Proč mi vypadavá internet při bouřkách?

Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 05. 08. 2022, 20:51:11 »
Pokaždé když je bouřka, zaznamenávám výpadek internetu, i na desítky minut než občas naskočí zpátky. Zajímalo by mě, jaká je technická příčina výpadků. Vypíná se preventivně aby nedošlo k poškození vysílačů, nebo je ta atmosféra až tak nabitá že blokuje signál? Je něco co můžu udělat abych zamezil výpadkům?


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2022, 21:21:12 »
Co máš za způsob připojení?
Spíš bych tipoval na problém s napájením nějakýho bodu, kde má tvůj ISP konektivitu (a v rámci "katování kostů" to nemá zálohovaný). Při bouřce se stává, že vypadne napájení. Ať už na pár sekund, nebo na pár minut....

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2022, 21:44:43 »
A proč se nezeptáš ISP? Jak to mi máme vědět, jestli mu někde na půdě neumře nějaké zařízení z důvodu přepětí, jestli někam nezatéká do rozvaděče, jestli mokré větve nejsou někde mezi P2P spoji, jestli vítr někde nemlátí se stožárem, nebo jestli v nějaké obci po cestě nevypadl proud?

Pátrej u zdroje, slušný ISP ti tu informaci sdělí.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #3 kdy: 06. 08. 2022, 10:19:06 »
Slušný ISP hlavně závadu odstraní, pokud je samozřejmě na jeho straně...

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #4 kdy: 07. 08. 2022, 11:37:23 »
To je strašně zajímavé, kolik lidí se tu nad tím podivuje. Přesně u jednoho takového "místního" (ale už zdaleka ne vesnického, v pár okresech působí) poskytovatele jsme doteď byli a že je někde v okolí do dvaceti kilometrů bouřka jsem poznal tak, že vypadl internet. Vždycky. Už u něj nejsme, přeci jen doba se mění, ale jsou tu přes něj připojeny tisíce, ne-li desetittisíce lidí a prostě to musí brát jak to je. Alternativou ještě nedávno bylo jen předražené a pomalé DSL nebo ještě předraženější LTE. Vítejte v realitě českého venkova.
« Poslední změna: 07. 08. 2022, 11:40:37 od Martin Poljak »


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #5 kdy: 07. 08. 2022, 16:43:24 »
Hlavně je otázkou, kolik za ty služby člověk platí a jestli se jedná o home nebo business připojení. Pokud je cena pár kaček a připojení home, pak logicky žádný ISP nebude garantovat 24/7/365 a zákazník by to ani neměl očekávat, resp. pokud vyžaduje připojení garantované, pak musí sáhnout pořádně do kapsy a dostane ho. Nebo mít nějakou záložní konektivitu, k čemuž v pohodě stačí např. aktuálně prodávaný tarif Datamánie 100 GB za 300 Kč měsíčně.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #6 kdy: 08. 08. 2022, 09:26:46 »
I vesnický ISP může mít kvalitní služby. Rodiče mají něco místního a i při výpadku elektřiny v obci to jede - posledně mu to přežilo i nějakých 8hodin plánovanou odstávku z důvodu výměny trafačky pro celou obec

Samozřejmě pokud se na to ISP vykašle, tak stačí mžik v síti a chcípne mu to. A ideálně při tom mžiku mu něco zatuhne a musí tam přijet a resetnout to za několik hodin....

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #7 kdy: 08. 08. 2022, 13:25:39 »
Toto ale není o kvalitě služby, protože většinou je vesnický ISP závislý na nějakém napájení a pokud to při bouřce vypadne, tak holt se nedá nic dělat. Na vesnicích pak tedy obvykle nejde ani elektrika, takže nefunkční net se v dané lokalitě neřeší, nicméně pokud je na takovém napájení ještě pověšený nějaký bezdrát do dalších lokalit, pak prostě smůla (a řešení v podobě elektrocentrál apod. také nelze použít všude).
Jiná věc je pochopitelně plánovaná odstávka dodávky el. energie, kde už není problém tu centrálu dovézt a napájení zajistit dočasně takto.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #8 kdy: 08. 08. 2022, 13:38:10 »
Nebo mít nějakou záložní konektivitu, k čemuž v pohodě stačí např. aktuálně prodávaný tarif Datamánie 100 GB za 300 Kč měsíčně.

V pohodě stačí? Naschvál si tipněte přenosovou rychlost ve večerních hodinách třeba u nás. Nápověda: BTS je naprosto přetížená.  Taky si tipněte, jaký je signál jen lehce pod kopcem za osmdesátkou kamennou zdí (což je tady většina domů).

My nakonec na to LTE stejně přešli protože jsme kvůli nově postavenému sousedovu domu přišli o výhled na anténu a druhý provider zase používá 60 GHz, což je sice skvělé (jakože fakt), jenomže takovouhle anténu si jen tak za okno nedám, na fasádě anténu nechci, na stožár zatím nemohu a navíc to připojení potřebuju operativně přesouvat. To LTE ale funguje jen za podmínky externí směrové MIMO antény pod střechou v jednom domě a modemu na půdě ve druhém domě a to ještě ve špičce (trvající část odpoledne a většinu večera) rychlostí úctyhodnou naposledy zhruba před dvaceti lety.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #9 kdy: 08. 08. 2022, 13:39:44 »
[...] Pokud je cena pár kaček a připojení home, pak logicky žádný ISP nebude garantovat 24/7/365 a zákazník by to ani neměl očekávat.

