Fake SSD na eBay

M. N.

Fake SSD na eBay
« kdy: 08. 08. 2022, 18:24:44 »
Zdar, posílám varování - na eBay se v poslední době objevily velmi levné SSD disky v kapacitách 1 a 2 TB, které se velmi podobají diskům od WD (Red/Green/Blue) a nebo Samsung EVO8x0 - iluze je velmi dobrá, disky už ne. Utrpěl jsem několik takovýchto darem. Kapacita je zhruba 10% udávané - v systému se hrdě hlásí jako 1TB ale při přepisování disku daty se zastaví na cca 10% a na 100% vytíží systém I/O. Dál se ani nehnou. Přikládám foto krabiček



Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2022, 19:47:35 »
Však byly "velmi levné", cos čekal? Podobných šmejdů je plný internet, od disků, přes grafické karty, power banky, telefony, svítilny...

Vždy podobné nabídky spojuje to, že je to příliš levné na to, aby to byla pravda...

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #2 kdy: 08. 08. 2022, 20:38:57 »
Tak, tak - na Ali je toho kýbl, disky, flashky, RAM a další balast nesplňující deklarované parametry.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #3 kdy: 08. 08. 2022, 22:24:38 »
Pokud bys obetoval nejaky ten fejk, tak bych o nej mel zajem!

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2022, 02:27:36 »
Pokud bys obetoval nejaky ten fejk, tak bych o nej mel zajem!
ocekavej uvnitr USB hub a v nem 1-2x USBFlash s upravenym FW ;-) u USB-HDD to jeste zatezovali kovovou matkou nebo sroubem ;-)


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #5 kdy: 09. 08. 2022, 04:15:23 »
Proč by to proboha kdokoliv kupoval na eBayi? Z logiky věci, rozdíl nemůže být větší než 10-20% ceny z důvodu cel atd... a přijdu tím o možnost řešení reklamace atd... pokud je cena výrazně nižší tak je jasné, že to za to nemůže výrobce vyrobit, je to fake nebo s tím něco je... 
« Poslední změna: 09. 08. 2022, 04:16:55 od Molex1 »

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #6 kdy: 09. 08. 2022, 08:56:15 »
pozor, nemusí jít pouze o disky s nízkou cenou a ty falešné se objevují i na českém aukru nebo sbazaru. Důvod, proč se tyhle věci kupu z druhé ruky je prostě cena či nedávno třeba dostupnost, kdy eshopy neměly skladem v podstatě nic s velkou kapacitou.

Jinak podobné věci se dají i koupit na cz eshopech, které jsou přebalené drop-in na ali, nezkušený návštěvník nic nepozná.

Podle mě není špatně, že zákazník podvod zavčasu neodhalí, ale problém je, že ty platformy tyhle podvody ve velkém umožňují. Každý se dostane do situace, kdy nakupuje něco, čemu nerozumí a neumí posoudit cenu, značku, kvalitu.

M. N.

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #7 kdy: 09. 08. 2022, 09:00:28 »
Rozebral jsem a uvnitř je toto ...
Podle nápisu na zadní straně desky .... DEMO ..... je asi jasný účel výrobku. Identifikační údaje  na řadiči jsou vyleptané. Zkoušel jsem hledat kód z paměťového chipu na google ale nenašel jsem. Takže tak, pokud by jel někdo, kdo má zájem, přes Vsetín, tak mám tady dva kousky, které věnuji. Nabyl jsem je od příbuzného, který "chtěl ajťákovi udělat radost" ...

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #8 kdy: 09. 08. 2022, 15:10:13 »
Mě celkem fascinuje, že se to těm prodejcům vyplatí prodávat. Pokud ještě funguje buyer protection jako dřív (dlouho jsem na ebay nenakupoval), tak pokud pořádáte o refund v případě takovéhoto fejku, tak bez keců vám ebay prachy vrátí. A pokud se to děje u prodejce často, tak mu zruší účet a nic už neprodá.

To opravdu nad tím většina lidí mávne rukou (tohle chápu u věcí za $2)? Neříkejte mi, že to lidi nezjistí....

