Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT

Ahoj všichni,
můj synátor po prádninách startuje na FIT VUT a vymámil ze mě slib, že mu pořídím nový noťas. Chce Apple s procesorem "Apple Silicon" - M1, nebo M2.

Já mám ale poněkud pochybnosti jestli je zrovna tohle vhodná varianta pro zamýšlený účel - studium na FIT.

Zatímco v případě x86-64 není třeba strachovat se o dostupný software snad z jakéhokoliv oboru, obávám se, že Apple Silicon existuje zatím ještě příliš krátce (i přesto, že je to vlastně ARM), takže je v tomhle případě nabídka zatím stále ještě omezená.

Jak situaci vnímáte vy? Myslíte, že noťas s tímto procesorem je pro zvolený účel - studium na FIT - přece jen OK?

Předem díky všem kdo odpoví něco k věci.
« Poslední změna: 08. 08. 2022, 17:15:44 od Petr Krčmář »


Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT.
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2022, 17:14:34 »
Podle mě si aple nekupujou mladý kvůli studiu, ale kvůli imidži - nevypadají jako socky s acerem. A asi se stim líp balej holky...

A jako se zaprděností našeho v. školství bych spíš sázel na klasický w10 s obyčejným procesorem. Pokud budou nějaký softwéry a nástroje jako cady nebo pro numeriku, fyziku, prostředí pro programování, použité při výuce dostupné pod studentskou/školní licencí, odhadoval bych, že  pro aple to nejspíš nebude.
Gréta je nejlepší.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #2 kdy: 08. 08. 2022, 18:14:51 »
Ale tady nejde o procesor, ale o celou platformu, která má prostě určitá specifika (=omezení). To ale synátora nezajímá, protože ten chce hlavně vypadat cool s nakousnutým jabkem, které zaplatí tatík.

Těžko mu to budeš rozmlouvat, takže pokud se vešel do tvého rozpočtu, tak bych mu to klidně koupil, ať se s tím třeba po... není mu 5 let...

M. N.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #3 kdy: 08. 08. 2022, 18:40:10 »
Dcerka studuje prvním rokem geodezii na VUTBr a používá MBAir/M1 - jediné, kde jsme narazili, je Microstation ;-) Jinak většina SW je OK - školní Office suite, něco na kreslení, i scilab běží v emulaci naprosto OK. Air má skvělou výdrž na baterky, pokud zrovna neběží emulace ....
Java je nativní, docker taky ... je je třeba si dát pozor na správný image. Pokud by potřeboval nějaké custom záležitosti tak je k dispozici brew balíčkovací a build systém ...

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #4 kdy: 08. 08. 2022, 18:41:24 »
Já jsem vysokou silně zaměřenou na Windows přežil s Linuxem. Největší výzvou bylo striktní vyžadování MS Office, což už dneska asi nebude problém. Myslím, že 13" Air nebo Pro je pro studenta výborná volba ať už díky rozměrům nebo výdrži na baterii.


Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #5 kdy: 08. 08. 2022, 19:30:48 »
Díky všem za dosavadní reakce.
Ještě mám pár dotazů, nejspíš trapně naivních, ale prostě nemám s Apple žádné zkušenosti, ani nemám možnost Apple si pořádně vyzkoušet.
Software typu MATLAB, dále taky vývojářské platformy - např. VS Code - jak dobře tam fungují pluginy např. pro Python, C++, ale taky i doxygen, apod....? Jede to stejně dobře jako ve Win na x86?
A co virtualizace? Pokud vím, Virtualbox nic a Oracle ani nic v tomto směru nezamýšlí. VMware snad něco vyvíjí, netuším v jakém je to reálném stavu. Snad QEMU?

rzc

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #6 kdy: 08. 08. 2022, 21:16:56 »
Mas dve moznosti. Bud koupis decku Mac at muze machrovat, ale bude to jak sroubovat sroub kladivem. Nebo koupis Dell s Windows, bude to fungovat ale decko te prokleje. Btw ten Dell je stejne drahej jako Mac.

Nedokazu si predstavit fungovat bez Visual Studia, bez VirtualBoxu, jeste s architekturou kterou kde co nepodporuje. Na FELu jsme meli spoustu obskurniho SW, ktery vyzadoval bud Win nebo Linux x86_64.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #7 kdy: 08. 08. 2022, 21:26:50 »
ted to slo nedavno netem, ze linus torvalds pouziva apple notebook s nainstalovanym asahi linuxem co bezi na m1, m2.
grafickou akceleraci na kompilaci jadra nepotrebuje, a tak si fici na arm.

diskuze imidz vs vykon je nekonecny flamewar.
ale tak treba dostane student ssh pristup na poradnou vypocetni masinu na katedre a pak si muze veci kuchtit na apple.   

