Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu

Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« kdy: 24. 08. 2022, 19:46:13 »
Zdravím, asi ta otázka zní tupě, ale překvapila mě jedna věc:
Doteď jsem měl v mobilu dvě SIMky, obě pro T-Mobile, jednu na hovory, druhou na data. Datová ukazovala tradičně připojení k LTE, někdy LTE+.
Tu datovou jsem vyměnil za aktuální O2 GO 100. A ta ukazuje vždy 4G. Mobil je Huawei Honor X.

Doteď jsem žil v přesvědčení, že LTE je v podstatě 4G, neb to přišlo po 3G. A ono to tak zjevně nebude.
Najde se tu někdo, kdo by mi to vysvětlil? Ne, že by na tom závisel život, ale zajímá mě to.

Díky za podnětnou diskuzi.
« Poslední změna: 24. 08. 2022, 20:02:59 od Petr Krčmář »


a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:LTE vs. 4G 🤔
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2022, 19:49:46 »
LTE je mezi 3G a 4G, takze 4G je lepsi.

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2022, 20:19:49 »
Čo tak skúsiť aspoň chvíľu hľadať a nie hneď dávať hlúpe dotazy.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution


Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #3 kdy: 25. 08. 2022, 16:07:37 »
Čo tak skúsiť aspoň chvíľu hľadať a nie hneď dávať hlúpe dotazy.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution
Tohle je přesně ten typ odpovědi, který na tomto serveru neočekávám, takže „díky“. Když jsem svůj dotaz pokládal, chtěl jsem poděkovat za podnětnou diskuzi bez invektiv, ale pak jsem si to rozmyslel a tu zmínku o invektivách smazal. Nečekal jsem, že bude vhodnější ji tam nechat.
LTE je mezi 3G a 4G, takze 4G je lepsi.
Tohle je zhruba ten typ odpovědi, který na tomto serveru očekávám, děkuji zdvořile.
« Poslední změna: 25. 08. 2022, 16:09:29 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #4 kdy: 25. 08. 2022, 18:33:37 »
Jak to chápu já, tak LTE je obecně 4G a výš. No a aby se dalo rozlišnovat mezi 4G a 5G, tak se ti přestalo zobrazovat "LTE" a zobrazuje se 4G (abys v místě pokrytí 5G viděl rozdílnou ikonku).

Můj mobil 5G neumí, takže pro mě LTE je vždy 4G.


Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #5 kdy: 25. 08. 2022, 19:40:32 »
Dle toho co vím tak více méně hodně zjednodušeně LTE = 4G (ne na 100% a hodně záleží na konkrétní implementaci konkrétního operátora). Co vím je to že co se vám na telefonu ukáže (4G nebo LTE) je věc operátora, jak to má definované a jak si to u výrobce telefonu(ů) sám definuje. Je to součást "operator settings" které může operátor do telefonu i poslat přes síť.

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #6 kdy: 26. 08. 2022, 01:29:07 »
…aby se dalo rozlišnovat mezi 4G a 5G, tak se ti přestalo zobrazovat "LTE" a zobrazuje se 4G (abys v místě pokrytí 5G viděl rozdílnou ikonku).

Můj mobil 5G neumí, takže pro mě LTE je vždy 4G.
Mně se ukazuje u T-Mobile LTE (nebo LTE+) a u O2 4G. Můj mobil 5G neumí.

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #7 kdy: 26. 08. 2022, 11:30:49 »
Tohle je přesně ten typ odpovědi, který na tomto serveru neočekávám, takže „díky“. Když jsem svůj dotaz pokládal, chtěl jsem poděkovat za podnětnou diskuzi bez invektiv, ale pak jsem si to rozmyslel a tu zmínku o invektivách smazal. Nečekal jsem, že bude vhodnější ji tam nechat.
Ospravedlňujem sa, že moja odpoveď bola taka kritická, ale ja som tiež neočakával takýto typ otázky à la Facebook na "odbornom" fóre pre "IT nadšencov". Hlavne ma nakrklo, že síce Vás odpoveď zaujíma, ale nedal ste si ani minimálnu námahu nájsť odpoveď na "bežných" info zdrojoch a pritom na českej wiki je odpoveď hneď v prvej vete.

