Proč mi vypadavá internet při bouřkách?

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #90 kdy: 25. 08. 2022, 23:50:44 »
Může mi někdo říct co byste s tím dělali? Já bych to prostě opravil, nasrat na památkáře (vůbec bych se jich neptal atd) a hotovo. Ikdybych pak dostal nějakou pokutu, tak vzhledem k tomu kolik se ročně ušetří na tom topení, tak to bude pořád výhodnější
Nabídnu zkušenost z mého okolí s nerekonstruovanou prvorepublikovou nerekonstruovanou vilou.

Daná osoba to oholila na zeď. Nandala moderní okna do novostaveb, zateplila, na střechu píchla soláry. Uvnitř tady vše v moderním stylu.

Běžnému českému obzvláště maloměstkému buranovi to je jedno. Vypadlo z toho něco takového https://www.stream.cz/gebrianvs/gebrian-vs-skola-kamenne-zehrovice-206897

Je otázka, jestli se nepokusit venku a uvnitř alespoň nezanechat část původního ducha.

Osobně se mi třeba velmi líbilo toto - https://proxima.as/ukazky-realizaci/stavby-pro-skolstvi/poslucharny-vscht-praha-6


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #91 kdy: 26. 08. 2022, 00:06:48 »

Tohle ale řeší každý v SVJ. Když máte půl paneláku důchodců, kteří jsou doma ve třech svetrech, tak má v bytě zimu celý panelák. Když někdo bydlí v první patře, tak nepotřebuje rekonstrukci výtahů. A když je někdo "jednodušší" nepotřebuje internet, kabelovou televizi a podobné vymoženosti. Kdo nebydlí v posledních patrech, nepotřebuje opravu střechy. A pak jsou tu lidé s nízkými příjmy, kteří kategoricky proti ničemu nejsou, jen si nemohou dovolit přispívat více do společného fondu. Jaké to má ale řešení?

Je to spíše filozofická odpověd, ale aktuální pojetí SVJ se nehodí do dnešní doby.

Nepopulárním, ale jednoduchým řešením je bydlení v nájmu.

Řešení definitivní vznikne samo až se trh odprostí od stylu fungování autobazarů 90. let a rozjedou se reálné komerční pronájmy, kdy někdo bude vlastnit celý bytový dům a pronajímat jednotlivé byty.


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #93 kdy: 26. 08. 2022, 08:15:46 »

Je to spíše filozofická odpověd, ale aktuální pojetí SVJ se nehodí do dnešní doby.
...
SVJ je šílenost. Bydleli jsme v bytě (nikdy víc už naštěstí) a to je strašný co se tam dělo. Plno důchodců (jak tu píšete) a stará, nezateplená bytovka. No a myslíte si, že se bude zateplovat? Ani prd, důchodci si odhlasovali, že je to moc drahý. Tak se místo toho v zimě topí tak, že velký litinový radiátory mají 70°C a v místnosti je horko těžko 22°C. Když vezmu infra teploměr a změřím zdi, tak jsem třeba na 19°C. Někde u stropu (kde fouká paradoxně teplej vzduch od radiátorů a je tam tak 28°C) je třeba 17°C, protože střecha je taky nezateplená. Takže jeden byt tam protopí stejně, jako malej dům. No letos v zimě si s těma cenama užijou. To zateplení by se zaplatilo s těma cenama co jsou snad do 5let...

PS: jak jsem bydlel v tomhle bytě, tak mě naprosto fascinovalo jak se jako obecně šetří energiema, omezuje se kdovíco aby se ušetřilo a pak je tam bytovka co sežere energie jak kráva...

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #94 kdy: 26. 08. 2022, 09:04:30 »
Bydleli jsme v bytě (nikdy víc už naštěstí) a to je strašný co se tam dělo.
Ono problémy můžete mít v rodinném domě i v bytě. Stačí jeden "vhodný" soused. Spíše je potřeba dobře si vybrat okolí.


