Pokrytí WiFi na chalupě

Pokrytí WiFi na chalupě
« kdy: 05. 07. 2022, 14:06:47 »
Ahoj, poradíte prosím nějakého výrobce wifi na chalupu? Tlusté kamenné stěny (i půl metru), takže všude, kde má být signál je potřeba hotspoty. Začínám MikroTikem s LTE, který je namířen kvůli špatnému signálu na vysílač, z toho to přijde do switche a od toho už rozvody provrtanými kabely. Už teď jsem tam za 6 a ještě jsem vlastně nezačal, tak kdyby to bylo finančně trochu rozumné, byl bych raději.


Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #1 kdy: 05. 07. 2022, 14:20:50 »
Jaký jsou stropy? Někdy je dobrý dát WiFi na půdu a přes strop to jde do více místností, klidně oddělených tlustou stěnou.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #2 kdy: 05. 07. 2022, 14:24:59 »
Doporučil bych cokoli, co podporuje WiFi roaming – abyste při přecházení mezi místnostmi nepřicházel o spojení. Pokud chcete něco levného, zkusil bych TP-Link. Nebo dražší Ubiquiti.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #3 kdy: 05. 07. 2022, 14:34:14 »
Ono Ubiquiti už nevyžaduje ten jejich cloud key? Mám to doma a wifi je jediný produkt, ze kterého nemám u Ubiquiti osypky, ale CK mi přijde jako věc dost navíc.

Doporučil bych cokoli, co podporuje WiFi roaming – abyste při přecházení mezi místnostmi nepřicházel o spojení. Pokud chcete něco levného, zkusil bych TP-Link. Nebo dražší Ubiquiti.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #4 kdy: 05. 07. 2022, 16:07:06 »
Ono Ubiquiti už nevyžaduje ten jejich cloud key? Mám to doma a wifi je jediný produkt, ze kterého nemám u Ubiquiti osypky, ale CK mi přijde jako věc dost navíc.

CK ako taký netreba. Treba Unifi Network, na konfiguráciu minimálne spustiť na nejakom počítači a nakonfigurovať, alebo prevádzkovať na nejakom raspberry/dockeri. Na samotnú prevádzku ho netreba, pokiaľ nie je potrebný Radius, Guest portal alebo štatistiky. Inak je CK (aj gen2) sám o sebe problematickejší kus hardvéru, radi odchádzajú do kremíkového neba.

Doporučil bych cokoli, co podporuje WiFi roaming – abyste při přecházení mezi místnostmi nepřicházel o spojení. Pokud chcete něco levného, zkusil bych TP-Link. Nebo dražší Ubiquiti.

V podstate všetko vie roamovať, stačí keď je nastavený rovnaký SSID s rovnakým heslom. Výber AP je vždy v réžií klienta.

Pokiaľ myslíte podporu 802.11 r/k/v, tak sú to asistenčné mechanizmy, či ich klient využije alebo nie je na ňom. Roaming bude fungovať tak či tak, aj medzi AP rozličných výrobcov, a taký r má zmysel akurát pri EAP kde urýchli autentifikáciu pri preskočení na nový AP, pri PSK zmysel nemá.

Ahoj, poradíte prosím nějakého výrobce wifi na chalupu? Tlusté kamenné stěny (i půl metru), takže všude, kde má být signál je potřeba hotspoty. Začínám MikroTikem s LTE, který je namířen kvůli špatnému signálu na vysílač, z toho to přijde do switche a od toho už rozvody provrtanými kabely. Už teď jsem tam za 6 a ještě jsem vlastně nezačal, tak kdyby to bylo finančně trochu rozumné, byl bych raději.

Ak netreba špičkové výkony, s najvyššími MCS a veľkým množstvom širokých spatial streamov, ale obyčajné domácke využitie, za "normálnych" okolností by som asi išiel do Mikrotik cAP ac (802.11ac, 2x2 MIMO, pasívne PoE), ktoré sú relatívne lacné a dajú sa hromadne manažovať capsmanom. Bohužiaľ, okolnosti nie sú normálne, aktuálne je už niekoľko mesiacov unobtanium.

Ako druhá možnosť asi Ubiquiti UAP AC lite, cenovo a schopnosťovo sú plus mínus ako tie Mikrotiky, len treba vyššie spomenutý Unifi Network, minimálne na konfiguráciu.


Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #5 kdy: 05. 07. 2022, 21:15:53 »
@ja. mě poňouknul, budu se opakovat: na cAP AC i na uAP-AC lite mi běží OpenWRT. Roaming "just works" na bázi svobodné vůle klientů, případně se dá nakonfigurovat i 802.11r pro rychlejší/bezvýpadkovější handover. Ze dvou uvedených zařízení UBNT uAP AC lite má procesor jednojádro, cAP AC má čtyřjádro a o generaci mladší platformu čipsetu vč. wifiny.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #6 kdy: 06. 07. 2022, 01:17:21 »
Dává nějaký smysl, vyměnit RouterOS za wrt?  :o

@ja. mě poňouknul, budu se opakovat: na cAP AC i na uAP-AC lite mi běží OpenWRT. Roaming "just works" na bázi svobodné vůle klientů, případně se dá nakonfigurovat i 802.11r pro rychlejší/bezvýpadkovější handover. Ze dvou uvedených zařízení UBNT uAP AC lite má procesor jednojádro, cAP AC má čtyřjádro a o generaci mladší platformu čipsetu vč. wifiny.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #7 kdy: 06. 07. 2022, 06:14:12 »
A řešíš vzhled, abys nekazil dojem z pobytu na chalupě, nebo ti nevadí třeba AP na strop? AP na stropě jsou fajn z toho důvodu, že k nim snadno dotáhneš kabel stropem přes půdu, takže je to často nejčistčí řešení. Kabely pochopitelně do husých krků, protože na půdě může bydlet kde co. :-)

Jinak by se mohl hodit nějaký nákres chalupy, protože není chalupa jako chalupa. Mě tu třeba stačí Turris na pokrytí celého baráku i okolí do vzdálenosti minimálně 20m a to i přes ty tlusté stěny.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #8 kdy: 06. 07. 2022, 07:52:37 »
Důležité je mít MESH, to znamená, že se wifina automaticky přepíná mezi nejbližším bodem. Já třeba používám TP Link Deco. Mají víc druhů, jsou levnější i dražší a výkonnější, tuším, že nějaké ty rozumné stojí 3x AP asi 3.000 Kč. Dá se to nakonfigurovat za 20 minut.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #9 kdy: 06. 07. 2022, 09:02:41 »
Dává nějaký smysl, vyměnit RouterOS za wrt?  :o

Je to věc osobních preferencí a v mém případě zvrhlých pohnutek, nebo něco jako "známka punku"...

OpenWRT má 802.11r - RouterOS už ho má? Ne že by na 802.11r nějak extra záleželo, handover funguje i "sám od sebe" čistě v režii slava.

A mám za sebou zkušenost třeba před dvěma lety, že ze sbírky jablíček (telefonů a noťasů) mi část proti RouterOS zaboha nechodila, po flashnutí OpenWRT bez problému. RouterOS má "svoje" wifi ovladače a jabko je zřejmě taky částečně "svoje" a mají poměrně dlouhou historii vzájemných nekompatibilit. Už mi tu před pár dny někdo tvrdil, že má doma jenom jablíčka (po mém soudu dost nová) a nemá proti RouterOS žádný problém.

OpenWRT má samozřejmě svoje vlastní zádrhele.

Jinak nemám s RouterOS žádný religiózní problém - naopak ho s gustem použiju, když mi řeší zadání (v mém případě třeba point-to-point spoje, kde potřebuju 4-adresní režim). Hlavně si každá instance RouterOS vystačí sama, pokud toto žádáte. A to přibalené GUI - v mnoha ohledech prvotřídní. To říkám jako člověk, který jinak nad GUI spíš ohrne nos a drží se příkazového řádku (což v RouterOS mohu taky.)

Pokud nemáte problém s OpenWRT (vím že tak Vaše otázka nezněla) a naopak hledáte hardware pro OpenWRT, který by byl opakovaně dostupný (což třeba řešívám já), tak je na tom Mikrotik s dlouhodobou dostupností ozkoušených modelů líp, než veškerá SoHo konkurence, snad výjimkou dávného WRT54G, kde existoval model s dlouhodobou dostupností. Výhodou může být také mechanická "stavebnicovost" některého hardwaru Mikrotik/RouterBoard.

Důležité je mít MESH, to znamená, že se wifina automaticky přepíná mezi nejbližším bodem. Já třeba používám TP Link Deco. Mají víc druhů, jsou levnější i dražší a výkonnější, tuším, že nějaké ty rozumné stojí 3x AP asi 3.000 Kč. Dá se to nakonfigurovat za 20 minut.

Jestli správně chápu: MESH je mezi APčky v LAN, netýká se slavů. Roaming slavů si jede po svém (s případnou dopomocí 802.11r, pokud je přítomno). MESH řeší to, že APčka v roli čistých repeaterů (rádio-rádio) se "automaticky dynamicky organizují" do stromu podle vzájemných dostupností. Prostě je rozhodíte do prostoru, dáte jim jenom napájení, a starejte se hoši.
Tzn. MESH je pomůcka do prostředí s proměnlivou konfigurací překážek, nebo kde se repatery pohybují, nebo to jako admin chcete mít bez složité plánovací a ladící práce.
Pokud máte statické prostředí (chalupa, APčka přibijete ke stropu a už na ně nesaháte) a chcete přivést každému APčku zvlášť ethernetový drát ze switche, tak Vám MESH řeší neexistující problém, je to tak?

