nikdy nepřejdou ten práh kompetence. V mém životě byla spousta věcí co mě nebavila, ale protože jsem u nich vytrval a stal se v nich kompetentní, tak mě začala bavit. Namátkou řemeslné práce, které mě dneska docela i baví a mám různé nářadí, ale dřív jsem nedokázal vyvrtat ani díru do zdi, a tím jak jsem byl nekompetentní mě to nebavilo.

Osobně si myslím, že být herní vývojář, což je nevděčná práce, pod stresem, dlouho do noci, a konkurence je v tom obrovská, že to třeba může mít negativní vliv na tvoje zdraví. A to jsme u těch mých priorit, na důchody nebude a já bych se rád o sebe dokázal postarat i v 70ti a ne abych měl v 50ti cukrovku a infarkt, a třeba ta bankovní aplikace ti zrovna může dát ten balancovaný životní styl, kde máš čas si na hodinu zajít na oběd se salátem a večer do posilovny, ale to jsou moje priority jak říkáš.

Re:Změna práce
« Odpověď #40 kdy: 01. 09. 2022, 21:20:46 »
Kdyby to bylo tak, že lépe placené práce jsou nudnější a ty méně placené zábavnější, tak nejzábavnější práci na světě má prodavačka v Albertu, asi tak.
A kdybys byl aspoň chvíli na VŠ, tak by sis možná zapamatoval, že A => B neznamená B => A (tj. to, že zábavná práce je míň placená, není to samý jako že míň placená práce je zábavná)

Re:Změna práce
« Odpověď #41 kdy: 01. 09. 2022, 22:10:34 »
A kdybys byl aspoň chvíli na VŠ, tak by sis možná zapamatoval, že A => B neznamená B => A (tj. to, že zábavná práce je míň placená, není to samý jako že míň placená práce je zábavná)

když jsme u toho, oni existují paradigmata, že jedeš v nějakých kolejích a přijde ti něco zábavné a máš nějakou sérii názorů, a když změníš paradigma, změní se někdy i to co tě baví, a to je pro spoustu lidí nepředstavitelné.

každý máme svoji představu o životě, nejde o peníze, ale co ti přináší,... pro mě je starost o peníze něco jako vynést koš, k životu to patří. A já dělám to co mě baví a jsem za to dobře placený, když to někdo chce jinak, třeba i nevědomky, já jsem ten poslední kdo tomu bude bránit, třeba někomu vyhovuje dělat co ho baví a nebýt za to dobře placený, sto názorů, sto chutí.

Mudvy

Re:Změna práce
« Odpověď #42 kdy: 01. 09. 2022, 23:15:08 »
Citace
To je mýtus, že chytřejší lidé pod tebou tě ohrožují, nedej bože že chtějí tvoje místo. Spousta velmi kvalitních techniků po práci manažera netouží, u nás ve firmě to dokonce bylo tak, že vždy povýšili nějakého technika na místo manažera a on dal výpověď, bylo to jak přes kopírák, povýšen, dal výpověď se slovy, že nechce dělat manažera.

Práce manažera rozhodně není práce po které touží každý, kort za ty prachy s takovou odpovědností si myslím, že kdejaký technik se má lépe.

Nepovažuji se za žádného experta vývojáře, ale za dobu 4 let co jsem začal dělat vývoj automatizací tak i když byla práce špatně placená a né každý můj projekt skončil ziskem pro firmu tak i přes to jsem práci měl rád a investoval jsem do ní většinu času s tím, že v budoucnu to know how bude mít cenu.

Dnes už cenu má, ale změnila se struktura. Původně jsem si celý projekt navrhl, odkomunikoval, vyvinul a dodal.  Nyní vedu mladé vývojáře, učím je a sám už nemám prostor něco vyvíjet. Opravuji jen chyby a řeším problémy. Můžu souhlasit s tím že kdyby přišla osoba co by řízení vývoje převzala rád bych šel zas psát kódy. Management je pro technika sebevražda.

Nejhorší je vidět jak hezké projekty máme a jak se prasí jen proto, že dotyčný vývojář si s tim neví rady a těžko aplikuje moje návrhy když tomu nerozumí.

Místo starostí aby mi fungovali programy a všechno se dobře ovládalo mám starosti jak připravit práci, jak pokrýt nedodržené termíny, jak vytvořit co nejlepší měsíční zisk, jak obhájit dlouhodobá rozhodnutí která budou užitečná až v budoucnu, jak zefektivnit organizaci práce, jak všechny naučit používat DevOps, git a Visual Studio.

Šel jsem do toho dobrovolně a byl jsem i kolegama varován ale neuvědomil jsem si jak moc rozdílný je pracovat s lidmi od práce se stroji…

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #43 kdy: 01. 09. 2022, 23:30:12 »

Nepovažuji se za žádného experta vývojáře, ale za dobu 4 let co jsem začal dělat vývoj automatizací tak i když byla práce špatně placená a né každý můj projekt skončil ziskem pro firmu tak i přes to jsem práci měl rád a investoval jsem do ní většinu času s tím, že v budoucnu to know how bude mít cenu.

Dnes už cenu má, ale změnila se struktura. Původně jsem si celý projekt navrhl, odkomunikoval, vyvinul a dodal.  Nyní vedu mladé vývojáře, učím je a sám už nemám prostor něco vyvíjet. Opravuji jen chyby a řeším problémy. Můžu souhlasit s tím že kdyby přišla osoba co by řízení vývoje převzala rád bych šel zas psát kódy. Management je pro technika sebevražda.

Nejhorší je vidět jak hezké projekty máme a jak se prasí jen proto, že dotyčný vývojář si s tim neví rady a těžko aplikuje moje návrhy když tomu nerozumí.

Místo starostí aby mi fungovali programy a všechno se dobře ovládalo mám starosti jak připravit práci, jak pokrýt nedodržené termíny, jak vytvořit co nejlepší měsíční zisk, jak obhájit dlouhodobá rozhodnutí která budou užitečná až v budoucnu, jak zefektivnit organizaci práce, jak všechny naučit používat DevOps, git a Visual Studio.

Šel jsem do toho dobrovolně a byl jsem i kolegama varován ale neuvědomil jsem si jak moc rozdílný je pracovat s lidmi od práce se stroji…

proto by mely byt ve firme aspon dve karierni cesty. zustat programatorem a delat technickeho lidra a pro nekoho vhodnejsi druha cesta delat scrumare, managera, product ownera atp.

Re:Změna práce
« Odpověď #44 kdy: 02. 09. 2022, 08:21:01 »
To je mýtus, že chytřejší lidé pod tebou tě ohrožují, nedej bože že chtějí tvoje místo.

Aplikujte západní myšlení a chování (dle mého názoru správné) na bývalý východní blok. To zatím ještě nefunguje.