PS: jak jsem bydlel v tomhle bytě, tak mě naprosto fascinovalo jak se jako obecně šetří energiema, omezuje se kdovíco aby se ušetřilo a pak je tam bytovka co sežere energie jak kráva...
V tomto směru je životní zkušenost, že kazatelé dobra mívají největší máslo na hlavě  ;D


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #95 kdy: 26. 08. 2022, 09:10:22 »
Máme v rodině jeden dům co časem nejspíš zdědíme a je taky v nějaké částečně chráněné zóně (nevím teď jak to je přesně). Momentálně chátrá a tak 30let se do něj nedala ani koruna, v zimě před pár roky tam popraskala voda a topení, už 3 roky se v něm netopí ( bydlí tam jedna pochybná existence...něco ve stylu "crazy cat lady" ze Simpsonů). No a teď si představte, že to zdědíte. Barák jako kráva, vilová čtvrť, jen to místo tak za 20mega. Taky má na fasádě kudrlinky kolem oken a podobný chujoviny. Ale co s tím? Samozřejmě pokud ho zdědíme (a crazy cat lady to mezitím nenechá vyhořet) tak se ho určitě nebudem chtít prodat, ale bude se opravovat. No a samozřejěm se bude zateplovat. Zvlášť v dnešní době. Jako on je dost rozdíl jestli se platí za topení třeba 150 000 ročně nebo 50 000. Kudrlinky se možná zkusí napodobit (zase tak škaredě to nevypadá a hodí se to do zástavby...a originál se už stejně rozpadá, tak není žádný důvod to tam nechat jak to je). Ale když to nepůjde, nebo by se to památkářům nelíbilo, tak co jako dál? Může mi někdo říct co byste s tím dělali? Já bych to prostě opravil, nasrat na památkáře (vůbec bych se jich neptal atd) a hotovo. Ikdybych pak dostal nějakou pokutu, tak vzhledem k tomu kolik se ročně ušetří na tom topení, tak to bude pořád výhodnější

Píšete to z arogantní a mylné pozice "já racionál teď a tady", což ale nikdo z nás není. Všichni jsme nějak ukotveni v minulosti přes své předky, a většina z nás i v budoucnosti přes své děti a proto je naší normou transgenerační uvažování.

Ten dům vám bude (dědictvím) vaším rodem svěřen do péče, abyste ho předal dalším generacím minimálně ve stejném, ale podle vašich možností spíše lepším stavu. Že ho předchozí generace nechala chátrat je fakt, který na tom nic nemění. Pokud dům má zdobnou fasádu tak je to rozhodnutí vašich předků, které třeba já bych ctil a nedíval se na to s opovržením. Až třeba postavíte něco vy, tak budete chtít aby vás to přezilo a aby v případě že to následující generace nechá chátrat, tak ta další to napravila. I se zachováním prvků, které vy jste ve své době považoval za estetické, ale které oni budou vidět jako "chujoviny".

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #96 kdy: 26. 08. 2022, 09:20:34 »
Proto spousta věcí v zemích bývalého svazu funguje jinak než na západě. Lidé nemají k ničemu úctu, protože před docela nedávnou dobou bylo všechno všech, takže vlastně nikoho.

Nejhorší v tomto ohledu podle mne bylo období tzv. normalizace: přežívání a rezignace na jakoukoliv změnu k lepšímu. Ale musí tomu tak být i 30 let po rozpadu svazu?

Docela by mne zajímalo, kolik je Vám let. Já za tzv. normalizace vyrůstal, pak vystudoval střední i vysokou, oženil se, měl děti, atd., atd. Až po plyšáku mi bylo odhaleno, jak strašně jsem trpěl.
To je v pořádku, člověk je tvor přizpůsobivý. Jsou lidé, co přežili obě světové války, koncentrák, odsun, komunisty a řeknou vám, že měli v podstatě šťastný život. Bohužel jsou tu miliony lidí, kteří takové štěstí neměli, ale ti už vám nic neřeknou...