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #10 kdy: 06. 07. 2022, 10:13:01 »

Jestli správně chápu: MESH je mezi APčky v LAN, netýká se slavů. Roaming slavů si jede po svém (s případnou dopomocí 802.11r, pokud je přítomno). MESH řeší to, že APčka v roli čistých repeaterů (rádio-rádio) se "automaticky dynamicky organizují" do stromu podle vzájemných dostupností. Prostě je rozhodíte do prostoru, dáte jim jenom napájení, a starejte se hoši.
Tzn. MESH je pomůcka do prostředí s proměnlivou konfigurací překážek, nebo kde se repatery pohybují, nebo to jako admin chcete mít bez složité plánovací a ladící práce.
Pokud máte statické prostředí (chalupa, APčka přibijete ke stropu a už na ně nesaháte) a chcete přivést každému APčku zvlášť ethernetový drát ze switche, tak Vám MESH řeší neexistující problém, je to tak?

Ano MESH nema nic spolocne s roamingom. MESH je v podstate inteligentnejsi repeater. Super pre BFU, lebo toho musi menej nastavovat. Rozlozi si taketo MESH AP aj bez tahania kablov a ma wifi v celom dome(samozrejem za predpokladu, ze jednotlive AP-cka vidia aspon na jedno vedlajsie AP aby mali odkial ziskat "internet").

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #11 kdy: 07. 07. 2022, 12:18:12 »
Kabely pochopitelně do husých krků, protože na půdě může bydlet kde co. :-)
Pokud je to "kde co" hladové/zvědavé, nemusí jako ochrana stačit ani ty plastové krky.

Inak je CK (aj gen2) sám o sebe problematickejší kus hardvéru, radi odchádzajú do kremíkového neba.
Podle mých zkušeností je CK citlivý na napájení. Po výměně USB adaptéru za jejich PoE zdroj to běží několik let v pohodě (snad to nezakřiknu).

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #12 kdy: 07. 07. 2022, 13:15:38 »
Kabely pochopitelně do husých krků, protože na půdě může bydlet kde co. :-)
Pokud je to "kde co" hladové/zvědavé, nemusí jako ochrana stačit ani ty plastové krky.

Sú ešte aj prozaickejšie problémy: hore "kde co" ani nemusí žiť, ale keď je na chalupe zaizolovaný strop a nie strecha, tak tiež nechcete robiť žiadnu dieru.

Inak je CK (aj gen2) sám o sebe problematickejší kus hardvéru, radi odchádzajú do kremíkového neba.
Podle mých zkušeností je CK citlivý na napájení. Po výměně USB adaptéru za jejich PoE zdroj to běží několik let v pohodě (snad to nezakřiknu).

Ja mám presne opačný problém -- CK (gen2 plus) napájaný cez PoE jedného dňa pekne zhasol. Najprv som si myslel, že je po ňom, ale vyskúšal som USB adaptér... a nabehol. Áno, je citlivý na USB adaptéry, musí mať aspoň QC3 a nájsť taký, ktorý nebude trčať z PDU, aby bolo možné zavrieť dvierka na racku dalo prácu.

Momentálne je v strednodobom pláne presťahovať Unifi Network Controller do dockeru. Protect oželiem.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #13 kdy: 10. 07. 2022, 14:13:48 »
Ano MESH nema nic spolocne s roamingom. MESH je v podstate inteligentnejsi repeater. Super pre BFU, lebo toho musi menej nastavovat. Rozlozi si taketo MESH AP aj bez tahania kablov a ma wifi v celom dome(samozrejem za predpokladu, ze jednotlive AP-cka vidia aspon na jedno vedlajsie AP aby mali odkial ziskat "internet").

Úplně se tu nechci pouštět do teoretických diskuzí, ale jednoduše, zařízení Deco od TP-Link co mám lze propojit ethernet kabelem a zajistí po celém bytě či domě jednu WiFi síť s roamingem, kde si to najde nejbližší WiFi point a nemusí se to přepínat.

Může to fungovat i jako repeater, na druhou stranu AP je lepší propojit ethernetem, případně to kombinovat, což je také dobrá cesta, kdy mezi prostory dál od sebe nebo za širšími stěnami propojíte ethernet.

V alze je takových zařízení víc, označují je MESH, nejsem expert na sítě, ale mají tam na to tuto kategorii a všechny zařízení tam vytvoří jednotnou WiFi síť a jdou propojit přes ethernet.

Osobně to instaluji i v panelácích, protože dneska je MESH třeba instalovat i do 3+kk v paneláku kvůli rušení. Často lze lépe pokrýt samostatný barák 5+1 na vesnici než 2+kk v Praze, kde ten signál nevystačí ani s předsíně do obýváku.

Re:Pokrytí WiFi na chalupě
« Odpověď #14 kdy: 11. 07. 2022, 09:02:42 »
Já se teda také přikláním k názoru, že MESH je primárně určené pro případ, pokud ta AP právě nemáte propojená ethernetem (pokud je  je propojíte, tak MESH nepotřebujete).