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #8 kdy: 08. 08. 2022, 22:21:30 »
Vidim to velice casto jak uzivatele notebooku s m1 chteji aby ruzne sw podporovaly jejich novy notebook. Vedle arm architektury je i casto problem ze kazdy nevlastni novy macbook s m1/m2 procesorem.

Mimochodem nebude problem i s velikosti pameti ?  M1 umi jen 16gb, M2 snad 24gb ale vic uz nejde.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #9 kdy: 08. 08. 2022, 22:48:13 »
na kompilaci jadra nepotrebuje, a tak si fici na arm.

Píše na tom maily :-)

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #10 kdy: 08. 08. 2022, 22:55:43 »
Mimochodem nebude problem i s velikosti pameti ?  M1 umi jen 16gb, M2 snad 24gb ale vic uz nejde.

Zase zůstaňme nohama na zemi. Notebook s 24+ GB RAM je pro většinu studentů utopie a to co tam budou dělat obstará i notebook za 15k s prstem v nose.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2022, 23:10:02 »
Vidim to velice casto jak uzivatele notebooku s m1 chteji aby ruzne sw podporovaly jejich novy notebook. Vedle arm architektury je i casto problem ze kazdy nevlastni novy macbook s m1/m2 procesorem.

No, toho se právě obávám.

Mimochodem nebude problem i s velikosti pameti ?  M1 umi jen 16gb, M2 snad 24gb ale vic uz nejde.

Těch procesorů M1 je několik druhů, které se liší počty jader a také max. pamětí. Myslím, že M1 Max zvládá i 64GB, ale Apple za to chce naprosto pekelné peníze, to samé platí také i pro větší HDD.
Naproti tomu notebook x86 založený na běžných komponentech (SO-DIMM, M.2) mohu rozšířit kdykoliv doma za pár kaček. Tohle je další věc proč se domnívám, že Apple není vhodná volba.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #12 kdy: 08. 08. 2022, 23:13:23 »
Mimochodem nebude problem i s velikosti pameti ?  M1 umi jen 16gb, M2 snad 24gb ale vic uz nejde.

Zase zůstaňme nohama na zemi. Notebook s 24+ GB RAM je pro většinu studentů utopie a to co tam budou dělat obstará i notebook za 15k s prstem v nose.

Na druhé straně, 64GB (2x SO-DIMM 32GB) dnes má koncovou pultovou cenu kolem 6 tisíc. Snad nežiju mimo realitu, ale myslím si, že na tohle by si měl student umět vydělat a našetřit pokud o to má zájem.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2022, 23:22:55 »
Já popíšu matfyz a můžete doufat že to bude alespoň trochu přenositelné. Rozhodně není pravda že by nějak byla potřeba Windows jak tu lidi píšou, snad jediný okamžik kdy jsem to nabootoval byla příprava na zápočtový test z Programování II, což byl tehdy C#. Domácí úkoly šly v pohodě dělat v Monu, ale zápočtový test se psal na školním počítači s Visual Studiem, tak jsem si v tom chvíli klikal abych to pak uměl používat. Naopak mnoho jiných předmětů explicitně používalo tooly primárně z linuxového světa, které nějak šlo taky spustit na Windows (dneska by to asi bylo v pohodě když existuje WSL) ale bylo to přes ruku (YMMV, já Windows používat neumím).

Co se týče architektury, tak tam se občas hodilo mít x86_64, protože některé programy (např. simulátor výukového procesoru, na kterém se programuje) se dodávají jako zdrojáky + buildy pro nejběžnější platformy; na aarch64 (teda, je to doufám aarch64, ne?) budete muset kompilovat; a pokud tam plánuje používat mac OS a ne Asahi Linux, tak s tím bude ještě trochu větší pain. Na druhou stranu není toho zas tolik aby to nešlo jednorázově udělat přes SSH na x86 stroji.

No a pak je tam ještě občas nějaká optimalizace algoritmu na rychlost na skutečném procesoru nebo dokonce programování pomocí SSE a AVX instrukcí, tam se to hodí taky. Ale zase toho není nějak moc.

TL;DR bude to trošku opruz (obzvláště pokud používá mac OS) ale nic nepřekonatelného.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #14 kdy: 09. 08. 2022, 11:40:48 »
Na druhé straně, 64GB (2x SO-DIMM 32GB) dnes má koncovou pultovou cenu kolem 6 tisíc. Snad nežiju mimo realitu, ale myslím si, že na tohle by si měl student umět vydělat a našetřit pokud o to má zájem.

Apple Silicon je SoC, takže paměť nerozšíříte.