V KLDR také normálně žijí lidé.

Spousta bezpáteřních lidí si díky podobným změnám režimů i hodně polepší.



Je třeba si uvědomit, že nic netrvá věčně, a ne vše se vyplatí zachraňovat. Aby mohlo něco nového vzniknout, musí občas něco starého ustoupit. Pokud ten dům není nějak extra hodnotný a vyjde levněji ho nahradit nečím lepším, tak není co řešit.

Starý dům zůstane starým domem. Pokud navíc vlhký dům zateplíte, kdo ví, co to udělá vevnitř za rok-dva.
Jestli do toho teče, tak můžou být shnilé krovy, stropní trámy,... to je pak nechat jen obvodové stěny... No to už bych to raději projel buldozerem.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #97 kdy: 26. 08. 2022, 09:34:18 »
Je třeba si uvědomit, že nic netrvá věčně, a ne vše se vyplatí zachraňovat. Aby mohlo něco nového vzniknout, musí občas něco starého ustoupit. Pokud ten dům není nějak extra hodnotný a vyjde levněji ho nahradit nečím lepším, tak není co řešit.

Starý dům zůstane starým domem. Pokud navíc vlhký dům zateplíte, kdo ví, co to udělá vevnitř za rok-dva.
Jestli do toho teče, tak můžou být shnilé krovy, stropní trámy,... to je pak nechat jen obvodové stěny... No to už bych to raději projel buldozerem.

Dle mého názoru záleží, jestli chce investor zachovat vztah k minulosti a na jeho finanční kondici (zda má na novostavbu).

Pokud není člověk zatížený minulostí, tak je nejlepší vaše řešení ze dvou důvodů. Rekonstrukce je velmi nejpříjemný proces, kdy  nejdříve odstraňujete staré, abyste mohl stavět. Stará stavba nikdy neposkytne stejnou kvalitu bydlení jako nová.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #98 kdy: 26. 08. 2022, 09:48:15 »
To je určitě pravda, ale rekonstrukce  je většinou nákladnější než novostavba, a výsledek pochopitelně nikdy nemůže dosahovat kvalit novostvaby, zejména po materiální stránce.

Rekonstruce se dá z finančních důvodů pochopitelně dělat postupně, pokud je dům obyvatelný, na rekonstrukci si postupně vydělá. Jestli je už ale dům vybydlený a chátrá, tak jakákoliv další časová prodleva jen zvyšuje budoucí náklady.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #99 kdy: 26. 08. 2022, 11:20:03 »
Máme v rodině jeden dům co časem nejspíš zdědíme a je taky v nějaké částečně chráněné zóně (nevím teď jak to je přesně). Momentálně chátrá a tak 30let se do něj nedala ani koruna, v zimě před pár roky tam popraskala voda a topení, už 3 roky se v něm netopí ( bydlí tam jedna pochybná existence...něco ve stylu "crazy cat lady" ze Simpsonů). No a teď si představte, že to zdědíte. Barák jako kráva, vilová čtvrť, jen to místo tak za 20mega. Taky má na fasádě kudrlinky kolem oken a podobný chujoviny. Ale co s tím? Samozřejmě pokud ho zdědíme (a crazy cat lady to mezitím nenechá vyhořet) tak se ho určitě nebudem chtít prodat, ale bude se opravovat. No a samozřejěm se bude zateplovat. Zvlášť v dnešní době. Jako on je dost rozdíl jestli se platí za topení třeba 150 000 ročně nebo 50 000. Kudrlinky se možná zkusí napodobit (zase tak škaredě to nevypadá a hodí se to do zástavby...a originál se už stejně rozpadá, tak není žádný důvod to tam nechat jak to je). Ale když to nepůjde, nebo by se to památkářům nelíbilo, tak co jako dál? Může mi někdo říct co byste s tím dělali? Já bych to prostě opravil, nasrat na památkáře (vůbec bych se jich neptal atd) a hotovo. Ikdybych pak dostal nějakou pokutu, tak vzhledem k tomu kolik se ročně ušetří na tom topení, tak to bude pořád výhodnější

Píšete to z arogantní a mylné pozice "já racionál teď a tady", což ale nikdo z nás není. Všichni jsme nějak ukotveni v minulosti přes své předky, a většina z nás i v budoucnosti přes své děti a proto je naší normou transgenerační uvažování.

