Doporučte online brokera

Doporučte online brokera
« kdy: 09. 08. 2022, 21:53:57 »
Ahoj,

chtěl bych začít s obchodováním akcíí, hlavně ETF. Doporučili byste mi nějakého online brokera se kterým jste spokojeni? Jde mi hlavně o to, aby to nebyl nějaký scam jako Robinhood, ve smyslu že ty akcie ve skutečnosti nevlastním. Chci mít jistotu, že ty akcie vlastním, ikdyby třeba ta firma zanikla. Také nechci nikam posílat sken občanky. Slyšel jsem o Patria, Degiro a Fio. O Revolutu jsem slyšel že bezdůvodně zamrzávají účty.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #1 kdy: 09. 08. 2022, 22:03:31 »
:
Chci mít jistotu, že ty akcie vlastním, ikdyby třeba ta firma zanikla. Také nechci nikam posílat sken občanky.
:

Tohle se snad vylucuje, ne? Jak chces pak prokazat to vlastnictvi?

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #2 kdy: 09. 08. 2022, 23:00:21 »
Nevymýšlejte kraviny, že se nechcete identifikovat. To prostě musíte, už jenom přes to, že tam máte napojený svůj účet. Doporučuji Degiro (nízké poplatky), pro české dividendové akcie dlouho vlastněné pak FIO. Degiro má zdanění českých dividend asi 30 %, normálně je to 15 %.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2022, 23:12:31 »
Já mám Fio a sken občanky jsem neposílal, protože si ji oskenovali na pobočce :D. Akcie nebudeš vlastnit nikdy, protože se s tebou na burze nikdo bavit nebude; typicky se to řeší pomocí proxy společnosti která je vlastní a nic jiného nedělá, takže je nepravděpodobné, že by měla důvod pro krachnutí. A pak různými garančními fondy a pojištěními obchodníků s cennými papíry, to je v některých státech a u některých obchodníků dost velké, v ČR jen do půl mega Kč, což na větší rotšíldění není.

Jinak je to docela bída, rozepsal jsem se o tom na https://jenda.hrach.eu/w/ebroker#konkurencni_brokeri_prubezne_aktualizovano

RDa: Vlastnictví může prokázat třeba prokázáním vlastnictví soukromého klíče, ale to je ve světě mimo různá Etherea politicky nemožné hned z několika stran (banky to nezvládnou implementovat a státy to nechtějí).

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2022, 23:45:20 »
Chtěl jsem používat Fio, ale to je tak nějak nepoužitelné.
Nakonec jsem skončil u XTB, protože má jakýsi štempl od ČNB. Tak doufám, že až budu chtít vybrat, tak bude co.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2022, 07:51:59 »
Mám FIO. Je to banka co má licenci od ČNB. Mám tam CZK, USD i EUR účet, peníze měním přes Roklen (pošlu CZK FIO účet na FIO CZK účet Roklenu a za pár hodin mi přijdou peníze z jejich FIO USD ROKLEN účtu na můj FIO USD účet). Navíc k EUR účtu mám debetní kartu, takže dividendy z evropských akcií můžeš utratit a zdarma vybrat z bankomatu na dovolené :)

Poplatky nějaké má, ono ale i XTB tam má formou provize... Takže zatím nemám moc důvod jít od FIO - navíc máš možnost nákupu českých (třeba Komerční banka, ČEZ a německých akcíí (teď je zajímavý např. BASF). Navíc, když je nějaký problém, potřebuješ předat podepsaný W-8BEN formulář (proti dvojímu zdanění dividend) můžeš zajít na kamennou pobočku... Pokud tedy nechceš kupovat akcie za jednotky tisíc korun tak myslím, že ty poplatky (8-10 dolarů za nákup/prodej) jsou celkem v pohodě za ten servis...
« Poslední změna: 10. 08. 2022, 07:54:55 od Molex1 »

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2022, 07:54:41 »
Jestli chcete uložit peníze na delší dobu, máte zájem o tituly jen na české, americké a německé burze, tak fio není podle mě špatná volba protože to je banka v ČR, na účtu máte různé měny, mají pobočky, aktivně řeší problémy a i poradí (v technických věcech). Jen jejich mobilní aplikace je tragická (snad na novém androidu ani nechodí), webová je trochu vintage, ale funkční.

