Změna práce

Re:Změna práce
« Odpověď #15 kdy: 30. 08. 2022, 16:00:19 »
Zrovna elektrikařina je dobrá v tom, že ta bez kvalifikace oficiálně dělat nejde. Pochopitelně ale není problém si obléci červené montérky a "dělat na sebe".

Hele já tu kvalifikaci mám, mám střední průmku, upřímně řečeno ani nevím kde je fáze a netroufl bych si zapojit ani jistič, ale papír mám, to jo ;D

Elektrikar. No otazka je jestli si nekdo predstavuje elektrikare taky jako zednika a nekvalifikovanou silu pro vsechno.

Kamaráde, zkoušel jsi někdy pracovat s nekvalifikovanými lidmi? To je katastrofa, jako prostě když se zrovna neožerou, nebo nemají lepší kšeft, případně zrovna nemají přebytek peněz, tak na tebe kašlou. Nekvalifikovaná pracovní síla funguje na principu, dokud je na cíga, tak sedím doma u fotbalu, a když zrovna zjistí, že dneska na cíga nemá, tak začne obvolávat lidi, kterým ještě před týdnem nebral telefon.

Hodně majitelů nemovitostí a baráků s tím má bohaté zkušenosti. Teď si představ, že máš třeba firmu, vyděláváš 300k měsíčně a musel by jsi řešit 5 těchto k*kotů, co jsou totálně nespolehliví, ale budou makat za 300 Kč na hodinu.

Budeš se divit, ale spousta lidí si i na zadělání díry po rozvaděči kusem malty radši pozve inženýra za litr na hodinu, který alespoň přijede v domluvený termín.

Ideální proto je, když jako živnostník jsi toho schopný pokrýt více.

Často můžeš obsluhovat půlku ČR, dojezd 2 hodiny, za den si vyděláš 10k, to jde. Vůbec pak nechápu lidi, co někde v nějaké firmě dřou za 30 čistého, teda chápu, jsou líní.


Re:Změna práce
« Odpověď #16 kdy: 30. 08. 2022, 20:55:55 »
Vysokoškoláci se vždy pyšní keci typu: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, který VŠ má, a který VŠ nemá, koho si vybere?". A já zase říkám: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, co má 5 let praxi v oboru a technologiích v tom co potřebuje, a vysokoškolským absolventem, hádej koho si vybere"  ;D
Špatně...správná odpověď v ČR je....známého, co se to doučí pří práci.... ;D ;D ;D

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #17 kdy: 30. 08. 2022, 21:30:56 »
Vysokoškoláci se vždy pyšní keci typu: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, který VŠ má, a který VŠ nemá, koho si vybere?". A já zase říkám: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, co má 5 let praxi v oboru a technologiích v tom co potřebuje, a vysokoškolským absolventem, hádej koho si vybere"  ;D
To ale znamena ze tebe s 5 rokmi praxe zaplati len tolko ako zelenacovi vysokoskolakovi bez praxe  8)

Re:Změna práce
« Odpověď #18 kdy: 31. 08. 2022, 05:01:29 »
To ale znamena ze tebe s 5 rokmi praxe zaplati len tolko ako zelenacovi vysokoskolakovi bez praxe  8)

A na to jsi přišel jak? Finančně si tedy nestěžuji a myslím, že beru o dost víc než průměrný člověk s VŠ, i s praxí.

Re:Změna práce
« Odpověď #19 kdy: 31. 08. 2022, 09:14:55 »
To ale znamena ze tebe s 5 rokmi praxe zaplati len tolko ako zelenacovi vysokoskolakovi bez praxe  8)

A na to jsi přišel jak? Finančně si tedy nestěžuji a myslím, že beru o dost víc než průměrný člověk s VŠ, i s praxí.

Ono VŠ je něco jako řidičák. Na vlastní ovládání vozidla to nepotřebujte, ale něco to deklaruje. Samozřejmě může být lepší řídičem člověk, který řidičák nevlastní, protože česká autoškola stejně jako česká VŠ vás na praxi nepřipraví. Směr západ je to daleko lepší u obojího.