Ten dům vám bude (dědictvím) vaším rodem svěřen do péče, abyste ho předal dalším generacím minimálně ve stejném, ale podle vašich možností spíše lepším stavu. Že ho předchozí generace nechala chátrat je fakt, který na tom nic nemění. Pokud dům má zdobnou fasádu tak je to rozhodnutí vašich předků, které třeba já bych ctil a nedíval se na to s opovržením. Až třeba postavíte něco vy, tak budete chtít aby vás to přezilo a aby v případě že to následující generace nechá chátrat, tak ta další to napravila. I se zachováním prvků, které vy jste ve své době považoval za estetické, ale které oni budou vidět jako "chujoviny".
Sorry ale to je naprostá blbost co píšeš. Dům je poplatný té době, kdy se stavěl a používal. Je naprosto logické, že se v čase bude měnit dle toho, jaká je momentálně móda a potřeby. Jinak by z města vzniknul skanzen domů, ve kterých se nedá bydlet dle současných standardů (to už tu někdo psal). Chápu že si někdo potrpí na staré věci, ale já bych to určitě minimálně uvnitř zařídil moderně. A konec konců klidně i zvenku. Pak tam za X let někdo bude opravovat barák a už to třeba zařídí moderněji taky. Nevidím smysl mít čtvrt plnou "šedých prvorepubikových hrůz" až do "skonání světa" jen kvůli tomu, že se všichni bojí vystrčit hlavu z písku a udělat to tak, jak chtějí a ne "jak to mají sousedi". Já bych klidně byl ten první v ulici, co tohle rozkopne a udělá ten barák víc do současného stylu.


Být v domě "ala 19. století" je fajn na 3 dny v AirBnB ale bydlet v tomhle nechceš...
Třeba takováto "stará" koupelna mi přijde strašně hnusná. A ikdyž se to někomu může líbit, tak se to rychle okouká.
https://www.siko.cz/fineza-ricordi/c/CSE1594-RICORDI

Velkoformátová dlažba s nějakou stylovou imitací třeba kamene mi přijde řádově hezčí
« Poslední změna: 26. 08. 2022, 11:24:40 od czAtlantis »

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #100 kdy: 26. 08. 2022, 12:13:08 »
Být v domě "ala 19. století" je fajn na 3 dny v AirBnB ale bydlet v tomhle nechceš...
Třeba takováto "stará" koupelna mi přijde strašně hnusná. A ikdyž se to někomu může líbit, tak se to rychle okouká.
https://www.siko.cz/fineza-ricordi/c/CSE1594-RICORDI

Velkoformátová dlažba s nějakou stylovou imitací třeba kamene mi přijde řádově hezčí


Skvělá vodovodní baterie, alespoň už má jedno rameno a ne dvě jako třeba v UK, kdy z jednoho teče studená a z druhého vařicí. Člověk má zasrané ruce a musí půl hodiny verglovat s ventily, aby voda měla odpovídající teplotu. Komu tohle vyhovuje si snad i vytírá zadek levou a pravou rukou zároveň.


Barák pochopitelně zkusit prodat nějakému milovníkovi starých časů, ať se s tím pak třeba po....

Když už se takové domy opravují, tak většinou jen na oko, a do první zimy se to musí prodat, než vlhkost zase vyleze a zplesniví...

