Levná necloudová wifi IP kamera

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #30 kdy: 18. 07. 2022, 09:57:16 »
Já dotazu rozumím, ale ty nerozumíš tomu, že požadavky laiků jsou obvykle nereálné a je potřeba je korigovat.

Já třeba laik fakt nejsem. A proč bych třeba v našem případě potřeboval wi-fi kameru a nikoliv někam tahat ethernet vím velice dobře. Problém je, že arogance některých, že, kamaráde, je zhruba stejná, jako jejich dojem, že spolkli všechnu moudrost světa. A rozhodně vyšší než i minimální respekt k ostatním.


Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #31 kdy: 18. 07. 2022, 09:59:39 »
Ve své podstatě je jedno, jestli je kamera bezpečnostní nebo hlídá kurník, protože v obou případech každý normální uživatel vyžaduje spolehlivost a nemá čas ani náladu se babrat v nesmyslech, když mu to nefachá. A tady má LAN jasně navrch, protože jeho spolehlivost se blíží 100%. Což se o bezdrátu nedá říct ani omylem.

Jenomže vám je kulové po tom, co vyžaduje každý normální uživatel. Podstatné je, co vyžaduje on. Můžete napsat svůj názor, ale cokoliv dál je jen čistočistá arogance a trolling. Klasika. A use-case, kde to, že tam nebudu muset tahat ethernet je podstatně důležitější, než že to bude dokonale spolehlivé je asi tak milion.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #32 kdy: 18. 07. 2022, 10:11:21 »
Tazatel se neohradil, že by mu moje rada vadila, takže se uveď do klidu a šoupej nohama.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #33 kdy: 18. 07. 2022, 10:20:50 »
... Pak to ale ve výsledku dopadá jak u nás ve firmě s osmi lidmi, kde se o síťařinu stará taky takovýhle podobný expert a výsledkem je, že celé wi-fi je jedno talířové ubuqiti hozené ve skříni ohřívající sousedům podlahu s nepoužitelným signálem protože přece nějakej blbej mesh je pro IT experta příliš ošklivej a když něco dělat, pak to radši desetkrát předimenzovat a tvářit se, že nejsme malá firmička ale Nemocnice Motol.
...

Zajimave. Proc to tedy nedate nekomu jinemu, kdyz tam mate nepouzitelny signal? Nebo je to jen "jednostranny popis situace"? :)

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #34 kdy: 18. 07. 2022, 11:40:39 »
Nejlevnější alespoň trochu značková wifi kamera co mám vyzkoušenou pro provoz lokálně je TP-LINK Tapo C100. Nicméně cloud je potřeba pro nastavení (připojení k wifi) pak už ne. Komunikace do cloudu, ale probíhá a je potřeba ji zaříznout na routeru, kamera nemá webové rozhraní kde by šel cloud vypnout.  V obraze má trvale datum a čas, ten si bere z toho cloudu. Takže nní to úplně dokonalé.
Video je pak dostupné přes RTSP a možná i přes onvif (to si nejsem jistý).
Mohu doporucit, provozuji to stejne. Ten cloud je nutny pouze pro nastaveni, pak lze useknou pristup na firewalu
Ovladani jen a pouze pres mobilni apku, ve ktere ale lze cas vypalovany do obrazu vypnnout. Ale jinak ten cas je obycejne NTP, takze bud povolit vyjimku pro UDP/123, nebo mu to na hulvata unest na duveryhodny server taky pomuze. Obraz na RTSP ma myslim dokonce 2 streamy, s mensim a vetsim rozlisenim (ale nejsem si jist, podobnych kamer mam nekolik a plete se me to). A uprimne lituji ty, co opravdu pouzivaji apku, neprisel jsem napriklad na to, jak z kamery ziskat obrazek v plnem rozliseni.
Neni to profi reseni, ale za doslova par stovek reseni na vidlaka. Ale co, na spoustu veci to staci.


Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #35 kdy: 18. 07. 2022, 12:54:24 »
... Pak to ale ve výsledku dopadá jak u nás ve firmě s osmi lidmi, kde se o síťařinu stará taky takovýhle podobný expert a výsledkem je, že celé wi-fi je jedno talířové ubuqiti hozené ve skříni ohřívající sousedům podlahu s nepoužitelným signálem protože přece nějakej blbej mesh je pro IT experta příliš ošklivej a když něco dělat, pak to radši desetkrát předimenzovat a tvářit se, že nejsme malá firmička ale Nemocnice Motol.
...