Při fungování českého pracovního trhu a tvorby výše mezd/platů Vaše ohodnocení o ničem nevypovídá. Můj vedoucí má také dvojnásobnou mzdu než já, ale sotva zvládá administrativní stránku pozice, a právě proto tam je. Samozřejmě netvrdím, že bych jeho práci chtěl za daných podmínek dělat.



Re:Změna práce
« Odpověď #20 kdy: 31. 08. 2022, 09:53:25 »
Při fungování českého pracovního trhu a tvorby výše mezd/platů Vaše ohodnocení o ničem nevypovídá. Můj vedoucí má také dvojnásobnou mzdu než já, ale sotva zvládá administrativní stránku pozice, a právě proto tam je. Samozřejmě netvrdím, že bych jeho práci chtěl za daných podmínek dělat.

Hele tak prvotně chodíš do práce pro peníze, takže to něco vypovídá, tj. jako první cena na olympiádě něco vypovídá, i když tě ten závod baví i jako posledního.

Hlavně práce, já teda nejsem zaměstnanec. Ale myslím, že když už člověk chce budovat něco co ho baví, tak se tomu říká lifestyle business, nikoliv lifestyle práce.

A to, že tvůj šéf neovládá administrativu, nebo techniku a bereš ho kvůli tomu jako méněcenného je třeba jen tvůj pohled, třeba je mnohem kovanější v udržování kontaktů, což je skill s vyšší přidanou hodnotou.

Mě se líbí, jak vysokoškoláci nechtěj, aby to bylo měřitelné. Typicky VŠ tě nemá připravit na vydělávání peněz, to mají říct uchazečům rovnou, že když se vzdělaj sami, že budou vydělávat víc, nejsem si jist, jestli se tam pak někdo přihlásí.

Re:Změna práce
« Odpověď #21 kdy: 31. 08. 2022, 10:03:37 »
Ono VŠ je něco jako řidičák. Na vlastní ovládání vozidla to nepotřebujte, ale něco to deklaruje.

Přesně, řidičák deklaruje, že jsi se nadrtil na zkoušky a před instruktorem to dobře zahrál. Před instruktorem pouštíš chodce (normálně ne), nejezdíš nalitej (i když normálně jo), a u testů autoškoly víš kolik metrů máš parkovat od přechodu (na což normálně kašleš, na tož abys věděl jak daleko to opravdu je), a víš kdy máš dát přednost zprava (což půlka normálních řidičů měsíc po autoškole neví).

Stejně tak různé certifikace, třeba na AWS, nadrtíš se to, odvyprávíš to u testů, a za měsíc nevíš. Dokonce jsou přímo lidi, co se jen drtí certifikace, mají jich třeba 20, to neznamená, že to umíš, to znamená, že ses nadrtil na testy. Dokonce na internetu jsou special stránky jenom na drcení se na testy, bez toho, že by ses to naučil.

A VŠ k tomu množstvím předmětů vysloveně napomáhá, těch předmětů je tolik, že se nemáš šanci je naučit. VŠ je plná lidí, co se jen drtí na testy. Osobně jsem zkoušel VŠE, kolik si myslíš, že tam bylo lidí co si četlo literaturu k tomu, třeba "Lidské jednání", nebo "Ekonomie od Holmana", nebo se to snažilo fakt pochopit a naučit vs kolik lidí se jen drtilo na testy.

Na VŠE ti lidé nebyly schopni spočíst kolik je 10+20, nedej bože použít mozek, jen se prostě nadrtili, a kdo to nedělal neměl šanci, protože to množství kreditů se nedalo zvládnout jinak než drcením, viz. některé knížky abys to pochopil měli třeba 1.000 stran, a testy na ně nebyly.

