Rozcestí v kariéře

Rozcestí v kariéře
« kdy: 18. 08. 2022, 20:25:35 »
Ahoj všem,

mám takový podnět na úvahu, mám cca 10 let praxe, kde jsem si rámci sys admin pozice prošel více méně vším možným, od networkingu, přes Linux po Microsoft technologie a cloud.

Nyní jsem na takovém rozcestí, protože se mi podařilo získat docela dobře placený bodyshop, kde mám dost času na nějakou seberealizaci a tak přemýšlím, jakým směrem se vydám, chci se trošku specializovat a časem třeba přejít na volnou nohu s tím, že mám portfolio služeb, které jsem schopen nabídnout.

Co si myslíte, že je dneska trendy a má to potenciál na dobré ohodnocení v horizontu 5-10 let. Jsou to cloud služby? Bezpečnost? Networking? Napadlo mě se naučit programovat třeba v Pythonu, což by mi otevřelo možná dveře pro nějaké automatizační technologie.

Předem díky za názory


anonacct

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2022, 20:49:06 »
Takže máš 10 let praxe, ale nevíš co bude za dalších 5-10 let?

Já to teda taky nevím s 100% jistotou, ale řekl bych, že to bude podobné jako těch 10 let zpět.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #2 kdy: 18. 08. 2022, 20:57:31 »
admini u potreba furt, vyber si co te opravdu bavi.

cloud tu bude, site tu budou, virtualky tu budou.

programovani muze byt dalsi cesta kam se vydat, pro zacatek klidne python.
« Poslední změna: 18. 08. 2022, 20:59:05 od a6b »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2022, 21:10:37 »
[…] dneska trendy a má to potenciál […] Jsou to cloud služby? […] Napadlo mě se naučit programovat třeba v Pythonu […]
Cloud určitě, obecně DevOps — Docker, Kubernetes, Helm a podobné srandy. Python se taky určitě hodí, naši devopsáci ho umí a používají a někteří se učí Go (protože je v “cloud native” zrovna v módě). Dá se s tím hrát celkem snadno i lokálně (Kind) a se zkušenostmi s administrací půjde učení určitě rychle.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #4 kdy: 18. 08. 2022, 22:26:30 »
[…] dneska trendy a má to potenciál […] Jsou to cloud služby? […] Napadlo mě se naučit programovat třeba v Pythonu […]
[…] Go (protože je v “cloud native” zrovna v módě) […]

Abych doplnil proč, tak protože program psaný v Go 1.0 z roku 2012 funguje stále stejně. To asi není překvapení, když je kompilovaný. Ale také jde pak upravit a zkompilovat pod poslední verzí.
O skriptu psaném v Pythonu 3.3 (taky 2012) se to už říci nedá.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2022, 03:50:08 »
program psaný v Go 1.0 z roku 2012 funguje stále stejně. To asi není překvapení, když je kompilovaný. Ale také jde pak upravit a zkompilovat pod poslední verzí.
Jo, to je dobrá vlastnost, taky si na tom autoři dost zakládají.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #6 kdy: 19. 08. 2022, 07:12:48 »
Tvl co to je bodyshop????
Jinak kariéra obecně, nejen IT, se po cca 10 letech praxe rozhoduje spíš na to jestli dělat dál "lopatu" teda tvořit, nebo  začít vést lidi - teamlead, manager apod. Dělat lopatu v it pak ještě na to, jestli za sebe, nebo jako zaměstnanec. A podle mě jen ti "nejlepší" dokážou jít do soukroma a stát se zaměstnavatelem.
Gréta je nejlepší.

mark42

  • ***
  • 103
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #7 kdy: 19. 08. 2022, 12:00:16 »
@Karmelos:
Bodyshop je situacia, ked pracujes u firmy A, ktora tvoje osobohodiny predava do fimy B, alias "prenajom cloveka".
Kozel89 si zjavne vybera cestu, kde by popri/po zamestnani chcel pracovat na seba. Napisal to v uvodnom prispevku.

@Kozel89:
Podla mna zaklad je uvedomit si, ci mas chut sa uzko specializovat alebo ostat ako univerzal, resp. k svojim skusenostiam pribrat nejake nove a udrzovat vsetky. Specializacia ma svoje vyhody (plat) aj nevyhody (drahe skolenia, hlavne u sieti a bezpecnosti). Byt univerzal ma zase vyhody v lepsom prehlade + mozes byt schopny robit viac veci sam bez pomoci. Vsetko, co si vymenoval, tu vysoko pravdepodobne bude aj o 10 rokov, takze je to najma o chuti spoznavat + o objeme penazi a casu, ktore si ochotny za vyuku alebo certifikaty zaplatit.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2022, 15:29:12 »
A podle mě jen ti "nejlepší" dokážou jít do soukroma a stát se zaměstnavatelem.