... jo a k tomuhle, to je sice obecně pravda, ale zase přece jen asi neočekáváte, že to připojení vypadne při každé bouřce dvacet kilometrů na každou stranu, což v některých dnech znamená taky několikrát denně, dohromady na desítky minut.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #10 kdy: 08. 08. 2022, 15:17:25 »
Nejsme na řece Catatumbo, aby tady byly bouřky nepřetržitě :D A těch pár desítek minut výpadků ročně kvůli bouřkám v ČR, to skutečně není žádná tragédie.
Záložní konektivita je pouze záloha, takže i když jede jako šnek, tak lepší než nic. Nebo si holt na bydlení vybrat lokalitu s kabelovým netem, pokud je na něm člověk tak závislý, že potřebuje nonstop připojení.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2022, 16:38:00 »
To je jako bydlet na vesnici a stěžovat si na hluk projíždějících kombajnů a smrad hnoje.

Nemáte kabel, bezdrát vypadává a pokrytí mobilní sítě chybí? Pořiďte si Starlink.

Já se občas divím, jakou vesnici se ISP obtěžuje pokrývat a pak chtít za připojení dvě stovky. Jen návratnost investice za HW je často 2 a více let.

Já mám třeba bezdrát a jako zálohu na střeše LTE s desetinovou rychlostí, ale za dvojnásobné peníze. Jenže když má bezdrát nějaký výpadek, právě třeba kvůli nějakému výpadku napájení, tak se na to dá normálně fungovat. UPS mi to nějakou hodinu-dvě podrží, pak se musím přesunout s laptopem, s vestavěným LTE, někam kde je alespoň nějaký mobilní signál.

Hodinové výpadky ale určitě nejsou běžnou záležitostí a na plánovanou odstávku se dá připravit.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #12 kdy: 08. 08. 2022, 17:30:42 »
Výpadky bývají nejčastěji kvůli dešti. Obecně platí, že čím vyšší frekvence, tím horší průchod skrz překážky. 2,4GHz neměl s deštěm tak velký problém, 5GHz už je na tom hůř a 10GHz ještě hůř (60GHz je na tom trochu jinak, ten má ve vzduchu tak velký útlum, že mu déšť až tolik navíc nepřidá, ale není to pravidlo a jsou některé velké srážky nebo déšť se sněhem, který už mu vadí). Velká skupina vysílačů si dynamicky mění výkon nebo upravuje přenosové rychlosti, aby špatné počasí vyrovnala a přežila, i kdyby byla přenosová rychlost menší. Takže to nebývá tak, že by při bouřce vadily výboje (pokud nepraští přímo do antény) nebo výpadky el. (většinou), ale spíš nějaká dešťová stěna na trase mezi vysílačem a přijímačem, který už elektronika nedokáže kompenzovat (což nemusí být přímo mezi koncovým klientem a vysílačem, ale i třeba na cestě, pokud jsou tam další bezdrátové skoky).

A to se bavíme o situaci, kdy je vše dobře nasměrováno a vyladěno a spoj nemíří skrz překážku nebo nemá něco ve Fresnelově zóně. V tom případě budou na stabilitě spojení poznat třeba i namoklé listy na stromech nebo ve větru se houpající antény. Nebo je nějaký retranslační bod, přes „dobrého" souseda, který při bouřce preventivně vypíná el. Něco z toho může být i Váš případ, pokud to padá tak často.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2022, 17:56:19 »
Většina ISP na bezdrátech má v tomto směru sítě realizované v pohodě, takže pokud není liják jak v Amazonském pralesu, pak déšť nijak zásadně nevadí. Horší jsou skutečně ty výpadky napájení při bouřkách, kdy běžně padají např. FI chrániče a pak to trvá, než je někdo nahodí. Samozřejmě i spínané zdroje s ochranou mohou vypadávat a je potřeba provést jejich restart (to už ale obvykle lze na dálku).

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2022, 21:46:06 »
To je jako bydlet na vesnici a stěžovat si na hluk projíždějících kombajnů a smrad hnoje.

Já si osobně fakt nestěžuju. Jen je naivní představa, že LTE je vždy (a to rozhodně nemyslím prostředek lesa) nějak rozumně funkční a stejně tak mě překvapuje, kolik lidí netuší, jak venkov v tomhle ohledu často funguje. Jako chápu to, žít jen ve městě, tak bych to netušil.

Hodinové výpadky ale určitě nejsou běžnou záležitostí a na plánovanou odstávku se dá připravit.

No, nejsou. Jenomže když vypadne na deset minut, práci přeruším na podstatně delší dobu potože nebudu tu dobu koukat do stěny, že. Ale to už je akademická debata. Ostatně i proto jsme zatím přešli na to LTE a později na šedesátigigahertz.