Změna práce

Změna práce
« kdy: 30. 08. 2022, 09:49:52 »
Zdravim chtěl bych změnit práci, vystudoval jsem elektrotechniku:počítačové  a řídící  systémy. Teď dělám jako elektrikář  v místní fabrice ve vedlejší vesnici, celkem se to dá, ale i tak mě to nějak nenaplňuje. Už nějaký ten čas  se věnuju programování a říkám si jestli není na škodu, příští  rok změnit práci. Chtěl jsem se zeptat má cenu dělat nějaký ten kurz já nějaký ten jazyk jak stojí kolem 13k nebo se to učit normálně doma jak to dělám doteď. Zatím s tím nemám doma problémy všemu chápu a když ne tak se podívám na internetu dokud to nepochopím. Chtěl jsem se ještě přihlásit na VŠ a udělat si bakaláře při práci.  Teď, ale  nevim jestli to za to stojí se s tím srat navíc. 1 rok se tam bere většinou  teorie což  chápu, ale jedná se o informační technologie,  takže tam bude toho víc. Myslíte, že má cenu, tam jít na pár měsíců nebo klidně na  rok se jenom naučit ty algoritmy, diskrétní struktury, struktury počítačů ,Unix systémy, základní algoritmy a datové struktury sice je tam i ekonomie, ale co už. A potom díky těmhle znalostí abych věděl co a jak. Mezitím  se naučil aspoň 2 programovací jazyky a šel makat nebo se ty struktury a data líp naučit doma.


a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #1 kdy: 30. 08. 2022, 10:07:24 »
100 lidi, 100 chuti.

skola ti da nejaky prehled to jo.

nebo zustan pracovat, sam se uc a programuj a mezitim posilej zivotopisy a delej pohovory. pak prejdi do nove prace.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #2 kdy: 30. 08. 2022, 10:09:32 »
a uvazujes o kombinaci programovani+elektronika+hw?

Re:Změna práce
« Odpověď #3 kdy: 30. 08. 2022, 10:40:53 »
a uvazujes o kombinaci programovani+elektronika+hw?

Nad tím jsem taky přemýšlel, ale zatím si chci dodělat vyhlášku 6, do které  mi zbývá  cca 1 měsíc. pak bych chtěl zkusit to programování někde  a možná potom programovat nějaké čipy  nebo hw. Sice si nejsem moc jistý jestli mi dají každý 2 týden neplacené  volno, jestli ne tak asi tu VŠ  seru a naučím se to doma. Já bych se chtěl jen na té VŠ  naučit ty začátky jak co funguje apd a potom se učit jen ty programovací jazyky.

Re:Změna práce
« Odpověď #4 kdy: 30. 08. 2022, 11:25:42 »
Ja bych si vybral cilenou praci a pak sel na kurz, kde uci co je v te praci potreba. Kurz je lepsi nez to studovat doma.


Re:Změna práce
« Odpověď #5 kdy: 30. 08. 2022, 11:34:32 »
Ja bych si vybral cilenou praci a pak sel na kurz, kde uci co je v te praci potreba. Kurz je lepsi nez to studovat doma.

Já ti nevím, ale moc se mi nechce dávat kolem 13k za kurz pythonu když polovina nebo dokonce 3/4  z toho  bude to co už umím

Re:Změna práce
« Odpověď #6 kdy: 30. 08. 2022, 11:47:56 »
Ještě je tu možnost tzv. mimořádného studia, tedy zaplatit si na VŠ jen ty předměty co vás zajímají. Na konci dostanete potvrzení o absolvování. Spousta VŠ toto nabízí v rámci celoživotního vzdělávání. Navíc absolvované předměty lze uznat, pokud se rozhodnete přeskočit na normální studium.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #7 kdy: 30. 08. 2022, 11:59:00 »
nebo si najit sylaby predmetu z odpovidajici vysky a podle temat si sam vyhledat informace a ucebni materialy. podle me to je hlavne o motivaci. ja jsem taky zmenil obor a programovat jsem se naucil sam a nastoupil do it firmy

Re:Změna práce
« Odpověď #8 kdy: 30. 08. 2022, 12:56:17 »
Díky moc všem, pujdu zkusit to VŠ při práci, když  se mi to líbit nebude, tak za pár měsíců to balím. Proč  to nezkusit aspoň jednou. Jestli ty přednášky budou stat za nic, tak si odnesu aspoň nějaký  širší  obzor, mezitím se budu učit ještě jazyk

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna práce
« Odpověď #9 kdy: 30. 08. 2022, 13:09:17 »
Díky moc všem, pujdu zkusit to VŠ při práci, když  se mi to líbit nebude, tak za pár měsíců to balím. Proč  to nezkusit aspoň jednou. Jestli ty přednášky budou stat za nic, tak si odnesu aspoň nějaký  širší  obzor, mezitím se budu učit ještě jazyk

vyska byla super, i akce na kolejich.
ale jeste i dneska po skoro 30 letech se nekdy v noci probudim ze sna, ze mam jit na zkousku, ze mam zaplatit kolej kdyz jsem propil penize :-)

Re:Změna práce
« Odpověď #10 kdy: 30. 08. 2022, 13:48:05 »

vyska byla super, i akce na kolejich.
ale jeste i dneska po skoro 30 letech se nekdy v noci probudim ze sna, ze mam jit na zkousku, ze mam zaplatit kolej kdyz jsem propil penize :-)

Ja tam budu chodit jenom 2x měsíčně, takže se o tohle bat nemusím

Re:Změna práce
« Odpověď #11 kdy: 30. 08. 2022, 15:04:42 »
výška je podle mě zbytečná, teorii, algoritmy a vše se dá naučit přes kurzy na internetu, typu YouTube, Udemy a další, případně se dá dálkově zdarma koukat na přednášky US vysokých škol, ale upřímně, když si porovnám přednášky na Calculus na vysoké (teď myslím US) a třeba na Youtube kanálu 3Blue1Brown, tak mi to na těch animacích přijde pochopitelnější.