nameLoginUserWhatever


Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #9 kdy: 26. 08. 2022, 16:51:15 »
Doteď jsem žil v přesvědčení, že LTE je v podstatě 4G, neb to přišlo po 3G. A ono to tak zjevně nebude.
Najde se tu někdo, kdo by mi to vysvětlil? Ne, že by na tom závisel život, ale zajímá mě to.
Je to prostě jen marketing. Český T-Mobile se rozhodl svou síť označovat LTE, ostatní operátoři 4G. Fakticky je to tatáž technologie.

Jinak tohle definování generací podle dosažitelné rychlosti je podle mě padlé na hlavu.

Podle mě jde o novou generaci pokaždé, když začneme od nuly a vybudujeme něco nového. Takže 5G má kompletně nové rádio (zvané NR), 4G je celá nová data-only technologie LTE, ta nemá v podstatě nic společného s UMTS (3G), které zase nemá nic společného s GSM (2G) a to zase nemá nic společného s NMT (1G).

Zahrnovat do 3G zároveň UMTS i LTE, protože dosažitelné rychlosti jsou v podobném pásmu nedává podle mě vůbec žádný smysl, když jde o generačně zcela odlišné technologie.

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #10 kdy: 26. 08. 2022, 21:38:23 »
On je v tom stejnej bordel jako u wifi. Jakmile tam vstupuje počet streamů MIMO + ještě šířka pásma, tak z nějaké generace end-user vůbec nepozná, jak mu to může rychle chodit. Protože 5G může jet na několika frekvencích a několika šířkama pásma atd atd

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #11 kdy: 27. 08. 2022, 01:46:07 »
https://www.androidauthority.com/4g-vs-lte-274882/
Tohle je docela zajímavý povídání, má jen jednu nevýhodu. Termín 4G+ se objevuje jen v nadpisu. A mně se u toho O2 právě objevilo i 4G+.

Koukám na to jak bagr na modrej beton a čím dál tím víc začínám mít pocit, že to je fakt jen o tom, jak si operátor přeje, aby se to označovalo. Myslel jsem, že mobil to označuje podle reálné technologie a ne podle přání operátora, proto mě zmátlo, že jeden ukazuje LTE (nebo LTE+) a druhý 4G (nebo teď už i 4G+).

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #12 kdy: 27. 08. 2022, 04:33:22 »
mrkni na netmonster,je tam v phone info, ja tam mam LTE physical channel config, pod phone info. vypisuje se mi to jen po protoceni pripojeni.

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #13 kdy: 27. 08. 2022, 06:25:29 »
4G+ nebo LTE+ se mi zobrazuje u frekvencí např. 1800+2600 MHz (ne 800 MHz). Některé nástavby/launchery na Androidu mají možnost vynutit indikaci ze 4G na LTE.
S 5G to je to taky zajímavé. Většina BTS které indikují 5G, jsou NSA (Non-Standalone Architecture), kde 5G vysílač je připojený ke 4G technologii. SA neboli NR se u nás vyskytují (nepotkal jsem), ale je jich pomálu.

nameLoginUserWhatever

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #14 kdy: 27. 08. 2022, 15:14:40 »
>4G+ nebo LTE+ se mi zobrazuje u frekvencí např. 1800+2600 MHz (ne 800 MHz)

LTE+ 4G+ LTE-A sa zobrazuje ked je agregovanych viac pasiem, v NetMonster aplikacii to je vidno, napr. mozem mat 4G v status bare a v NM vidim LTE 2100 (alebo aj ine pasmo, len musi byt iba 1), ak je uz agregovanych viac pasiem, tak v status bare je 4G+ a v NM vidim LTE-A 700 + 2100 napriklad.