Zajimave. Proc to tedy nedate nekomu jinemu, kdyz tam mate nepouzitelny signal? Nebo je to jen "jednostranny popis situace"? :)

Pracoval jste někdy v malé firmě? Některé věci se některým lidem -- třeba majiteli té firmy -- vysvětlují prostě špatně a takovou potřebu to řešit fakt nemám; ethernet jsme si tu radši bez nějakých konzultací natáhli sami a ten stačí. Vtipné přitom je, že on sám na to wi-fi nadává. Nemyslím, že by mělo smysl snažit se to chápat rozumem. Zbytečné úsilí :D
« Poslední změna: 18. 07. 2022, 12:56:37 od Martin Poljak »

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #36 kdy: 18. 07. 2022, 16:28:26 »
To TP-LINK Tapo mám taky (konkrétně C200) :
- 2.4GHz only wifina
- app only konfigurace (ono by to šlo konfigurovat přes nějaké pseudoAPI, hraje se tam na nějaké klíče), ale existuje nadějný projekt https://github.com/KusoKaihatsuSha/appgotapo
- obraz obstojný, včetně nočního snímání místnosti 25m2 se zhaslým lustrem (má to slušný IR přísvit)
- funguje na 7.5V i na 12V, žere lehce přes 0.5A (při posouvání 1A)
- na microSD kartu to nahrává ve smyčce a s trochou snahy se z toho dají dostat mpeg4 TS soubory
- RTSP streamy jsou dva, jeden v plném rozlišení a druhý v polovičním (např. rtsp://user:pass@10.1.1.200/stream2 dává to poloviční)
- najednou se mohou dívat jen dva lidi (čili 1 app + 1 RTSP nebo 2 RTSP nebo 2 app), další nedostává RTSP data nebo vyhazuje error v aplikaci
- obousměrný zvuk funguje dobře, z appky jde kamerou mluvit
- motion detect je hodně citlivý a přitom nereaguje na plynulou změnu osvětlení
- za ty prachy to fakt není špatné.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #37 kdy: 19. 07. 2022, 14:03:13 »
Sehnat něco za tisícovku je asi nereálné
Já mám asi 10 kusů tohohle po $20, kvalita obrazu je překvapivě dobrá a v IR režimu to taky vidí naprosto hustě (používám to uvnitř bílého radomu, venku to možná nedosvítí víc než na pár metrů, to jsem nezkoušel). Navíc to je jen tak venku v radomu, takže v létě 40°C, v zimě -10, občas 100% kondenzující vlhkost a ještě žádná neumřela. Jediný problém je konfigurace přes Windows aplikaci. Ale po zkonfigurování jde obraz přehrávat normálně mpv "rtsp://192.168.316.34:554/user=admin&password=&channel=1&stream=1.sdp?real_stream" (stream 0 nebo 1 je vysoká/nízká kvalita)


Teď koukám že tazatel chtěl wifi verzi. Mají i tu, o pár dolarů dražší, a nebo se do té tisícovky vejde i nějaký nejlevnější openwrt router a ještě tam může provozovat VPN aby na to mohl i když je to za natem :-)

Cca tyhle jsem měl dvě. Staly asi 500. Ale nejsou kvalitni. Postupne zacaly odchazet IR diody. Zivotnost tak 2 roky. Plus webove rozhrani co fungovalo jen v IE + ActiveX.
Ted mam dve Dahua IMOU Bullet Lite. Je tam i webove rozhrani a melo by jit nakonfigorovat i pres web bez cloudu. Heslo k tomu je na kamere zespoda. Primo v manualu to neni, ale Google napovi vic. S nimi jsem spokojen. Plus Synology Surveillance.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #38 kdy: 19. 07. 2022, 14:27:06 »
ESP32-CAM cca 8 Euro
sice "surovy dvojplosak" ale zakladny ucel splni

https://www.aliexpress.com/item/1005001900359624.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802QUocYd

Re: Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #39 kdy: 19. 07. 2022, 18:26:00 »
Připomíná mi to diskusi, kterou jsem vedl na tzb-info, ale v opačném smyslu: https://forum.tzb-info.cz/151467-hledam-nastavitelne-svitidlo-s-dratovym-rozhranim

Ptám se na chytré svítidlo, které můžu ovládat po drátě, ale každý mi doporučuje pouze svítidla s WiFi. Vysvětluju, jaké má každý bezdrát nevýhody, ale nikdo to nechce pochopit.