Python jsem se učil klasicky přes Udemy, a velká spokojenost.

Jestli si děláš 6 u vyhlášky, hele já nevím, já bych toho elektrikáře tak nezatracoval, kamarád to dělá a ve stavebnictví obecně, a přijde si na velmi slušné prachy, srovnatelné se mnou v IT.

Myslím, že elektrikář je lukrativní profese, ale spíše na IČO a chce to počítat s hodně cestováním, pokud se člověk nebojí vzít zakázku na druhé straně republiky, dají se tím vydělat velmi pěkné peníze.

Já programování mám rád obecně z toho hlediska, že jsem domácí typ, ale taky to dělám na IČO.

Obecně už dělám snad 5tý job, kde je VŠ vyžadována, ale nemám jí a nikdy jí po mě nikdy nikdo nechtěl.

Vysokoškoláci se vždy pyšní keci typu: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, který VŠ má, a který VŠ nemá, koho si vybere?". A já zase říkám: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, co má 5 let praxi v oboru a technologiích v tom co potřebuje, a vysokoškolským absolventem, hádej koho si vybere"  ;D

Re:Změna práce
« Odpověď #12 kdy: 30. 08. 2022, 15:21:48 »
výška je podle mě zbytečná, teorii, algoritmy a vše se dá naučit přes kurzy na internetu, typu YouTube, Udemy a další, případně se dá dálkově zdarma koukat na přednášky US vysokých škol, ale upřímně, když si porovnám přednášky na Calculus na vysoké (teď myslím US) a třeba na Youtube kanálu 3Blue1Brown, tak mi to na těch animacích přijde pochopitelnější.

Python jsem se učil klasicky přes Udemy, a velká spokojenost.

Jestli si děláš 6 u vyhlášky, hele já nevím, já bych toho elektrikáře tak nezatracoval, kamarád to dělá a ve stavebnictví obecně, a přijde si na velmi slušné prachy, srovnatelné se mnou v IT.

Myslím, že elektrikář je lukrativní profese, ale spíše na IČO a chce to počítat s hodně cestováním, pokud se člověk nebojí vzít zakázku na druhé straně republiky, dají se tím vydělat velmi pěkné peníze.

Já programování mám rád obecně z toho hlediska, že jsem domácí typ, ale taky to dělám na IČO.

Obecně už dělám snad 5tý job, kde je VŠ vyžadována, ale nemám jí a nikdy jí po mě nikdy nikdo nechtěl.

Vysokoškoláci se vždy pyšní keci typu: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, který VŠ má, a který VŠ nemá, koho si vybere?". A já zase říkám: "Když si zaměstnavatel bude moci vybrat mezi člověkem, co má 5 let praxi v oboru a technologiích v tom co potřebuje, a vysokoškolským absolventem, hádej koho si vybere"  ;D
Elektrikar. No otazka je jestli si nekdo predstavuje elektrikare taky jako zednika a nekvalifikovanou silu pro vsechno. Predstavy nekterych lidi totiz takove jsou a je dobre si to uvedomit. Asi jako bych delal pres den manazera a druhou pulku bych byl v kabelovne. Je to dobra unikova strategie (burnout, problem se zamestnanim v regionu atd.)  ale nic na cem by se dala dlouhodobe stavet kariera.
Neni problem s obcasnym presahem ale opravovat nekomu diru na rozvadec ktery se rozpada fakt neni prace kterou by vetsina elektrikaru za urovni pomocny delnik chtela delat.
Kdyz uz na to prijde VS diplom si jde koupit na cernem trhu. Ale afaik je lepsi jit na nejaky vysoce kvalifikovany kurz. Kdyz mate diplom z technicke VS a neumite nic muzete maximalne jit do statni spravy nebo delat IT manazera do korporatu ktery nema jako hlavni cinnost IT.

Re:Změna práce
« Odpověď #13 kdy: 30. 08. 2022, 15:27:37 »
Díky moc všem, pujdu zkusit to VŠ při práci, když  se mi to líbit nebude, tak za pár měsíců to balím. Proč  to nezkusit aspoň jednou. Jestli ty přednášky budou stat za nic, tak si odnesu aspoň nějaký  širší  obzor, mezitím se budu učit ještě jazyk

vyska byla super, i akce na kolejich.
ale jeste i dneska po skoro 30 letech se nekdy v noci probudim ze sna, ze mam jit na zkousku, ze mam zaplatit kolej kdyz jsem propil penize :-)
To gratuluju. U mne VS byla spis neco jako medicina light. Na zeny,vino a zpev nebyl vubec cas. O vikendech drceni uz od zacatku semestru. VS prakticky nedavala sanci neco flakat nebo se klackovat. Tuny matematiky, prakticky zadne hands on a rada divnych lidi bez praxe kterou jsem uz v te dobe slusnou mel.
Prachy vyjma par seminarek co jsem udelal za penize nebo na cvika nebyly. Ani cas na brigady.
Asi ne kazdy na to ma. Nebo to mozna praktika v oboru otravi pokud nemuze znalosti aplikovat ani v sirsim kontextu.

Re:Změna práce
« Odpověď #14 kdy: 30. 08. 2022, 15:31:51 »
Zrovna elektrikařina je dobrá v tom, že ta bez kvalifikace oficiálně dělat nejde. Pochopitelně ale není problém si obléci červené montérky a "dělat na sebe".