Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie

Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« kdy: 10. 07. 2022, 21:50:11 »
Našel jsem doma starší miniPC, které jsem kdysi používal a chtěl bych ho zkusit postupně upgradovat. Půjde to?


Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2022, 22:32:03 »
Našel jsem doma starší miniPC, které jsem kdysi používal a chtěl bych ho zkusit postupně upgradovat. Půjde to?
Protože nepíšes, co už jsi zkusil, doporučuji začít následujícími body:

Before You Ask
Before asking a technical question by e-mail, or in a newsgroup, or on a website chat board, do the following:

Try to find an answer by searching the archives of the forum or mailing list you plan to post to.
Try to find an answer by searching the Web.
Try to find an answer by reading the manual.
Try to find an answer by reading a FAQ.
Try to find an answer by inspection or experimentation.
Try to find an answer by asking a skilled friend.
If you're a programmer, try to find an answer by reading the source code.

When You Ask
Choose your forum carefully
Be sensitive in choosing where you ask your question. You are likely to be ignored, or written off as a loser, if you:

post your question to a forum where it's off topic
post a very elementary question to a forum where advanced technical questions are expected, or vice-versa
cross-post to too many different newsgroups
post a personal e-mail to somebody who is neither an acquaintance of yours nor personally responsible for solving your problem

Přečti si detaily zde: http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html a pak se zkus zeptat ještě jednou.

Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #2 kdy: 10. 07. 2022, 23:05:47 »
Nedávno jsem upgradoval jeden Debian LAMP server z 8 na 11 (postupně) a vcelku žádný vážný problém nenastal.
Řešené menší problémy s upgradem MySQL na MariaDB, PHP z 5.x na 7.x a s přechodem Samby na SMB2.
Dělal jsem to poprvé a práce na půl dne, příště už by to šlo rychleji.  :D
Ale byl to virtuál, ne fyzický stroj.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #3 kdy: 11. 07. 2022, 04:06:26 »
Ano, samozřejmě bez problémů, měl jsem systémy co jsem postupně upgradoval i o více verzí (samozřejmě postupně, udělat upgrade hned z 8 na 11 nejspíš nedopadne dobře, protože není zaručena kompatibilita knihoven v průběhu provádění upgradu). Nicméně pokud tam není nějaký setup který je potřeba zachovat, tak bych už zvážil, jestli nebude místo tří upgradů jednodušší jedna nová instalace.

Jak správně upgradovat aby tam nezbyl bordel jsem mimo jiné psal ve svém blogu https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2020/12/jak-pouzivat-apt-a-par-postrehu-ze-spravy-debianu

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #4 kdy: 11. 07. 2022, 06:32:40 »
Upgrade HW?


Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #5 kdy: 11. 07. 2022, 11:17:44 »
@Brumla
Položil jsem exaktní dotaz. Cílem bylo zjistit, zda mému záměru nebrání něco, o čem vědí jen moudřejší lidé, než jsem já. Já jsem v linuxu jen občasný BFU, který se nehrabe do věcí, jemž nerozumí, aby pak nemusel poslouchat výtky typu: "Proč jste do toho vrtal, když tomu nerozumíte!", nebo "Mohlo vás to zabít!".
Než jsem položil tento exaktní dotaz, prošel jsem si několik postupů, jak na to a jelikož jsou staršího data a také se od sebe malinko liší, nabyl jsem dojmu, že je lepší se nejdřív zeptat, než hned vytáhnout šroubovák a začít se v tom vrtat.

Ostatním mockrát děkuji, pakliže narazím na problém, může se toto téma rozvinout. Anebo vše proběhne hladce a někdo jiný, kdo shání odpověď na můj dotaz bude rád.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #6 kdy: 11. 07. 2022, 14:32:50 »
Dost záleží, co je tam za soft a konfigurace okolo. Něco může fungovat, něco se může rozbít, trochu loterie :) Já bych šel cestou nové instalace - aspoň se to vyčistí od historických a nejspíš dávno nepoužívaných věcí :) pokud jsou tam xorg a desktopové aplikace, dá se zkusit zachovat .config, příp. z něj promazat jen to, co nefunguje.. 

Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #7 kdy: 11. 07. 2022, 15:24:49 »
Strasne zalezi na tom, jestli je nekde v instalaci schovany nejaky rucne kompilovany sw.
Velice pravdepodobne dojde ke zmene jmena sitove karty, ale to je popsane v upgrade guide https://www.debian.org/releases/buster/amd64/release-notes/ch-information.en.html#migrate-interface-names.

Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« Odpověď #8 kdy: 11. 07. 2022, 15:55:11 »
Relativně nedávno jsem aktualizovat z 8 na 10 na serveru, a následně na 11. Nejvíce ruční práce s konfiguračními soubory - bylo potřeba si rozmyslet, kde byly jaké změny, a některými konkrétními balíčky (pamatuji si Sympu), které se starou konfigurací nefungovaly a výchozí jsem použít nechtěl/nemohl. Upgrade z 9 na 10 pak obsahuje i změny v glibc, které ovlivňují databázové indexy, které bylo potřeba přegenerovat. Obojí by pravděpodobně na desktopu mělo být irelevantní.

Zkusil bych možná live CD, jestli s aktuálním Debianem bude fungovat síť, WLAN, apod., to jediné mě napadá, že by se mohlo v novém Debianu "rozbít".