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #101 kdy: 26. 08. 2022, 13:38:37 »
Starlink jsme zvažovali, ale není to žádná láce

Uz je..
https://www.lupa.cz/aktuality/starlink-v-cesku-vyrazne-zlevnuje-poplatky-za-pripojeni-i-za-hardware/

Není. Sice zlevnili hezky, to je pravda, ale láce to bude až bude stát tři stovky. Což odpovídá našemu druhému místnímu (ale velkému) 60 GHz providerovi. Nikoliv čtrnáct. Ale takhle už je to alespoň rozumně dostupné, to souhlasím.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #102 kdy: 26. 08. 2022, 13:46:33 »
Je třeba si uvědomit, že nic netrvá věčně, a ne vše se vyplatí zachraňovat. Aby mohlo něco nového vzniknout, musí občas něco starého ustoupit. Pokud ten dům není nějak extra hodnotný a vyjde levněji ho nahradit nečím lepším, tak není co řešit.

Starý dům zůstane starým domem. Pokud navíc vlhký dům zateplíte, kdo ví, co to udělá vevnitř za rok-dva.
Jestli do toho teče, tak můžou být shnilé krovy, stropní trámy,... to je pak nechat jen obvodové stěny... No to už bych to raději projel buldozerem.

Hodnota nespočívá pouze v estetice. I když i v té samozřejmě také. Ale jak kámen, tak pálené i nepálené cihly jsou skvělý materiál (ty nepálené tedy pokud zrovna nestojí v povodňovém území). Nepoužívají se nikoliv proto, že by neměly dobré vlastnosti, ale proto, že jsou drahé. Kamenný dům vám dnes už tedy nový prakticky nikdo nepostaví. Proto je bourat a myslet si, že když je nahradím nějakým tvárnicovým morem, bude to určitě o hodně lepší je úplný nesmysl a věčná škoda u mnoha lidí daná tím, že mají jednoduše pocit, že když se z toho staví všechno, tak je to určitě tím, že to je to modernější a lepší. A vůbec je nenapadne, že je to jen proto, že to prostě stojí méně. Jako chápu, Češi takhle zachází třeba i s potravinami naprosto běžně.

Když tedy máte statisticky nestabilní poloruinu s hroutícím se krovem, která nemá ani estetickou ani funkční hodnotu, typicky někdy ze začátku dvacátého století (velká část vesnické výstavby), nějak zachraňovat ji skutečně cenu nemá. Ale jsou lidé, co jsou schopni sbourat třistaleté kamenné stavení ve stabilním stavu a místo něj postavit moderní tvárnicovou hrůzu. A s kamennou tváří tvrdit to, co tvrdíte vy.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #103 kdy: 26. 08. 2022, 13:48:24 »
To je určitě pravda, ale rekonstrukce  je většinou nákladnější než novostavba, a výsledek pochopitelně nikdy nemůže dosahovat kvalit novostvaby, zejména po materiální stránce.

Přesně to ale není pravda. Dnešní materiály nejsou lepší. Jsou levnější, to hlavně. Proto se z nich staví. Jakkoliv chápu, že někdo, kdo nežil za osmdesáti centimetry kamene tohle jen tak nepochopí. Jak by taky mohl.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #104 kdy: 26. 08. 2022, 13:51:37 »
Rekonstrukce je velmi nejpříjemný proces, kdy  nejdříve odstraňujete staré, abyste mohl stavět.

Pro někoho je to ale naopak zábava. Najít v té stavbě její původní kvalitu.

Stará stavba nikdy neposkytne stejnou kvalitu bydlení jako nová.

...což naprosto není pravda. Třeba v jednom z našich (zatím) nerekonstruovaných kamenných domů nejpozději z konce osmnáctého století se cítím podstatně lépe, než kdekoliv, kde jsem doteď žil. Natož pokud provedete správně vedenou rekonstrukci. Bůhvíproč si ale lidé myslí přesně to, co píšete: že když je to staré, tak to není kvalitní a nelze tam kvalitně žít.

Naprostý nesmysl. A často i úplně naopak. Ostatně jak v zimě tak v létě až bude pětatřicet si o tom můžeme zase pohovořit.