Re:Změna práce
« Odpověď #22 kdy: 31. 08. 2022, 10:27:27 »
testování žáků v praxi  ;D - https://youtu.be/pjEJeaa2gWs?t=72
Simpsonovi tomu dali fakt grády  ;D ;D ;D

Re:Změna práce
« Odpověď #23 kdy: 31. 08. 2022, 10:28:50 »
Při fungování českého pracovního trhu a tvorby výše mezd/platů Vaše ohodnocení o ničem nevypovídá. Můj vedoucí má také dvojnásobnou mzdu než já, ale sotva zvládá administrativní stránku pozice, a právě proto tam je. Samozřejmě netvrdím, že bych jeho práci chtěl za daných podmínek dělat.

Mě se líbí, jak vysokoškoláci nechtěj, aby to bylo měřitelné. Typicky VŠ tě nemá připravit na vydělávání peněz, to mají říct uchazečům rovnou, že když se vzdělaj sami, že budou vydělávat víc, nejsem si jist, jestli se tam pak někdo přihlásí.

Prosím negeneralizujte podle toho, že jste si vybral blbou VŠ. Neříkám, že vždy vše bylo ideální, ale bez VŠ bych se na spoustu věcí nikdy nepodíval, natož abych se je naučil. Zejména jak funguje HW, teoretickou informatiku, matematiku a další teoretické oblasti. Což jsou velmi zajímavé věci, ale prostě bych si na to ten čas nevyhradil. Jsou to znalosti, které většinu času nepotřebuji, ale jednou za čas dokáží zamezit investici času nebo peněz do aktivit odsouzených k neúspěchu.

hmmmw

Re:Změna práce
« Odpověď #24 kdy: 31. 08. 2022, 11:03:02 »
Při fungování českého pracovního trhu a tvorby výše mezd/platů Vaše ohodnocení o ničem nevypovídá. Můj vedoucí má také dvojnásobnou mzdu než já, ale sotva zvládá administrativní stránku pozice, a právě proto tam je. Samozřejmě netvrdím, že bych jeho práci chtěl za daných podmínek dělat.

Mě se líbí, jak vysokoškoláci nechtěj, aby to bylo měřitelné. Typicky VŠ tě nemá připravit na vydělávání peněz, to mají říct uchazečům rovnou, že když se vzdělaj sami, že budou vydělávat víc, nejsem si jist, jestli se tam pak někdo přihlásí.

Prosím negeneralizujte podle toho, že jste si vybral blbou VŠ. Neříkám, že vždy vše bylo ideální, ale bez VŠ bych se na spoustu věcí nikdy nepodíval, natož abych se je naučil. Zejména jak funguje HW, teoretickou informatiku, matematiku a další teoretické oblasti. Což jsou velmi zajímavé věci, ale prostě bych si na to ten čas nevyhradil. Jsou to znalosti, které většinu času nepotřebuji, ale jednou za čas dokáží zamezit investici času nebo peněz do aktivit odsouzených k neúspěchu.

To nic, greenlinuxguru je se svým životem tak spokojen, že v každé diskusi potřebuje prezentovat, jak pořád mění práce, a jak mu škola, kam nechodil, nic nedala.

VŠ je o tom, jak si to student udělá. Pokud to tazatel chce odsedět pro papír, v IT oboru to moc smysl nemá. Pokud se zapojí do projektů a vysokoškolského života, mnohé se naučí a pozná. To, že by se na nějaké škole nutilo memorovat to jsem nezažil, ale asi můj gympl a VŠ byly nějaké pokrokové instituce.  ;D

Re:Změna práce
« Odpověď #25 kdy: 31. 08. 2022, 12:02:53 »
To nic, greenlinuxguru je se svým životem tak spokojen, že v každé diskusi potřebuje prezentovat, jak pořád mění práce, a jak mu škola, kam nechodil, nic nedala.