A k tomu je ovšem samozřejmě ještě třeba podotknout, že to pochopitelně neznamená, že to všichni ti nejlepší udělat chtějí

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #9 kdy: 21. 08. 2022, 01:04:24 »
Pane vachmajstr, vy jste hlava! Když je někdo nejlepší programátor, je nejlepší to přestat dělat a jít dělat něco úplně jiného!

Tvl co to je bodyshop????
Jinak kariéra obecně, nejen IT, se po cca 10 letech praxe rozhoduje spíš na to jestli dělat dál "lopatu" teda tvořit, nebo  začít vést lidi - teamlead, manager apod. Dělat lopatu v it pak ještě na to, jestli za sebe, nebo jako zaměstnanec. A podle mě jen ti "nejlepší" dokážou jít do soukroma a stát se zaměstnavatelem.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #10 kdy: 21. 08. 2022, 08:57:27 »
Tvl co to je bodyshop????

...jinak taky auto-klempírna/lakovna ;-)

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #11 kdy: 21. 08. 2022, 09:16:27 »
Bodyshop bol pre mna vzdy nieco ako karosaren/klampiar pre auta ale ok.  Ja riesim podobny problem ale s ineho spektra. 10 rokov automatizacie 5 rokov oprava/kodu a lepenie spagiet a cca 30% vlastny vyvoj na "zakazku".  Dost rozmyslam ci pokracovat lebo v poslednom roku som rekonstruoval a zistil ze x veci si viem spravit a dokonca ma ich volaju aj znamy na fusky a zistujem ze tam vobec nie je zle platove ohodnotenie + mas kontakt s ludmi je to cele nenarocne na hlavu a mas pohyb. Po 15 rokoch na sebe badam ze sediet 10+hodin nie je zrovna super na chrbticu a celkovo pre telo,  oci ma bolia a uz ani v noci nie je super makat lebo je klud. Tak je to take 50:50.  A pokial nie je ambicia byt team leader alebo ist hore kolko rokov este zvladnes klepat kod ked technologie idu dopredu ako rakety?

Ink

  • *****
  • 658
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #12 kdy: 21. 08. 2022, 09:45:54 »
Abych doplnil proč, tak protože program psaný v Go 1.0 z roku 2012 funguje stále stejně. To asi není překvapení, když je kompilovaný. Ale také jde pak upravit a zkompilovat pod poslední verzí.
O skriptu psaném v Pythonu 3.3 (taky 2012) se to už říci nedá.

Wow, to jsem ani nevěděl, že se skript psaný v Pythonu 3.3 dnes už nedá upravit a "zkompilovat". Máš nějakou hrůznou historku ze života?

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #13 kdy: 21. 08. 2022, 13:03:25 »
Jinak kariéra obecně, nejen IT, se po cca 10 letech praxe rozhoduje spíš na to jestli dělat dál "lopatu" teda tvořit, nebo  začít vést lidi - teamlead, manager apod. Dělat lopatu v it pak ještě na to, jestli za sebe, nebo jako zaměstnanec. A podle mě jen ti "nejlepší" dokážou jít do soukroma a stát se zaměstnavatelem.
Pane vachmajstr, vy jste hlava! Když je někdo nejlepší programátor, je nejlepší to přestat dělat a jít dělat něco úplně jiného!

... což bohužel nic nemění na tom, že se to zhusta děje protože na to tlačí zaměstnavatelé. Někteří manageři totiž mají bůhvíproč pocit, že když něco člověk dělá dobře a baví ho to, měl by toho místo toho nechat a jít vést lidi (nebo se v lepším případě stát spisovatelem a říkat si architekt) což je něco, z čeho má polovina vývojářů zlé sny.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #14 kdy: 21. 08. 2022, 13:07:02 »
Dost rozmyslam ci pokracovat lebo v poslednom roku som rekonstruoval a zistil ze x veci si viem spravit a dokonca ma ich volaju aj znamy na fusky a zistujem ze tam vobec nie je zle platove ohodnotenie + mas kontakt s ludmi je to cele nenarocne na hlavu a mas pohyb.

Opravdu nejsi sám, kdo má tenhle dojem.

A pokial nie je ambicia byt team leader alebo ist hore kolko rokov este zvladnes klepat kod ked technologie idu dopredu ako rakety?

Zrovna v tomhle zase až takový problém není. Jen se je samozřejmě třeba snažit, aby člověk nezkostnatěl a nezačal všechno nové odmítat. Což vyžaduje jisté trvalé vědomé mentální úsilí.