jak řešíte zvuk v případě více monitorů

jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« kdy: 01. 07. 2022, 12:24:08 »
Mám takovou otázku na pokec, pokud nepoužíváte  sluchátka nebo externí reprobedny(pak je to bezpředmětné), jak řešíte setup zvuku v případě více externích monitorů ? (Z různých důvodů, pohodlnost, nevhodnost do prostoru, akceptace zvukové kvality )

Jde mi spíš o  prostorové uspořádání a workflow, jestli nějaký monitor máte jako hlavní a druhý postranní, nebo máte 2 rovnocenné vedle sebe, tak ze kterého jde zvuk, pokud ne z obou(pokud to nějak jde udělat).

A taky, o jakou náplň činnosti jde. Třeba u grafika, který maximálně slyší zvuky Windows (Eject,Chyba,Dialog,...)  to asi nehraje roli


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2022, 12:32:57 »
narovinu - nikdy jsem to neresil a ani bych nechtel. Zkratka sluchatka.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2022, 13:28:19 »
Zvuk z monitoru? Ne diky - mam repraky (konzumace obsahu) i sluchatka a profi monitory (tvorba obsahu).
A dulezite mi prijde mit poruce fyzicky ovladac hlasitosti (mam jak na Logitech Z-5500 tak na Z906)

Ad zvuky z OS: vzdy vypnuto! Prvni veci po instalaci byva nastaveni zvukoveho schematu na ticho.
« Poslední změna: 01. 07. 2022, 13:30:21 od RDa »

Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #3 kdy: 01. 07. 2022, 13:47:56 »
...mam repraky (konzumace obsahu) i sluchatka a profi monitory (tvorba obsahu)....

Z dovolením tohle mne taky zajímá. Mám podobnou sestavu na poslech - rád bych se zeptal na jaké úrovni přepínáte výstup zvuku? (jako jestli přepínáte zvukovky, nebo mix na zvukovce nebo jedete pořád jeden výstup a používáte ho jako zdroj do přepínače výstupu třeba v preampu)

Jako já s tím bojuju dost i na woknech, v linuxu si to nedokážu ani představit - mám na zábavním PC defacto 5 zvukovek - interní zvukovku na desce, externí zvukovku na USB (výstup na bedny (monitory) a drátová sluchátka),  hdmi výstup na lcd monitor, hdmi výstup na TV a bezdrátová sluchátka v USB.

Řízení  toho je peklo  - většinou teď používám bezdráty, ale když osazenstvo domácnosti chce něco, co vidí že dělám poslechnout nahlas je to bez magie a štěstí téměř neřešitelné. Málokdy se stane že třeba běžící video se po přepnutí výstupu na jinou zvukovku rozezvučí. Obvykle je nutné přepnout výstup a po té vypnout a zapnout aplikaci aby to fungovalo...   
Gréta je nejlepší.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #4 kdy: 01. 07. 2022, 15:00:59 »
...mam repraky (konzumace obsahu) i sluchatka a profi monitory (tvorba obsahu)....

Z dovolením tohle mne taky zajímá. Mám podobnou sestavu na poslech - rád bych se zeptal na jaké úrovni přepínáte výstup zvuku? (jako jestli přepínáte zvukovky, nebo mix na zvukovce nebo jedete pořád jeden výstup a používáte ho jako zdroj do přepínače výstupu třeba v preampu)


Ty 5.1 jsou na onboard optice (win: preferovany audio out a ve VLC zvolen interface tak aby umoznoval dts/ac3 passthrough). Opruz je s modernim ddp/eac3 stopama, ale vypada to, ze pod Kodi by se to melo umet konvertit za chodu.

Sluchatka/monitory na USB (fast track pro) resp. FW zvukovce (projectmix i/o), ktera je nastavena do patricnych sw explicitne (jak audio tak video soft preferuje ASIO ovladace). Oba vystupy jsou zde aktivni zaroven - jen se meni output volume pres fyzicky cudlik, pripadne bedny zapinaji/vypinaji skrze prodluzku s vypinacem.


Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #5 kdy: 01. 07. 2022, 16:30:30 »
Na Fedoře pustím `pavucontrol` a změním výstupní zařízení pro konkrétní aplikaci. Přesměrování si řeší pulseaudio / pipewire a aplikace nic nepozná. Je tam pochopitelně malý výpadek zvuku, musí se znovu naplnit buffery atd.

anonacct

Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #6 kdy: 02. 07. 2022, 09:35:42 »
Zajímavé, pro některé peklo, ale já s tím nikdy neměl problém. Aspoň toto PA celkem zvládne, a jsou na to klikátka ne? V KDE prostě jen přepneš výstup a je to, i běžící aplikace se přepnou.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #7 kdy: 02. 07. 2022, 14:41:00 »
V Xfce s tim take nemam problem, treba MPV ci Clementine, hraje v NB z interniho repro, pripojim na dokynu a pokracuje v externich repro, pripojim BT sluchatka a pokracuje v sluchatkach... Primarni prepnuto kam ma hrat lze primo pres ikonu na liste, prepnuti per aplikaci v nastaveni hlasitosti (pavucontrol)...

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak řešíte zvuk v případě více monitorů
« Odpověď #8 kdy: 04. 07. 2022, 15:16:00 »
USB zvukovka do které mám zapojené reproduktory je napojena na malý USB přepínač, který jede buď z Monitoru (přívod z USB-C z notebooku) nebo z druhého vstupu a tím je stolní počítač. Případně to přebiju druhou USB zvukovkou, kterou mám připojenou jako dongle ke konferenčním sluchátkům s jackem na mikrofon a sluchátka (používám to v práci, i doma) takže jakmile to připojím tak je PC vyhodnotí jako prioritu a jede to.
Navíc nemusím s těmi USB zvukovkami řešit ovladače, jedou Out-of-the-Box a to je např. na hackintoshi velmi vítané :)