Pokud chcete spekulovat i na pokles, vyberte si něco jiného.
Gréta je nejlepší.

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #7 kdy: 10. 08. 2022, 08:04:20 »
Jenom ještě k poplatkům - fio má poplatky minimální kolem 10USD/EUR na obchod, pak procento podle celkové ceny obchodu, ale některé alternativy mají poplatky minimální (a trochu nižší než fio) plus podle počtu ks obchodovaných akcií. Pokud byste se chtěl věnovat levným akciím (třeba kolem 1USD/akcie) tak se takové účtování může na poplatkách prodražit (oproti fiu).
Gréta je nejlepší.

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #8 kdy: 10. 08. 2022, 09:48:14 »
Fio zadne procento z ceny obchodu nema.

Jenom ještě k poplatkům - fio má poplatky minimální kolem 10USD/EUR na obchod, pak procento podle celkové ceny obchodu, ale některé alternativy mají poplatky minimální (a trochu nižší než fio) plus podle počtu ks obchodovaných akcií. Pokud byste se chtěl věnovat levným akciím (třeba kolem 1USD/akcie) tak se takové účtování může na poplatkách prodražit (oproti fiu).

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2022, 12:08:04 »
Jestli chcete uložit peníze na delší dobu, máte zájem o tituly jen na české, americké a německé burze, tak fio není podle mě špatná volba protože to je banka v ČR, na účtu máte různé měny, mají pobočky, aktivně řeší problémy a i poradí (v technických věcech). Jen jejich mobilní aplikace je tragická (snad na novém androidu ani nechodí), webová je trochu vintage, ale funkční.

Pokud chcete spekulovat i na pokles, vyberte si něco jiného.
Taky mám Fio, na nákup a držení akcií ok. Pokud by s tím měl člověk nějak víc operovat, tak jejich rozhraní je výlet do devadesátých let. To bych šel asi do něčeho jiného.

hmmmw

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #10 kdy: 10. 08. 2022, 12:14:28 »
Taky mám FIO. Design zastaralý, ale investice nejsou o tom, jak vypadá stránka pro pokyny.

A ohledně vlastnictví, tak to z pohledu burzy vlastní ta brokerská společnost (protože s jednotlivcem se burza bavit nebude), ale z pohledu českého zákona je to tvoje. Takže i kdyby FIO padlo, tak ty akcie přejdou pod jiného správce, a nespadnou do insolvence FIO.

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #11 kdy: 10. 08. 2022, 12:37:19 »
Fio zadne procento z ceny obchodu nema.

Ale má, na BCPP (0.35), RMS (0.29/0.35)i Xetra(0.15 a snad není ani zastropovaný), akorát že zrovna na trhu v usa není (což jsem teda myslel že taky je). Tam je jen fix za cenu do a nad 100ks akcií (a případné fix příplatky za nějaké marginální případy). Což je teda plus pro fio.  Pro detaily viz ceník na fio stránkách...
« Poslední změna: 10. 08. 2022, 12:40:59 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #12 kdy: 10. 08. 2022, 12:52:14 »
Fio, sice má rozhraní takové z doby kamenné, ale funguje to.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #13 kdy: 10. 08. 2022, 13:57:33 »
Ve FIO muzes na majetkovy ucet navazat ucet u "Centrální depozitář cenných papírů" a potom ceske akcie skutecne vlastnis ty. (a sam si musis resit dividendy + platis CDCP poplatek pres FIO).

Jednodussi varianta je ucet u CDCP neresit, pak akcie jsou na jmeno FIO a FIO vyrizuje dividendy a pripadne da plnou moc na valnou hromadu.

Re:Doporučte online brokera
« Odpověď #14 kdy: 10. 08. 2022, 15:19:12 »
Používám Fio broker, uznávám, že rozhraní působí zastarale a chvilku s ním budeš zápasit, než se naučíš ho plně ovládat. Větší objem valut řeším přes RoklenFX.