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #9 kdy: 09. 08. 2022, 15:35:08 »
Mě celkem fascinuje, že se to těm prodejcům vyplatí prodávat. Pokud ještě funguje buyer protection jako dřív (dlouho jsem na ebay nenakupoval), tak pokud pořádáte o refund v případě takovéhoto fejku, tak bez keců vám ebay prachy vrátí. A pokud se to děje u prodejce často, tak mu zruší účet a nic už neprodá.

To opravdu nad tím většina lidí mávne rukou (tohle chápu u věcí za $2)? Neříkejte mi, že to lidi nezjistí....
Nevím jak na ebuy ale Ali je plné hloupých lidí, kteří dovedou dát dobré hodnocení jen za to že jim to přišlo ve slibované době a vypadá to pěkně. Abych našel nějakou recenzi co se zabývá skutečnými parametry, tak to se musí hledat a často vůbec neexistuje.
Ale když to odhalíte, tak si vždycky můžete říct o velkou slevu nebo vrácení peněz, těch lidí co budou vždy spojení je asi většina.

Jinak občas se dá narazit na věci, co jsou podezřele levné, ale fungují dobře. (třeba stmívač LED osvětlení za dolar něco) Zlato se ve slevě neprodává.

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #10 kdy: 09. 08. 2022, 18:24:36 »
Jenže běžný uživatel 1TB+ disk nezaplní ani za rok a jen minimum lidi ty disky nějak testuje. Spousta lidí věří uvedeným parametrům a když se objeví problém, je už pozdě, protože prodejce skončil, nebo skončila "záruka". A nebo budete muset zboží poslat zpět do číny, což většinu lidí odradí, protože to bude stát víc, než zboží. Navíc spousta prodejců často vymění refund výměnou za stažení negativního komentáře/pozitivní komentář a podobné praktiky.

Než uplynou všelijaké lhůty a podobně na ebay, a než se sejde dostatek stížností, prodejce prodává dál. Následně většinou ztrátu hradí ebay, protože co si kdo veme na nějakém šmejdovi. U číňana na aliexpresu a podobně se těžko něčeho dovolávat.

Řada lidí to taky kupuje jako dárek pro někoho, a pochopitelně dotyčného mají tak rádi, že na dárku chtějí za každou cenu ušetřit. Obdarovaný pak věc vyhodí, protože s dárcem nechce nic řešit, a už vůbec nechce nic řešit s prodejcem.

Když BFU nestačí "10 000MAh" powerbanka ani k jednomu nabití telefonu, začne se poohlížet po "100 000MAh"...

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #11 kdy: 09. 08. 2022, 22:05:24 »
Jinak občas se dá narazit na věci, co jsou podezřele levné, ale fungují dobře. (třeba stmívač LED osvětlení za dolar něco) Zlato se ve slevě neprodává.

To je ostatně typické u lidí, kteří tuší, která bije. Věcí, které tady byly mnohonásobně dražší než na AliExpressu a přitom ty z AliExpressu skutečně fungovaly jsem tam koupil mnoho. Napadá mě třeba bezdrátová myš za tuším třicet korun i s dopravou nebo tak nějak. (Rozpadla se mi až nedávno.) Takže pak se můžete chytit i na podobnou věc. Pokud se tedy nevydává za nějakou známou značku jako na té fotografii nahoře což je pochopitelně nefunkční padělek zcela zjevně.

Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #12 kdy: 09. 08. 2022, 23:01:14 »
Působí poněkud komicky, když se někdo naváží do BFU a sám neumí používat základní předpony soustavy SI.
Nebo jste skutečně myslel megaampérhodiny???

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #13 kdy: 09. 08. 2022, 23:02:07 »
[...] U číňana na aliexpresu a podobně se těžko něčeho dovolávat. [...]

Alliexpress funguje tak, ze penize drzi dokud zakaznik nepotvrdi prevzeti zbozi a ze je v poradku, pak teprve jdou penize prodejci...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fake SSD na eBay
« Odpověď #14 kdy: 09. 08. 2022, 23:08:03 »
Rozebral jsem a uvnitř je toto [...]
To mas dobre ze tam je aspon nejake SSD ;-) znamemu prislo jako 2TB SSD tohle :-D