VŠ je o tom, jak si to student udělá. Pokud to tazatel chce odsedět pro papír, v IT oboru to moc smysl nemá. Pokud se zapojí do projektů a vysokoškolského života, mnohé se naučí a pozná. To, že by se na nějaké škole nutilo memorovat to jsem nezažil, ale asi můj gympl a VŠ byly nějaké pokrokové instituce.  ;D

Je to trošku ubohé vést diskuzi osobními urážkami a zkreslováním reality, o které vůbec nic nevíš.

Co se týká změny prací, zas tak často je neměním, a pravděpodobně si neznalý korporátní politiky, kdy je změna práce pro udržení platové konkurenceschopnosti nutná, protože de fakto neznám firmu, která by u stálých zaměstnanců držela platy s trhem.

Další věc, do školy jsem asi nechodil, protože to bylo o ničem, to asi dává logiku, ne?

Co se týká osobní iniciativy na VŠ, tu můžeš mít všude. Můžeš si sám o sobě dělat IT projekty, platit si soukromé lektory, dělat si kurzy, naopak bez VŠ máš vyšší možnost kontroly nad svým časem, protože nemusíš dělat nějaké předměty jen kvůli kreditům, ale můžeš si fakt dělat co chceš.

Chápu ale, že hodně lidí se není schopno vzdělávat samo bez dozoru, nebo si třeba najmout soukromého učitele na konzultace sami a udělat si sami učební plán. To jen my schopnější nepotřebujeme nějakou instituci a managujeme si vzdělání sami.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #26 kdy: 31. 08. 2022, 14:19:01 »
Při fungování českého pracovního trhu a tvorby výše mezd/platů Vaše ohodnocení o ničem nevypovídá. Můj vedoucí má také dvojnásobnou mzdu než já, ale sotva zvládá administrativní stránku pozice, a právě proto tam je. Samozřejmě netvrdím, že bych jeho práci chtěl za daných podmínek dělat.

Mě se líbí, jak vysokoškoláci nechtěj, aby to bylo měřitelné. Typicky VŠ tě nemá připravit na vydělávání peněz, to mají říct uchazečům rovnou, že když se vzdělaj sami, že budou vydělávat víc, nejsem si jist, jestli se tam pak někdo přihlásí.

Prosím negeneralizujte podle toho, že jste si vybral blbou VŠ. Neříkám, že vždy vše bylo ideální, ale bez VŠ bych se na spoustu věcí nikdy nepodíval, natož abych se je naučil. Zejména jak funguje HW, teoretickou informatiku, matematiku a další teoretické oblasti. Což jsou velmi zajímavé věci, ale prostě bych si na to ten čas nevyhradil. Jsou to znalosti, které většinu času nepotřebuji, ale jednou za čas dokáží zamezit investici času nebo peněz do aktivit odsouzených k neúspěchu.

To nic, greenlinuxguru je se svým životem tak spokojen, že v každé diskusi potřebuje prezentovat, jak pořád mění práce, a jak mu škola, kam nechodil, nic nedala.

VŠ je o tom, jak si to student udělá. Pokud to tazatel chce odsedět pro papír, v IT oboru to moc smysl nemá. Pokud se zapojí do projektů a vysokoškolského života, mnohé se naučí a pozná. To, že by se na nějaké škole nutilo memorovat to jsem nezažil, ale asi můj gympl a VŠ byly nějaké pokrokové instituce.  ;D
Ono to je trochu jako v knize Citadela, dnešní IT "průmysl" potřebuje málo vysoce vzdělaných lidí a hodně "dělníků" (kvalifikovaných), na psaní víceméně pořád stejných mikroslužeb nebo nečeho podobného není nutná extra vysoká inteligence ani vzdělání, je to jen o praxi. Tu hrstku nejlepších vysaje Google a spol. (tam sice při náboru na formální vzdělání nekoukají, ale shodou náhod nabírají převážně lidi s distinction a PhD).

VŠ (nejen v ČR) beztak nejsou schopny vyprodukovat tolik absolventů, kolik trh potřebuje "ajťáků", a na spoustu pozic by bylo vyloženě škoda plýtvat místy na VŠ (dokud studium na VŠ platí stát, v Británii apod. to je nastavené jinak).