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #40 kdy: 19. 07. 2022, 19:52:00 »
Díky za odpovědi. Ubastlit si svojí asi nebude čas, ale bylo by to řešení. Líbilo by se mi něco jako projekt ve stylu OpenWRT, který by byl pro kamery. Ale to moc nevypadá. To Tapo mi přijde dost podobné té Tesle.
Ta cena 1000Kč byla orientační, za bezcloudovost si klidně připlatím, předpokládám že ty cloudové si to dotují, aby byly levnější a pak chtějí platit za úložiště a další služby
« Poslední změna: 19. 07. 2022, 19:55:34 od Vojtěch Sázel »

Re: Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #41 kdy: 19. 07. 2022, 21:11:44 »
Připomíná mi to diskusi, kterou jsem vedl na tzb-info, ale v opačném smyslu: https://forum.tzb-info.cz/151467-hledam-nastavitelne-svitidlo-s-dratovym-rozhranim

Ptám se na chytré svítidlo, které můžu ovládat po drátě, ale každý mi doporučuje pouze svítidla s WiFi. Vysvětluju, jaké má každý bezdrát nevýhody, ale nikdo to nechce pochopit.

Mohu se zeptat jestli už vám to světlo ovládané po drátu svítí a mění barvy atd.?
Nebo měli ostatní pravdu?

Re:Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #42 kdy: 20. 07. 2022, 13:24:25 »
No, částečně. V případě drátem ovládaných světel se asi nenabízí lepší rada než LED pásek + trafo + DIY. Zřejmě drtivá většina zákazníků bezdrát z různých důvodů preferuje nebo aspoň akceptuje, tak prakticky všichni výrobci šli touto cestou. Výrobě drátem ovládaného světla (a ještě k tomu přes jeden drát) se moc nevyplatí věnovat, byla by to asi prakticky zakázková výroba.

Naproti tomu u kamer máme na výběr jak Wi-Fi, tak LAN. Ano, u bezpečnostních kamer může dávat smysl předpokládat, že někdo bude záměrně rušit, a tedy Wi-Fi může být nevhodné. Ale na spoustu jiných účelů (sledování kurníku, lednice, …) nabídne Wi-Fi dost „devítek“ dostupnosti, aby to pro spoustu lidí bylo good enough a dali přednost různých výhodám bezdrátu (nechci je opakovat) třeba i za cenu náchylnosti na úmyslné zarušení a o něco menší dostupnosti. Je IMHO OK na to upozornit, ale nedává mi smysl u toho zůstávat, když OP řekne, že i navzdory tomu je to pro něj good enough.

Re: Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #43 kdy: 20. 07. 2022, 13:25:11 »
Připomíná mi to diskusi, kterou jsem vedl na tzb-info, ale v opačném smyslu: https://forum.tzb-info.cz/151467-hledam-nastavitelne-svitidlo-s-dratovym-rozhranim
Lebo to, co chces je nezmysel. Ak uz, tak to urob normalne. Klasicky vypinac, ktory ti napaja svetlo, ale pri svetle bude krabicka, ktora bude dratovo prepojena s raspi.
tak to mam napr. v plane ja. vypinacom vzdy rozsvietim svetlo, ale potom si ho viem regulovat cez raspi. A je mi fuk, ci to bude cez wifi, alebo rs485, alebo seriovy port. Podstatne je, ze to bude vzdy len doplnok ku zakladnej funkcii. Takze ak padne raspi, vsetko funguje ako doteraz.
A podobne mam riesene aj kurenie. Pouzivam origo prvky ale k nim mam na rure, a na kritickych miestach snimace teploty a vody. Cize, mam monitoring, vie mi to oznamit, ze sa nieco deje, ale do samotneho kurenia sa nestara. To uz je  o mojom rucnom zasahu.
Vzdy by si mal navrhovat system tak, ze aspon zaklad vie fungovat uplne sam, len po pripojeni napajania.

Re: Levná necloudová wifi IP kamera
« Odpověď #44 kdy: 27. 07. 2022, 15:09:14 »

Mohu se zeptat jestli už vám to světlo ovládané po drátu svítí a mění barvy atd.?
Nebo měli ostatní pravdu?
Ostatní nemají pravdu, ale zatím jsem to nehledal. Ještě jsem se k elektroinstalaci nedostal.