Re:Změna práce
« Odpověď #27 kdy: 31. 08. 2022, 16:51:46 »
Ono to je trochu jako v knize Citadela, dnešní IT "průmysl" potřebuje málo vysoce vzdělaných lidí a hodně "dělníků" (kvalifikovaných), na psaní víceméně pořád stejných mikroslužeb nebo nečeho podobného není nutná extra vysoká inteligence ani vzdělání, je to jen o praxi.

A to, že ti vysoce vzdělaní lidé lezou ze škol, na to jsi přišel jak? A že lidé bez VŠ jsou nevzdělaní, to jsi zjistil kde?

To, že jsi dobrý kulturista jako Arnold Schwarzenegger přeci není o tom, že máš vystudovanou sportovní univerzitu, ale o tom, kolik času každý den trávíš v posilovně.

A je jasné, že lidé co se více věnují vzdělávání asi spíše chodí na VŠ, což ovšem neznamená, že VŠ produkuje vzdělané lidi.

Stejně tak lidi co se věnují sportu asi více chodí na sportovní školu, a víc na sportovní škole potkáš atletické typy (+ přijímačky) než obézní lidi, to dá logiku. To ovšem neznamená, že člověk se sportovní školou je lepší sportovec jak self-made.

Ty tvé závěry jsou asi takové, jako kdybych si já udělal 1 hodinovou školu, přijímačky by byly IQ>130, a pak bych vydával za hodinu certifikát o absolvování. Pak bys mohl udělat skvělý závěr, že moje škola za hodinu je prostě geniální, že z ní vylézá samý génius, a bez ní jsi nula.

Ale to takový expert, jako ty, rozdíl mezi důsledkem a příčinou asi nepochopí.

Re:Změna práce
« Odpověď #28 kdy: 31. 08. 2022, 17:08:30 »
A pokud bysme vůbec chtěli dávat nějaké měřítko úspěchu v životě, je otázka, jestli bysme tam museli zahrnovat vysokou inteligenci nebo vzdělání. Pravda je totiž taková, nevím jestli jsi slyšel o Marshmallow test, že hlavním předpokladem úspěchu v životě je dlouhodobé myšlení a schopnost odložit uspokojení, pak se dozvíš, že obyčejný janitor (uklízeč) odkáže po své smrti miliony dolarů charitativní organizaci a vysokoškolák umírá s dluhy, rozdíl je v tom dlouhodobém myšlení, i jako uklízeč záchodů můžeš umřít s miliony - což tady popisuji skutečný příběh.

Inteligence je přeceňovaná, a to říkám jako člověk s IQ 130. Samozřejmě potřebuješ alespoň průměrnou inteligenci, ale když máš nějakou vizi, dlouhodobý plán, tak se dějí divy, hlavně třeba taky když konáš, protože strašně moc vysokoškoláků furt jen promýšlí, teoretizuje, ale nikdy nekopne a neudělá rozhodnutí.

Chytří lidé strašně často nedokážou využít svůj potenciál, protože se bojí chyb a bohužel zrovna VŠ je v tomto podporuje. Zrovna třeba inženýři (technici) jsou top lidi do podnikání a tvorby bohatství, když se naučí riskovat a konat, jako třeba Elon Musk, a VŠ právě toto potlačuje.

Navíc pracovat pro zmíněné Google není opravdu žádná výhra. Měl jsem nabídky práce z Amazonu a dalších firem z FAANG a ani za zlaté prase. Mým cílem je budovat kapitál, ne pronajímat svůj mozek, což asi spoustě vysokoškolákům zrovna nedochází.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #29 kdy: 31. 08. 2022, 18:26:33 »
to s tim dlouhodobym myslenim a uspechem je zajimave. ja mam jeste vyssi iq podle mensy, ale uspokojuji spis alkoholismus a kratkodobe zabavy, takze jsem mene uspesny nez mene lenivi kolegove.